Skocz do zawartości

Zakup auta sprowadzonego z UE


ogs

Rekomendowane odpowiedzi

jakich probnych blach? blachy dostajesz od razu te co beda na aucie - dowod dostajesz tymczasowy na miesiac. UC ma 3 dni na wydanie zaswiadczenia o zaplaceniu akcyzy.

w US nie bylem wiec nie wiem :P

 

Z tej i nnych z innych wypowiedzi wynika jedno. Co miejsce/ miasto to inny obyczaj.

U.C wg przepisółw z 2005 reoku miał 7 dni, U.S tez 7 dni, tablice próbne można było dostać na 2 tygodnie= na czas czekania na druk z U.C. i U.S oraz resztę dok. do czasu pełnej rejestracji, (jesli ktoś chciał już jeździć samochodem) potem skrócono to do tygodnia... Ale czy tak jest wszedzie. Raczej nie. Juz sam nie wiem.

Co do ściagania tablic to przede wszystkim by nie było problemu z tym kto przywiózł samochód- no i kto ma zapłacić akcyzę i podatek jesli sporzedał mam auto. Przeciez jak kupimy od gościa w Polsce, a my rejestrujemy i mamy umowe z Niemcem zawarta na terenie niemiec na siebie to co jego nazwisko robi na dok. ubezpieczenia niemieckiego do tablic wywozowych. jaks przedał nam w Polsce to ON placi akcyze i inne, a my później 2% podatek PCC1.

Po prostu jak nie ma tablic to nie ma pytań, auto przyjechało na lawecie i koniec, kiedy?? a wczoraj, kto przywiozł - ja, albo kolega, 50Euro kosztowało, tak bo nie zapało- stąd laweta etc...

w Itali takich nie daja obcokrajowcom

daja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy etap zakocznony:

 

- przeglad zrobiony (bez blach) - bez problemu

- akcyza zaplaconca (jutro odbieram dokumenty)

- tlumaczenie zrobione

 

w UC dali mi termin 2 dniowy (bylem na zamkniecie w poniedzialek - brak kolejek) i mam odebrac sroda rano - na fakturze bylo 100E - nie bylo wpisanych zadnych usterek - nikt sie nie przyczepial - podobno nawet 50E sie nie przyczepiaja ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchajcie - jak zrobic takie cudo zeby dodac drugiego wlasciciela do dowodu?

 

Oczywscie rozchodzi sie o samochod sprowadzony z UE. Akcyza zaplacona przez jednego wlasciciela oraz VAT-24 zlozony przez jednego. Niezarejestrowany jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wolno sprzedac np 10% samochodu?

2. Urzad Celny sie do tego nie doczepi?

3. Oplata w US juz zwykla (2%)?

4. Wartosc samochodu EUROTAX czy dowolna?

5. Nie bede mial takiego problemu? -> http://forumprawne.org/o,17428.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, mialam na mysli sytuacje z autem juz zarejestrowanym. a nie mozesz najpierw zarejestrowac a potem sprzedac udzialow? i wtedy placisz podatek od czynnosci kupna-sprzedazy, chyba w wysokosci 1%.

mozesz sprzedac dowolny udzial w aucie. co dziwne, jezeli chcesz, to jako wlasciciela np. 1% auta moga cie i tak wpisac jako pierwszego wlasciciela w dowodzie - co nie ma specjalnego znaczenia, ale zasze milo tak figurowac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchajcie - jak zrobic takie cudo zeby dodac drugiego wlasciciela do dowodu?

 

Oczywscie rozchodzi sie o samochod sprowadzony z UE. Akcyza zaplacona przez jednego wlasciciela oraz VAT-24 zlozony przez jednego. Niezarejestrowany jeszcze.

