Skocz do zawartości

Kamera samochodowa. Jaka?


Jasionowski

Rekomendowane odpowiedzi

Ale nawet obraz na polskich drogach zwłaszcza poza miastem może zostać użyty do ustalenia prędkości. Nie wiem co w tej kwestii mówią przepisy ale wystarczy zmierzyć czas przejazdu między słupkami na poboczu i mamy pomiar odcinkowy - jak w wozach nieoznakowanych :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepisy są jasne. Ustalić prędkość można wyłacznie za pomocą zalegalizowanych (homologowanych) instrumentów. Kamerka takim sprzetem nie jest i nie może służyc jako ostateczny dowód w sprawie. Ale nagranie z kamerki może slużyć jako material (dowód ) pomocniczy. Jeżeli doszło do wypadku to ubezpieczyciel lub druga strona zrobią wszystko, żeby uchylić się od odpowiedzialności cywilnej albo w najlepszym wypadku dochodzić, że poszkodowany (np. ja) wspólprzyczynil sie do powstania szkody. Zeznania świadków, a nawet nagranie z kamerki mogą być pomocne w takim przypadku. Oczywiście nie piszę tutaj o poważnym wypadku drogowym. Kiedy są ranni lub ofiary śmiertelne to policja robi raczej porządne oględziny miejsca wypadku, zabezpiecza slady (np hamowania), czasem powołuje sie bieglych.

 

Kamerkę chciałbym zainstalować nie w celu uniknięcia odpowiedzialności, ale po to, aby jak wjedzie we mnie idiota (albo pijany idiota, ktory ucieknie z miejsca zdarzenia) i nie będzie świadków to nie musze tracic nerwów, utraty zniżek u ubezpieczyciela, ect.

 

A koszt instalacji kamerki może się zwrócić i bez wypadku/kolizji. Niektóre firmy ubezpieczeniowe - nie piszę które, zeby nie być posądzonym o marketing :-) dają podobno spore zniżki przy ubezpieczeniu.

 

Ps. Nie mam też powiązań z producentami/sprzedawcami kamerek :-). Widzę jak w Rosji ludzie je instaluja i co nagrywają. Przydaje się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Temat wyczerpany?

Podzielcie się uwagami tym bardziej, że kamerki stają się popularne!

 

Podział na:

A ) Budżetowe (ma nagrać ale szczegóły są niewyraźne)

B )W dobrym stosunku: cena/jakość (dużo parametrów jakości dowodowej a cena do zaakceptowania, porównując z profesjonalnymi)

C ) Profesjonalne (nic dodać, nic ująć. chyba że mają jakieś wady)

 

W jakim przedziale ustawiacie swoje urządzenia?

Edytowane przez julian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam u siebie SmartCam2. na eBayu za ok eur100.

http://www.ebay.ie/itm/SmartCam-2-HD-Car-DVR-Camera-1080p-Dashcam-Driving-Recorder-Night-Vision-/261165553591?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item3cceae17b7#ht_1799wt_1037

 

i póki jest słoneczny dzien to obraz jest igła ale wystarczy, ze jest pochmurno i juz z HD robi sie gorzej niz VGA... moja Lumia800 kreci lepsze filmy.

jak mam byc szczery to juz wole wydac siano na GoPro i mieć swiety spokój.

 

tutaj przykład jak to nagrywa w deszczowy dzien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

saszynski dzięki za materiał, jest naprawdę pomocny w wyborze. A SmartCam2 nie spotkałem w pl.

Zaliczył bym Twoją kamerkę do grupy B+. W taką pogodę nie widać tablic z nadjeżdżających aut ale to pewnie przez aurę. Poza tym obraz bardzo czysty i tylko w pewnym momencie i przy lesie robi się "pikselowy".

GoPro to zdaje się kamera sportowa i nie będzie mieć takich funkcji jak uruchamianie w momencie ruszenia, chyba że się mylę. Albo funkcja parkingowa, kiedy pojawia się ktoś przed obiektywem kamerki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielcie się uwagami

B )W dobrym stosunku: cena/jakość (dużo parametrów jakości dowodowej a cena do zaakceptowania, porównując z profesjonalnymi)

 

Posiadam taką : http://dx.com/p/cubo...t-vision-179425

 

 

Jakość/ cena - rewelacja.

W nocy średnio, ale trwają pracę nad doświetleniem reflektorami IR ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam wszystkich.

Przerobiłem kilka kamer samochodowych od tych najtańszych po te najlepsze i podzielę się spostrzeżeniami. Wg mnie najważniejszymi cechami każdej kamery są:

1. Niezawodność - nie jest z tym tak różowo i kupując syf mamy szanse na to że kamera bez powodu przestanie nagrywać. Ten problem miała kamera Media-Tech - największy syf jaki miałem. Wyobraźcie sobie że ponosicie karę (niesłuszną) tylko dlatego że sytuacja na drodze się nie nagrała. Kamery jak się nie mylę BlackVue miały problem z przegrzewaniem.

