Jump to content

problem z oponami

Yore
 Share

Recommended Posts

Witam

Jestem swiezym posiadaczem Subaru Forester S turbo.

Mam takie pytanie.

Mam załozone 4 koła zimowe o rozmiarach 205/70/15

Koło zapasowe jednak ma wymiary 215/60/16

domysliłem sie ze zapasowe jest oryginalne a koła załozone pochadza od forka bez turbiny.

chcialem zapytac czy ma to jakies znaczenie jesli chodzi o przeklamywanie predkosci i przejechanych km

oraz co zrobic w przypadku kapcia? czy zapas ktory rozni sie w sumie wysokoscia o 5mm zalozyc na przod ?

Pozdrawiam wszystkich

W przypadku kapcia to problem, bo nawet niewielka różnica w obwodzie (przy 5 mm różnicy w średnicy to już trochę będzie) daje bardzo mocno w kość napędowi w Subaru. Przy złapaniu kapcia... ja bym koło wymienił, i ze świadomością co złego może się stać jak najszybciej zjechał to jakiegoś wulkanizatora. Lepsze to niż zostać gdzieś w trasie i zamarznąć/zginąć z głodu :)

@@Yore, w przypadku kapcia musisz po prostu przełożyć opony tak aby dojazdówka była na przedniej osi i wtedy nic się nie powinno stać. Jeśli chodzi o oś tylną to musiałbyś najpierw sprawdzić czy nie masz tam lekkiej szpery. Po prostu przy okazji jak auto będzie na podnośniku obróć np lewe koło i obserwuj prawe. Jak prawe będzie się obracać w tym samym kierunku co obracane przez Ciebie lewe to znaczy, że masz lekką szperę i nie możesz tam zakładać dojazdówki. Jeśli jednak prawe koło będzie się obracać w przeciwnym kierunku co lewe to znaczy, że nie ma szpery i możesz również zakładać na tylną oś dojazdówkę bez obaw o napędy.

Obawiać o napędy byś musiał się, gdy byś założył jednocześnie na jedną oś dwie dojazdówki ;)