Skocz do zawartości

Ubezpieczenie nieruchomości - mieszkanie


Niedźwiedź

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

na pewno macie doświadczenia na co zwrócić uwagę przy wyborze/porównywaniu ofert ubezp. mieszkania.

 

Póki co "wpadłem" na różnice w ubezpieczeniu wg. wartości odtworzeniowej lub rzeczywistej. Wciskają mi jakieś asistnanse, poszukiwania przyczyny szkody itp... :roll:

 

Podpowiedzcie dobrzy ludzie. :D

 

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czego oczekujesz od ubezpieczenia ?

 

P.S. Generalnie polecałbym te sprawdzone / większe firmy i nie dlatego, że druga połówka pracuje w jednej z tych firm....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie jak to mówią....co byś nie podpisał, w przypadku szkody prawie każda ubezpieczalnia będzie się starała wykręcić od płacenia, albo zapłacić jak najmniej....mała, czy duża, bez znaczenia...bierz podstawowe ubezpieczenie, i nie daj sie nakręcić na jakieś pakiety, bo to wszystko tak ładnie wygląda aż do momentu....podpisu.... :twisted: a potem jak dojdzie do szkody, pytają, czy to małym drukiem też czytałeś...i czy to Twój podpis.... i zawsze są jakieś przeszkody.....z większymi firmami masz chociaż nadzieję, że się za miesiąc nie zwiną, razem z Twoimi składkami....bo mają gwarancje państwa.....teoretycznie....więc jak państwo się nie zwinie :twisted: , masz większe szanse na jakiekolwiek odszkodowanie.... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok, to co piszecie to podejście identyczne jak w przypadku ubezp. komunikacyjnych.

Bardziej pytam o zakres tych ubezpieczeń, na co zwrócić uwagę, bla bla bla.

 

P.S. Generalnie polecałbym te sprawdzone / większe firmy i nie dlatego, że druga połówka pracuje w jednej z tych firm....

 

czy LINK4 itp to "sprawdzone" firmy? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze pamiętaj o generalnej zasadzie, że firmy ubezpieczeniowe są bogate nie dlatego, że wypłacają odszkodowania ale dlatego, że ich nie płaca lub robią wszystko żeby te wypłaty zminimalizować.

Zwróć uwagę od jakiego rodzaju szkód będzie cię chronić polisa i jak ubezpieczyciel definiuje poszczególne rodzaje zdarzeń ubezpieczeniowych. Może się np. okazać, że Twoja polisa będzie ci się wydawać bardzo szczegółowa i chronić nieruchomość np. od "uderzenia statku powietrznego" (czyli jak ci terroryści wlecą do salonu porwanym Boenigiem :), ale z drugiej strony znam przypadki, że firma ubezpieczeniowa odmawiała uznania szkody na nieruchomości ubezpieczonej od powodzi argumentując, że co prawda potok wylał i woda zalała nieruchomość ale przyczyną nie była "powódź" tylko "deszcz nawalny" :shock:. Taka "mała" różnica pomiędzy tym jak rozumiał "powódź" ubezpieczony a jak chciał ją rozumieć ubezpieczyciel. Zdarza się też, że możesz być ubezpieczony od "włamania" ale okaże się, że za rozbitą przez włamywacza szybę ci nie zapłacą bo taką szkodę należało ubezpieczyć osobno :shock: Takich sztuczek jest oczywiście więcej więc zadawaj dużo pytań w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.

Pamiętaj też, żeby ubezpieczać nieruchomość na wartość odtworzeniową i spytaj ubezpieczyciela co wg niego taka wartość ubezpieczenia obejmuje. To tak na szybko, bo na więcej brak mi czasu (siedzę w robocie :mrgreen: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkanie obecnie mam ubezpieczone w PZU, rozważyłbym również np. Wartę. Miałem kiedyś w HDI ( bo miało po prostu być ubezpieczone).

Trzeba uważać, na np ubezpieczenie samych "murów". Wariantów jest dużo, najłatwiej podejść do multiagencji i wstępnie porównać oferty, po czym sprawdzić wybrane u agenta ubezpieczeniowego.

 

ad LINK4, OC dla właściciela polisy będzie miało ten sam zakres, ale likwidacja z OC sprawcy w tym przypadku dla drugiej strony będzie mniej ciekawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy LINK4 itp to "sprawdzone" firmy? :roll:

 

Powiem tak - Jeśli chcesz przyoszczędzić i wybierzesz jakiś ograniczony pakiet, to przy szkodzie możesz się zdziwić. W Linku mam od lat ubezpieczony samochód i w tym roku przydarzyła mi się szkoda z mojej winy, czyli wypłata dla mnie z AC i dla poszkodowanego z OC. Co do OC to nie wiem jak poszło, ale naprawa mojego auta poszło wzorcowo. Zero marudzenia, zero kwestionowania wyceny. Po prostu zapłacili fakturę wystawioną przez ASO bez kłopotu. Po drodze SMSy z informacją o stanie sprawy. Pełna i KOMPETENTNA :shock: informacja na infolinii. Ale miałem tzw. full opcję. Zero własnych udziałów, naprawa w ASO na nowych częściach itd.

 

Mieszkanie w tym roku po raz pierwszy także ubezpieczyłem w LINK4. Zakres ubezpieczenia jest o wiele szerszy niż w PZU, a zapłaciłem 1/3 tego co chciał jedynie słuszny zdzierca. Szkody na szczęście nie likwidowałem.

