Skocz do zawartości

czy to panewki?(filmik)


padre218

Rekomendowane odpowiedzi

witam

posiadam forestera s-turbo 3 lata i ma już przejechane 180kkm,przez te wszystkie lata wydaje mi się ze silnik pracuje cały czas tak samo,patrząc na dźwięk samego silnika jak i prace.przy takim przebiegu często ujawniają się panewki dla tego zamieszczam film na którym wszystko dokładnie słychać jak serducho pracuje. proszę o opinie i czujne ucho speców.

planowałem zmienić na początku przyszłego roku forka na wrx`a a wszystko teraz zależy od waszej diagnozy, bo podejrzewam że nikogo nie będzie obchodził generalny remont silnika przy zamianie czy kupnie.

 

Link:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego filmu niewiele slychac moim zdaniem.

A juz na pewno niezbyt wiele wiecej niz cykanie wtryskiwaczy.

 

Bardzo podobnie moje ucho czyta :mrgreen:

Panewka klasyczna to to nie jest. Tym niemniej silnik nie pracuje wzorowo - coś huczy, może jakieś łożysko ?

 

Pozdrawiam

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam mechanika który ogarnia sporo samochodów w tym i mój i powiedział to samo co AMI, że panewek nie słychać i jest wszystko ok,ale dla świętego spokoju pojadę jeszcze do innego postronnego. jeżeli wszystko okaże się ok to forek idzie na sprzedaż a jego następcą bedzie wrx :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Podpinam się pod wątek.

 

Czy ktoś może wstępnie zdiagnozować, czy słyszalny stukot to objaw padającej panewki?

Pierwszy filmik nagrany świeżo po odpaleniu po nocy, silnik całkiem zimny. Drugi po 2-3 minutach, złapał już odrobinę temperatury.

http://img716.imageshack.us/img716/1856/file28548.mp4

http://img259.imageshack.us/img259/1856/file28548.mp4

 

Gdy silnik ciepły, stukania praaawie nie słychać, więc klepie tylko na zimno.

 

Chciałbym przynajmniej posłuchać ocen wprawnego ucha, auto używane od dealera Subaru, z przebiegiem 166 000, z historią serwisową, ale ma gwarancję na silnik i skrzynię (zostały 2.5 miesiąca) i wolałbym za wcześniej reklamować, niż po upływie tejże gwarancji z względów oczywistych.

 

Czy może to raczej Piston Slap i nie powinienem się martwić ?

Wiem, że diagnoza internetowa ma się nijak do wizyty u porządnego mechanika Subaru ale może to być punkt wyjścia do dalszych rozważań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sredniaq,

dla potomności - panewka brzmi mniej-więcej tak :

kompletny pad

 

a tu taki w momentach podkręcania gazu (pad początkowy ale już nie mały, bo na zimnym silniku również) :

 

 

Ja u Ciebie nic nie słyszę niepokojącego, w kontekście panewek.

 

Pozdrawiam

Grzegorz

 

 

PS. Jeszcze jedna klasyka :

:mrgreen:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli objawami padniętej panewki jest odgłos najpierw na ciepłym a w końcowej fazie również na zimnym? U mnie prawie nic nie słychać jak silnik ciepły, klepanie głównie na zimno.

 

Problem w tym, że jestem z pochodzenia z Wrocka, ale już tu nie mieszkam, tylko za granicą. Gdybym był był na miejscu, nawet nie bawiłbym się w internetowe diagnozy, tylko ogień do Dzierżoniowa. A tak muszę poczekać, aż zjawię się na jakimś urlopie, ewentualnie podjechać do serwisu i niech chociaż posłuchają. Będę niedługo na wymianę czujnika powietrza, to powiem żeby posłuchali, ale nie wiem czy mogę im zaufać w tak delikatnej diagnozie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sredniaq,

 

mnie to nie brzmi jak piston slap... :?

 

Też tak sądzę. Po rozgrzaniu (15min jazdy) nie powinno stukać.

Najlepiej wyizolowac ten dzwięk delikatnie "muskajac" gaz na biegu

jałowym.

