Skocz do zawartości

Opony z kolcami


skoczybruzda

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od poprzedniego właściciela mojego auta zakupiłem w zestawie opony zimowe - dwie "normalne" 225/60/16 i dwie z kolcami - Nokkian Hakkapelitta 4 215/60/16.

Pytanie co mi grozi za jazdę na takich oponach - mandat, konkwiskata dowodu?

Drobna ale jednak różnica w rozmiarze chyba też nie jest bez znaczenia dla napędu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

konkwiskata dowodu

... tak, ponieważ polskie prawo nie dopuszcza możliwości stosowania kolcowanych opon .

Drobna ale jednak różnica w rozmiarze chyba też nie jest bez znaczenia dla napędu?

... szanuj sobie skrzynie, bo wpadniesz w koszta . Rozmiar kół ma być identyczny .

grozi CI wymiana wiskozy

... w AT nie ma wisko .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Od poprzedniego właściciela mojego auta zakupiłem w zestawie opony zimowe - dwie "normalne" 225/60/16 i dwie z kolcami - Nokkian Hakkapelitta 4 215/60/16.

Pytanie co mi grozi za jazdę na takich oponach - mandat, konkwiskata dowodu?

Drobna ale jednak różnica w rozmiarze chyba też nie jest bez znaczenia dla napędu?

Czyli wychodzi na to że to auto już jeździło na tych oponach, czy tak?

Różnica w wysokości to w/g moich wyliczeń to 6mm czy taka różnica już jest szkodliwa dla skrzyni lub wisko przy MT?

Co z sytuacja kiedy mam komplet identycznych rozmiarowo zimówek ale jeździły wcześniej na ośce i dwie opony są bardziej zużyte?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba trochę przesadzacie ze szkodliwością opon z kolcami , jeżeżli Subaru przewiduje że auto może jeżdzić z łancuchami śniegowymi na jednej osi to kolce które napewno dużo mniej wystają a tym samym zwiększają obwód koła nie powinny zaszkodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy Forka z Austrii z uszkodzoną skrzynią. W bagażniku był komplet łańcuchów na jedną oś, także to nie mit tylko fakt potwierdzony.

 

Dodatkowo Subaru zezwala na jazdę na łańcuchach, ale tylko w przypadku zastosowania ich na obu osiach.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Od poprzedniego właściciela mojego auta zakupiłem w zestawie opony zimowe - dwie "normalne" 225/60/16 i dwie z kolcami - Nokkian Hakkapelitta 4 215/60/16.

Pytanie co mi grozi za jazdę na takich oponach - mandat, konkwiskata dowodu?

Drobna ale jednak różnica w rozmiarze chyba też nie jest bez znaczenia dla napędu?

 

prawo w PL zabrania jazdy na kolcach, kara za złamanie przepisu jest symboliczna - 100 pln i 0 punktów,

ale jak trafi się upierdliwy stróż prawa, to grozi sprawa w sądzie grodzkim za niszczenie nawierzchni, a to jest jak się nie mylę - 1600 pln...

 

jazda na różnych rozmiarach opon jest szkodliwa dla skrzyni, jest zabroniona i tyle, nie widzę to w ogóle tematu do dalszej dyskusji... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem jeszcze dodać że ważna jest średnica, a nie szerokość opony.

Opona 225/60/16 i 215/60/16 różni się zarówno szerokością jak i wysokością, bo liczba 60 jest jednakowa w obu przypadkach, ale określa ona wysokość opony wyrażona w procentach do jej szerokości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeżli Subaru przewiduje że auto może jeżdzić z łancuchami śniegowymi na jednej osi to kolce które napewno dużo mniej wystają a tym samym zwiększają obwód koła nie powinny zaszkodzić.

Masz rację, a jednak się mylisz:

1. Z łańcuchami można jeździć tylko do pewnej określonej, niewielkiej prędkości;

2. To, co może zaszkodzić, to znaczna różnica w przyczepności, doprowadzająca do innej prędkości kół z kolcami i bez :arrow: szkodzi wiskozie.

Dodatkowo Subaru zezwala na jazdę na łańcuchach, ale tylko w przypadku zastosowania ich na obu osiach.

Pierwsze słyszę :shock: A mnie się wydawało, że tylko na przednich... 8)

Zajrzyj do instrukcji: czteronapędówki powinny mieć łańcuchy na przednich kołach... Audi Quattro też to dotyczy.

Dwa łańcuchy wystarczą i nie zaszkodzą zwłaszcza, że zgodnie z instrukcją można z nimi jechać max 50 km/h. Jak ktoś szaleje... to i bez łańcuchów wiskozę spali. :mrgreen:

Rację ma Elek:

prawo w PL zabrania jazdy na kolcach, kara za złamanie przepisu jest symboliczna - 100 pln i 0 punktów, ale jak trafi się upierdliwy stróż prawa, to grozi sprawa w sądzie grodzkim za niszczenie nawierzchni, a to jest jak się nie mylę - 1600 pln...jazda na różnych rozmiarach opon jest szkodliwa dla skrzyni, jest zabroniona i tyle, nie widzę to w ogóle tematu do dalszej dyskusji...

i

Opona 225/60/16 i 215/60/16 różni się zarówno szerokością jak i wysokością, bo liczba 60 jest jednakowa w obu przypadkach, ale określa ona wysokość opony wyrażona w procentach do jej szerokośc

 

Przy czym znam przypadki, że policja "przymykała oko" na miejscowych, jeżdżących na kolcach w regionach, gdzie duże zaśnieżenie utrzymuje się przez kilka miesięcy... Ale to już zależy na kogo trafisz i jak potrafisz rozmawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...