Skocz do zawartości

Impreza STI 2008 rok 2,5 przbieg 100tyś , warto?


Bartek1977

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

 

Z racji tego że moja wiedza o tych samochodach jest niewielka proszę o pomoc i poradę odnośnie zakupu takiego modelu imprezy.

 

Słyszalem już że silniki te są barzo awaryjne. Egzemplarz który chcę kupić ma 100 tyś przebiegu i podobno przy silniku nic nie było robione .

 

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik albo padnie, albo nie ;) Jeśli nie padł przez 100k, to może się uda. Albo nie... Rosyjska ruletka. Trzeba mieć na wszelki wypadek 10-20k PLN na naprawy. Sprawdź sobie też zawieszenie, hamulce, sprzęgło itd. Tarcze + klocki (p+t) ok. 6k PLN, sprzęgło 2-3k PLN itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik albo padnie, albo nie Jeśli nie padł przez 100k, to może się uda. Albo nie... Rosyjska ruletka.

 

podłącze się - też powoli dojrzewam do 2.5 turbo, czy to naprawdę taka ruletka czy raczej kwestia sposobu użytkowania ? siliniki te już produkują od dłuzszego czasu więc wydaje się że powinni usunąć wady "wieku dziecięcego" a może sie mylę? Czy przy zakupie np nowego STI, przy jego "łagodnym" traktowaniu i prawidłowym serwisowaniu przebiegi powyzej 100 kkm to kwestia szczęścia czy raczej norma? chyba że jest tak że jak sie już kupi taki samochód to cięzko jest się powstrzymać od "pałowania" co w efekcie daje wyższą awaryjnośc

Edytowane przez jaszyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat STI nie miałem ale latam juz trzecim WRX-em z silnikiem 2,5T i w żadnym z tych aut nic kompletnie sie nie działo. Hawka mialem po remapie na 260km i 385Nm i latał bezawaryjnie. Teraz turlam sie Lanosem i oprócz upierdliwej kontroli od cisnienia powietrza w oponach nic kompletnie sie nie dzieje. STI powinno teoretycznie byc trwalsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

i nadal nie wiem .... Strach przed silnikiem :)

 

Do wszystkiego trzeba podejść z umiarem, mam aktualnie 3cie Sti z silnikiem 2.5 i zero problemów jeden z nich miał program i tłoki seryjne.Jeśli mogę coś doradzić to kupuj Stiaja ale schowaj sobie w skarbonce 5 tysi na ewentualne zakucie i będzie po problemie.Możesz ewentualnie zrobić jak ja i zmienić szpilki głowicy na ARP ,koszt 2400 zł .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i nadal nie wiem .... Strach przed silnikiem :)

 

Do wszystkiego trzeba podejść z umiarem, mam aktualnie 3cie Sti z silnikiem 2.5 i zero problemów jeden z nich miał program i tłoki seryjne.Jeśli mogę coś doradzić to kupuj Stiaja ale schowaj sobie w skarbonce 5 tysi na ewentualne zakucie i będzie po problemie.Możesz ewentualnie zrobić jak ja i zmienić szpilki głowicy na ARP ,koszt 2400 zł .

 

Ja zakuwałem silnik w WRX to jakoś troszkę drożej to było :) co prawda wymieniłem prawie wszystko aby było dobrze i mnie to kosztowało ok 12tys , komplet uszczelek cometis to ok 1.4 tys

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i nadal nie wiem .... Strach przed silnikiem :)

 

Do wszystkiego trzeba podejść z umiarem, mam aktualnie 3cie Sti z silnikiem 2.5 i zero problemów jeden z nich miał program i tłoki seryjne.Jeśli mogę coś doradzić to kupuj Stiaja ale schowaj sobie w skarbonce 5 tysi na ewentualne zakucie i będzie po problemie.Możesz ewentualnie zrobić jak ja i zmienić szpilki głowicy na ARP ,koszt 2400 zł .

