Skocz do zawartości

Norwegia 2012 lipiec z dziećmi bo kombi rodzinnym


Kameleon

Rekomendowane odpowiedzi

muszę poprawić górę Norwegii bo źle mi trasę wyznaczył - ale mnie więcej taka. Poprawię myślę wieczorem.

 

https://maps.google.pl/maps?f=d&source=s_d&saddr=Warszawa&daddr=Legoland+Billund,+Nordmarksvej,+Billund,+Dania+to:Hirtshals,+Dania+to:Kristiansand,+Norwegia+to:Egersund+to:Stavanger+to:J%C3%B8rpeland,+Norwegia+to:Ardal,+Norwegia+to:Ulvik,+Norwegia+to:Bergen,+Norwegia+to:Fl%C3%A5m,+Norwegia+to:Berk%C3%A5k,+Norwegia+to:Lillehammer,+Norwegia+to:Malm%C3%B6,+Szwecja+to:Kolding,+Dania+to:Kiel,+Niemcy+to:Tropical+Islands,+Tropical+Islands,+Tropical-Islands-Allee+1,+15910+Krausnick,+Niemcy+to:Warszawa&hl=pl&geocode=FSz2HAMdBZ9AASkBn4aaZsweRzH80-qIKr7wcg%3BFXF0UgMdKlGLACH4ZqdAByXEXCmbqb8odHFLRjH4ZqdAByXEXA%3BFQm1bgMd9hSYAClNjvxQSchIRjGp5AEmapCaEw%3BFRlQdwMdIQN6AClbemDVWAI4RjGkWBzIbw0M3w%3BFd7lewMdu4xbACl3sWoOjBw6RjH3Gjb8DtkV9Q%3BFXjPgwMd83pXACmV9yndSTU6RjFZkgq4Iet6rQ%3BFQWbhAMdkC9cACmPmMg5YtM7RjHb3tll3-6rrQ%3BFZl8hgMdbRxeACm1RU4uINo7RjGc73nNyLUsSg%3BFWQhnQMdMHRrACmB0XrjOmg-RjFxlI-0RbyFZw%3BFV9_mQMdRjVRACl3fXZmSQ05RjEICt60PqBCng%3BFeyqoAMdqpJsACnDV8PPzxM-RjHFENWq9m8oMw%3BFfmhvgMdesSYACk5VEPJnrVsRjG1LICbwhkLPA%3BFYeLpAMdt7OfACmNKLX3p2JqRjE07VtK0zonMg%3BFfV2UAMdLmzGACn_kcR0pQVTRjHliEi93wWp0w%3BFSXNTgMdHIyQACmpld0BKqBMRjH9zO9u-uON6g%3BFV3oPAMdDXaaACmtl-6PDVayRzEgA1jGY4kkBA%3BCYuWidLcWYmBFYQOGgMds8jRACn5PZGe8gSoRzEKutwVdZkulg%3BFSz2HAMdBZ9AASkBn4aaZsweRzH80-qIKr7wcg&abauth=50af482cujk9zJ5rRlLAt-TRmn1SmjAbrXA&vps=1&jsv=441c&sll=59.489726,27.949219&sspn=29.829868,107.138672&vpsrc=6&mra=pd&num=10

 

Dokładna mapa - przekłamanie ma google-maps - ale w sumie wyszło według niego 5587 km - według mnie było prawie 7000 km - wiadomo, parę szukaliśmy miejsca itp...

 

norwegiagh.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 85
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

  • 1 miesiąc temu...
  • 7 miesięcy temu...
  • 6 miesięcy temu...

Podczepie się pod wątek  i troszkę go odświeżę :)

Wybieramy sie na szybki wypad do Bergen na 5 dni poczatek maja.

Na miejscu wypozyczamy auto na lotnisku.I teraz się zastanawaim jak zrobić z opłatami za drogi mosty i wjazdy do miast.

Poczytałem i wychodzi,że można się zarejestrować i opłacic pre-paid,ale ja niestety nie znam danych wiec odpada.Podobno mozna szukać jakiś stacji benzynowych na których mozna opłacać?A gdzie opłacać wjazd do miasta ?Nocleg mamy w Bergen zaplanowany więc conajmniej 4 wjazdy do miasta mnie czekają.Wiem,że można nie płacić i dostać faktury po pół roku ale wolałbym miec od razu załatwione na czysto niż czekac na ponaglenia.

Druga sprawa dotyczny dróg czasowo zamknietych,chcieliśmy wybrać sie z Bergen do Sognefjord ale gdzieś trafiłem na info,że droga jest tam zamykana aż do czerwca,czy mozna gdzieś znaleść informacje które drogi kiedy sa zamknięte?

Planujemy zobaczyć także Odda,co warto jeszcze w okolicy zobaczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wypozyczamy auto na lotnisku.I teraz się zastanawaim jak zrobić z opłatami za drogi mosty i wjazdy do miast.

Gdy kilka lat temu wypożyczałem auto w Oslo-Torp, to zapłaciłem za wynajem, i chyba już w cenie były opłaty za wszystko - na szybie naklejony był AutoPass, a mnie już za nic nie obciążono...

 

Pogodę sprawdzaj na yr.no , najlepsza prognoza.

