Skocz do zawartości

Zimowa zapasówka


Wełniacz

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie wczoraj myslalem jak to jest z zapasowym kolem w samochodzie w czasie zimy :roll: Ilu z Was jezdzi z zimową zapasowka?? Czy komus sie przytrafil kapec w czasie zimy i musial jechac z 1 kolem letnim albo co gorsza z dojazdowką po sniegu ?? Jak to wyglada z prawnego punktu widzenia?

U nas w samochodzie oczywiscie sa zimowki ale zapas letni :? Na szczescie nigdy nic zlego zima sie nie stalo z oponami i oby tak zawsze :!: :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie wczoraj myslalem jak to jest z zapasowym kolem w samochodzie w czasie zimy :roll: Ilu z Was jezdzi z zimową zapasowka?? Czy komus sie przytrafil kapec w czasie zimy i musial jechac z 1 kolem letnim albo co gorsza z dojazdowką po sniegu ?? Jak to wyglada z prawnego punktu widzenia?

U nas w samochodzie oczywiscie sa zimowki ale zapas letni :? Na szczescie nigdy nic zlego zima sie nie stalo z oponami i oby tak zawsze :!: :)

 

Wygląda to tak, że dojazdówka służy do tego, żeby dojechać do wulkanizatora. A więc 10 km nawet po śniegu jeszcze nikomu nic złego chyba nie zrobiło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to wyglada z prawnego punktu widzenia?

6. Dopuszcza się w celu krótkotrwałego użycia wyposażenie pojazdu w koło zapasowe, o parametrach odmiennych niż parametry stosowanego normalnie koła jezdnego, o ile koło takie wchodzi w skład fabrycznego wyposażenia pojazdu - na warunkach określonych przez wytwórnię pojazdu.

 

7. Pojazd nie może być wyposażony, z zastrzeżeniem ust. 5:

1) w opony różnej konstrukcji, w tym o różnej rzeźbie bieżnika, na kołach jednej osi, z zastrzeżeniem pkt 3;

 

2) w przypadku pojazdu samochodowego o dwóch osiach z kołami pojedynczymi:

 

a) w opony diagonalne lub diagonalne z opasaniem na kołach tylnej osi, jeżeli na kołach przedniej osi znajdują się opony radialne,

 

B) w opony diagonalne na kołach tylnej osi, jeżeli na kołach przedniej osi znajdują się opony diagonalne z opasaniem;

 

3) w opony różnej konstrukcji na osiach składowych;

 

4) w opony, których wskaźniki pokazują graniczne zużycie bieżnika, a w odniesieniu do opon niezaopatrzonych w takie wskaźniki - o głębokości rzeźby bieżnika mniejszej niż 1,6 mm, z zastrzeżeniem § 23 ust. 4 pkt 3;

 

5) w opony o widocznych pęknięciach odsłaniających lub naruszających ich osnowę;

 

6) w opony z umieszczonymi trwale, wystającymi na zewnątrz elementami przeciwślizgowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie wczoraj myslalem jak to jest z zapasowym kolem w samochodzie w czasie zimy :roll: Ilu z Was jezdzi z zimową zapasowka?? Czy komus sie przytrafil kapec w czasie zimy i musial jechac z 1 kolem letnim albo co gorsza z dojazdowką po sniegu ?? Jak to wyglada z prawnego punktu widzenia?

 

 

W tamtym tygodniu zlapalem kapcia na zimowych kolach (prawy przod), szybki serwis pod domem zalozylem zapasowke (rozmiar fabryczny) reszta kol troche inny. I w droge do wuklanizatora, niestety nie dojechalem do niego w ten sposob ;) Zatrzymala mnie gorka o nachyleniu bo ja wiem 15 stopni? Nie dalo sie w zaden sposob podjechac (ubity wyslizgany snieg) no i trzeba bylo kolko przerzucic z przodu na tyl i dotoczyc sie do wulkanizatora :) pokaralo mnie za lenistwo, trzeba tak bylo od razu ... Aaa i BTW ABS swirowal w sposob niewiarygodny, auta prawie w ogole nie szlo zatrzymac jak letinia byla z przodu. Wlaczal sie przy najmniejszym dotknieciu hamulca i nie dopuszczal nie tylko do zablokowania kola ale i zatrzymania calego auta :mrgreen:

 

Nie polecam takich manewrow ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to znaczy jak mam komplet zimówek i zapasówke letnią o innym bierzniku to łamie prawo??

