Jump to content

Różnica pomiędzy oponą zapasową a standardową

nieuprzejmygbur
 Share

Recommended Posts

Aktualnie jestem na etapie zakupu zapasu do autka.Zaniepokoiła mnie jedna rzecz. Otóż przyjmując katalogowe wielkości opon tj 225/60 R16 do outbacka producent zaleca zapas 145/80 R16 no to wychodzi różnica 38mm na średnicy. Wszędzie trąbią iż już niewielka różnica może spowodować uszkodzenie wiskozy czy też skrzyni a tu taka róznica... Czy przejazd na takim kole( nie do kupienia nigdzie bo są dostępne tylko mniejsze rozmiary 135/70 R16 mniejsze o 81mm) powiedzmy 30km nie spowoduje uszczerbku na zdrowiu podzespołów?

A wy jakie macie zapasy w swoich? Jakie dojazdówki macie w swoich 16" , 17" ?

Ja mam dojazdówkę ze Swojego GF'a...Autko sprzedałem a dojazdówka została...jakoś :P

Koło jest jak nówka-na Moje oko nigdy nie używane...Opona bridgestone'a...Nie pamiętam teraz jej wymiarów ale koło napewno 16"

Jakbyś był zainteresowany wal na PW...

Ja mówię o dojazdówce, czy one zawsze są mniejsze?... źródło to manual do Ootbacka z 2002 roku

OUTBACK

Type Steel belted radial, Tubeless

Size P225/60R16 97H

Temporary spare T145/80R16

Pressure

Front 30 psi (210 kPa, 2.1 kg/cm2)

Trailer towing 30 psi (210 kPa, 2.1 kg/cm2)

Rear 29 psi (200 kPa, 2.0 kg/cm2)

Trailer towing 32 psi (220 kPa, 2.2 kg/cm2)

Temporary spare 60 psi (420 kPa, 4.2 kg/cm2)

Wheel size 16 x 61/2JJ

Wiec wygląda na to że kilka centymetrów na obwodzie w stosunku do normalnych kół jest czymś normalnym i można bezpiecznie pokonać na tym te 20-30km... Dzieki wielkie za odzew :)

nie wiem jak na wyposażeniu europejskich subarynek ale w wersji USA w Tribece jest dojazdówka na której naklejono masę naklejek z różnymi informacjami między innymi taka że nie wolno jechać szybciej niż 50 mil/h i wracając od Helmutów do Łodzi zaraz po minięciu granicy w Polsce przebiłem oponę i musiałem te 400 km jechać na dojazdówce

U mnie na dojazdówce jest taki rozmiar: T155/70D17 110M. Rozmiar fabryczny opon to 225/55R17, więc różnica w obwodzie, to 30,5 mm

Wiec wygląda na to że kilka centymetrów na obwodzie w stosunku do normalnych kół jest czymś normalnym i można bezpiecznie pokonać na tym te 20-30km.

Panowie, proponuję na początek rozgraniczyć pojęcia "różnica w obwodzie" i "różnica w średnicy" a potem kalkulować ;)

Ad meritum: jeśli będziecie stosować się zaleceń producenta co do rozmiarów dojazdówek i dozwolonej prędkości poruszania na nich to problemu nie będzie B)

U mnie na dojazdówce jest taki rozmiar: T155/70D17 110M. Rozmiar fabryczny opon to 225/55R17, więc różnica w obwodzie, to 30,5 mm

Wiec wygląda na to że kilka centymetrów na obwodzie w stosunku do normalnych kół jest czymś normalnym i można bezpiecznie pokonać na tym te 20-30km.

Panowie, proponuję na początek rozgraniczyć pojęcia "różnica w obwodzie" i "różnica w średnicy" a potem kalkulować ;)

Ad meritum: jeśli będziecie stosować się zaleceń producenta co do rozmiarów dojazdówek i dozwolonej prędkości poruszania na nich to problemu nie będzie B)

Już poprawiłem ten "obwód" ;)

A macie jakiś kalkulator który tez podaje obwód opony? Bo 30mm na obwodzie, a na średnicy to raczej duża różnica :P

Już poprawiłem ten "obwód" ;)

Kolego poprawiłeś ale tylko nazwę.

30,5mm to masz różnicę tak jak najpierw napisałeś - w średnicy kół. Ale różnica w obwodzie to 95,82mm co daje 4,7%.

Edited by silverwagon

Kolego poprawiłeś ale tylko nazwę. 30,5mm to masz różnicę tak jak najpierw napisałeś - w średnicy kół. Ale różnica w obwodzie to 95,82mm co daje 4,7%.

Kolego najpierw, to błędnie użyłem słowa "obwód" i poprawiłem na "średnica" - wartość 30,5 mm bez zmian. Liczyć obwodu tych kółek nie mam zamiaru zapewne masz rację, tylko co z tego wynika dla użytkownika? Można używać czy nie? Japońce się pomylili, czy ....?

Przekazałem tylko informację autorowi wątku o fabrycznym kole dojazdowym, w które został wyposażony mój forek, bo ta kwestia go obecnie nurtuje.

Mam nadzieję, że nie będę zmuszony używać tego kółka, dlatego leży grzecznie w garażu - w razie co assistance ;) .

Ja ostatnio rozmawiałem z userem suborowym i powiedział że różnica w dojazdówce będzie. Przykładem było jego auto gdzie miał koła 205/55/16 a dojazdówka 135/70/16. Powiedział że już używał mniejszej dojazdówki względem pozostałych kół, ale trzeba dojazdowe założyć na oś przednią i poruszać się do 50km/h.

Edited by silverwagon