2. Ergonomia - tutaj również Media-Tech wygrał konkurs na najmniej przyjazny produkt. Wszystkie klawisze funkcyjne są po prawej stronie. Jak chcesz coś pogrzebać to trzeba zdejmować kamerę bo wisząc w okolicach lusterka nie daje możliwość zobaczenia co się wciska.

3. Przerwy między plikami - ktoś kto nie miał do czynienia z rejestratorami, przeważnie nie zdaje sobie sprawy że między plikami mogą być nawet 5 sekundowe przerwy. Zgodnie z prawem Murphego w tych przerwach będą się działy sytuacje które powinny się nagrać - wiem coś o tym :). Dobre kamery nie robią przerw.

4. Jakość materiału - wszystkie kamery na rynku dają obraz tego co się dzieje i samą sytuację można uchwycić ale diabeł tkwi w szczegółach i bardzo ważna wg mnie jest taka jakość żeby dawała możliwość odczytania numerów rejestracyjnych. Co Wam po nagraniu na którym widać jak ktoś spycha Was z drogi lub uciekacie w pole żeby uniknąć zderzenia jak nie widać tablic? "Niewykrycie sprawcy".

To samo na parkingu, zostawiacie auto, przychodzicie a tu przejechany bok czy zderzak. Słaba jakość materiału to bezkarność sprawcy (część kamer ma możliwość nagrywania określony czas po wyłączeniu silnika - ja mam ustawione na 10 minut.).

Interpolacja - to sposób na "zrobienie" HD z rozdzielczości 640x480 i jest bardzo popularna w sprzętach za 100-300 zł.

5. Kąt widzenia - broń obosieczna bo im większy kąt tym więcej widać na boki ale obraz jakby oddala się i na materiale wydaje się być dalej niż w rzeczywistości (efekt jak patrzenie przez lornetkę od drugiej strony). Standard to 120 stopni ale uwaga, zmienia się wraz z rozdzielczością - to że sprzedawca zachwala że kamera ma 120 stopni to może znaczyć że ma taki kąt przy niskiej rozdzielczości a przy pełnej rozdzielczości raptem 90 stopni.

6. Mocowania - strasznie upierdliwe są mocowania przykręcane na górze śrubką co wymaga również każdorazowe ustawianie kamery.

7. Regulacja czułości - niektóre kamery mają możliwość ręcznej korekcji EV. Jest to istotne bo jadąc pod słońce często trzeba rozjaśnić żeby cokolwiek było widać.

8. Wyświetlacz - brak wyświetlacza jest męczący. Już nawet nie chodzi o brak możliwości pokazania np policji zarejestrowanego zdarzenia, ale jakiekolwiek ustawienia to wycieczka do domu żeby podłączyć pod TV.

 

Kamery przód/tył. Odradzam z prostego powodu - oferują wyraźnie gorszą jakość i niższą rozdzielczość bo procesor dzieli swoje zasoby na dwa źródła do obrobienia.

 

Fajne opcje:

- ochrona pliku - po naciśnięciu przycisku, aktualnie nagrywany plik jest chroniony a dzięki temu nie zostanie nadpisany.

- śledzenie pozycji GPS - za pomocą specjalnego oprogramowania można śledzić swoją pozycję na mapach świata oglądając filmy. Istotne jak chcemy wiedzieć gdzie byliśmy w momencie który obserwujemy na filmie.

-

 

Zerknijcie na film z dobrej kamery HD - oczywiście zmieńcie jakość filmu na HD. Ten akurat to z mojego leciwego i dawno nie sprzedawanego już DOD GS600

 

 

 

Jakbym teraz wybierał kamerę to wybór dla mnie jest prosty:

 

http://dod-tech.com/dm.php?prod=ls300w.jpg

 

Dobre kamery robi DOD (dod-tech.com) ale też jest mocno podrabiany więc trzeba być czujnym. Ceny tych sprzętów to ok 700-900 zł

Mio jest mały i poręczny ale popularność zdobył z racji pojawienia się w Twardym Resecie. Nie wiem jak najwyższy model ale 358 strasznie szumy wprowadzał przy bardziej wymagających warunkach oświetleniowych.

Edytowane przez BarbaRzynca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja zapytam: gopro jako kamera nie na aucie ale na desce da rade? Bawil sie ktos?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Wg mnie się nie sprawdza z prostego powodu a właściwie dwóch. Kamera jest fajna jako rejestrator jak jest bezobsługowa. GoPro nie ma nagrywania w pętli więc trzeba zadbać żeby karta była czyszczona oraz włączać i wyłączać. Typowe rejestratory same zaczynają nagrywać jak pojawi się prąd w zapalniczce oraz wyłączają się po jego zaniknięciu. Poza tym nagrywają w pętli więc praktycznie można zapomnieć o ich obsłudze.

