Skocz do zawartości

Usuwanie rys na lakierze


pucha

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów

Temat może banalny, ale jak zacznie się szukać w internecie to można zgłupieć a i tak większość informacji to reklama cud-środków, na forum też nie znalazłem nic pokrewnego. Jedna z niepotwierdzonych informacji: podobno dla grupy fiata można można kupić zestawy naprawcze dla konkretnych kolorów (baza + klar) w postaci jakiś past - czy dla kolorów subaru istnieje coś takiego? Jeśli to kit, co z resztą prawdopodobne, to co polecicie do naprawy rys?

 

P.S. Czy to tylko moje wrażenie, czy w foresterze zastosowano wyjątkowo cienką blachę w elementach karoserii?

 

P.S. 2. Wasze zdrówko i dosiego roku ;))

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla grupy fiata można można kupić zestawy naprawcze dla konkretnych kolorów (baza + klar) w postaci jakiś past

 

Do każdego lakieru można dokupić zaprawki w postaci niewielkiej ilości lakieru bazowego i bezbarwnego.

 

co polecicie do naprawy rys?

 

Są dwa rodzaje rys, te na lakierze bezbarwnym które są do usunięcia poprzez polerowanie pastami poleskimi oraz rysy do podkładu które można usunąć przy pomocy zaprawki lakierniczej(uzupełniając baze i klar) lub lakierowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woski koloryzujące czy kredki dobrane pod kolor lakieru to zwykła ściema. W przypadku wosku koloryzującego nie wielkie zamaskowane rysy wyjdą po niewielkim czasie od woskowania lub po pierwszym myciu. A po za tym np woskując 2 warstwową powłokę lakierniczą, produkt nanosimy tylko na zewnętrzną warstwę lakieru bezbarwnego, więc nie sprawimy że ten kolor z wosku wniknie w rysy, czy zmieni kolor lakieru, tak samo jest z woskowaniem lakierów 1 warstwowych. Spróbuj sobie woskiem koloryzującym do np do lakieru czarnego nawoskować kolor biały... :mrgreen: Efekt będzie taki sam jak byś sobie nawoskował woskiem dobranym do koloru ;)

 

Tak samo nie ma co się oszukiwać że lakiernik ogarnie nam "polerkę" za np trzy stówki w dwie godziny :toobad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokoptuję się do tematu.

Na wiosnę przymierzam się do "odnowienia" lakieru na swoim autku.Odnowienia, może trochę za dużo powiedziane ale bardziej do usunięcia rys które powstały po szczotce z myjki(poprzedni właściciel).

Kolor: czarna perła.

Czy taki lakier można polerować w ogóle.?

Auto po umyciu w słońcu fajnie się mieni, ale jak wyschnie od razu widać (po głębszym przyjrzeniu się) rysy- nie wszędzie.

Polecicie pasty/akcesoria/ firmy SONAX?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym równolegle podjechał do jakiejś firmy specjalizującej się w auto detailingu np. S-PLUS http://www.s-plus.pl/ - robili mi 2 auta i byłem bardzo zadowolony. Samemu można oczywiście też próbować się bawić, ale trzeba mieć sporo wprawy i doświadczenia żeby to dobrze wyszło. W innym wypadku po polerce zostaną Ci tzw. hologramy, możesz też przesadzić na zagięciach karoserii itd... Chyba warto wydać więcej, żeby mieć pewność, że efekt będzie taki jak trzeba...

Edytowane przez Krogulec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

odkopuję temat. Wczoraj zajechałem do lakiernika odstawić tylny spoiler do malowania (odlew od cart'a). Jakąś godzinę później, ktoś mi na parkingu wjechał w przód mojego pięknego potforka :'( Uszkodzenie nie jest duże, zderzak cały, ale jest brzydkie otarcie w okolicach światła p. mgielnego. Za mały duperel, żeby oddawać całość do lakierowania, ale zbyt duży zebym mógł to zignorować. Teraz pytanie:

1. Czy w ASO są dostępne taki kredki/sztyfty do usuwania drobnych uszkodzeń karoserii po kolor nadwozia (u mnie 32J)?

2. Czy lakiernik który mi robi spoiler (pobrał próbkę lakieru w tym celu) jest w stanie taki środek sporządzić przy okazji malowania spoilera? Zgaduję, że i tak ileś tam tej farby musiał przygotować. Nie mam żadnego pojęcia o lakierowaniu i nie wiem czy lakiernicy takie rzeczy robią, ani czy do lakierowania całego elementu stosuje się taki sam środek jak do przygotowania takiego małego zestawu naprawczego...

Edytowane przez marhof
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cokolwiek zrobisz z tymi rysami kredka czy inny wynalazkiem zawsze to bedzie pol srodek i nie bedzie takiego efektu jak po malowaniu calego elementu. Mozesz sprobowac pasta polerska drobnoziarnista przepolerowac i kilka rysek zniknie. Zrob foto to wiecej sie cos wymysli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cokolwiek zrobisz z tymi rysami kredka czy inny wynalazkiem zawsze to bedzie pol srodek i nie bedzie takiego efektu jak po malowaniu calego elementu. Mozesz sprobowac pasta polerska drobnoziarnista przepolerowac i kilka rysek zniknie. Zrob foto to wiecej sie cos wymysli :)

 

Mazak kupisz na alledrogo i w pierwszym lepszym Chińskim Markecie,  dla ciekawości kupiłem i powiem wam że działa!!! ale tylko na bardzo drobne rysy z grubszymi głębszymi sobie już nie radzi. No właśnie fotka by się przydała ,a pasta TEMPO coś na pewno pomoże

Edytowane przez kubabb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie każdą rysę na bezbarwnym można spolerować, pod warunkiem że nie jest zbyt głęboka,gdyż przy polerowaniu parę mikronów bezbarwnego zostaje usunięte. Rysy głębokie aż do bazy niestety wymagają już lakierowania jako że baza nie zapewnia ochrony dla metalu. A mazaki to dla dzieci do malowania po papierze.