 

Ja zakuwałem silnik w WRX to jakoś troszkę drożej to było :) co prawda wymieniłem prawie wszystko aby było dobrze i mnie to kosztowało ok 12tys , komplet uszczelek cometis to ok 1.4 tys

 

 

dokładnie B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i nadal nie wiem .... Strach przed silnikiem :)

 

Do wszystkiego trzeba podejść z umiarem, mam aktualnie 3cie Sti z silnikiem 2.5 i zero problemów jeden z nich miał program i tłoki seryjne.Jeśli mogę coś doradzić to kupuj Stiaja ale schowaj sobie w skarbonce 5 tysi na ewentualne zakucie i będzie po problemie.Możesz ewentualnie zrobić jak ja i zmienić szpilki głowicy na ARP ,koszt 2400 zł .

 

Ja zakuwałem silnik w WRX to jakoś troszkę drożej to było :) co prawda wymieniłem prawie wszystko aby było dobrze i mnie to kosztowało ok 12tys , komplet uszczelek cometis to ok 1.4 tys

 

Te dwanaście tysi wynika zapewne iż zakuwałeś uszkodzony silnik lub nie liczyleś się z kosztami ,dwa miesiące temu mój kolega też zakuł kompletnie wrxa 2,5 z uszkodzonym tłokiem za 10500 na kawiorowych gratach.Co do uszczelek to nie cometis mała poprawka tylko cometic:) a w ogólnej opinii seryjna OEmowa jest najlepsza ja kupiłem nowe po 170 zł za sztukę,szpilki 790 ,przylizanie glowić u najlepszego specjalisty 600 i zmiana uszczelek 600.A jeśli chodzi o pięć tysięcy na zakucie to mówimy o prewencyjnym z samymi tłokami kutymi.Są rożne ceny i różne rozwiązania ;)

Edytowane przez Doktorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam nic nie rozwiązuje definitywnie problemu , tam są strasznie wąskie panewki i niestety duży nacisk . Jak się normalnie jeździ dba o olej i temperaturę silniczka to jest ok , no i koniecznie wymiana śrub głowicy :) ,bo nie wiem czy jest sens jeżeli motorek ładnie pracuje od razu go zakuwać tym bardziej ze jak piszesz dbasz o auto i normalnie jeździsz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak,tylko chodzi o to że nie chciałbym na "dzień dobry" remontować silnika... Dlatego martwi mnie ten przebieg,rzekomo te 100tyś przebieglo bezawaryjnie (silnik). Gdybym pojechał z nim na serwis ,czy są w stanie wychwycić bolączki silnika (gdyby wystąpiły) ??

Edytowane przez Bartek1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...powinni na pewno zauważyć czy silnik był już rozbierany. 100 000 bez przygód to (opierając się na faktach z forum) facet był zawodowym szczęściarzem/graczem w totka albo ten STI tylko po autostradach szumiał na podciśnieniu (ale to za mały przebieg by był na 4-latka). Jeśli nic przy nim nie zrobił, to znaczy, że nie był to typowy STI User... :) Nie kupuje się STI, żeby jeździć spokojnie po autostradach - za głośne to, za mało komfortowe. Takie auto ma inny cel, innych odbiorców, inne przeznaczenie i inny styl jazdy niż np. passat tdi. A jeśli jeżdżony od święta (25 000 / rok to ja robię a jeżdżę w weekendy tylko), to raczej na pełnym ogniu...

 

Jeśli Twoja wiedza o samochodach jest niewielka i nie zamierzasz jej poszerzać w tempie natychmiastowym, to nie popełniaj tego błędu - kup sobie evo albo odkładaj na coś, co poza standardową eksploatacją nie będzie wymagało żadnego dodatkowego "pamiętania o...". Tutaj będziesz musiał się albo zaprzyjaźnić z którymś znanym specjalistą, albo sam zacząć ogarniać co to jest wastegate, jak działa zawór egr, po co montuje się turbo timery i czym się różni mapa speed density od normalnej.

