Jump to content
zoui

I Forumowa Subariada. Majówka z wampirami - Transylwania 2013.

Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

obserwując bardzo duże zainteresowanie, jakim cieszą się relacje z wyjazdów Forumowiczów w różne rejony świata, zamieszczane w dziale „Nasze podróże”, zarażeni bakcylem odwiedzania niekoniecznie komercyjnych miejsc, wpadliśmy na pomysł podzielenia się smakiem przygody, jaki towarzyszy naszym wyprawom.

 

Pomysł nabrał konkretnych kształtów, czas więc rozpocząć realizację jego kolejnego etapu.

 

Chciałabym zaprezentować Wam ten pomysł, a tym, którzy czują zew przygody, zaproponować przyłączenie się do wyprawy.

 

 

Najważniejsze informacje:

 

Kierunek: Rumunia - Transylwania

 

Cel: przygoda, nauka, poznawanie świata

 

Termin: 27 kwietnia - 5 maja 2013

 

Dystans: 2300-2500 kilometrów

 

Start/meta: Kraków

 

Ilość załóg: 10 plus przewodnik

 

Ilość wolnych miejsc: 2

 

 

W związku z chęcią jak najlepszego zagospodarowania każdej wolnej chwili podczas wyprawy oraz naszej obawie, że mimo najszczerszych chęci nie uda się nam optymalnie opracować trasy oraz poprowadzić wyprawy, podjęliśmy decyzję o przekazaniu steru wyprawy specjaliście.

 

Naszym przewodnikiem zgodził się zostać Miłosz „Rzeźnik” Kaleciński (www.przygody4x4.pl).

 

 

Miłosz jest nam osobiście znany, zaprawiony w boju i przygodzie. Właśnie wrócił z objazdu Dagestanu, Czeczeni, Inguszetii, a Rumunię zna jak własną kieszeń.

 

Dzięki negocjacjom dotyczącym kosztów poprowadzenia naszej wyprawy oraz wsparciu ze strony SIP koszt przewodnika spadł do około 350zł od auta.

 

Program w skrócie:

 

- wyjazd z Krakowa rano 27.04., przejazd przez Słowację i Węgry do Rumunii

 

Jazdy po lasach, połoninach i górskich osadach w Górach Gilau (w Górach Apusenii), wizyta w ruinach zamku Remetea, wąwozie Turda, cytadela w Aiud, Karpaty Południowe, przejazd wysokogórską drogą Strategica i częścią Transalpiny, jaskinia lodowa Scarishoara.

 

- powrót do Krakowa - niedziela 05.05

 

 

Trasa: Cała trasa z i do Krakowa zamknie się w 2300-2500 kilometrach, gdzie dojazd to oczywiście asfalty, główne "przeloty" po Rumunii również zrealizujemy drogami utwardzonymi. Jazda w terenie to głównie drogi gruntowe i szutrowe, które przy dobrej pogodzie nie przedstawiają trudności dla naszych aut. Jednak po deszczu stopień trudności wzrasta, szczególnie że część trasy prowadzi połoninami. Oczywiście każdy uczestnik może na odcinkach terenowych liczyć na merytoryczne i praktyczne wsparcie przewodnika, jak i pomoc współtowarzyszy. Oczekując pomocy od innych musisz być również gotów jej udzielić innym.

 

rumunia2013.jpg

 

Na miejscu zobaczymy, jak nam pójdzie, przewodnik będzie mógł modyfikować plan i trasę przejazdu w razie potrzeby. Trasy terenowe powinny być bez problemu dostępne dla Foresterów a nawet nieprzeciążonych Outbacków, o ile nie trafimy na jakieś ciągłe deszcze. Trasy poprowadzone są tak, że nie będzie „chaszczy”, ale nie gwarantujemy, że żadna gałązka nie dotknie Waszych lakierów.

 

 

Noclegi: Namioty, samochody, biwaki w górach. Ze względu na to, że dla wielu z Was może to być pierwsza po dłuższym czasie sposobność spędzania nocy w namiocie, przyjęliśmy, że średnio co drugą noc będziemy spędzać w cywilizowanych warunkach, czyli w pensjonacie czy hoteliku. Przyzwoite noclegi w hotelach są w cenie 10-20 euro od osoby. Do tego przy noclegach w hotelach śniadania są ekstra płatne 2-3 euro. Zwykle kilka razy stołujemy się w restauracjach, obiad można zjeść za 5-10 euro od osoby.

 

 

Szacowany koszt całkowity na samochód (przyjęliśmy dwie osoby w aucie) nie powinien przekroczyć 3000zł, ale zależy to w znacznej mierze od naszej chęci odwiedzania restauracji, ewentualnego podniesienia standardu miejsc noclegowych.

 

 

Poniżej kilka zdjęć z wcześniejszych wypraw w rejony, w które się wybieramy. Proszę się nie sugerować trudnością trasy. Jak pisałam, nasza trasa jest dostosowana do możliwości samochodów, którymi jedziemy.

 

http://przygody4x4.p...umunia2012.html

 

https://picasaweb.go...1AE&feat=email#

 

 

Poniżej przedstawiam krótki film, zrealizowany podczas wyjazdu innej ekipy do Rumunii, który bardzo dobrze oddaje klimat, panujący na tego rodzaju wyprawach.

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=mEkqkkdqJIM

 

 

 

Zebrała się już silna grupa 5 załóg. Mam nadzieję, że Forumowicze się tu udzielą i swoim zapałem wesprą chętnych, ale niezdecydowanych.

 

 

Poszukujemy kolejnych 5 załóg, które pragną wziąć udział w „I Forumowej Subariadzie”.

 

 

Może to właśnie Ty czekałeś na taką okazję ;)

 

 

Jeżeli macie pytania, nie wahajcie się ich zadać.

 

 

Pozdrawiam

Zoui

 

 

W tym miejscu chciałabym bardzo podziękować Dyrekcji za zainteresowanie pomysłem oraz udzielenie wsparcia naszej wyprawie.

 

 

 

Lista uczestników:

 

0. Miłosz "Rzeźnik" - przewodnik - LR Discovery II TD5

1. rezerwacja +1

2. IzoTom + 1 - Forester MY??

3. Aga +2 - OBK

4. Urabus +3 - Foresterem 2.0 N/A MY06

5.

6.

7. Tzd + 1 - Forester S-turbo

8. marhof +1 - Forester MY05

9. as100p, marcinb101 z dzieciakami - Forester MY99

10. zoui + chojny - LR Discovery I 300

 

 

Lista rezerwowa:

1. rezerwacja+1 - OBK

 

 

 

 

Wkład w "temat", pomysły, aktualizacje:

 

 

wkład by Hiszpanskainkwizycja

 

Makłowicz w podróży - pierwsze 5 odcinków od góry - sama Transylwania, warto przyswoić nazwy potraw

http://www.tvp.pl/vo...owicz-w-podrozy

 

---- lektura ogólna ----

http://www.nawschod....cech-narodowych

 

oraz reszta w kategorii

http://www.nawschod....ategory/rumunia

 

 

 

 

"Przydasie"

 

Dokumenty

 

Przy wjeździe do Rumunii nie potrzebujemy paszportu, wystarczy dowód osobisty, choć paszport jest milej widziany. Wystarczy polskie prawo jazdy. Zielonej Karty nie trzeba. Warto zrobić Kserokopię dowodu/paszportu i trzymać ją podczas podróży w innym miejscu, niż oryginały.

 

Co musimy koniecznie zabrać:

  • namioty, karimaty, śpiwory, słowem sprzęt potrzebny do biwakowania, będzie to początek maja, będziemy biwakować w górach, dlatego trzeba się przygotować na zimne noce
  • sprzęt do przyrządzania posiłków w terenie
  • baniak na wodę - 10l na 2 osoby wystarczy. Część biwaków jest w miejscach, gdzie nie ma dostępu do wody. Jeśli z reguły zużywacie dużo wody - zabierzcie większy pojemnik.
  • kalosze, rękawiczki "wampirki" lub inne wygodne robocze, latarkę (najlepiej czołówkę), przynajmniej jeden komplet ubrań, które możecie bez żalu ubrudzić, podrzeć itp. To jest wyjazd offroadowy, część czasu spędzimy w terenie i choć zwykle jest on łatwy, to jednak rumuńska przyroda jest nieobliczalna i może nam przyjść wyrównać kawałek drogi lub usunąć drzewo, które akurat zwaliła burza, dlatego odpowiednia odzież na każdą pogodę jest bardzo ważna. Uwaga - miejsca na pranie nie przewidujemy.
  • siekierę - choć niekoniecznie, coś tam będziemy mieć ze sobą ;)
  • warto zabrać saperkę i/lub łopatę do śniegu, ale nie taką dużą, tylko taką "górską" (kto ma to wie o co chodzi, specjalnie nie kupujcie)

Czy zabierać jedzenie?

 

W Rumunii można kupić wszystkie towary spożywcze, jednak nie będziemy codziennie w sklepach. Będzie możliwość zrobienia zakupów w pierwszym dużym mieście, w dużym markecie. Z doświadczenia wiemy jednak, że wygodniej i szybciej jest zabrać pewną ilość jedzenia z Polski, a na miejscu uzupełniać warzywa, owoce, napoje i pieczywo.

 

 

Przygotowanie auta:

 

 

Prawdopodobnie większość z Was ma stosunkowo nowe i sprawne auta. Warto jednak przed wyjazdem zrobić gruntowny przegląd, usunąć wycieki, luzy. Jeśli auto ma tendencje do przegrzewania - naprawić. Nie powinno być upałów ale... a jeździć będziemy wolno i dużo po

serpentynach.

 

Każdy samochód, musi być wyposażony w sprawne i dobrze funkcjonujące CB radio. Bardzo ważny na wyprawie jest stały i pewny kontakt pomiędzy ekipami.

 

Każdy powinien mieć zapasowy filtr powietrza. Ewentualne dodatkowe części zapasowe według uznania. Proszę zadbać o stan hamulców i klocki hamulcowe, będziemy jeździć po górach mocno obciążonymi samochodami, a w warunkach terenowych klocki zużywają się bardzo

intensywnie.

 

Jeśli macie różne komplety opon, albo możecie pożyczyć, to załóżcie jak największe (jak najwyższy profil) i z dobrym bieżnikiem.

 

Aha - bardzo ważne:

kamery i aparaty fotograficzne oraz notatniki dla tych, którzy chcą uwiecznić swoje przeżycia ;-)

 

Jeszcze taka nasza obserwacja. Na wyjezdzie na Krym spalismy przewaznie w aucie, na rozlozonych siedzeniach tylnych, na ktorych umiescilismy grube koce i spiwory. Dobrym rozwiazaniem sa tez maty samopompujace. Forester po rozlozeniu siedzen tylnych ma zupelnie plaska powierzchnie o dlugosci ok. 190 cm. Nam spalo sie bardzo wygodnie - to byl forek taki, jakim jada Iza i Tomek. Jedynym problemem bylo przekladanie bagazy na przednie siedzenie - musielisy to robic codziennie, ale i tak trwalo to krocej niz rozbijanie namiotu.

 

 

 

 

Lista autoryzowanych serwisów Subaru by Hiszpańskainkwizycja

 

- wydrukować i zachować listę autoryzowanych serwisów Subaru w Transylwanii:

 

CLUJ

TUBMAN Co. SRL

Baciu Nr.30, Cluj,

Tel.: 0264 270 270,

Tel. +40 757 032 886

Fax: 0264 270 270.

46.78484,23.541251

 

SIBIU

TRAKIA

DN1, Aleea Monumentului 1, Selimbar,

Tel.: 0269 56 06 95/ 6.

45.774359,24.174695

 

BRASOV

S.C. Auto-Kino S.R.L.

str. Calea Bucuresti, nr. 232, Brasov, Romania

Telefon

+40-268-337 788 - fix

+40-748-111 120 - vanzari

+40-745-030 490 - service mecanica

+40-745-043 175 - service tinichigerie

+40-753-220 180 - piese schimb

45.624633,25.644277

 

ORADEA

CLASMOTOR SRL

Calea Clujului Nr. 292/A, Oradea, Bihor, 410553

Tel./Fax: +40 259 422 224

+ 40 359 402 402

+ 40 359 402 444

47.03698,22.002028

 

 

Miercurea Ciuc Hinode Motors

Strada Timisoarei 24

+40266310404

 

Targu Mures Hinode Motors

Str. Gheorghe Doja 274

+40265306550

Share this post


Link to post
Share on other sites

brzmi świetnie :idea: zapowiada się super wyprawa.

 

 

Może to właśnie Ty czekałeś na taką okazję ;)

 

B) na to wychodzi, nigdy nie byłem w tamtych rejonach a taka wyprawa to super okazja :idea:

 

 

nie wiem tylko co mój stary Forek na to :cry:

Share this post


Link to post
Share on other sites
nie wiem tylko co mój stary Forek na to :cry:

Będzie zachwycony ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

super pomysł, bawcie się dobrze :yahoo:

Share this post


Link to post
Share on other sites
:cry: Łaaa, dlaczego muszę być w pracy akurat w tym terminie? Ja się tak nie bawię.. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

brzmi świetnie :idea: zapowiada się super wyprawa.

 

 

Może to właśnie Ty czekałeś na taką okazję ;)

 

B) na to wychodzi, nigdy nie byłem w tamtych rejonach a taka wyprawa to super okazja :idea:

 

 

nie wiem tylko co mój stary Forek na to :cry:

 

Bartekfi, to jest wyprawa, nie przeprawa albo inny rajd. Nigdzie nam sie nie spieszy, forek na pewno da rade. A poza tym nie dzikujemy daleko od domu... Za bardzo... ;)

 

nie wiem tylko co mój stary Forek na to :cry:

Będzie zachwycony ;)

 

Tak jest:) Zreszta zawsze sluzymy z Aga pomoca, dobrym slowem, dopingiem... ;)

 

:cry: Łaaa, dlaczego muszę być w pracy akurat w tym terminie? Ja się tak nie bawię.. :(

 

Do wyjazdu zostalo sporo czasu, moze uda Ci sie cos wykombinowac...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Do wyjazdu zostalo sporo czasu, moze uda Ci sie cos wykombinowac...

