Jump to content

Pomiar mocy i momentu

Gates
 Share

Recommended Posts

W programie ScanTool jest opcja pomiaru mocy i momentu za pomoca kabla obd2.

Podlaczamy kabelek, wlaczamy program, ustawiamy wymiary opon itd i jestesmy w stanie zmierzyc moc i moment. Tylko na ile taki "test" jest prawdziwy? Jak wyniki maja sie do rzeczywistosci? Bawil sie ktos w to?

Gates, a można tam podawać takie "szczegóły" jak przełożenia skrzyni, straty napędu itd ? bo jeżeli nie to na pewno nie będzie podawać nawet zbliżonych wartości no i jeszcze ważne by znaleźć miejsce z odpowiednio długą prostą które będzie jak najbardziej w poziomie

• Upvote 1

nie wiem dokladnie co mozna tam ustawiac a czego nie. Sadze ze strat na napedzie na pewno nie, ale ciekawi mnie czy taki pomiar jest w jakimkolwiek stopniu miarodajny czy porpostu jest do zabawka bezwartosciowa. Jesli za pomoca programu odczytam ze moje auto ma np 240KM a na hamowni okaze sie ze jest to 235KM to nie widze sensu wydawania kasy przez zwyklego czlowieczka na hamowanie auta. ale jesli roznice sa 20-30%... Czy mozna takim programem cokolwiek zmierzyc? Jesli tak to w jakim stopniu odbiega to od prawdy?

No nie wiem jak będzie na innym programie, ja uważam że do takich pomiarów jest hamownia.

Choć niektórzy stroją samochody i robią pomiary na ulicy, nie wiem jak to działa :wink:

Sprawdzę jeszcze w Subaru bo może z VW nie pobiera wszystkich danych, jak będę znał Moc/Moment mojego samochodu to porównam z danymi z programu Torque i zobaczymy różnicę.

dobrze skonfigurowane ROadDyno, wg mnie jest jedynym miarodajnym środkiem pomiaru - oczywiście dobrze jest wykonać weryfikację na hamowni podwoziowej - ale realne uwarunkowania dot. mocy , można uzyskać tylko w rzeczywistym środowisku jakim jest droga, faktyczne opory powietrza, toczenia itd...

Mam "hamownię drogową" w jednym z testerów diagnostycznych.

Przełożenie program wylicza sam, jedyne co wpisuję to wagę auta. Pomiar na minimum 3 biegu. Program liczy również opory toczenia.

Teoretycznie program podaje wartości mocy/momentu "na kołach" więc wyniki są "niższe" niż z hamowni podwoziowych. Po dodaniu wartości oporów toczenia wynik już jest bliski danym fabrycznym chociaż same wykresy są dość mocno poszarpane. Czekam aż jedno z badanych aut uda się na hamownię podwoziową... zobaczymy na ile wyniki będą zgodne... chociaż wg producenta mojego sprzętu w żadnym wypadku nie powinno się tych wyników porównywać.

Problemem hamowni drogowych jest trudność w uzyskaniu powtarzalnych warunków na drodze. Pomijam już kwestie ruchu innych pojazdów. Wiatr i nachylenie drogi może wypaczyć wynik. Z mojego doświadczenia z zabaw z tym programem widzę, że pomiary mogą się różnić od siebie o kilka procent.

Przykład jednego z pomiarów. WRX `02 seria.

pablonas co to za program ?

carlos-wrx z tego co pamiętam to Carfit chyba robi pomiary na drodze ?

Jaka była u Ciebie różnica w porównaniu z hamownią ? :wink:

Ariel to jest dostawka do testera diagnostycznego. Zestaw warty ze 20k plnów :wink:

Ravo to jest waga auta z kierowcą, że mną na prawym i prawie całym zbiornikiem paliwa.