Mike85 polerowanie ręczne nie da efektu jakiego oczekujesz. Lepiej już postawić autko do speców od polerki a później co jakiś czas politurą potraktować lakier dla dodatkowej ochrony i pięknego połysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie w załączniku, kiepskiej jakości, ale generalnie widać rozmiar, to jest otarcie do bazy, ale sam zderzak nie jest fizycznie uszkodzony, nie ma też głębokich. Trochę mi szkoda to od razu odstawiać do lakiernika, bo zderzak tak czy inaczej takie rysy będzie z czasem zbierał, ale może da się to jakoś "makijażem" przykryć, żeby aż tak po oczach nie biło? :) Białe na czarnym widać dość wyraźnie...

 

Edit:

 

Zapomniałem, że miniaturki i obrazki nie działają na razie na nowym forum... :)

post-10084-0-43452700-1394317325_thumb.jpg

Edytowane przez marhof
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam Meguiar's ale to zdecydowanie na mniejsze rysy. Te, które widać u ciebie na foto są wg mnie za głębokie, żeby jakakolwiek chemia pomogła. Na pewno te drobniejsze zniweluje albo ogólnie złagodzi całość zarysowania ale cudów nie będzie.

Tempo nie polecam w każdym razie  ;) Robi więcej szkody niż pożytku. Lepiej od razu kupić lepszy środek niż marketowy. Tym bardziej, że te preparaty są bardzo wydajne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dogadałem się z lakiernikiem który mi robi teraz spoiler. Jak przyjadę po odbiór i zostanie im trochę farby (a pewnie zostanie) to postarają się to na miejscu szybko zrobić :)

Dzięki wszystkim za pomoc, Meguiar's poszukam, bo tych mniejszych rys to i tak nie uniknę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to super, że się tak szybko dogadałeś  :thumbup: Jednak co lakier to lakier  :)  Ale rys zawsze przybywa wiec na te drobniejsze dobrze jest coś mieć pod ręką.

A i oksydowaną warstwę lakieru też warto od czasu do czasu usunąć, bo efekt jest rewelacyjny :D nawet po ręcznej robocie, bez maszyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Po jednym weekendzie w lesie i małej wyprawie offroad doszły 2 nowe problemy:

 

1. Zaschnięta żywica na karoserii - cholerstwo bardzo ciężko schodzi. Jest na o jakaś sprytna metoda?

2. Rysy po gałęziach, dość płytkie, naruszona tylko wierzchnia warstwa lakieru bezbarwnego. @april26 polecała Meguiar. Takie coś (http://sklep.motogo.pl/pl/p/Meguiars-ScratchX-2.0-usuwa-rysy-207ml/741) z opisu to to czego szukam, ale brzmi zbyt pięknie żeby było prawdziwe.

 

 

Mike85, wieczorem napisze cos od siebie

Mike85, wrzucilem nowy watek tutaj: http://www.forum.subaru.pl/index.php?/topic/58998-autodetailing-dyskusje-prace-opinie/

ogolne informacje o autodetailingu - znajdziesz rowniez cos w polerowaniu

 

Niestety link nie działa...   :(

Edytowane przez marhof
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

 

 

1. Zaschnięta żywica na karoserii - cholerstwo bardzo ciężko schodzi. Jest na o jakaś sprytna metoda?
 

Jest na to metoda :) Czyszczenie lakieru za pomocą tzw. glinki.

Przykładowa glinka o dobrym współczynniku jakość/cena --> http://shiningcar.pl/pl/p/ValetPRO-Blue-Traditional-Clay-Bar/885

Jest to masa plastyczna, nieco podobna do plasteliny.

 

Do czyszczenia potrzebujemy samej glinki i jakiegoś lubrykantu, np wody z odrobiną szamponu samochodowego. Chodzi o to, aby nie szorować suchą glinką po suchym lakierze, ona ma się ślizgać.

Po dokładnym myciu samochodu, bierzemy kawałek glinki(można ją dzielić) ugniatamy w dłoniach, po czym spryskujemy fragment karoserii i czyścimy lakier z wszelkich osadów, które pozostają na lakierze, m.in. ze wspomnianej żywicy.

 

 

 

2. Rysy po gałęziach, dość płytkie, naruszona tylko wierzchnia warstwa lakieru bezbarwnego. april26 polecała Meguiar. Takie coś (http://sklep.motogo....-rysy-207ml/741) z opisu to to czego szukam, ale brzmi zbyt pięknie żeby było prawdziwe.

 

Trudno odpowiadać na takie pytania, nie widząc o czym rozmawiamy.

Z doświadczenia wiem, że np. pojęcie "rysy dość płytkie" może być skrajnie rozumiane przez dwie osoby :)

W trójmieście jest chyba jakiś stacjonarny sklep z profesjonalnymi produktami do kosmetyki samochodowej, najlepiej podjechać tam i na podstawie nawet najbardziej powierzchownych oględzin, personel doradzi coś odpowiedniego.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Siema! Niestety też mialem taki sam problem, jazda w terenie odbija się na samochodzie...Na szczęście dobry spec od auto to rzadkość, ale ja trafiłem na "swojego". Zaproponował mi aby pomalować środkiem natryskowym na lakier, a konkretnie Raptor z firmy U-POL. U mnie się sprawdziło w 100% :). Nie chce robić reklamy, więc jak chcesz wiedzieć gdzie kupiłem jakby co, to odpisz :)

  • Do kitu 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...