Jeżeli nie jest to dojazdówka, to teoretycznie tak, ale w praktyce jak będziesz faktycznie jechał do wulkanizatora, to nie wierzę, że patrol, który przypadkiem Cię złapał i jakimś przypadkiem pofatygował się by sprawdzić wszystkie 4 koła i zobaczy uszkodzone koło w bagażniku wlepi ci jakiś mandat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to znaczy jak mam komplet zimówek i zapasówke letnią o innym bierzniku to łamie prawo??

Jeżeli nie jest to dojazdówka, to teoretycznie tak, ale w praktyce jak będziesz faktycznie jechał do wulkanizatora, to nie wierzę, że patrol, który przypadkiem Cię złapał i jakimś przypadkiem pofatygował się by sprawdzić wszystkie 4 koła i zobaczy uszkodzone koło w bagażniku wlepi ci jakiś mandat.

Aflinta!

 

Co Ty piszesz...?

 

Chwilę przedtem cytujesz "Prawo o ruchu drogowym":

"6. Dopuszcza się w celu krótkotrwałego użycia wyposażenie pojazdu w koło zapasowe, o parametrach odmiennych niż parametry stosowanego normalnie koła jezdnego, o ile koło takie wchodzi w skład fabrycznego wyposażenia pojazdu - na warunkach określonych przez wytwórnię pojazdu."

a później:

"Jeżeli nie jest to dojazdówka, to teoretycznie tak,"

 

Samochody są fabrycznie wyposażane w dojazdówki, ale także w pełnowymiarowe koła zapasowe.

Użycie takiego koła (choćby innego, niż wszystkie pozostałe) w wypadku przebicia opony jest całkowicie zgodne z prawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochody są fabrycznie wyposażane w dojazdówki, ale także w pełnowymiarowe koła zapasowe.

Użycie takiego koła (choćby innego, niż wszystkie pozostałe) w wypadku przebicia opony jest całkowicie zgodne z prawem.

Teraz wejdziemy w dyskusje czysto akademickie :) Pełnowymiarowe koło zapasowe ma zazwyczaj taką samą oponę jak kupowane auto :) Ale oczywiście przychylam się do zdania, że absurdem by było wymienianie co pół roku opony na zapasie razem z resztą kół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To policja nie moze mi dac mandatu za brak zapasu? Zapas nie jest obowiaskowy??? Bo wiem ze koledzy maja w spreju a tam gdzie zapas to butle :-) z gazem nie podtlenkiem ;) a szkoda :)

Nie jest obowiązkowy :) Smart i CLK nie mają kół zapasowych a posiadają homolgację na nasze drogi :) Wielu co zamiast zapasu wozi butlę na "paliwo dla ubogich" (jak to raczył ktoś napisać w jakimś artykule) ma koło normalne w bagażniku schowane w pokrowcu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nitro lepsze by było :) albo skrzynka flaszek pół litrowych schowanych na cieżkie czasy :mrgreen: Ale ogólnie coraz więcej ludzi jeździ na gazzzzzie, a ja nadal nie jestem do tego przekonany! Zwłaszcza w SC czy maluchu albo golfie czy DUŻYM fiacie itd a teraz słyszałem że gdzieś nie daleko P-Ń zakłądają istalacje na ziemny, i można z domu czerpać ostatnio chyba nawet ktoś coś mówił że przez noc mu się butla ładuje. JA tam bym się tak troszke bał jeździć takim autem(bombą), to tak jak kadetem bez nadkoli :shock: czy bez zapasówki (dodane w celu zbierzności tematu :mrgreen: ) jak zawsze na tym forum 8) :lol::twisted::mrgreen: Widział ktoś subarke na gaz?? Ja się jeszcze nie spotkałem! :o (i dobrze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ogólnie coraz więcej ludzi jeździ na gazzzzzie, a ja nadal nie jestem do tego przekonany!

