Skocz do zawartości

Kamera samochodowa. Jaka?


Jasionowski

Rekomendowane odpowiedzi

 

30 minut temu, Orear napisał:

To tak można? ;o Ale po co w sumie?

No, można, można...

1. Kupujesz kamerkę z takim kablem, więc nie masz wyjścia.

2. Unikasz kombinowania z podpinaniem trzech kabli (czasami "tylko" dwóch) w skrzynce bezpiecznikowej i jej okolicach, a wkładasz tylko jeden w istniejące gniazdo.

Chodzi o to, że producent/sprzedawca sugerują wizytę w ASO, żeby sprawdzić, czy takie podpięcie nie wywoła jakichś błędów w systemie. Stąd moje pytanie, o Wasze doświadczenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, RedSasza napisał:

 

No, można, można...

1. Kupujesz kamerkę z takim kablem, więc nie masz wyjścia.

2. Unikasz kombinowania z podpinaniem trzech kabli (czasami "tylko" dwóch) w skrzynce bezpiecznikowej i jej okolicach, a wkładasz tylko jeden w istniejące gniazdo.

Chodzi o to, że producent/sprzedawca sugerują wizytę w ASO, żeby sprawdzić, czy takie podpięcie nie wywoła jakichś błędów w systemie. Stąd moje pytanie, o Wasze doświadczenia. 

Bezsens taką kupować, bezpieczniej podpiąć pod zapalniczkę lub do bezpieczników. A dlaczego bezsens , bo pójdzie jakieś przepięcie i uwali całe gniazdo OBD i oby tylko gniazdo.

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawcy i producenci prześcigają się aby klientowi łatwiej było to podłączyć. Tylko w niektórych samochodach zasilanie w OBD jest cały czas. 

Nie każdy umie, chce, podłączyć dwa przewody. Znaleźć plus po zapłonie ewentualnie tzw stały plus. To są dwa/trzy kable, a jednak wielu osobom to podłączałem bo nie wiedzieli jak i gdzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączenie 2-3 kabelków to nie jest jakaś wielka filozofia, ale jeżeli jest takie gniazdo (a jest), jeżeli jest w nim na stałe prąd (a może nie być?) i jeżeli jest to bezpieczne (a o to właśnie pytam), to czemu nie? :)

Edytowane przez RedSasza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem w czym prostsze to jest, od podłączenia przez zapalniczkę, jak już tak ciężko komuś się wpiąć w bezpieczniki? 
A takie że czasem w zapalniczce są ładowarki do telefonów. A rozdzielacze wyglądają koszmarnie. Stąd problem. Ja bym nie podpisał pod obd nic oprócz kabla do diagnostyki, ewentualnie jakiegoś ELM. Gniazdo nie służy do zasilania kamer itd. Aczkolwiek gniazdo ma osobny bezpiecznik, nie leci zasilanie do niego z ECU. Jak kto woli, ja bym połączył klasycznie pod bezpiecznik jakiś, może nawet od samej zapalniczki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, BazaN napisał:

Ale to daje jakieś dodatkowe opcje czy chodził tylko o zasilanie? :blink: 

45 minut temu, Turbo napisał:

Nie rozumiem w czym prostsze to jest, od podłączenia przez zapalniczkę, jak już tak ciężko komuś się wpiąć w bezpieczniki? 

Chodzi o stałe zasilanie kamery w trybie parkingowym. Gniazdo zapalniczki takiego nie daje, a kamera w tym trybie musi je mieć, żeby działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o stałe zasilanie kamery w trybie parkingowym. Gniazdo zapalniczki takiego nie daje, a kamera w tym trybie musi je mieć, żeby działać.
Ale i tak chyba musisz mieć plus po stacyjce? Więc OBD odpada.

Zależy też co rozumiemy jak tryb parkingowy. Ma nagrywać cały czas, czy tylko gdy wykryje ruch? Moduły są w stanie to rozpoznać bo wzrasta napięcie w instalacji. Gdy odpalimy samochód. Zrób jak chcesz, ja bym podłączył normalnie do bezpieczników.

