Skocz do zawartości

Nakaz jazdy na oponach zimowych po 1 listopada


grygo

Rekomendowane odpowiedzi

TERZO ale my rozmawiamy o Polsce a nie Grecji czy Chorwacji:

 

średnia temperatura średnie opady

styczeń -3.3 °C 21 mm

luty -2.1 °C 20 mm

marzec 1.9 °C 23 mm

kwiecień 7.7 °C 15 mm

maj 13.5 °C 58 mm

czerwiec 16.7 °C 70 mm

lipiec 18.0 °C 68 mm

sierpień 17.3 °C 61 mm

wrzesień 13.1 °C 42 mm

październik 8.2 °C 35 mm

listopad 3.2 °C 41 mm

grudzień -0.9 °C 32 mm

 

Ja tam jeżdżę najczęściej w ciągu dnia - temperatury są wtedy statystycznie wyższe od podanych średnich :mrgreen:

 

Co roku w zimą słyszę na tym forum biadolenie, że jakiś pajac nie zdążył zmienić opon i blokował mu przejazd.

W takim razie nie rozumiem, dlaczego jesteś za nakazem oderwanym od warunków pogodowych (sztywny zakres czasowy) :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 470
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W takim razie nie rozumiem, dlaczego jesteś za nakazem oderwanym od warunków pogodowych (sztywny zakres czasowy) :roll:

 

Jestem za dłuższym okresem używania zimówek w Polsce, żeby np. unikać sytuacji, kiedy wymieniamy opony na letnie, a za kilka dni wraca zima, co niestety często się zdarza.

A ten przepis może w tym pomóc niektórym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AMI napisał(a):

Wystarczy posłuchać jej wypowiedzi, żeby sobie wyrobić zdanie o jej rzekomej wiedzy na temat motoryzacji :mrgreen:

 

 

wobec tak merytorycznej odpowiedzi i w dodatku na temat, nie podejmuję dalszej dyskusji :?

 

 

Ale ja tego nie napisalem.

 

Natomiast to co moge napisac po pobieznej lekturze - jakos nie ufam ani poslom, ani pasjonatom yogi i zdrowego odzywiania :)

 

sorry AMI popietroliły mi się cytaty :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie nie rozumiem, dlaczego jesteś za nakazem oderwanym od warunków pogodowych (sztywny zakres czasowy) :roll:

 

Jestem za dłuższym okresem używania zimówek w Polsce, żeby np. unikać sytuacji, kiedy wymieniamy opony na letnie, a za kilka dni wraca zima, co niestety często się zdarza.

A ten przepis może w tym pomóc niektórym.

 

Raczej tylko zwolni ich od myślenia. Karanie za niedostosowane do warunków ogumienie jest wg. mnie wystarczające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe. Wydawało mi się, że w Szwajcarii nie ma powszechnego obowiązku stosowania opon zimowych.

Vide link: http://www.dw.de/dw/article/0,,6206842,00.html

 

 

Kilka lat temu kiedy jechałem zimową porą nie przepuszczali na granicy szwajcarskiej na innych niż zimowe kapcie.

Nie wiem jakie przepisy wtedy tam panowały a jakie teraz :idea: Może policja tak wtedy nakazała w związku z porą... nie wiem.

Nikt tam nie dyskutował jak to u nas jest w zwyczaju i tyle :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wyobraź sobie taką sytuację. Ktoś mieszka w dużym mieście. Samochodem jeździ wyłącznie po tymże mieście.

Jak pada śnieg nie jeździ samochodem - korzysta z komunikacji, taksówki etc. Czy uważasz, że taka osoba powinna być zobligowania do korzystania z zimówek od początku listopada do któregoś-tam dnia kwietnia pomimo, iż po śniegu/lodzie nie jeździ :roll:

 

A tu nagle sytuacja wymusza niespodziewany wyjazd do jakiejś placówki np. zdrowia kiedy akurat śnieg zasuwa...albo wyjazd poza miasto ...już widzę rychłą zmianę opon a raczej typowe "A jakoś tam będzie" :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe. Wydawało mi się, że w Szwajcarii nie ma powszechnego obowiązku stosowania opon zimowych.