Mój klepał i przed remontem i po (w ASO). W trakcie remontu widac było

wyraźne zużycie płaszcza 4-go tłoka a cylinder byl lekko owalny.

Teraz wszystko w dopuszczalnej tolerancji i dalej na zimno lekko poklepuje.

Ale jak oleju palił do 5l na 10.000km, tak teraz wogóle przestał...

 

PS. Jak słyszę rano że klepie, to znaczy, że jest poniżej 5 stopni :-)

Ot, taki ficzer, coś jak dimm button ;-)

 

Pozdrawiam,

Leszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój się tłucze od 80 tyś km. Oleju nie bierze, ale rano mam taki koncert, że tedeiii wysiada.

Podobno prędzej umrze od innych przypadłości.

Oczywiście przegląd z zaworami itp. itd. był robiony.

 

Co ciekawe, walić zaczyna kilka sekund po odpaleniu motoru. Na samym początku jest cisza, ale tak jakby po dostaniu oleju tłok zaczyna latać.

 

P.S. ja na filmie nic nie słyszę. Może jakieś "rzężenie", ale też nie jestem pewien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem w gt'ku/ Problem a może i nie problem. Moim zdaniem był to piston choć dużo specjalistów z Wa-wy, praktycznie oprócz nie-ASO wróżyło remont silnika, panewki. W każdym bądź razie ganiał jeszcze wrx,y na tej trefnej niby panewce przez dwa lata- 25 tyś km i do dziś daje radę. Sprawdź dokładnie, opiłki, praca na ciepłym i dopiero działaj ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A ktoś może jednoznacznie się wypowiedzieć, że jak delikatne terkotanie jest na zimnym przy dodawania gazu pomiędzy 1k a 2k a po chwili znika lub ewentualnie utrzymuje się jeszcze trochę ale przy nagrzanym silniku nie ma go wcale to nie jest panewka?

 

Czytam i czytam i wszędzie przewija się, że jak na gorącym nie stuka to nie panewka a w Forku (kupionym 1ms ) temu brata dzwoniliśmy do serwisu i powiedzieli, że panewka stuka właśnie na zimnym :shock: Czyli zupełnie inna opinia niż na forum...

 

W poniedziałek jedziemy do ASO z pacjentem natomiast ciekawy jestem opini, btw na świeżym oleju nic nie stuka, zaczyna po 6-7k na oleju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

btw na świeżym oleju nic nie stuka, zaczyna po 6-7k na oleju.

 

Olej ma swoją krzywą zmęczeniową - pewnie w okolicach jak piszesz 6-7kkm zaczyna poważniej tracić parametry smarujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak wydaje, natomiast zastanawiam się jak jest z tym diagnozowaniem panewki - czy panewka zawsze stuka na gorącym a jak terkotanie jest tylko na zimnym a na ciepłym nie to już nie panewka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak wydaje, natomiast zastanawiam się jak jest z tym diagnozowaniem panewki - czy panewka zawsze stuka na gorącym a jak terkotanie jest tylko na zimnym a na ciepłym nie to już nie panewka?

 

Panewka stuka i na zimnym i na cieplym, troche bardziej na cieplym, bo olej jest rzadszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak wydaje, natomiast zastanawiam się jak jest z tym diagnozowaniem panewki - czy panewka zawsze stuka na gorącym a jak terkotanie jest tylko na zimnym a na ciepłym nie to już nie panewka?

 

Panewka stuka i na zimnym i na cieplym, troche bardziej na cieplym, bo olej jest rzadszy.

 

Panewka się nie przejmuje temperaturą :wink: tylko stuka ciągle (ze wzrostem obrotów bardziej).

 

Piston slap może być mniejszy na ciepłym silniku (rozszerzalność temperaturowa metali).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panewka się nie przejmuje temperaturą :wink: tylko stuka ciągle (ze wzrostem obrotów bardziej).

 

Troche sie jednak "przejmuje" - bo gestszy, zimny olej troche moze "kasowac luzy" - wraz z rozgrzewaniem sie silnika i oleju stuka coraz wyrazniej. Byc moze nie w kazdym przypadku, ale u mnie tak bylo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...