Jump to content

Jaka sonda lambda do S-Turbo '99

paweusz

Recommended Posts

Czy ktoś zna odpowiednik sondy lambda DENSO do Forestera S-Turbo rocznik 99? Oryginał kosztuje trochę drogo...

Iluprzewodowa? Jesli taka sama jak w Imprezie z tego roku, to Bosch LS02 powinien zalatwic sprawe za jakies 200-300zl chyba.

Szczerze to wolałbym nie Boscha. Mam wrażenie że mam w tej chwili Boscha (jak dostanę klucz to sprawdzę, ale tak mówił Bartz) i generalnie sprawia problemy. Mam numer oryginalnej części od serwisu: 22690AA321.

Poza tym gdzieś tu na forum pisaliście że Boschowskie zamienniki sprawiają problemy...

Ja tam nie przypominam sobie za bardzo historii o problemach z Boschem, natomiast pamietam dobrze, ze na padnietej po 10 latach sondzie stalo napisane "Subaru Licenced by Bosch", czy jakos tak.

Od trzech lat jezdzi Bosch LS02 i nie ma problemu.

Tanich chinskich zamiennikow jednak faktycznie bym unikal.

Pewnie najlepiej zawsze oryginal z pudelka z napisem Subaru, ale zdaje sie chodzilo o tansza alternatywe.

A sadze, ze lepszej niz Bosch, ew. Denso (?) raczej chyba nie bedzie.

Ale jak tam kto lubi i uwaza.

Paweł,

kup Boscha i zobaczysz jak się będzie sprawdzało... Nie uważam, żeby to był zły wybór :wink:

To trochę jak ze świecami, niby NGK są najlepsze, a też się zdarzało, że nowe potrafiły paść po 500km... :mrgreen:

"Co z bosch'a to do kosza" :D

Ja już nie mam zaufania do tej firmy. Mam coraz większe wrażenie, że robi się z tej firmy typowy "pakowacz".

Jest Denso uniwersalne i jest NGK (w podobnej cenie co Bosch) tylko bez kabla. Dostaje się specjalne zaciski aby połączyć

starą wtyczkę z sondą.

Swoją drogą ciekawe czy ori ma inną sondę czy płaci się tylko za ładny kabelek z wtyczką.

Przecież pisałem wyżej ze w pudełku Subaru masz Denso ale jeśli uda ci się dostać taniej Boscha to kupuj Boscha

moszozon : możesz kupić uniwersalną której generalnie się nie poleca albo właśnie dedykowane Denso OEM z wtyczką. Bosch tez sprzedaje uniwersalne jak i dedykowane.

829zł

-- Cz paź 27, 2011 2:48 pm --

Forester (SF5) EJ205 to chyba to :) denso PN: 234-9011 , denso jest producentem OEM sond lambda , bosch wcale nie jest lepszy a pewnie kosztuje tyle samo

@BartZ jaki ja mam silnik? EJ205? tak czy tak @kiepuczi ta sonda wygląda na to że jest do forka II a ja - jak niestety nie mam forka II.

http://shopping.yahoo.com/779564669-oxygen-sensor-2005-2002-subaru-234-9011/

W katalogu Denso wychodzi, że jest to DOX-0357. Montowana za katalizatorem, 4 przewody, 645mm.

Pasuje do większości Subaru przed 2002 rokiem.

Natomiast w/g opposedforces jest to bzdura i po zmianie silnika (2001r.) ze 170KM na 177KM sondy są inne.

Jakieś pomysły?

Bartz: Skąd wiesz??? Zaglądałeś mi pod maskę???? :wink:

-- Pn paź 31, 2011 10:14 pm --

Nowe wiadomości. Sonda aktualnie zainstalowana (choć może to być sonda niewłaściwa) to "Lic. Bosch A24 A71 028 94150". Internet milczy, za wyjątkiem początku: "A24 A71 028" - wygląda na to że to jest numeracja wspólna...

Bartz: Skąd wiesz??? Zaglądałeś mi pod maskę???? :wink:

-- Pn paź 31, 2011 10:14 pm --

Nowe wiadomości. Sonda aktualnie zainstalowana (choć może to być sonda niewłaściwa) to "Lic. Bosch A24 A71 028 94150". Internet milczy, za wyjątkiem początku: "A24 A71 028" - wygląda na to że to jest numeracja wspólna...

Nie raz... :wink:

No i dobrze, jak wrażenia?

Chyba się nie zrozumieliśmy :) do tej pory zainstalowana (ta jeszcze za Bartza) ma taki numer. Wykręciłem ją żeby sprawdzić co tam siedzi w środku. Nadal jeżdże na niepełnosprawnej sondzie :) Chyba koniec końcem oddam do Gawinów, bo nie mam siły się z tym wozić - a boję się zaryzykować niewłaściwą sondę - nawet nie mam możliwości sprawdzić czy nowa sonda będzie dobrze współpracować z komputerem (np. po odpięciu sondy nie świeci się nawet engine check).

Miszozon - patrzyłem na opposedforces i wygląda na to że ten model ma tylko jedną sondę za katalizatorem (???o ile dobrze patrzę???) - ty też tak widzisz?

Zgłupiałem :shock:

To, że ma trzy przewody jest pewne. Tak samo, że do 2000r. Forek ma jedną sondę (wersja 170KM), ale gdzie ona się znajduję...

BartZ pisze, że za turbiną, paweusz za katem, a mi wygląda, że jest przed turbo. Wkręcona w element kolektora łączący dwie strony silnika.

583494844007.png

dobra. paweusz pisze tak, bo tak przeczytał w schemacie.

patrzyłem na opposedforces i wygląda na to że ten model ma tylko jedną sondę za katalizatorem (???o ile dobrze patrzę???) - ty też tak widzisz?

Oczywiście w moim forku jest ona za turbiną w wydechu. Tyle że ten wydech jest niestandardowy (BartZ - umiesz powiedzieć coś o wydechu?)

Może problem z sondą wynika z tego, że jest w złym miejscu zamontowana?

----

p.s. owszem nie umiem czytać tych schematów - tam nie pisało co to jest ten klocek bez labelki.

W tym konkretnym modelu sonda jest jedna (tak było zawsze) i jest wkręcona kilkanaście cm za turbiną.

Kata nie ma, jest tylko sportowy tłumik "po środku". Cały (od turbiny do tłumika końcowego) wydech jest zrobiony w El-tec'u.

Jest zrobiony specjalny szeroki kołnierz 3,5" na turbinę, który przechodzi w 3" downpipe, która to z kolei przechodzi w dalszy 2,5" przelot do końca. Ci ludzie wiedzą co robią, zwyczajnie. Ale zadzwonić zawsze można z pytaniem, właściciel chętnie odpowie na każde pytanie :wink: