Skocz do zawartości

FORUMOWI KRWIODAWCY - razem ratujemy życie !!


hemi112

Rekomendowane odpowiedzi

Co prawda pomiędzy poszczególnymi oddaniami powinny być równe 8 tyg a mi wyjdzie 7 +2 dni ,ale mam nadzieje prze przejdzie-dlatego książeczkę do podbicia dam po zdawaniu krwi :P Co by poprzedniej daty nie wyczaili ;)

Raczej przejdzie, wczoraj przy mnie Pani doktor zbeształa kolesia, który rejestrował się po 6,5 tygodniach, ale dopuściła go do oddawania (na jego odpowiedzialność ;) )

 

a ja już wiem co i jak ze szpikiem :D W najbliższych tygodniach rejestruję się w banku :D

Edytowane przez brt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ok, to teraz ja mam apel o pomoc, potrzebna krew, a przede wszystkim potrzeba dodać się do banku dawców szpiku!

Kolega mojej dobrej znajomej zachorował na białaczkę :(

http://www.portel.pl/artykul.php3?i=70376

Procedurę dodawania się do banku mam za sobą, oddałem próbkę krwi do polskiego banku Poltransplant, można też do DKMS, ale to niemiecka fundacja, której niekoniecznie chciałem pomagać ;) Nieważne to, gdziekolwiek się nie dodacie, to będziecie w światowym banku potencjalnych dawców szpiku! :D

Krew do banku oddawałem na GUM'ie w Gdańsku, cała procedura trwała może 5min, osoby dodające się do banku szpiku przyjmowane są poza kolejnością ;)

Trochę info do poczytania: http://www.szpik.gumed.edu.pl/13930.html

i tu + lista ośrodków w których można dodać się do Poltransplantu :)http://szpik.info/

 

Polecam, oddając komuś szpik ratujemy życie konkretnej osobie, poza satysfakcją moralną(a to chyba największa nagroda, wiem, że lekarze kontaktują się z dawcami i mówią jak się czuje osoba, której uratowaliśmy życie - to miłe!), są też takie "gifty":

Zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 1 lipca 2005 roku o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. Nr 169, poz. 1411 oraz z 2009 r. Nr 141, poz. 1149):


  • Dawcy szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek przysługuje tytuł „Dawca Przeszczepu”.

  • Dawcy Przeszczepu, który oddał szpik lub inne regenerujące się komórki i tkanki więcej niż raz oraz dawcy narządu, przysługuje tytuł „Zasłużony Dawca Przeszczepu”

 

Każdemu "Dawcy Przeszczepu" przysługują uprawnienia do:


  • korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej.

Każdemu " Zasłużonemu Dawcy Przeszczepu" przysługują uprawnienia do:


  • korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej.

  • na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) bezpłatnego, do wysokości limitu określonego w art. 38 ust. 1 tej ustawy zaopatrzenie w leki podstawowe i uzupełniające oraz leki, które świadczeniobiorca posiadający tytuł „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” może stosować w związku z oddawaniem szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek.Wykaz leków, które świadczeniobiorca posiadający tytuł „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” może stosować w związku z oddawaniem szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 czerwca 2008 r. w sprawie wykazu leków dla świadczeniobiorcy posiadającego tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” (Dz. U. Nr 118, poz. 761).

 

aha, w Polsce zarejestrowanych jest około pół miliona dawców, co nie jest powodem do dumy dla trzydziestoośmio milionowego kraju :P

O dawcę niespokrewnionego najłatwiej jest w miejscowości pochodzenia i okolicach - tam jest największe prawdopodobieństwo znalezienia osoby zgodnej tkankowo, więc nie ma co liczyć na zagranicę, dbajmy o swoich! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest i łon :)

Hemi dawca czerwonego ustrzelony przez telewizornię:P

Ciekawe czy rozpoznacie ,który to ja :P

Sam materiał o krwiodawstwie zaczyna sią jakoś po połowie "Wydarzeń"

http://azartsat.pl/programy/wydarzenia/wydarzenia-24-grudnia-2013

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hemi112, myśmy byli dodać się do banku dawców szpiku ... pobranie krwi trwało tyle co do zwykłego badania :P

ano, potwierdzam, że to 5-7 min dotyczy dodania się do banku dawców szpiku i obejmuje czas od dojścia z parkingu(o ile się wie gdzie iść) poprzez wypełnienie ankiet, do oddania próbki 3ml krwi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kurcze siedzę w pracy i niekoniecznie mam czas na czytanie całości :/ ale jestem wpisany do bazy dawców choć czynnym na razie nie jestem (może to jest ten czas kiedy należy zacząć :|).

Chwilowo jestem podziębiony ale proszę o jakieś bliższe dane (na czyją rzecz oddać np.) to jak tylko się wykuruje pójdę oddać (jestem ARh+).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest z tymi dawcami szpiku? Jestem w bazie od kilku lat i teraz jakbym chciał oddać dla konkretnej osoby to mogę się gdzieś zgłosić, żeby sprawdzili czy sie nada, czy po prostu czekam na info (nikt nigdy jeszcze do mnie nie dzwonił, że chcieliby mój szpik). Jak to działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest z tymi dawcami szpiku? Jestem w bazie od kilku lat i teraz jakbym chciał oddać dla konkretnej osoby to mogę się gdzieś zgłosić, żeby sprawdzili czy sie nada, czy po prostu czekam na info (nikt nigdy jeszcze do mnie nie dzwonił, że chcieliby mój szpik). Jak to działa?

