Skocz do zawartości

O motoryzacji ale niekoniecznie o Subaru


WRC fan

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Jerzego Iwaszkiewicza zawsze ciekawie poczytac.

 

http://www.motofakty.pl/artykul/w_poslizgu.html

W Słowenii, w miejscowości Vransko koło Mariboru, otwarto niedawno Centrum Bezpiecznej Jazdy.

 

Wycięto w górach parę hektarów lasu i powstał najbardziej nowoczesny ośrodek tego typu w Europie. Płyty poślizgowe, czyli biały plastik polewany wodą, szarpaki czyli urządzenie, które wyrzuca samochód w bok i wprowadza je w poślizg. Z jezdni wytryskują co chwila pionowo strumienie wody, które imitują przeszkody.

 

Jeździmy Skodą Octavią z napędem na cztery koła. Szarpak wyrzuca auto w lewo na płytę poślizgową, zaczynamy się kręcić, ale przy małej kontrze kierownicą udaje się auto wyprowadzić. Za chwilę to samo ćwiczenie w samochodzie z napędem na dwa koła.

 

Nie pomaga żadna kontra, samochód się kręci. Jeżdżę samochodami całe życie, przejechałem parę milionów kilometrów, jeździłem po zamarzniętych jak szkło jeziorach w Szwecji, a dopiero tu, na tym kawałku płyty poślizgowej przekonałem się co znaczy napęd 4x4. Jaka jest to różnica.

 

Jest to różnica życia. Podwójny napęd pozwala wyprowadzić auto z poślizgu, na pojedynczym wpada się na drzewo.

 

Ciekawe jest też drugie ćwiczenie. Jedziemy slalomem po bramkach tyle, że lewa strona samochodu jedzie po suchym, a prawa po mokrej płycie poślizgowej. Jest tu pewna zasada taka sama jak na nartach, trzeba skręcać przed przeszkodą, bo inaczej wyleci się na trzeciej bramce. Skodą Octavią z napędem 4x4 przejeżdżamy bez kłopotów, ale za chwilę nową Skodą Superb elegancką jak Mercedes, ale z napędem na dwa koła, natychmiast wylatujemy z trasy.

 

Napęd to jedno doświadczenie, a drugie to szybkość wyższa zaledwie o 3-4 km/h może decydować o życiu. Przy szybkości 40 km/h auto wychodzi z poślizgu, ale na lodzie czy śniegu, kiedy jedziemy zaledwie o parę kilometrów szybciej, wpada w poślizg i uderza w przeszkodę. Na torze jest to woda, ale na szosie będą to drzewa.

 

W Słowenii od nowego roku każdy świeży kierowca, który zdobędzie prawo jazdy, musi przejść dodatkowe doszkolenie na torze. W Polsce obowiązuje to od niedawna tylko kierowców autobusów, co zresztą i tak jest teorią, bo w Polsce nie ma takiego toru. Są różne szkoły bezpiecznej jazdy, takie m.in. jak Auto Szkoła Skody czy Renault, są też szkoły prywatne jak np. na lotnisku na Bemowie w Warszawie, ale żaden z tych ośrodków nie ma odpowiednich urządzeń.

 

Instruktorzy Skody twierdzą, że żaden kierowca nie nauczy się od razu bezpiecznie jeździć na torze, ale złapie odruch, będzie wiedział jak się ratować później na szosie. Szkoła Bezpiecznej Jazdy we Vransku w Słowenii kosztowała 11 mln euro i będzie się tu szkolić 15 tys. kierowców rocznie.

Przydalby sie i u nas taki kurs, przynajmniej rekomendowany po zaliczeniu prawka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GT-R Spec V :)

 

Niestety poki co ster ma ze "zlej" strony :(

 

Nie jest chyba tak zle, skoro jest GT-R po lewej stronie z kierownica, a spec V nie rozni sie konstrukcyjnie, lepsze hamulce, wieksze doladowanie i gadzety karbonowe + wydech. Wiec chyba mozna latwo z spec V zrobic lewo stronny pojazd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniając lekko temat: widziałem dziś nową octavię. Nigdy nie byłem fanem Skody (bycie fanem skody to dla mnie coś tak dziwnego, jak np. bycie fanem rzeżuchy, czy torów tramwajowych :mrgreen: ), ale przynajmniej doceniałem koncepcję stylistyczną dotychczasowych octavii. Od dzisiejszego dnia nie mogę robić nawet tego :twisted:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...