Przychodzisz do urzedu komunikacji z upoważnieniem i dowodem osobistym tej osoby, lub najlepiej z nia-ta osoba i złatwione. Możesz to zrobić po miesiacu jak odbierzasz stały dowód rej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr, a czytales to? http://forumprawne.org/o,17428.html

 

chcialem to zrobic zeby nie skorzystac ze znizek w PZU wiec po miesiacu to raczej nic nie da :roll:

Przejrzałem to forum tylko teraz przez chwilkę. darowizny to jakaś wyższa kombinatoryka dla mnie, odpuściłbym jeśli nie musiałbym tego robic.

 

Ale ty chcesz skorzystać ze znizek OC czy nie skorzystać :?:

Druga osoba jest potrzebna żeby mieć znizki, tak miałem kiedy sam nie wyrobilem sobie bezszkodowej jazdy :mrgreen:

Nie musisz rejestrować samochodu na wspólwłasciciela po miesiacu , jedynie możesz takze po miesiącu, ale teraż też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr, a czytales to? http://forumprawne.org/o,17428.html

 

chcialem to zrobic zeby nie skorzystac ze znizek w PZU wiec po miesiacu to raczej nic nie da :roll:

 

Hmm... Nie fajnie. Ja też sprowadziłem samochód rok temu i przekazałem darowiznę (50%), ale jeszcze nikt się nie upominał o dodatkową akcyzę. Panie w urzędzie nic nie mówiły o późniejszej konieczności jej płacenia i do dnia dzisiejszego niczym się nie przejmowałem. Mam nadzieje, że załatwiłem wtedy wszystko jak należy i nikt mnie nie będzie ścigał. Jeśli ktoś z forumowiczów spotkał się z problemem opisanym na forumprawne to proszę o wyjaśnienie, o co tu chodzi, bo dla mnie to nowość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jakiej kwoty darwoizna nie podlega opodatkowaniu?

Pani Minister Zyta Gilowska "..przedstawiła też projekt zmian w ustawie o podatku od spadku i darowizn. Zgodnie z nim, przekazanie majątku w najbliższej rodzinie nie będzie się wiązać - jak to określiła - z haraczami na rzecz państwa. Według niej, państwo nie powinno się interesować tym, że rodzice przekazują na przykład mieszkanie swoim dzieciom. Z drugiej jednak strony - powiedziała - zupełna swoboda mogłaby umożliwiać pranie brudnych pieniędzy. By temu zapobiec, obowiązkiem podatnika będzie informowanie służb skarbowych o darowiznach dużej wartości..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jakiej kwoty darwoizna nie podlega opodatkowaniu?

Moze wtedy nie trzeba placic tej dodatkowej akcyzy? :roll:

 

Z tego co pamiętam, to przepisy sprzed roku mówiły, że darowizna do 8000 (może 8500pln) nie będzie opodatkowana, czyli wartości samochodu u nas nie powinna przekraczać 16tyś.pln. I tak jak napisałem podatek będzie naliczany od wartości samochodu w Polsce, a nie od kwoty wpisanej na umowie kupna/sprzedaży.

Pozdro, M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co sie dowiedzialem dla PZU nie ma znaczenia czy drugi wlasciciel ma 50% samochodu czy 1%... wiec w sumie zawsze mozna zmiescic sie w tych (teraz jest chyba 9600 - tak doczytalem)

 

Problem chyba tylko w tym, ze nie moge tego zrobic przed rejestracja... jako sporwadzajacy z UE - musze zarejestrowac zgodnie z umowa kupna-sprzedazy w UE i akcyza... czyli na siebie... dopiero pozniej moge sprzedac/darowac czesc samochodu... - jest jakis termin na wykupienie OC od daty rejestracji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co sie dowiedzialem dla PZU nie ma znaczenia czy drugi wlasciciel ma 50% samochodu czy 1%... wiec w sumie zawsze mozna zmiescic sie w tych (teraz jest chyba 9600 - tak doczytalem)

 

Problem chyba tylko w tym, ze nie moge tego zrobic przed rejestracja... jako sporwadzajacy z UE - musze zarejestrowac zgodnie z umowa kupna-sprzedazy w UE i akcyza... czyli na siebie... dopiero pozniej moge sprzedac/darowac czesc samochodu... - jest jakis termin na wykupienie OC od daty rejestracji?

