Jump to content

HELP! Kindle i inne e-czytniki

brt

Recommended Posts

Potrzebuję pomocy w wyborze czytnika, na forach tematycznych dużo sprzecznych opinii i "wirusowo" - marketingowego bełkotu.

Moje wymagania:

- cena, hmm powiedzmy do 500zł,

- jak najmniejszy i najlżejszy, ekran 6 cali

- musi wyświetlać pdf'y i powinien wyświetlać również wszelkie wzorki, tabelki i kody

- nie może mieć problemów z polską czcionką ;)

- bateria musi długo trzymać

- żadnych mp3, głośniczków czy innych zbędnych pożeraczy energii ;)

Kindle raczej odpada właśnie ze względu na ten wytłuszczony punkt, często uczę się z pdf'ów i dobre ich wyświetlanie jest dla mnie priorytetem :)

• Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Kindle wyświetla PDF, może nie jest to jego ulubiony format, ale w przypadku Kindle 4 da sie nawet utrzymać powiększenie przy zmianie strony.

Na touchu i paperwhite, ze względu na sterowanie dotykowe trzeba przed zmianą strony wracać do wielkości wyjściowej. Ale da się ustawić ekran poprzecznie, (obrócić o 90 st).

Zaletą Kindla4 jest cena, 79 euro na niemieckim amazonie i waga coś koło 140g. Proste dokumenty można konwertować w calibre, z tabelkami jest problem.

Bateria wytrzymuje "wieczność". Mam Kindla 4 i Toucha, jak chcesz zobaczyć ja będą się wyświetlać twoje PDF, podeślij mogę ci zrobić fotki.

ja mam starszego Kindla... PDF konwertuję przez email i dostaję prosto do kindla (musi być w sieci wifi) nie wiem jak będą działały tableki i wykresy- chcesz mogę sprawdzić.

Edited by boorek

dzięki, poczytałem i rzeczywiście kindle czyta pdf'y tak samo jak pozostałe czytniki - czyli czasem z problemami, kupiłem najprostszy model - Kindla 5 z oryginalnym etui amazonu, myślę, że wystarczy mi na pierwszy czytnik, a jak powstanie jakiś z dużo lepszą obsługą pdf, to pomyślę o upgrade ;)

tabelek i wykresów na szczęście nie ma w moich pdf'ach dużo, martwiłem się głównie o wzorki matematyczne i kody źródłowe programów, zobaczę jak to wygląda w praktyce, może nie będzie tragedii ;)

Właśnie miałem zakładać podobny temat :)

Też głównym priorytetem u mnie będzie wyświetlanie PDF z wzorami i niestety, zeskanowanych książek. Czy w kindle w trybie landscape będzie czytelna 1 strona takiej książki?

Z tego co się orientowałem, to "normalne" PDF'y można konwertować Calibre do formatu przyjaznego kindlowi, niestety tutaj są problemy z wzorami.

Rozważam 2 opcje.

Nowy Kindle Classic 5 - Prosto z Amazon USA z genialną gwarancją za jakieś ~420zł

Powystawowy Kindle Keyboard + okładka + 6 miesięcy gwarancji nie realizowanej przez amazon, za 399zł

Dużym plusem keyboarda jest 3G działające w wielu krajach. Tylko trochę mnie powstrzymuje ta gwarancja.

Czy są jakieś duże różnice między tymi dwoma modelami?

Masa i wielkość, to zaleta Kindle (nie ma na Amazonie jeszcze Kindle 5, jest na Allegro :))ma tylko podstawowe funkcje, ale wystarcza. Kindle Keyboard jeśli jest z 3G to posiadanie dostępu do netu, za pomocą prymitywnej przeglądarki na całym swiecie za free.

Tu masz porównanie:

http://swiatczytniko...d-i-paperwhite/

Miałem w ręce paperwhita i tam jest fajne oświetlenie, wygodne przy czytaniu w pociągu itd.

Jak masz kogoś w niemczech to najtaniej przez niemieckiego amazona. 79 euro za podstawowy model bez reklam i przesyłką Vatem, tylko dostawa na niemiecki adres niestety.

Gwarancja amazona jest tylko na 12 miesięcy, więc jeśli potrzebujesz tego 3g to bym się nie zastanawiał i brał tego Keyboarda, jeśli chcesz tylko do czytania to Kindle wystarcza i jest 50% mniejszy a przez to wygodniejszy.

Skanowane pdf, najlepier potraktować OCR a potem calibre.

Edited by Arek_W

@, naamazonie jest kindle 5 - to to samo co Kindle Classic.

Ja kupiłem na allegro, nową sztukę z gwarancją Amazonu, do tego najlżejsza okładka też ori Amazonu i zapłaciłem praktycznie równo 500zł.

Z tego co się orientowałem, to "normalne" PDF'y można konwertować Calibre do formatu przyjaznego kindlowi, niestety tutaj są problemy z wzorami.

lepiej chyba konwertować TeX'em: http://users.ift.uni.wroc.pl/~rdurka/blog/2012/10/24/kindle-latex/ jak dojdzie kindle będę testował :)

Sony PRS-T1

fajny, napisz coś więcej, jak się sprawuje, może będzie moim następnym wyborem, jest trochę droższy od Kindle więc teraz i tak bym go sobie odpuścił.

@@brt

Po pierwsze działa na Androidzie, ale przy normalnym użytkowaniu się tego nie widzi.

Rozmiarem i wagą przypomina najmniejszego kindla, Funkcjonalnie kindle touch.

Wyświetlacz jest dokładnie taki sam o ile mi wiadomo.

Też zależało mi na pdf-ach. W soniaku jest aplikacjia od Adobe do czytania. Radzi sobie całkiem przyzwoicie, ale zawsze mogłoby być lepiej. Ekran 6" jest odrobine za mały żeby wyświetlić całą strone A4 (zbyt drobne litery, ale to też zależy od czcionki).

Z rysunkami czy wzorami nie widziałem problemów. Może tylko strasznie mulić jak jest jakiś przekombinowany pdf.

Przeglądarka internetowa jest też całkiem spoko - jakaś androidowa zdaje się.

A i jeszcze co do Calibre - jest straszna mordęga jak się chce przekonwertować do epub coś co ma rysunki bardziej skomplikowane niż bitmapy.

Edited by k1mrowa

Skanowane pdf, najlepier potraktować OCR a potem calibre.

Niestety nie znam jeszcze żadnego OCR'a, który by potrafił rozszyfrować matematyczne wzory :(

lepiej chyba konwertować TeX'em: http://users.ift.uni...4/kindle-latex/ jak dojdzie kindle będę testował

Kiedyś się bawiłem TeXem i dosyć niemiło to wspominam, ale to było klepanie własnych szablonów, co doprowadzało mnie do szału :)

Pamiętam też, że MikTeX był wtedy bardzo niestabilny i raz "pożarł" mi pół mojej pracy :angry::biglol:

Mam nadzieję, że tu z gotowym skryptem będzie ładnie działać :)

Ja kupiłem na allegro, nową sztukę z gwarancją Amazonu, do tego najlżejsza okładka też ori Amazonu i zapłaciłem praktycznie równo 500zł.

Mógłbyś podesłać linkę do okładki?

Mógłbyś podesłać linkę do okładki?

podsyłam na PW

@@k1mrowa, dzięki za info, w takim razie po kindle może przyjdzie czas na następną generację Sony(o ile amazon nie rozwiąże problemów z pdf'ami) :)

Jak z ori okładką to dobra cena.

Amazon nie ma interesu w PDF, podstawowy Kindle sprzedają z 0 marżą. Kasa ma być ze sprzedanych książek.

@@Bak

Mnie wzory OCR traktowało jako obrazki, a to już pójdzie wewnątrz mobi.

Doszło wszystko, ori okładka jest bardzo fajna! Dokładnie przylega, jest lekka(100g), dobrze uszyta, z dobrych materiałów, ma jedną wadę - brak jakiegokolwiek zapięcia. Kindle jak Kindle - opisywać nie trzeba, później zobaczę jak współpracuje z pdf'ami.

BTW, macie jakieś sprawdzone źródła książek? Szczególnie polskich :)

Doszło wszystko, ori okładka jest bardzo fajna! Dokładnie przylega, jest lekka(100g), dobrze uszyta, z dobrych materiałów, ma jedną wadę - brak jakiegokolwiek zapięcia. Kindle jak Kindle - opisywać nie trzeba, później zobaczę jak współpracuje z pdf'ami.

Jak kolega napisał, zaprzyjaźnić się z gryzoniem, jest też polski projekt "magiczny katalog bookini" ściągasz katalog książek, głównie klasyki w postaci książki mobi i z poziomu czytnika przez wifi ściagasz na czytnik. No i darmowy słownik Angielko Polski "bumato". Jeśli masz konto w Amazonie to też pojawiają się polskie książki z ceną "0", z tym że trzeba mieć podany nr karty kredytowej bo system to traktuje jako sprzedaż.

A z płatnych to właściwie multum ksiegarni internetowych Legimi, Virtualo, Publio.

Dużo okładek, lampek itp do wyboru w zazwyczaj pasztetowych cenach: http://www.dx.com

Darmowe książki (legalne): http://www.bazaebokow.robertjszmidt.pl/

Warto też śledzić http://www.swiatczytnikow.pl bo czesto pojawia sie info o promocjach.

A na koniec to bez czego się nie obejdziesz jak zaczniesz wpisywac w google "tytuł + ebook": http://calibre-ebook.com/ ;)

Edited by guess2good

A na koniec to bez czego się nie obejdziesz jak zaczniesz wpisywac w google "tytuł + ebook": http://calibre-ebook.com/ ;)

oj tak, już musiałem edytować metatagi w jednej z książek, bo nie działał słownik, także programik już zainstalowany :)

znalazłem też jakieś jailbreak'i do kindla, warto się w to bawić? Chociaż i tak pewnie poczekam do końca gwarancji ;)

oj tak, już musiałem edytować metatagi w jednej z książek, bo nie działał słownik, także programik już zainstalowany :)

znalazłem też jakieś jailbreak'i do kindla, warto się w to bawić? Chociaż i tak pewnie poczekam do końca gwarancji ;)

Wg mnie nie warto. Z jalbrekiem mogą byćproblemy przy aktualizacji, a robi się ona automatycznie jeśli czytnik jest połaczony z WiFi.

Edited by Arek_W

Czyli praktycznie tyle co KPW z oryginalną okładką (jeżeli miałby kto Ci go przywieźć z USA), większa rozdzielczość w KPW teoretycznie nieco poprawia komfort czytania PDF na takim mikrym wyświetlaczu.

Kiedyś się bawiłem TeXem i dosyć niemiło to wspominam, ale to było klepanie własnych szablonów, co doprowadzało mnie do szału Pamiętam też, że MikTeX był wtedy bardzo niestabilny i raz "pożarł" mi pół mojej pracy

Trzeba było używać LyXa :)

Ogólnie TeX doskonale nadaje się do produkowania dokumentów zoptymalizowanych pod kątem Kindle:

http://swiatczytnikow.pl/tematy/latex/

znalazłem też jakieś jailbreak'i do kindla, warto się w to bawić?

Musisz sam ocenić, jest np Duokan potrafiący odczytać więcej formatów, podobno lepiej też obsługuje PDF.

Czyli praktycznie tyle co KPW z oryginalną okładką (jeżeli miałby kto Ci go przywieźć z USA), większa rozdzielczość w KPW teoretycznie nieco poprawia komfort czytania PDF na takim mikrym wyświetlaczu.

Zastanawiałem się nad paperwhite, ale nie ma co porównywać cen w u wujka Sama z polskimi, tak jak z Subaru, dochodzi trochę kosztów i pewnie wyjdzie tyle co u nas, z ori etui na alledrogo zapłaciłbym prawie 2x więcej :) Zresztą, czas też był ważny, chciałem mieć "na już" i mam w nieco ponad 24h :)

Edited by brt

Zastanawiałem się nad paperwhite, ale nie ma co porównywać cen w u wujka Sama z polskimi, tak jak z Subaru, dochodzi trochę kosztów i pewnie wyjdzie tyle co u nas, z ori etui na alledrogo zapłaciłbym prawie 2x więcej :) Zresztą, czas też był ważny, chciałem mieć "na już" i mam w nieco ponad 24h :)

Paperwhite jest super. Szkoda ze jak ja kupowalem swojego to go jeszcze nie bylo w ofercie. ;) a jailbrake odpusc. Mozna sobie tylko popsuc kundla ;)

Btw jakie masz fajne ksiazki? ;)

jeszcze nic ciekawego, sama klasyka + jedna do poczytania "Paragraf 22" Hellera, a właściwie "Catch 22" ;)

Zgłębiam tajniki :D

Zarejestrowałem się na: http://www.instapaper.com/

i niedługo zobaczę jak przesyłają na kindla stronki do przeczytania później :)

Teraz jeszcze zabawa z Calibri i czytnikami RSS ;)

Zastanawiam się jak jest z żywotnością baterii przy włączonym wi-fi, i czy da się zapamiętać hasło do połączenia, bo zawszę muszę wpisywać a trochę długie mam ;)