Jeśli się boisz lutowania itp. można kupić takie jakby boczniki. Sam takich czasem używam, dają radę. Są proste w użyciu i czasem nawet zakończone taka tulejka do zaciskania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wszystkim za uwagi dotyczące mojego dylematu. :)

 

Potrzebuję kamery, która:

– zapewnia przyzwoitą jakość nagrań

– posiada ekran

– ma jakiś tryb parkingowy

– jest dyskretna (mała i niekolorowa)

– jest dwukanałowa lub daje taką możliwość (podłączenia albo zsynchronizowania kamerki z tyłu)

– kosztuje maks. 800 PLN (z zasilaczem, ale bez tyłu)

– ma GPS i wifi (chociaż to nie jest najistotniejsze)

 

Po dwutygodniowej analizie rynku zostały na placu boju trzy modele:

– Viofo A129G Plus (można do niej dokupić i podłączyć tył)

– Vantrue S1 (posiada w komplecie tył)

– Garmin Dash Cam 56 (można dokupić i zsynchronizować z nią tył)

 

Zdecydowałem się na Garmina 56, który dodatkowo ma jeszcze kilka bajerów (system ostrzegania przed kolizją, opuszczania pasa, fotoradarów, alert ruchu), z których nie wiem czy kiedykolwiek skorzystam, ale są. Można go wpiąć do skrzynki bezpieczników, albo do gniazda OBD2 (kupując odpowiedni zasilacz). Ma możliwość dokupienia przyssawki (jako alternatywy do fabrycznego mocowania magnetycznego), co umożliwia dowolne przekładanie kamery. Ma możliwość dokupienia filtra polaryzacyjnego. Poza wszystkim nie jest to chińszczyzna, co akurat mnie nie martwi. ;)

 

Czekam na odbiór, a jak odbiorę, to podzielę się wrażeniami...

Edytowane przez RedSasza
  • Super! 2
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem. Odebrałem. Zamontowałem. :)

– Kamera Garmin Dash Cam 56 (z tym wszystkim, co daje producent: kabel zasilający 4 m, kabel do ew. domowego ładowania kamery i przesyłania danych 1,5 m, wtyk do gniazda zapalniczki z dwoma gniazdami, kulowe mocowanie magnetyczne na szybę, drugi metalowy krążek samoprzylepny na szybę).

– Dedykowana przyssawka (przydaje się do testowania optymalnego zamocowania kamery, a później jako rezerwa).

– Dedykowany kabel zasilający OBD2 (jednak zdecydowałem się na takie podłączenie). Wtyczka ma trzy ustawienia zasilania kamery: wyłącza zasilanie po 10 minutach, 24 godzinach albo zasila kamerę stale. Posiada gniazda USB do podłączenia dwóch kamer (w komplecie jest też rzep do przytwierdzenia tego gniazda do auta). System odcina zasilanie kamery z akumulatora przy spadku napięciu do 12V. 

– Dedykowany filtr polaryzacyjny Garmina, którego nie ma na zdjęciach.

– Darmowa aplikacja Garmin Drive na iPhona, która wspiera obsługę kamery.

Zmieściłem się w zakładanych 8 stówach (nie licząc filtra).

 

IMG_4033--_900Q100.thumb.jpg.fec7acd048d75e17bc97e8ad61e4c6f8.jpg

 

image.jpeg.b861cb1e2f5b9b0ea0943edd0e9f9e10.jpeg

 

Jak się domyślacie zamontowanie kamery było banalnie proste.

Teraz uczę się tym posługiwać... :)

Edytowane przez RedSasza
  • Super! 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
Zamówiłem. Odebrałem. Zamontowałem.
– Kamera Garmin Dash Cam 56 (z tym wszystkim, co daje producent: kabel zasilający 4 m, kabel do ew. domowego ładowania kamery i przesyłania danych 1,5 m, wtyk do gniazda zapalniczki z dwoma gniazdami, kulowe mocowanie magnetyczne na szybę, drugi metalowy krążek samoprzylepny na szybę).
– Dedykowana przyssawka (przydaje się do testowania optymalnego zamocowania kamery, a później jako rezerwa).
– Dedykowany kabel zasilający OBD2 (jednak zdecydowałem się na takie podłączenie). Wtyczka ma trzy ustawienia zasilania kamery: wyłącza zasilanie po 10 minutach, 24 godzinach albo zasila kamerę stale. Posiada gniazda USB do podłączenia dwóch kamer (w komplecie jest też rzep do przytwierdzenia tego gniazda do auta). System odcina zasilanie kamery z akumulatora przy spadku napięciu do 12V. 
– Dedykowany filtr polaryzacyjny Garmina, którego nie ma na zdjęciach.
– Darmowa aplikacja Garmin Drive na iPhona, która wspiera obsługę kamery.
Zmieściłem się w zakładanych 8 stówach (nie licząc filtra).
 
IMG_4033--_900Q100.thumb.jpg.fec7acd048d75e17bc97e8ad61e4c6f8.jpg
 
image.jpeg.b861cb1e2f5b9b0ea0943edd0e9f9e10.jpeg
 
Jak się domyślacie zamontowanie kamery było banalnie proste.
Teraz uczę się tym posługiwać...


Jak sprawuje się kamera? Jak działają polecenia głosowe ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, KEJ napisał:

Jak sprawuje się kamera? Jak działają polecenia głosowe ?

Na razie zgodnie z opisem i moimi oczekiwaniami. :) Są pewno kamery nagrywające filmy lepszej jakości, ale mi to co oferuje Garmin wystarcza.

Komendy głosowa działają, ale ja ich rzadko używam. W zasadzie tylko polecenia „zrób fotkę”. Bardziej cenię sobie system ostrzegania przed kolizją, opuszczeniem pasa, fotoradarów i alert ruchu.

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, RedSasza napisał:

Na razie zgodnie z opisem i moimi oczekiwaniami. :) Są pewno kamery nagrywające filmy lepszej jakości, ale mi to co oferuje Garmin wystarcza.

Komendy głosowa działają, ale ja ich rzadko używam. W zasadzie tylko polecenia „zrób fotkę”. Bardziej cenię sobie system ostrzegania przed kolizją, opuszczeniem pasa, fotoradarów i alert ruchu.

Ja korzystam z tej kamery od mniej więcej 3 lat i w sumie te dodatki są dla mnie zbędne. Nagrywa, obraz jest wyraźny, w sumie więcej nie trzeba :)

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rickson napisał:

Nagrywa, obraz jest wyraźny, w sumie więcej nie trzeba :)

Czy bez tych funkcji mógłbym jeździć? Tak.

Czy mam je włączone? Tak.

Chociaż… Chwila… Ostatnio wyłączyłem alert ruchu, bo czułem się, jakby ktoś mnie nieustannie na światłach poganiał. ;)

 

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Elo, myślę nad zmianą kamery na opcję przód i tył. Ma dobrze działać, również po ciemku, być estetyczna i nie musi mieć wodotrysków.

Co polecacie?

 

Jak działa opcja parkingowa? @kriskristoffers, masz tak chyba?

 

 

@RedSasza, jak Twój zestaw się sprawuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ze względu na eye sight w Black Bandit mam kamerę/lusterko i tylną na szybie.

 

https://mikavi.pl/produkt/kamera-samochodowa-mikavi-pq5-dual-lusterko-z-zestawem-parkingowym/

 

Do czarnej Bai też taką dokupiłem ale spodobało mi się akcesoryjne lusterko z kompasem i lampkami więc koniec końców wylądowała w srebrnej Bai.

 

Tylna kamera z tego zestawu może być zamontowana na zewnątrz. Jak chcesz to wpadnij zobaczyć jak wygląda. Tryb parkingowy będzie działał, jak dodatkowe gniazdo pod 12v dasz bezpośrednio pod akumulator.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, kriskristoffers napisał(a):

Ja ze względu na eye sight w Black Bandit mam kamerę/lusterko i tylną na szybie.

 

https://mikavi.pl/produkt/kamera-samochodowa-mikavi-pq5-dual-lusterko-z-zestawem-parkingowym/

 

Do czarnej Bai też taką dokupiłem ale spodobało mi się akcesoryjne lusterko z kompasem i lampkami więc koniec końców wylądowała w srebrnej Bai.

 

Tylna kamera z tego zestawu może być zamontowana na zewnątrz. Jak chcesz to wpadnij zobaczyć jak wygląda. Tryb parkingowy będzie działał, jak dodatkowe gniazdo pod 12v dasz bezpośrednio pod akumulator.

Mam ten zestaw już od dwóch lat i polecam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Kiwi 4ester napisał(a):

Mam ten zestaw już od dwóch lat i polecam :)

Ja od września 2021. Czy masz czasami problem że przednia kamera się nie włącza? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, kriskristoffers napisał(a):

Ja od września 2021. Czy masz czasami problem że przednia kamera się nie włącza? :)

Bardziej na zasadzie tak jakby się resetowała. Przełącza się kamera przód - tył - przód i wraca do normalności. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kriskristoffers napisał(a):

Ja ze względu na eye sight w Black Bandit mam kamerę/lusterko i tylną na szybie.

 

https://mikavi.pl/produkt/kamera-samochodowa-mikavi-pq5-dual-lusterko-z-zestawem-parkingowym/

 

Do czarnej Bai też taką dokupiłem ale spodobało mi się akcesoryjne lusterko z kompasem i lampkami więc koniec końców wylądowała w srebrnej Bai.

 

Tylna kamera z tego zestawu może być zamontowana na zewnątrz. Jak chcesz to wpadnij zobaczyć jak wygląda. Tryb parkingowy będzie działał, jak dodatkowe gniazdo pod 12v dasz bezpośrednio pod akumulator.

W przyszłym tygodniu albo po świętach się umówimy, muszę obejrzeć i pomacać  :mrgreen:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...