Skocz do zawartości

Rozmowy fotograficzne


Chloru

Rekomendowane odpowiedzi

 

A obiektyw, bo o tym nie wspomniałem, jak najbardziej warto. Jeśli odzwyczaisz się od kręcenia zoomem. :twisted:

 

Sam myślę właśnie o jakimś jasnym standardzie (pomiędzy 24 a 35mm). AF 50/1.8 było fajne bo tanie, ale na DX to z niego jest raczej krótkie tele. Fajny obiektyw do zadań specjalnych, ale stanowczo zbyt mało uniwersalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Body ze "śrubokrętem" oczywiście będzie też działać z obiektywami z własnym napędem (AF-S). To w drugą stronę jest problem (czyli z podpinaniem "klasycznych" szkieł do nowych budżetowych aparatów Nikona (od czasów D40)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... mam też od kilku ładnych lat Nikona D60 i koleś w FotoJokerze radzi dokupić obiektyw AF-S DX 35mm f/1.8G. Ma to sens ?

A z tymże Nikonem masz jakiś porządny obiektyw? Czy tylko samą puszkę? ;)

 

Bo może zamiast obiektywu lepiej nabyć zewnętrzną lampę błyskową? Pod warunkiem oczywiście, że lubisz fotografować i lampa nie będzie leżeć i rdzewieć.

 

Lampa zewnętrzna umożliwia różne zabawy z oświetleniem (odbite np. od sufitu, zmiękczone dyfuzorem z zestawu, z filtrem barwnym - też z zestawu) i z samą lampą (można ją odłączyć od aparatu i sterować nią zdalnie).

 

---

O przepraszam - teraz się doczytałem, że jpol napisał to samo powyżej... 

Edytowane przez debtux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Onegdaj pytałem o Wasze doświadczenia z obiektywem Tilt-Shift.

 

Dzięki uprzejmości sklepu AB Foto w Galerii Rzeszów miałem możliwość potestowania go, niestety tylko w hallu galerii. Okazało się, że zabawa z głębią ostrości jest przednia, jednakowoż korekta perspektywy jakoś nie wyszła. Widać było, że coś się zmienia, ale ogólnie efekt niewart nakładu. Lepszą korektę osiągam w Gimpie.

 

Ciekawe, że kiedyś próbowałem tego typu obiektywu firmy Samyang i tam efekt ten był znacznie wyraźniejszy. Niestety, Samyang mechanicznie jest kiepski, poza tym nie współpracuje w żaden sposób z aparatem. Nikkor przynajmniej informuje aparat o ustawionej przysłonie. Za to w niektórych położeniach pokrętła regulacyjne kolidują z obudową wbudowanej lampy błyskowej.

 

Być może na pełnej klatce korekta perspektywy działa lepiej. Interesujące byłoby również sprawdzenie go w plenerze, choć, jak już wspomniałem, Samyang w podobnych warunkach - odległościach od obiektów - dawał zauważalną poprawę. Może pan, który mi to demonstrował, lepiej wiedział, co i jak ustawić.

Edytowane przez debtux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam12,

Canon 60D z obiektywem 17-85mm USM na początek w zupełności wystarczy, ale po 2-3 miesiącach zabawy, jak Ci się oczywiście spodoba ten aparat (a raczej na pewno) zapragniesz innych obiektywów. W moim przypadku dalej poszedłem w 50mm 1,4; 10-22mm, stały 85mm, makro 100mm, 18-200mm.... i cały czas się bawię.

A z 17-85mm w międzyczasie nadal korzystam :)

 

 

Sprzęt nabyłem i zacząłem edukację :) Zabawa aż miło. Ilość informacji jak na razie przytłacza ale krok po kroku idę do przodu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

... mam też od kilku ładnych lat Nikona D60 i koleś w FotoJokerze radzi dokupić obiektyw AF-S DX 35mm f/1.8G. Ma to sens ?

A z tymże Nikonem masz jakiś porządny obiektyw? Czy tylko samą puszkę? ;)

 

Bo może zamiast obiektywu lepiej nabyć zewnętrzną lampę błyskową? Pod warunkiem oczywiście, że lubisz fotografować i lampa nie będzie leżeć i rdzewieć.

 

Lampa zewnętrzna umożliwia różne zabawy z oświetleniem (odbite np. od sufitu, zmiękczone dyfuzorem z zestawu, z filtrem barwnym - też z zestawu) i z samą lampą (można ją odłączyć od aparatu i sterować nią zdalnie).

 

---

O przepraszam - teraz się doczytałem, że jpol napisał to samo powyżej... 

 

Nabyłem wspomniany obiektyw i lampę błyskową. Po raz pierwszy w życiu wyszedłem poza tryb automatyczny i coraz bardziej mi się podoba :) Tzn. jestem w trybie A, bawię się przysłoną i patrzę co wyjdzie. Bardzo poprawiła się jasność zdjęcia (tzn. nie wiem jak to fachowo nazwać - zdjęcie nie jest ani za jasne ani za ciemne) jak podpiąłem zewnętrzna lampę i ustawiam ją tak aby "waliła" w sufit.

Nie wiem czy zbyt pochopnie nie nabyłem konkretnego modelu lampy bo trochę mam problem jak robię zdjęcia pionowe - wtedy nie mogę przestawić lampy aby waliła w sufit. Ale z tego co pisze w instrukcji to mogę tę lampę wyzwolić błyskiem standardowej lampy - może to jest rozwiązanie ?

 

Co polecacie do poczytania dla kogoś na bardzo początkującym poziomie ?

Edytowane przez RoadRunner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek np. http://foto.jasiu.pl

 

Jeśli chcesz wyzwolić zdalną lampę błyskiem wbudowanej, to często/czasem może być potrzebny na nią jakiś dyfuzor, bo światło z niej walące wprost może nie zdominuje dodatkowej, ale i tak może zepsuć ujęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dawno nie prezentowałem swoich fotek, bo i dawno nie robiłem nic dynamicznego.

(kolorystyka/ekspozycja wprost z aparatu; niektóre wyłącznie skalowane, niektóre trochę przekadrowane przy obróbce)

 

http://temp.politowski.pl/20150214-wrak_race_mragowo/

 

Krytykujcie do woli. ;) (przyda mi się, bo może szybciej uda się wyeliminować niektóre błędy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Onegdaj pytałem o Wasze doświadczenia z obiektywem Tilt-Shift.

 

 

 

Być może na pełnej klatce korekta perspektywy działa lepiej. 

Na pełnej klatce wszystko działa lepiej :)

Chyba mnie namówiłeś na pożyczkę (kolega posiada) i zabawę.

Naprawianie walącej się architektury już na ekranie jest możliwe, ale tylko jeśli się pamięta o zostawieniu zapasu na zdjęciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy do czego. ;)

 

Na codzień lepsza w sensie wygodniejsza jest cyfra. Ale mam w piwnicy powiększalnik, a w domu analogowego Canona.

Raz na jakiś czas lubię sobie coś samodzielnie wywołać. Oczywiście czarno białego. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaka cyfra. ;)

zależy jaki obiektyw.

Powyżej to był rolleiflex SL66  (6x6) - takiego obiektywu (Carl Zeiss Planar 80mm f/2.8) do cyfry raczej nie założysz.

Edytowane przez frommert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...