 

Zakuć silnik za 5000 to też chyba tylko na papierze można - pogooglaj jaki jest rozrzut w cenach tłoków i korb. Do tego dorzuć panewki, śruby, UPG i rozrząd, może jeszcze pompę wody, jakieś pierdoły w stylu gumki, uszczelki, później dodaj jeszcze 20% na pierdoły, o których nie wiedziałeś i będziesz wiedział ile kosztują same części. Do tego robota, "lizanie głowicy" (jak koledzy ładnie ujęli), honowanie bloku... STI to nie zabawka, która służy jako jedyny dupowóz w rodzinie. Albo masz drugie auto do jazdy na co dzień, albo kartę stałego klienta w dobrej wypożyczalni, bo ten samochód lubi w garażu stać z robabranym silnikiem, zawieszeniem, układem paliwowym, układem chłodzenia, dolotem, ... ;)

 

Jako przykład podam co się dzieje z STI jeżdżonymi na 95tce na bliskim wschodzie - kolega z zaprzyjaźnionego salonu twierdzi, że jeszcze nie spotkał się z STI (MY08+), w którym nie byłoby silnika wymienianego (często jeszcze na gwarancji) przed 50 000km. Takie paliwo, takie temperatury, taki stan wiedzy o samochodach. Co ciekawe problem dotyczy tylko manualnych skrzyń biegów. Automaty dożywają spokojnej starości (lub szkody całkowitej) bez najmniejszych problemów. Ale automatem ciężko zakręcić powyżej 6000rpm, ciężko program zrobić, nie ma DCCD więc i na tor się nie pojedzie żeby się inne STIki nie śmiały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Pisałem o slabej wiedzy mając na myśli subaru (sti szczególnie) i jego "problem" silnikowy - chodziło mi o przybliżenie tematu tej usterki. Poprostu nigdy nie zastanawiałem się nad kupnem sti. Jeśli chodzi o inne samochody,to z zamiłowania lubię pogrzebać (pierwszy remont silnika jaki zaliczyłem to gdy miałem 14 lat - 125p) , więc myślę ze calkowitym ignorantem nie jestem:). O samochody wiem jak dbać i co sprawdzać żeby autko chodzilo jak należy.

Z sti po przeczytaniu o jego"usterkach" zastanawiam się czy pomimo dobrego traktowania i doglądania nie jest tak że i tak padnie silnik.

 

Ps. auto to faktycznie podobno jeździlo głównie po trasie...

 

 

Ps. zdaję sobie też sprawę ile te"pierdoły" dodatkowo oprócz korb,tloków,uszczelek mogą kosztować :)

Edytowane przez Bartek1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakaś moda zapanowała na kute korby?To jakieś trendy ostatnie? :P

Seryjne korby z STi spokojnie ogarniają moce 400KM+ i mają się dobrze.Seryjny silnik 2,5 użytkowany z głową,na dobrym paliwie i odpowiednim oleju,dobranym do stylu jazdy,zniesie sporo.Odpowiednio serwisowany i doglądany,nawet po remapie.

Podstawą jest dobrze zrobiony wydech i odpowiednia mapa.Ma swoje bolączki ale nie jest to jednorazówka,sporo operacji zakuwania tych silników,wynikało tylko z chęci podniesienia mocy w okolice 350KM lub więcej.Wtedy zmiana turbo,wtrysków i innych wymaga użycia kutych tłoków,znoszą trochę więcej niż seryjne.

Nikt nikomu nie da gwarancji na silnik,seryjny czy zakuty z jakimś znaczącym przebiegiem,awaria zawsze zdarzyć się może.Wiele zależy od użytkującego ale nie wszystko.Zawsze można trafić na kiepskie paliwo,może się zdarzyć przeładowanie,uszkodzenie smoka olejowego czy miski olejowej.Tego się nie przewidzi,choć istnieją sposoby na wyeliminowanie kilku przynajmniej z tych "przypadków". ;):P

Nie ma się co martwić na zapas.Podoba Ci się auto i odpowiada jego stan to kupuj,po sprawdzeniu oczywiście.Ciesz się jazdą,ucz się autka i zdobywaj wiedzę na jego temat.Problemy jakie mogą się pojawić nie są nie do pokonania. ;)

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...