Jeżeli coś się zmieni w moim grafiku i będzie jeszcze miejsce to piszę się na 1000%

Share this post


Link to post
Share on other sites

Już się nie moge doczekać wyjazdu. Szykuje się naprawdę ciekawa wyprawa :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Życzę bezproblemowej wyprawy, bo fajna i udana na pewno będzie :-))

Gdybym nie miał już planów na majówkę, to chętnie bym dołączył.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bartekfi, to jest wyprawa, nie przeprawa albo inny rajd. Nigdzie nam sie nie spieszy, forek na pewno da rade. A poza tym nie dzikujemy daleko od domu... Za bardzo...

 

Wiem, że to nie przeprawówka i nie obawiam się, że Forek nie da rady terenowo... B) Dziadek ma już swoje lata i ma też prawo do różnych kaprysów. No nic.. jest jeszcze trochę czasu, więc zrobi się gruntowny przegląd i jak nie wyjdzie nic strasznego to może się uda :twisted:

 

Tak jest:) Zreszta zawsze sluzymy z Aga pomoca, dobrym slowem, dopingiem...

 

No i to jest kolejny argument za wyprawą B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niewykluczone, że znowu będę w okolicy na rowerze to skrzyżujemy strumienie rumuńskiego samogonu ;)

Bardzo dobry pomysł!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bartekfi, ja OBKiem jadę, nie marudź :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ech w takich momentach zaluje ze nie mam Forka ;) pomysl kozacki, trzymam kciuki aby sie udalo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zoui,dlaczego wybraliscie termin przed Plejadami?

Wyśmienita wyprawa,kurcze,jest szansa na powtórkę w innym terminie? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niewykluczone, że znowu będę w okolicy na rowerze to skrzyżujemy strumienie rumuńskiego samogonu ;)

Bardzo dobry pomysł!

 

Przed wyjazdem sie zgadamy, moze faktycznie uda sie spotkac na miejscu :)

 

Zoui,dlaczego wybraliscie termin przed Plejadami?

Wyśmienita wyprawa,kurcze,jest szansa na powtórkę w innym terminie? :)

 

Wybralismy ten termin, zeby wykorzystujac jak najmniej dni urlopu miec jak najwiecej dni na wyprawe. Na lato planujemy trzytygodniowy daleki wyjazd, wiec jedyny termin, ktory sie nadal, to dlugi weekend majowy. Nazwalismy wyprawe I Subariada, bo mamy nadzieje, ze jezeli pomysl sie spodoba, to mozna pomyslec o kolejnych dluzszych i krotszych wyjazdach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pomysł jest strzałem w 10 , jak i jego nazwa :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozwoliłem sobie dopisać listę uczestników, nie będę jednak wpisywał nicków do czasu kiedy się sami nie ujawnią ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba trzeba pogadać z szefem o urlopie B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Poniżej przedstawiam krótki film, zrealizowany podczas wyjazdu innej ekipy do Rumunii, który bardzo dobrze oddaje klimat, panujący na tego rodzaju wyprawach.

 

ale klimacik.. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kurcze....fajny wypad!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kurcze....fajny wypad!

 

 

No tego jeszcze na The Forum nie było, więc jest okazja do zapoczątkowania ciekawej tradycji ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
No to my zrobimy Wam końkurencję.

 

 

Na wyprawach nie ma konkurencji, jest współpraca. Nikt, z nikim się nie ściga.

 

Podczas oststniego wyjazdu, jakbyś to nazwał "konkurencyjnej wyprawie" wieźliśmy alternator na podmiankę a w chwili zgłoszenia problemu byliśmy od nich oddaleni o 3 kraje i 500 kilometrów. :)

 

Ciesze się, że ten sposób spędzania wolnego czasu ma coraz więcej zwolenników, bedzie o czym na Plejadach opowiadać :yahoo:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nikt, z nikim się nie ściga.
Taaa. ;)

 

No to jest właśnie takie wciągajace. Nie rywalizujesz a współpracujesz, Ty pomagasz, Tobie pomagają.

 

Kiedy droga staje sie celem przestawiaja się w głowie klapki. Gonisz, rywalizujesz, ścigasz się na codzień z całym światem, na wyprawie chcesz aby ten inny, dotychczas obcy świat był wkoło Ciebie jak najdłużej.

 

 

Sam może pojedziesz szybciej ale na bank nie dalej. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...