 

Co prawda jestem niedaleko (Stavanger) ale niestety nic Ci doradzić nie mogę, bo nie znam jeszcze zbyt dobrze tych okolic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tROZ- tak jak pisze tzd przy wynajmie samochodu autopass jest przyklejony pod szybą więc nie musisz się niczym martwić. Drogi w górach są zamknięte do maja/ czerwca. W ten weekend byłem w drodze do Sirdal (około 120km od wybrzeża) i tak to wygląda: 

 

IMG_20140319_173018.jpg śniegu jest sporo, a to jedna z odśnieżanych dróg. Zamknięte drogi wyglądają tak jak pobocze na tym zdjęciu więc ciężko będzie wjechać. 
 
tzd- też mieszkam w Stavanger :)
Edytowane przez skrziwan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzd- też mieszkam w Stavanger :)

 

 

to czemu sobie tego w swój opis nie wpiszesz? zawsze to jest pomocne jak ktoś chce o coś zapytać dotyczącego okolicy, w której mieszkasz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzd- też mieszkam w Stavanger

 

 

no prosze. ja jezdze srebrnym Forkiem na polskich blachach i z bialo-czerwoną małą flagą/naklejką na błotniku i szybie, może kiedys mnie dostrzeżesz :)

 

a co do drogi do Sirdal, dobrze wiedziec, chcialem tam jechac na narty, ale jakos nie wychodzi czasowo. ciekawe kiedy sie tam sezon konczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tzd i @skrziwan Dzięki troszkę mi to wyjaśnia zamieszany sposób poboru opłat za drogi :)

Do maja pewnie trochę śniegu jeszcze zejdzie bo jeśli tak będzie jak na zdjęciu to niewiele zdziałay,do dyspozycji będziemi mieli sparka albo 107 :biglol:

Forczy zostaje tym razem w domu ,może na objazdówke wybierzemy się kiedyś.

1 maja lądujemu,wszystko już zarezerwowane,noclegi auto ,do załatwienia została pogoda ;) Pozostało odliczać :yahoo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzd- mojego forka widziałeś na zdjęciach. Jak Cię gdzieś upoluję będę migał światłami :) Nart nie polecam- deszcz, +4 stopnie, kiła i mogiła… 

 

tROZ obawiam się, że w maju też będzie śnieg w górach. Będę już wtedy na pewno częściej jeździł na rower w góry więc zdam Ci relację czy da się tam dojechać czy nie.

 

Swoją drogą jak ktoś tylko ma okazję to polecam drogę w lecie przez góry ze Stavanger do Oslo przez park narodowy Telemark. Naprawdę wspaniała wycieczka. Jechałem nią 3 razy, w tym raz VW Scirocco GTI z 79 roku, super podróż nawet w zwykłym samochodzie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

tzd- też mieszkam w Stavanger

 

 

no prosze. ja jezdze srebrnym Forkiem na polskich blachach i z bialo-czerwoną małą flagą/naklejką na błotniku i szybie, może kiedys mnie dostrzeżesz :)

 

a co do drogi do Sirdal, dobrze wiedziec, chcialem tam jechac na narty, ale jakos nie wychodzi czasowo. ciekawe kiedy sie tam sezon konczy.

 

 

widziałem na forum jeszcze użytkownika Gregorius, który również w opisie ma Stavanger, Was jest więcej niż z niejednego miasta w Polsce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecam drogę w lecie przez góry ze Stavanger do Oslo przez park narodowy Telemark

Dzięki, czuję, że skorzystam :)

chcę też się kopsnąć gdzieś na fjordy. ale to jak będzie ciut lepsza pogoda, chociaż dziś dla odmiany świeci słońce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądamy mapy,zdjęcia i wyznaczamy trasy.Za dużo tego jest,mama obawy,że sporo miejsc nie ma dojazdów ani parkingów gdzie można by porzucić auto i pójść z buta.Druga obawa to,że będąc tam skręcimy w złą stronę i ominą nas jakieś piękne nieodkryte miejsca,a z zdjęć wynika ,że takich miejsc jest cała masa.

Jak Wy się możecie skupić na pracy w takich okolicznościach  :o

 

A jeszcze jedna sprawa,przylatujemy 1 maja ,Pani u której będziemy stacjonować napisała nam,że to dzień wolny jest więc sporo sklepów pozamykanych,powiedzcie czy uda się nam coś zjeść czy faktycznie wszystko zamknięte?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dni świateczne, niedziele itp są tu w Norge faktycznie dla nas dziwne - praktycznie wszystko pozamykane, to jest dzień dla rodziny, a nie dla zarabiania/wydawania pieniędzy.

otwarte są knajpy, więc jeśli zdecydujesz się coś zjeść w restauracji/barze, to jest szansa, że z głodu nie padniesz :)

 

co do koncentrowania się do pracy - gdziekolwiek jesteś, trzeba się skoncentrować na pracy, by zasłużyć na wypłatę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

są niektóre sklepy czynne w niedzielę. To zazwyczaj część sklepu wydzielona z całości z ograniczoną ilością dostępnego towaru:) z głodu nie umrzecie chyba:) 

 

tzd- ja dzisiaj prawie cały dzień spędziłem na plaży w słońcu ;) a na fjordy też się muszę wybrać, ale koniecznie w ładniejszą pogodę. Ostatnio do znajomego przyjechała rodzina i chcieli się wybrać na prekestolen- pocałowali lodową klamkę ;) 

 

pogoda przez ostatni tydzień była wyjątkowo piękna! życzę Wam takiej na czas przyjazdu:) a o widoki się nie martw- gdziekolwiek nie pojedziesz i nawet jak źle skręcisz, znajdziesz coś, co przykuje Twoją uwagę:) 

 

Skupić się da, wiesz, pracujesz tylko 7,30h dziennie, a teraz dzień trwa do godziny 20:00 więc nie ma problemu z korzystaniem ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a o widoki się nie martw- gdziekolwiek nie pojedziesz i nawet jak źle skręcisz, znajdziesz coś, co przykuje Twoją uwagę:) 

 

 

Dokładnie, czasem większe wrażenie robi to co zobaczysz przypadkiem po drodze niż to do kąd z mapą jechaleś ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...