Może to i lepiej, ostatnio znowu coś kombinują przy akcyzie. Pewnie na straszeniu się skończy, ale jak nie to cienko widzę przyszłość tego paliwa w autach, przynajmniej u nas, gdzie kolejny socjalistyczny rząd będzie chciał spłacić swoje wyborcze zobowiązania dla nierobów i nieudaczników kosztem pracujących.

 

Widział ktoś subarke na gaz?? Ja się jeszcze nie spotkałem! :o (i dobrze)

To może na plejadach się spotkasz - chyba, ze do tego czasu akcyza skoczy i gaz będzie droższy nawet od Pb98 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

huzar105 napisał/a:

Widział ktoś subarke na gaz?? Ja się jeszcze nie spotkałem! (i dobrze)

 

Uuu łaaa, to teraz będziesz u paru forumowiczów miał przesr........

 

Ja na gazie jeździłem na nauce to różnica byłą kolosalna z gazem i na bemie ;-)

Uuuu to już był jakiś wątek na temat gazu? musze poszukać ;) Może nikt nie zobaczy hehe Ale to i tak faktów nie znienia, że zapasówki sie przydają :mrgreen: ( niechce ostrzeżenia) A wogóle o tym ziemnym co napomniałem coś więcej wiadomo? :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

huzar105 napisał/a:

Ale ogólnie coraz więcej ludzi jeździ na gazzzzzie, a ja nadal nie jestem do tego przekonany!

 

 

Może to i lepiej, ostatnio znowu coś kombinują przy akcyzie. Pewnie na straszeniu się skończy, ale jak nie to cienko widzę przyszłość tego paliwa w autach, przynajmniej u nas, gdzie kolejny socjalistyczny rząd będzie chciał spłacić swoje wyborcze zobowiązania dla nierobów i nieudaczników kosztem pracujących.

 

Cytat:

 

Widział ktoś subarke na gaz?? Ja się jeszcze nie spotkałem! (i dobrze)

 

To może na plejadach się spotkasz - chyba, ze do tego czasu akcyza skoczy i gaz będzie droższy nawet od Pb98

 

Gaz w butlach już drożeje i to nie o grosz tylko o 10 czy 20 złotych :x nawet :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz w butlach już drożeje i to nie o grosz tylko o 10 czy 20 złotych :x nawet :evil:

Może to realizacj pomysłu wyrównania haraczu zciąganego z LPG i butli, by ludzie tankowali normalnie na stacjach a nie lali lewy gaz. Inna sprawa, że po tyłku dostaną Ci co uzywają tego gazu normalnie - czyli do gotowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

huzar105 napisał/a:

 

Gaz w butlach już drożeje i to nie o grosz tylko o 10 czy 20 złotych nawet

 

Może to realizacj pomysłu wyrównania haraczu zciąganego z LPG i butli, by ludzie tankowali normalnie na stacjach a nie lali lewy gaz. Inna sprawa, że po tyłku dostaną Ci co uzywają tego gazu normalnie - czyli do gotowania.

 

A ile ogrzewa chaty gazem... Katastrofa się robi mała :( jedyne co to wyjść na ulice i strajkować albo rozjechać płot komuś ważnemu :wink: A po drugie to teraz Rosja przykręca żeby nas uwalić! Ja odrazu wiedziałęm żeby tym ... ruską nie ufać!!! :|

I takim nie ciekawym akcentem kończymy kolejny dzień... I kolejny off topic (każdy ma jakieś zboczenie) haha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...