 

Z tymi procentami masz rację ale pamiętaj, że samochód nie może przekroczyć wartości 9600x2/3.83=5013e lub 19.2tyś.pln wziętej z urzędowych tabel. Tzn. może tyle, że zapłacisz jakiś podatek.

Wszystkie papiery związane z przywozem samochodu z Niemiec mam w domu po drugiej stronie Wawy i nie pamiętam jak to dokładnie wyglądało (tzn. co widniało gdzie i na jakich dokumentach), ale pewien jestem następujących faktów:

-samochód kupiłem tylko na siebie, i przywiozłem do PL

-zrobiłem przegląd,

-zapłaciłem akcyzę, dostałem coś ze skarbowego, że nie trzeba płacić Vat'u....,

-zrobiłem darowiznę,

-i dopiero wtedy zarejestrowałem samochód, tak żeby w nowych dokumentach widniały już dwa nazwiska,

-a następnie ubezpieczyłem samochód wykorzystując zniżki współwłaściciela.

W czasie załatwiania wszystkich formalności jeździłem samochodem, który przywiozłem bo w Niemczech wykupiłem ubezpieczenie, chociaż można tego nie robić i pzrywieźdz auto na lawecie.

Kolejne:

W momencie kiedy zarejestrujesz samochód musisz mieć OC (ważność ubezpieczenia od dnia rejestracji lub wcześniej, ale nie później). Tak u nas jest, że jak nie jeździsz samochodem, to nie musisz mieć ważnych badań technicznych ale musisz płacić OC. To chyba nawet logiczny przepis.

To chyba tyle.

CHOINKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darowizne robiles notarialnie?

Zglaszales ja gdzies czy poprostu z umowa kupna sprzedazy i darwowizna pojechales zarejestrowac?

Zaświadczenie o darowiźnie dostałem w swoim urzędzie skarbowym i z nim pojechałem zarejestrować samochód. Z tego co pamiętam to w czasie składania dokumentów potrzebnych do rejestracji samochodu nikt nie przejął się tym, że na oryginale umowy kupna/sprzedaży nie było drugiego właściciela i dopisali dane współwłaściciela, i to chyba tylko na swojej kopii (musiałbym to sprawdzić). Urzędnik to też człowiek i pomoże. A nawet czasem jak mówi, że czegoś nie można to mały [suwenir] powinien załatwić sprawę.

Najlepiej wcześniej wszędzie zadzwonić i się wszystkiego dowiedzieć na 100%, żeby późnij nie było, że ktoś Ci coś powiedział, a ty myślałeś....

W każdym bądź razi ja nie miałem problemów (tzn. miałem ale z innego powodu – niezgodność adresu zameldowania z adresem na umowie kup./sprzed.) i mam nadzieję, że Tobie też pójdzie gładko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W gablocie w urzędzie widniał przykładowy tekst darowizny z Kowalskim, czy innym Nowakiem i go przepisałem żywcem wstawiając swoje dane i dane współwłaściciela w odpowiednich miejscach. Dwa podpisy i tyle.

Dobrze jest też napisać upoważnienie, które pozwoli Ci się podpisywać za współwłaściciela, nie będzie On wtedy musiał z Tobą jeździć do załatwiania spraw w urzędach, czy innych miejscach gdzie jest to wymagane.

Jak tylko będe w Aninie, a nie wiem kiedy to będzie, to wezme wszystkie papiery i prześlę je Tobie na maila, czy PW.

Niechciałbym Cię wprowadzić w błąd, wszak sprawy te załatwiałem rok temu i mimo, że jestem stosunkowo młodym człowiekiem, to mam pewne luki w pamięci ("...właściwości THC znają Ci co palą...").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...