Dla konkretnej osoby oddać nie możesz, tu bardzo ciężko o dawcow ze względu na to, że musi być zgodność tkankowa. Jeśli jesteś już w jakiekolwiek bazie, to jesteś i w światowym banku dawców szpiku. Jak pojawia się nowy chory to przeszukują całą światową bazę dawców. Dlatego ważne, żeby nie dodawac się do kilku banków - będą zdublowane wpisy i wydłuży się czas wyszukiwania dawcy. Trzeba czekać i mieć nadzieję, że jednak szpik nie będzie potrzebny - w końcu to o co najmniej 1 chorego mniej :)

Nie ma znaczenia ile czasu upłynęło od dodania się do banku, procedury nie trzeba powtarzać, ważne, żeby w przypadku zmiany aktualizować swój adres/telefon, żeby bank/szpital mógł się skontaktować z dawcą.

 

 

 

Sent form my BlackBerry Z10 using Android's Tapatalk:)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Taka ciekawostka: W czwartek oddawałem krew i miałem hgb 14,9 ,w piatek byłem na badaniach okresowych i oddałem krwe do badania,wynik wyszedł 12,9.

Wiedziałem,ze oddanie krwi może troszke obniżyc "parametry" ,ale ,żeby o 2 poleciało w dół ? Zdziwko jest ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Widzę,że cos forumowicze albo nie oddają albo skromnie się nie chwalą ;)

Ale żeby od lutego cisza była ? :(

Dziś u mnie pękło 14l a i świniacz miał ładne tło :)

post-7758-0-39546200-1400963333_thumb.jpg

post-7758-0-92014000-1400963343_thumb.jpg

Edytowane przez hemi112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Karta? W jakiej postaci? Ja dostałem jakiś list z dwa lata temu o ujęciu mnie w stosownym rejestrze. Może teraz się zwyczaje zmieniły. Zakładam, że wpisaliście się na listę potencjalnych dawców przy okazji oddawania krwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karta? W jakiej postaci? Ja dostałem jakiś list z dwa lata temu o ujęciu mnie w stosownym rejestrze. Może teraz się zwyczaje zmieniły. Zakładam, że wpisaliście się na listę potencjalnych dawców przy okazji oddawania krwi.

Ja dostałem taka kartę jak do bankomatu.Noszę w w portfelu na głównej "klapie" na widoku razem z kartą z grupą krwi i z oświadczeniem,ze jak cuś to moje podroby mogą pójść jako zamienniki .

post-7758-0-34006200-1402862281_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 2 miesiące temu...

Witajcie!

 

Siostra mojej pracownicy i jednocześnie bliskiej znajomej dowiedziała się, że ma białaczkę. Nagle, tydzień temu, będąc w 8 miesiącu ciąży. Na chwilę obecną jest już po cesarce, niestety jej stan jest na tyle zły, że nie jest w stanie samodzielnie oddychać. 

 

Bardzo potrzebna jest dość rzadka grupa krwi 0 Rh- której brakuje w bankach krwi.

 

Jeśli jesteście w stanie oddać krew, lub przekazać tę informację dalej, będę bardzo wdzięczny.

 

Nie wiem, czy i na ile mamy możliwość oddania krwi dla konkretnej osoby, ale potrzebuje jej:

 

Zofia Wiechuła
Klinika Chorób Wewnętrznych i Chemioterapii Onkologicznej
ul. Reymonta 8
40-027 Katowice

 

Za każdą pomoc wielkie dzięki.

Edytowane przez Qba25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie!

 

Siostra mojej pracownicy i jednocześnie bliskiej znajomej dowiedziała się, że ma białaczkę. Nagle, tydzień temu, będąc w 8 miesiącu ciąży. Na chwilę obecną jest już po cesarce, niestety jej stan jest na tyle zły, że nie jest w stanie samodzielnie oddychać. 

 

Bardzo potrzebna jest dość rzadka grupa krwi 0 Rh- której brakuje w bankach krwi.

 

Jeśli jesteście w stanie oddać krew, lub przekazać tę informację dalej, będę bardzo wdzięczny.

 

Nie wiem, czy i na ile mamy możliwość oddania krwi dla konkretnej osoby, ale potrzebuje jej:

 

Zofia Wiechuła

Klinika Chorób Wewnętrznych i Chemioterapii Onkologicznej

ul. Reymonta 8

40-027 Katowice

 

Za każdą pomoc wielkie dzięki.

Dawno nie oddawałem ze wskazaniem, ale kiedyś wyglądało to tak, że idziesz do rejestracji i podajesz dane osoby potrzebującej. Nie ważna jest grupa krwi. RCKiK wysyła potrzebną grupę (w tym wypadku

0 Rh-), a krew dawcy zajmuje miejsce odesłanej jednostki.

Zapraszam więc wszystkich zdrowych, mogących pomóc do RCKiK.

Osobiście wybieram się w środę.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...