Jump to content

Murmańsk w styczniu na narty - ktoś był?

tarant
 Share

Recommended Posts

Wybieramy się we trzech chłopa w drugiej połowie stycznia do Murmańska na narty i oglądanie zórz polarnych. Najpierw samolot do St.Petersburga, a potem prawdopodobnie pociąg 27 godzin do Murmańska. Ktoś był? Jakieś rady dot. podroży pociągiem i miejsc do spania w Murmańsku?

Pozdrawiam!

Wybieramy się we trzech chłopa w drugiej połowie stycznia do Murmańska na narty i oglądanie zórz polarnych. Najpierw samolot do St.Petersburga, a potem prawdopodobnie pociąg 27 godzin do Murmańska. Ktoś był? Jakieś rady dot. podroży pociągiem i miejsc do spania w Murmańsku?

Pozdrawiam!

Genialny pomysł.

Murmańsk znam tylko z filmów o konwoju :???:

Jest ośrodek w samym Murmańsku ale nie jest jakiś powalający. Info i jakieś namiastki zdjęć tutaj: http://nordstarmurmansk.ru/ Będziemy szukać innych opcji ale ztcw wiąże się to dojazdem kilkudziesięciu kilometrów. Nie liczymy na to, że jakoś się super wyjeździmy bo to bardziej wyjazd w nietypowe miejsce niż klasyczne nartowanie.

Mimo wszystko (mróz i sztucznie oświetlone stoki bo cały dzień ciemno) pojeździć warto. Dodatkową atrakcją mogą być zorze polarne ale nigdy nie ma gwarancji czy się trafi. Generalnie zorze występują w 12-letnich cyklach i ten rok jest najlepszy (najczęstsze i najbardziej efektowne). Następna taka okazja w zimie 2024/2025 :) Kilka zdjęć znalezionych w necie tutaj: http://www.confiable.pl/images/image_Zorza_w_Murmansku/index.html

Znalazłem wiele informacji o wyprawach np. motocyklowych do Murmańska ale wszyscy jeżdżą latem bo zimą ciemno, zimno, dziko i dużo śniegu. My pojedziemy pociągiem. Prawdopodobnie tzw. plackartą czyli kuszetami bez przedziałów bo najtaniej i można odpalić czasoumilacze z lokalesami, a czasu będzie duuużo :)

Przygoda super. Pólnoc to mój ulubiony rejon wypadowy. Co do tych ciemności jest to fajne na krótką metę. Ja byłem w Finlandii niedaleko koła podbiegunowego przez 6 miechów. Po miesiącu miałem po dziurki tej nocy :mrgreen: Mega zazdroszczę wypadu. Ja planuje kiedyś doczłapać się do Murmańska Forkiem :)

• 2 weeks later...
Ktoś był? Jakieś rady dot. podroży pociągiem i miejsc do spania w Murmańsku?

Kiedyś to był bardzo modny kierunek, ale z uwagi na dużą ilość reklamacji zaniechano grupowych wyjazdów. Sporo relacji zachowało się jeszcze w archiwach biura podróży, trzeba szukać pod hasłem "KGB".