Skocz do zawartości

Skrzynia 9c-TY752VBBAA - złom czy coś można z tego wycisnąć?


SonnyRS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Panowie, potrzebuję pomocy w temacie skrzyni biegów.

Nabyłem skrzynię o oznaczeniu 9C - ty752vbbaa (3.454,2.062,1.448,1.088,0.825,4.111 (F,G))

Pochodzi ona z Legacy gtb MY 96. Jest teoretycznie mocniejsza od seryjnej z GT-ka (legacy miało ok 280km), no i od niej krótsza.

Problem polega na tym, że chciałem tą skrzynię połączyć z silnikiem z GT MY99. Okazuje się, że nie ma takiej możliwości. W GT MY99 są 2 śruby łączące ze skrzynią HL-TY754VN1AA, a w TY752 jest 1 śruba łącząca.

Wiec wpadłem na pomysł, aby przerzucić wnętrze skrzyni z Legacy do obudowy TY 754 i uzyskać skrzynią mocniejszą i o fajniejszych przełożeniach. Ma to sens??

 

Autko buduję do zabawy - jest to coupeta o masie ok. 1000 kg. (klatka Ireco, drzwi, maska, klapa z laminatu). Silnik seryjny 218km.

 

Dzięki wielkie za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretnie i na temat:

1) GT99 ma 8 śrub mocujących skrzynię do silnika (TY754) a skrzynia (TY752) 4 śruby. Są one w tych samych miejscach co 4 z 8 w nowym typie, więc przykręcić się da.

2) Jak przełożysz stary wkład do nowej obudowy, źle zazębiać się będzie wsteczny (inna odległość wałka, na którym osadzone jest koło wstecznego biegu) i jest ryzyko szybkiego wysypania się, a pewność że będzie wyć głośniej niż powinien.

3) Owszem w VBBAA jest mocniejsza od GT na 2 biegu. Za to najsłabszym punktem jest trójka. Przy seryjnej mocy GT-ka trochę polata, ale jak będziesz miał ok.350nm, to jej dni są policzone (sprawdziłem kilkukrotnie :mrgreen: ). A 218KM, na długo ci nie starczy :D .

4) Skrzynka krótsza i auto zyska na osiągach, ale trzeba przełożyć z tylnym mostem (niezgodność przełożeń z seryjnym).

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc

Dokładnie o taką odpowiedź mi chodziło - konkretnie i na temat.

Mój błąd - nie sprecyzowałem dokładnie ile jest śrub w 752.

 

Rozumiem, że skręcenie skrzyni 752 do motoru z GT99 na 4 śruby jest wystarczające i można tak sobie jeździć.

Do skrzyni 752 mam oczywiści dyfer.

Na chwilę obecną będą próbował sił na seryjnym silniku z GT99 i seryjnej skrzyni. A na podnoszenie mocy przyjdzie jeszcze czas. Teraz chcę trochę pojeździć, a później po zabraniu większego budżetu - podnosić moc i wzmacniać napęd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dr.house_1, zapomniał jeszcze o ważnej rzeczy a mianowicie o tym że rozrusznik będzie przykręcony tylko jedną śrubą i trzeba to połączenie od czasu do czasu kontrolować.Skrzynie da się założyć i będzie latać,osobiście znam jeden przypadek gdy połączenie takie zastosowano w STI i autko latało,do puki silnik nie padł :roll: ,pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dr.house_1, zapomniał jeszcze o ważnej rzeczy a mianowicie o tym że rozrusznik będzie przykręcony tylko jedną śrubą i trzeba to połączenie od czasu do czasu kontrolować.Skrzynie da się założyć i będzie latać,osobiście znam jeden przypadek gdy połączenie takie zastosowano w STI i autko latało,do puki silnik nie padł :roll: ,pozdro.

 

rozrusznik nie będzie przykręcony na 1 śrube jak zrobimy mu dodatkowe mocowanie pod nitonakrętkę, chwila roboty i działa jak OEM :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomniałem o mocowaniu rozrusznika. Moi drodzy koledzy, skrzynie TY752 POSIADAJĄ szpilkę do mocowania rozrusznika (dolna śruba w TY754), więc nie ma najmniejszego problemu. A mocowanie na 4 śruby jest oczywiście wystarczające, ale należy pamiętać, że jest ono po to, aby usztywnić blok i obudowę skrzyni, więc nie można przeginać z mocą nowszego motoru.

Jest wiele samochodów ze starymi blokami i nowszymi obudowami (4/8 śrub) i latają bez najmniejszych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...