Jump to content

Opony 215/40R17 WRX Blob

Bedo
 Share

Recommended Posts

Witam

Co sądzicie o takim rozmiarze opon (lub 205/40R17)? Ma ktoś może u siebie lub jakieś zdjęcia jakby to wyglądało? Koła nie będą się gubić w nadkolach (zawias Sti)? Co mogę zyskać a co mogę stracić po zamontowaniu niższego niż zalecany profilu?

Pozdrawiam :)

Możesz zyskać to, że Ci się zawieszenie wybije w przyśpieszonym tempie. :)

Producent specjalnie podaję dopuszczalne rozmiary, żeby tego przestrzegać.

Szukaj 205/50/17, 215/45/17 , 225/45/17

dodatkowo zyskasz przekłamanie licznika bo róznica w wysokości pomiedzy fabryczną 215/45/17 a 205/40/17 jest spora oraz z tego samego powodu bardziej zglebione auto. Czy jest to wskazane na zimę to już twoja sprawa :cool:

Bedo, jeździłem w GT na 4 różnych rozmiarach ogumienia, więc coś tam mogę napisać, jeśli chodzi o odczucia z jazdy. Przez 2 lata miałem na lato zalożone opony w rozmiarze 205/45R17, czyli na granicy zdrowego rozsądku... Teraz jeżdzę na 215/45R17.

Jedyne, co zyskasz, to bardzo odczualne polepszenie osiągow auta (przyśpieszenie z każdej prędkości). Cała reszta to tylko minusy. Wyglądać to będzie bardzo słabo na dużym WRX (węższe koła i bardzo dużo przestrzeni w nadkolach). Jazda będzie strasznie męcząca, bo na takim pasku gumy nie zaznasz minimalnego komfortu. Rozleci się zawieszenie i tanie plastiki w kokpicie. No i mocno utracisz na pewności prowadzenia auta, bo przy 100km/h na przeciętnej polskiej drodze będziesz miał średnio 2 koła w powietrzu. Dodatkowo myślę, że przy tak dużym aucie ciężko będzie znaleźć oponę w przedmiotowym rozmiarze, która nie będzie się wykładać na zakrętach...

Bedo i WRXie, nie idźcie tą drogą...

Witam

Co sądzicie o takim rozmiarze opon (lub 205/40R17)? Ma ktoś może u siebie lub jakieś zdjęcia jakby to wyglądało? Koła nie będą się gubić w nadkolach (zawias Sti)? Co mogę zyskać a co mogę stracić po zamontowaniu niższego niż zalecany profilu?

Pozdrawiam :)

Co prawda niemam wrx ale mam taki rozmiar na lato i tragedii niema.

• 2 weeks later...

Chciałbym sie podpiąć pod temat. Ja mam WRX kombi bugeye z 2002 roku. Teraz mam założone 215/45 R17 takie były jak kupilem auto ale musze wymienić i zastanawiam się nad 225/45 R17. Zastanawiam się bo te opony sa trochę tańsze od 215 ale czy warto, jakieś inne odczuwalne zmiany beda no i czy napewno wejdą. Felgi mam Subaru srebne 17. Z góry dzięki za podpowiedzi.

Jeździłem na takich zimówkach w WRXie i wszystko się mieściło. Czy jakieś znaczne zmiany? Ja nie zauważyłem jakiegoś drastycznego spadku komfortu czy problemu z prowadzeniem się auta.

Edited by EVAN

Bogi25, z zakupem tych szerszych i wyższych opon wcale nie będzie taniej... Policz sobie koszty remapu, żeby Ci auto jeździło tak jak wcześniej :P

Oczywiście znajdą się tu i tacy, którzy jeżdzą na takim rozmiarze w GT i nie widzą rożnicy, ale miej na uwadze, że seryjny WRX (zakładam, że masz serię) jest zwyczajnie za słaby na takie duże koła. A różnice w oporach toczenia poczujesz już przy manewrach parkingowych.

Zbyt mała różnica w masie i oporach toczenia żeby wyczuć to w ruchu drogowym, a przyczepność większa, na krętej trasie ma to większe znaczenie niż moc.

Ale to tylko moja opinia i nikogo nie namawiam do zakładania szerszych opon

• Upvote 1

Zbyt mała różnica w masie i oporach toczenia żeby wyczuć

Bo nie chodzi tu o masę ani opory, a o zmianę średnicy koła, co powoduje zwiększenie przełożeń (coś jakbyś dał "dłuższą" skrzynię)

dzięki za wszystkie podpowiedzi. Tak sobie usiadłem i poszukałem trochę info o oponach. I policzyłem wielkości kół. Przy oponie 205/50 R16 średnica koła to około 50.89cm, opona 215/45 R17(takie mam teraz) to 52.855 cm i opona 225/45 R17 to średnica 53.305cm. I tak się zastanawiam czy 10mm szersza opona i niespełna 5mm wieksza średnica koła aż tak bardzo spowolni mojego seryjnego buga? No ale mam jeszcze troche czasu aby poczytać i wybrać odpowiednie. Myślę tu o Goodyear Eagle F1 A2 i różnica w cenie między 215 a 225 to około 100 funtów. Jeszcze raz dzięki.