Skocz do zawartości

jak sprawdzić stan klocków bez zdejmowania kół ?


vonda

Rekomendowane odpowiedzi

Czy da się sprawdzić stan klocków bez zdejmowania kół ?

 

... od jakiegoś czasu przy hamowaniu wydobywa się (forek XT 2006 hample standard) taki "haraczący" dźwięk ... myślałem, że może po nocy tarcze przyrdzewiały ale nic nie widać i mimo wielu hamowań dżwięk pozostaje - choć słabszy.

Dodatkowo coraz częściej rano przy ruszaniu jest efekt "odblokowywania" się hamulców- czyli ruszając najpierw przez moment nie rusza potem jest "kilik" i jedzie ... Tarcze mają lekki rant no ale bez przesady ;-)

 

Jak sprawdzić stan klocków bez zdejmowania kół ? nie mogę się dopatrzyć grubości klocka pod żadnym kątem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sprawdzić stan klocków bez zdejmowania kół ?

No niestety ale się nie da dokładnie sprawdzić bez ich ścigania. A nawet jeśli Ci się uda, to i tak nie wiesz jaką grubość ma klocek od strony zacisku.

coraz częściej rano przy ruszaniu jest efekt "odblokowywania" się hamulców

klocek "skleja" się z tarczą i taki efekt jest.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od jakiegoś czasu przy hamowaniu wydobywa się (forek XT 2006 hample standard) taki "haraczący" dźwięk ... myślałem, że może po nocy tarcze przyrdzewiały ale nic nie widać i mimo wielu hamowań dżwięk pozostaje - choć słabszy.

Nie wiem dokładnie jaki to dźwięk, ale klocki subarowe mają takie nakładki-blaszki, których zadaniem jest szuranie o tarczę kiedy klocki się zużyją. Dzięki temu właściciel wie, że nadchodzi czas wymiany klocków... Jeśli dawno nie byl zmieniany płyn i klocki, to może tłoczek wysuwa się już dość daleko, i słabo cofa, dlatego "klei" po hamowaniu i dłuższym postoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogę wjechac na kanał ... ale jak rozumiem i tak mógłbym tylko zobaczyć grubość klocków tylko wewnętrznych ...

 

Qba25> to szuranie blachy to moze być to - czy to oznacza - "ani kilometra więcej - klocki do wymiany natychmiast" ? czy mogę jeszcze z tydzien pojeźdźić ... może bym się wybrał do Carfita przy jakiejś okazji ... tylko te 2x100km specjalnie żeby tylko wymienić klocki to chyba nie warto ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję użyć szklanej kuli :P

a pożyczasz swoją? :P

 

czy to oznacza - "ani kilometra więcej - klocki do wymiany natychmiast"

parę km możesz pojeździć, ale obiło mi się o uszy, że takie zużyte klocki szybciej niszczą tarcze - niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystkie klocki mają te blaszki, ja aktualnie jeżdżę bez blaszek ;)

 

 

Proponuję użyć szklanej kuli :P

a pożyczasz swoją? :P

Żebyście zepsuli? :huh::P

 

Proponuję użyć szklanej kuli

Czasami można użyć szamana, ale pewności nie będzie, aż tak dużo czasu nie zajmie odkręcenie koła i sprawdzenie, może tylko jakiś kamyk się przypelętał.

Podobno nie działa na odległość, ten szaman :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję użyć szklanej kuli :P

 

 

Szklane sa mało precyzyjne.

Tylko kryształowa......

 

 

 

 

 

a pożyczasz swoją? :P

Żebyście zepsuli? :huh::P

 

Nie bój się, nie o mufke prosza ;)

 

Czy da się sprawdzić stan klocków bez zdejmowania kół ?

 

 

Oczywiscie, boroskopem. Poważnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie masz felgi, ale jeżeli jesteś w stanie wsadzić palec to możesz mniej więcej ocenić grubość okładzin zew, a wew z kanału.

 

aaa tylko przed jazdą bo możesz sobie palucha poparzyć dosć konkretnie ;)

Edytowane przez ozarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystkie klocki mają te blaszki, ja aktualnie jeżdżę bez blaszek

Te blaszki są często wrzucane luzem do pudełka, nie są na stałe montowane na klockach (np. TRW tak robi). Mechanik może/powinien je zamontować, ale to zależy od klienta. Ja też ich nie potrzebuję, ale zmieniam nie tylko koła i opony, ale i hamulce mam letnie i zimowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...