Vide link: http://www.dw.de/dw/article/0,,6206842,00.html

 

 

Kilka lat temu kiedy jechałem zimową porą nie przepuszczali na granicy szwajcarskiej na innych niż zimowe kapcie.

Nie wiem jakie przepisy wtedy tam panowały a jakie teraz :idea: Może policja tak wtedy nakazała w związku z porą... nie wiem.

Nikt tam nie dyskutował jak to u nas jest w zwyczaju i tyle :idea:

 

W Szwajcarii często prawo działa na zasadzie zdrowego rozsądku a nie zapisów:)

 

Kiedyś wujkowi odpuścili mandaty za złe parkowanie, bo i tak sporo zapłacił za fotoradary a jest obcokrajowcem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Karanie za niedostosowane do warunków ogumienie jest wg. mnie wystarczające.

 

Byłby to za duży bałagan połączony z "argumentami jakże doświadczonych" kierowników :idea:

 

Jak udowodnić "niedostosowanie ogumienia" w jakże powszechnej sytuacji gdzie w dzień ciepło i mokro a w nocy śnieg, mrozik i szklanka :?: Może trzeba by było jeszcze uwzglednić pory dnia :?: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Karanie za niedostosowane do warunków ogumienie jest wg. mnie wystarczające.

 

Byłby to za duży bałagan połączony z "argumentami jakże doświadczonych" kierowników :idea:

 

Jak udowodnić "niedostosowanie ogumienia" w jakże powszechnej sytuacji gdzie w dzień ciepło i mokro a w nocy śnieg, mrozik i szklanka :?: Może trzeba by było jeszcze uwzglednić pory dnia :?: :lol:

 

Wystarczy popatrzeć czy np. daje radę podjechać pod wzniesienie czy się nie zakupuje w śniegu ... Chodzi o faktyczne niedostosowanie, a nie za potencjalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W Szwajcarii często prawo działa na zasadzie zdrowego rozsądku a nie zapisów:)

 

 

Bo tam taki system się sprawdza a i społeczeństwo jakoś łatwiej sie dostosowuje :roll:

 

Niestety lata niewoli robią swoje, pewnych zachowań się łatwo nie wykorzeni. Z czasem i u nas tak będzie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za dłuższym okresem używania zimówek w Polsce, żeby np. unikać sytuacji, kiedy wymieniamy opony na letnie, a za kilka dni wraca zima, co niestety często się zdarza.

A ten przepis może w tym pomóc niektórym.

Jak ma pomóc logistycznie, to wprowadźmy obowiązek jazdy na zimówkach przez cały rok :mrgreen:

Zdecyduj się, czy chodzi Ci o poprawę bezpieczeństwa, czy też martwisz się brakiem zaradności niektórych kierowców i chcesz za to ukarać innych?

 

A tu nagle sytuacja wymusza niespodziewany wyjazd do jakiejś placówki np. zdrowia kiedy akurat śnieg zasuwa...albo wyjazd poza miasto ...już widzę rychłą zmianę opon a raczej typowe "A jakoś tam będzie" :lol:

I ma to niby uzasadniać obowiązek korzystania przez sześć miesięcy w roku z opon zimowych :shock: Są rodziny użytkujące kilka samochodów. Może od razu wprowadźmy nakaz, aby samochody zaparkowane przy drodze publicznej były wyposażone w zimówki. Pójdźmy o krok dalej - kontrolujmy garaże w okresie zimowym :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak udowodnić "niedostosowanie ogumienia" w jakże powszechnej sytuacji gdzie w dzień ciepło i mokro a w nocy śnieg, mrozik i szklanka :?: Może trzeba by było jeszcze uwzglednić pory dnia :?: :lol:

 

 

Jeżeli kierowca by jechał na letnich za dnia, gdzie jest ciepło i sucho, to w czym problem? złe opony ma?

Natomiast jakby ten sam kierowca wybrał się w nocy, gdy jest przymrozek, pada śnieg itp to ma złe ogumienie i należy go ukarać/upomnieć za to

 

Dlaczego tak się upierasz za karaniem "na zapas"? To może rozszerzmy: Przymusowe włączanie ogrzewania centralnego w domu i przymusowe solenie chodników od 1go listopada?

