Skocz do zawartości

Konfesjonał. Dla tych, którzy kopią leżącego


Przemeq

Rekomendowane odpowiedzi

with all the respect of the world...ma rację. Wyprzedzanie prawym jest dozwolone gdy są 3 pasy. Poza tym nie...

 

Dozwolone jest jeszcze poza terenem zabudowanym, jeżeli droga ma 2 pasy w jednym kierunku, a od przeciwnego kierunku jazdy oddzielona jest pasem zieleni. Czyli droga dwujezdniowa odzdzielona pasem zieleni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyprzedzanie prawym jest dozwolone gdy są 3 pasy.

 

... w jednym kierunku, z wyłączeniem dróg jednokierunkowych. Czyli na drodze 1x4 (czy też w innym wypadku 2+1) poza terenem zabudowanym owszem nie można wyprzedzać, ale na 1x6 juz by można.

Jak wiemy droga 2x2 jest drogą o dwu jezdniach/drogach jednokierunkowych zatem można na niej wyprzedzać z prawej strony. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

 

1.na jezdni jednokierunkowej;

2.na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

 

Czy pasy jezdni w jednym kierunku, odzdzielone od przeciwnego kierunku pasem zieleni są drogą jednokierunkową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pasy jezdni w jednym kierunku, oddzielone od przeciwnego kierunku pasem zieleni są drogą jednokierunkową?

 

Na takiej drodze masz zazwyczaj nakaz jazdy na wprost, więc teoretycznie tak... Złamiesz przepisy jadąc tą drogą "pod prąd"... Ale czy technicznie jest drogą jednokierunkową...?? Na pewno możesz na niej wyprzedzać prawym pasem ruchu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już to zamieszczałem wcześniej ale mogę to zrobić po raz drugi..

Zgodnie z art. 24 ust 10 ustawy Prawo o ruchu drogowym z 20.06.1997r. (Dz.U. z dnia 23 czerwca 2009 r. Nr 97, poz. 802),

Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

* na jezdni jednokierunkowej;

* na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

Należy podkreślić, że kierowca przed wykonaniem tego manewru obowiązany jest w upewnić się szczególności czy:

ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu,

kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania,

kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

Natomiast zabronione jest wyprzedzanie z prawej strony pojazdu silnikowego, jadącego po jezdni:

przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia,

na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi,

na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika, który sygnalizuje zamiar skręcania w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony.

 

 

i na przykładzie autostrady:

 

Ustawa o drogach publicznych:

Art. 4 ust. 11:

"autostrada - drogę przeznaczoną wyłącznie dla ruchu pojazdów samochodowych i nie obsługującą przyległego terenu:

a) wyposażoną przynajmniej w dwie trwale rozdzielone, jednokierunkowe jezdnie,"

 

Jak widać dopuszczenie wyprzedzania z prawej strony na jezdni jednokierunkowej nie ma wpływu na to ile pasów jest na jezdni i czy odbywa się to w obszarze zabudowanym lub poza. Spełnienie tych warunków wymagane jest dopiero na jezdniach dwukierunkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać dopuszczenie wyprzedzania z prawej strony na jezdni jednokierunkowej nie ma wpływu na to ile pasów jest na jezdni i czy odbywa się to w obszarze zabudowanym lub poza. Spełnienie tych warunków wymagane jest dopiero na jezdniach dwukierunkowych.

 

dokładnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdefiniuj mi proszę 'wiochę'. Jazda lewym pasem też nie jest nazbyt elegancka.

 

W tzw. Europie sprawa niedopuszczalna, gdyż nie ma takiej potrzeby.

 

Za to w USA na 6 pasach ludzie sobie jeżdżą jak chcą (policja na skrajnym lewym to standard) i wyprzedza się też tak jak chce bo i tak wszyscy jadą +/- 15 mph w okolicy limitu. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie pisałem o robieniu wiochy, nawet przyznałem że też czasem nie wytrzymuję... ale takie stwierdzenie

 

Nigdy nie czekam aż ktoś mi zjedzie z lewego. Szkoda czasu, nerwów i energii pędzącego samochodu. Bez hamowania wyprzedzam prawym. Mowa oczywiście o 'samotnym jeźdźcu' na lewym pasie. Jeśli jest gęsto to od razu przyjmuje się inną taktykę. :wink:

 

uważam albo za żart albo za przejaw braku wyobraźni w zakresie zachowań innych uczestników ruchu.

Wkurza mnie jak ktoś jedzie lewym pasem ale rozumiem, że czasem potrzebuje czasu żeby sobie uświadomić co robi, więc staram się dać mu ten czas. Zdarzyło mi się wyprzedzać prawą stroną i w przypadku, gdy kierownik auta przede mną rozpocznie spóźniony manewr zmiany pasa ruchu, to bywa niebezpieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego, ale jakoś dziwnie brzmią słowa o 'braku wyobraźni' i ton pouczający w ustach kogoś kto nie zna przepisów...

 

przyjmuję reprymendę za brak znajomości szczegółowych przepisów w kontekście wyprzedzania prawym pasem - możesz mnie za to atakować, ale nie zmienia to faktu, że Twoje podejście do tego manewru budzi moje zdziwienie.

a brak wyobraźni zastąpię niewymuszoną brawurą - teraz będzie dobrze? zmieniło to coś? bez urazy.

 

Szczerze nigdy nie zagłębiałem się w ten przepis tak szczegółowo, bo uważałem (zresztą słusznie w większości przypadków), że jest to zabronione i niepotrzebnie podnosi ryzyko.

 

edit: nie było moją intencją nikogo pouczać, przepraszam zatem za ten "ton pouczający", może to coś z klawiaturą? :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...