 

P.S. Wiem że mój post wygląda na reklamę LINK4, ale oświadczam, że ani ja, ani nikt z mojej rodziny włączając w to kochanki, sąsiadów, dłużników nie pracuje nie pracował ani nie planuje pracować w tej firmie, ani w żadnym innym TU :!: :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej poproś (zażądaj) OWU- i sam sobie porównaj interesujące Cię firmy/oferty , bo jak zaczniesz pytać agenta to on będzie wszystko przedstawiał w taki sposób że będziesz w stanie uwierzyć że Ci nowy dom wybudują po szkodzie ;):lol: Lepiej samemu przeczytać i o niejasności dopytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie patrz tylko na składkę bo generalnie to są one zbliżone do siebie. Staraj się dobrze skalkulować ryzyko : w jakim otoczeniu mieszkasz, jak masz mieszkanie/dom zabezpieczone od złodzieja/pożaru/powodzi itd. - może masz psa obronnego lub dobrych sąsiadów. Potem skalkuluj co masz w domu wartościowego : nowe meble, sprzęt HIFI, komputry itd. Pamietaj, że większość ubezpieczycieli ogranicza lub nawet wyklucza swą odpowiedzialność odnośnie biżuterii, dzieł sztuki, pieniedzy, sprzętu elektronicznego itd. Nie wierzę, że ubezpieczenie tego samego na tych samych warunkach :D może się różnić więcej niż kilkanaście/kilkadziesiąt %. Dobrze skalkuluj stałe wyposażenie tj. parkiet, schody itd. Jak to wszystko zrobisz to śpisz spokojnie. Ponadto polecam multiagentów bo on mają chociaż jakiś wybór. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chudy_b, no widzisz jakie życie płata figle...

 

Ja się z LINK4 woziłem chyba ze 4 miesiące po tym, jak pewien miły Pan mi wjechał w tył auta żony. A to to a to tamto, a to mamy czas na wypłatę do tego czy tamtego terminu... Odpowiedź na jakiekolwiek pismo - czekasz miesiąc. Mają coś "sprawdzić i oddzwonić" - czekasz tydzień i w końcu sam dzwonisz. Oczywiście wszystke dokumenty leżały u nich gotowe, była po wielkich przeprawach decyzja i na koniec czekali do ostatniego dnia z przelewem do ASO, pomimo że szkoda była robiona bezgotówkowo. Jakbym to ja miał ich naciągać!

 

Masakra. Stracili w moich oczach dużo. Nie za sam fakt, że istnieją, bo mogło paść na inną firmę ubezepieczeniową i wiem, że zawsze w takich sytuacjach są schody. Ale za podejście do mojej sprawy. To było po prostu przegięcie - niekończąca się opowieść. Dobrze, że wtedy mieliśmy jeszcze dwa auta i nie było jeszcze dzieci.

 

 

Ale żeby było na temat, to w kwestii ubezepieczenia "murów od ognia i zdarzeń losowych" czyli od całkowitego zniszczenia - typowo pod kredyt - generalnie daje się kopię OWU bankierowi, pyta się czy jest OK, ustala sumę ubezepieczenia i tyle. W ten sposób można generalnie wybrać najtańszą ofertę. Sprawa się komplikuje, jeżeli chcesz ubezepieczyć kompleksowo, tzn. od kradzieży, włamania (dwie różne rzeczy) itp. Może się okazać np, że ubezpieczyciel ok, zwróci Ci kasę za skradziony komputer, ale nie policzy np. za wymianę lub naprawę drzwi, czy dajmy na to okna, którym wszedł złodziej, co może się okazać tak naprawdę droższą zabawą. DO tego dochodzą jeszcze jakieś pakiety typu bonus na ubezp. komunikacyjne jeżeli masz w tej samej firmie na życie + zniżka na ubezpieczenie mieszkania i takie tam czary mary, choć to w niektórych firmach tylko. W kwestii ubezpieczania od kradzieży warto zwrócić uwagę, jak ubezepieczyciel podchodzi do kwestii zabezpieczeń, typu drzwi z atestem, alarm itd. Dobrze mieć "klepnięte", że ma się te zabezpieczenia przed podpisaniem umowy (i upewnić się, że się to wszystko ma), oraz jak patrzy na sprawę., gdy np. zapomnisz włączyć alarm przy wychodzeniu z domu, albo co jeśli nie masz rachunków za zakup sprzętu, który Ci zakosili...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItajcie!

W temacie ubezpieczenie nieruchomości zdecydowanie polecam agenta/brokera ubezpieczeniowego. Wie co jest grane i dopasuje ubezpieczenie do potrzeb. Bardzo polecam Allianz (wypłata po zimowej szkodzie w dachu po 3 dniach). Jeśli potrzeba dam namiar na niezłego agenta :wink: zawsze z ubezpieczeniem pomoże, no i miły jest!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chudy_b, no widzisz jakie życie płata figle...

 

czekali do ostatniego dnia z przelewem do ASO, pomimo że szkoda była robiona bezgotówkowo.

 

Trudno mieć pretensje do firmy, że pilnuje swojej kasy. Kiedyś wdrażałem sysytem informatyczny w pewnej dużej firmie, której księgowa była tak miła, że wszystkie faktury płaciła zaraz po ich otrzymaniu, mimo że miała na to czasem kilka tygodni. Ale bała się, że zapomni, że ktoś się obrazi. Kwoty były na tyle duże, że przesunięcie tych płatności na koniec terminu pokryło sporą część należności za system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chudy_b, no widzisz jakie życie płata figle...

 

czekali do ostatniego dnia z przelewem do ASO, pomimo że szkoda była robiona bezgotówkowo.

 

czytając to przypomnialem sobie jak chińczycy od autostrady narzekali, że są strasznie w Polsce dyskryminowani, bo GDDKiA płaciła im faktury na koniec umówionych terminów :shock: :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...