Dodatkowo przymus noszenia puchowej kurtki i czapki wełnianej, bo w nocy może być przymrozek :mrgreen:

 

To może też na bramkach wjazdowych na autostradę od razu płacić mandat za to, że może się ewentualnie przekroczyć prędkość na niej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kierowca by jechał na letnich za dnia, gdzie jest ciepło i sucho, to w czym problem? złe opony ma?

Natomiast jakby ten sam kierowca wybrał się w nocy, gdy jest przymrozek, pada śnieg itp to ma złe ogumienie i należy go ukarać/upomnieć za to

Parafrazując Chmielowskiego: Śnieg, jaki jest, każdy widzi :mrgreen:

 

Nie bój się ... nie zapłacisz mandatu za zimowanie Ferrari na letnich kapciach :wink:

Ależ ja się nie boję. Jak jest szansa stworzyć dobrą regulację, to czemu tego nie zrobić.

Nie popieram pomysłu karania na zapas, lansowanego pod przykrywką poprawy bezpieczeństwa. Na zimówkach jeżdżę. Niemniej jednak nie mam ochoty z nich korzystać przy wysokich temperaturach. Sam potrafię ocenić, kiedy je założyć. Potrafię też zadbać o to, aby były założone na czas.

Może od razu wprowadźmy sankcjonowany karą pieniężną obowiązek wysłania do UM/UG zaświadczenia o dokonaniu wymiany opon do dnia 1 listopada? :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten jeep musi się najpierw rozpędzić na tym ATku.

 

 

No, mój jeep robi w 7sek setkę i pogoniłem go 210km/h na AT-ku właśnie (pozostałość jeszcze po poprzednim właścicielu), miałem też okazję przejechać się po śniegu (akurat jak go kupowałem dowaliło) i było tak :shock: , nie czułem się za pewnie :mrgreen:.

 

Poza tym, muszę stwierdzić po wykonaniu dwóch (na razie) dłuższych tras, że wielu kierowników nie bierze pod uwagę, że jeep może się rozpędzić do więcej niż 100km/h w czasie krótszym niż 30min.

 

A co do ustawowych obowiązków i nakazów / zakazów - wystarczy zrobić akcję "śnieg" i przy opadach wysłać parę radiowozów i niech skupią się na tych co jadą podejrzanie wolno...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bój się ... nie zapłacisz mandatu za zimowanie Ferrari na letnich kapciach

 

 

ale dostanę mandat, gdy w słoneczny listopadowy weekend wyjadę przewietrzyć WRX'a :idea:

Mimo, że mam komplet opon zimowych do każdego auta, to w zeszłym sezonie nie zmieniłem kół na Imprezie. Nie jeżdżę nią na co dzień, śnieżnych dni było mało, więc nie było potrzeby; wietrzyłem ją jak było sucho i nie uważam, abym na letnich oponach stwarzał zagrożenie, nawet w grudniu :idea:

 

Dla mnie zdecydowanie przepis ze sztywno ustawionymi datami to bzdura.

Ci, którzy zmieniają na zimówki (jak ktoś wspomiał 90% kierowców) nie potrzebują sztywnych dat, widać zdrowy rozsądek im wystarcza. Na pozostałe 10% nakaz zadziała tak, że kupią "prawie nówki, nieśmigane, od dziadka z Rajchu" za 150 zł komplet. Co z tego, że z końca lat 90, bieżnika trochę będzie, więc policjant się nie będzie czepiał. Będzie od tego bezpieczniej :?:

 

Pomijam, że 6 miesięcy zimy to "chyba tylko w Erze" : :wink:.

 

Jeśli już jakaś regulacja musi być, to oparta na rzeczywistych warunkach atmosferycznych.