 

Nie jest to reklama, nie mam nic wspólnego z DODem poza tym że mam ich kamerę i jak ją kupowałem to ze stanów bo w Polsce nie ma przedstawiciela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem kilka dni temu Mio MiVue 358.

Jestem bardzo zadowolony, bardzo poręczny rejestrator, jakość nagrań jak dla mnie wystarczająco dobra.

Automatczynie nadpisuje stare pliki. (gdzieś ktoś pisał że tego nie robi co jest nie prawdą).

Jestem trochę rozdarty na temat pozostawiania jej w aucie podczas nieobecności. Z drugiej jednak strony jej funkcje wyraźnie są stworzone do tego by ją pozostawiać..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem kilka dni temu Mio MiVue 358. Jestem bardzo zadowolony, bardzo poręczny rejestrator, jakość nagrań jak dla mnie wystarczająco dobra. Automatczynie nadpisuje stare pliki. (gdzieś ktoś pisał że tego nie robi co jest nie prawdą). Jestem trochę rozdarty na temat pozostawiania jej w aucie podczas nieobecności. Z drugiej jednak strony jej funkcje wyraźnie są stworzone do tego by ją pozostawiać..

 

Napisz proszę jak z nocnym nagrywaniem, jazda po mieście widać wszystko dobrze? Ja właśnie myślę o tej kamerce lub tej http://www.mistral-rtv.pl/kamera-samochodowa-rejestrator-trasy-mistral-mi-amb170-p76.html - tutaj jeszcze dodatkowo jest kąt widzenia 170 stopni, lepiej niż w mio.

 

Z drugiej strony chyba w ciągu dnia na parkingu nie zaryzykowałbym zostawienia takiej kamerki na noc, w ciągu dnia może i tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GoPro nie ma nagrywania w pętli

 

Hero 3 ma nagrywanie w petli. Ale nie zmienia to za pewne za bardzo faktu, iz dedykowane kamery do rejestracji jazdy beda wygodniejsze zapewne - z wymienionych wyzej powodow, takich jak autostart z pradem itp. Plus zawsze jakis tam maly wyswietlacz do podgladu, czesto gps. Nawet jesli pewnym kosztem jakosci filmu - choc te z nieco wyzszej polki i tak daja rade, tak na moje skromne oko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GoPro nie ma nagrywania w pętli

 

Hero 3 ma nagrywanie w petli. Ale nie zmienia to za pewne za bardzo faktu, iz dedykowane kamery do rejestracji jazdy beda wygodniejsze zapewne - z wymienionych wyzej powodow, takich jak autostart z pradem itp. Plus zawsze jakis tam maly wyswietlacz do podgladu, czesto gps. Nawet jesli pewnym kosztem jakosci filmu - choc te z nieco wyzszej polki i tak daja rade, tak na moje skromne oko.

 

No tak, ale Hero 3 to już inna półka cenowa jeśli spojrzymy na wersję Black bo w sumie to dopiero ona wyraźnie odstaje od reszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem kilka dni temu Mio MiVue 358. Jestem bardzo zadowolony, bardzo poręczny rejestrator, jakość nagrań jak dla mnie wystarczająco dobra. Automatczynie nadpisuje stare pliki. (gdzieś ktoś pisał że tego nie robi co jest nie prawdą). Jestem trochę rozdarty na temat pozostawiania jej w aucie podczas nieobecności. Z drugiej jednak strony jej funkcje wyraźnie są stworzone do tego by ją pozostawiać..

 

Napisz proszę jak z nocnym nagrywaniem, jazda po mieście widać wszystko dobrze? Ja właśnie myślę o tej kamerce lub tej http://www.mistral-r...amb170-p76.html - tutaj jeszcze dodatkowo jest kąt widzenia 170 stopni, lepiej niż w mio.

 

Z drugiej strony chyba w ciągu dnia na parkingu nie zaryzykowałbym zostawienia takiej kamerki na noc, w ciągu dnia może i tak.

 

 

Niestety to marne urządzenie. Kupiłem takie na Allegro. Podstawowa wada, to że się przegrzewa i wiesza. Pomaga wtedy tylko restart (igłą). Ponadto jakość obrazu :toobad: ... Widać (właściwie nie widać) ;) to na ich samplu na stronie, którą podałeś: tablic rejestracyjnych nie odczytasz.

Sam szukam rozsądnego (do 800 PLN) rozwiązania. Na razie pozostaje DOD. Jakość, ta na samplach, jest porażająca. Niestety cena też. :wacko:

 

 

 

Chętnie bym zobaczył próbki z Twojej kamery o zmroku, w nocy...

Edytowane przez jac.ek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...