 

 

pojechałem sobie kiedyś do Szwajcarii , sprawdzili na granicy czy zimówki są...Dlaczego tak nie może być jeszcze u nas

 

Może dlatego, że Polska nie jest krajem alpejskim :roll:

 

 

 

Fulda nie jest niemiecka od początku lat 60-tych

 

To prawda, z tym, że marketing właściciela lubi stwarzać pozory, że jednak jest :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie to odmóżdżanie obywateli tak jak światła nonstop, kończy się tym, że jak się robi szarówka i leje ludzie jeżdżą nadal z włączonymi led-ami z biedronki i ich nie widać, a kiedyś normalny człowiek włączał normalne siata i nie stwarzał zagrożenia!

 

opony powinny być dobrane do warunków pogodowych, jest śnieg i gołoledź policja kontroluje ogumienie są letnie proszę bardzo mandacik 500zł popieram!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używanie letnich w zimę jest głupotą, nawet przy suchym i równym asfalcie.

 

Bo jak jest zima, to musi być zimno ?

 

I to jest problem bo w naszym "gospodarstwie" można uknuć bunt na wszystko lub czuć wieczny spisek rządzących a w innym już nie wypada :roll: :idea:

 

Nie ma dymu bez ognia, doświadczenie uczy, że jak rząd zaczyna dbać o "nasze dobro", to dosłownie chce naszego dobra, czyli kasy.

 

Jest taka potrzeba gdyż widząc niektórych "orłów" ustawa może im tylko pomóc :)

 

A w czym im pomoże ? Że niby nauczy myśleć ?

 

Poza tym kto mówi, że obowiązek używania zimówek w Polsce ma dotyczyć pojazdów ciężarowych ? Takiego prawa w Europie (poza Skandynawią) nie ma.

 

Jest, na Słowacji -> http://www.podkarpacka.policja.gov.pl/r ... ynaowacji/

 

Pani Bublewicz akurat na motoryzacji zna się nieźle (nazwisko chyba coś nam na tym forum mówi, prawda ?)

 

Oprócz nazwiska, to niewiele odziedziczyła. W biznesie jej nie poszło, to się za politykę wzięła, widać ktoś jej powiedział, że tam można zarobić.

 

A tak termin i po sprawie :idea:

 

Don't think, obey. :idea:

 

A tu nagle sytuacja wymusza niespodziewany wyjazd do jakiejś placówki

 

A gdyby to przedszkole stało, mimo że wczoraj go nie było ?

 

:roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie czytam ten temat i czytam i dochodzę do wniosku, że wprowadzenie tego przepisu nie będzie możliwe :!: :mrgreen:

albo inaczej, nic nie da, zawsze będą tacy, którzy kombinują, myślę, że może to nawet pogorszyć sytuację na drogach(stare opony w 2x większej ilości).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za dłuższym okresem używania zimówek w Polsce, żeby np. unikać sytuacji, kiedy wymieniamy opony na letnie, a za kilka dni wraca zima, co niestety często się zdarza.

A ten przepis może w tym pomóc niektórym.

Jak ma pomóc logistycznie, to wprowadźmy obowiązek jazdy na zimówkach przez cały rok :mrgreen:

Zdecyduj się, czy chodzi Ci o poprawę bezpieczeństwa, czy też martwisz się brakiem zaradności niektórych kierowców i chcesz za to ukarać innych?

 

O jakim karaniu piszesz? Boisz się jeździć na zimówkach jak jest sucho i nie ma mrozu? Czy żal ci że się zużycie o 5% zwiększy? Co za kabaret :D

 

Powtórzę jeszcze raz.Współczesnej i przystosowanej na nasz rynek oponie zimowej zupełnie nie przeszkadza temp. do 8-10 st C a nawet większa.Mowa o normalnej ulicznej jeździe.Mało tego, w wielu przypadkach sprawdzi się lepiej, jeżeli auto jeździ na sportowych UHP, które w niższych temp. tracą gwałtownie swoje parametry trakcyjne.

 

Niestety takie argumenty w wielu przypadkach nie trafiają do ludzi, pewnie dlatego pomyślano o bardziej radykalnych środkach :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tommo, a ja znam co najmniej dwie opony, które zmiażdżą każdą zimówkę na suchym asfalcie (lub kostce brukowej) przy temp.-10 do 0 stopni c.

 

Są to (miałem okazję testować obie w rozmiarze 225/45R17) Toyo R888 i Bridgestone RE070. I co ty na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...