Skocz do zawartości

PB95, 98 czy 100? Czyli czym zalewacie turboloty?


bzyq

Rekomendowane odpowiedzi

 

A poza tym, zupełnie serio - to bardzo wartościowe paliwo, nie wiem czemu aż tak okrutnie odsądzane od czci i wiary w Polsce.

 

 

Niska jakość większości LPG na Polskich stacjach+oszczędzanie na montażu i serwisowaniu instalacji=problemy=mówienie że LPG to syf.

 

Żeby dobrze oszczędzać na LPG trzeba sporo zainwestować:)

 

Jako śmigał Legacem na podtlenek LPG teraz ma chyba STI i też działa jak złoto:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiekszosc ludzi zaklada LPG by "osczedzac"... LPG ma nizsza wartosc energetyczna wiec auto z butla pali wiecej niz na Pb wiec zaczyna sie rzezba i krecenie srubkami "bo ma przepaly". to powoduje zbyt uboga mieszanka i wysokie EGT, poupalane zawory potopione tloki i popekane glowice... jednym slowem oszczednosc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

seryjne mapy ECU w wersji na EU są strojone na noPb95 i jeżeli "cukru w cukrze" jest odpowiednia ilość, czyli noPb95 faktycznie jest 95. oktanowa, to jest paliwem właściwym dla zasilania jednostek Subaru. Więcej, lanie lepszego paliwa nic nie da, poza drenażem kieszeni

Skoro nie ma "cukrometru", którym można sobie zmierzyć te oktany, to logika podpowiada, że lepiej wybrać 98 :idea:

Prawdopodobieństwo tego, że benzyna noPB98 ma co najmniej 95 oktanów jest wyższe niż prawdopodobieństwo posiadania przez benzynę noPB95 dokładnie 95 oktanów :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urabus, nie rób ludziom wody z mózgu i nie siej teorii spiskowych, tylko zacznij tankować na normalnych stacjach.

 

Normalnych tzn takich, na których paliwo 95 ma 95 oktanów. Czyli zdecydowanej większości sieciówek.

 

A pracuję w koncernie, który ogarnia całość procesu, od wydobycia ropy, do dystrybucji detalicznej, więc wiem troszeczkę o czym piszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczba oktanowa to jedno zwykle pb98 to tzw. benzyny premium (BP Ulitimate, Suprema, VPower itp), może warto je używać ze względu na ich niby to lepsze własności: mniejsza ilość siarki, mniej nagarów itp. Ciekawe czy one są zauważalnie lepsze od normalnej benzyny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwykle pb98 to tzw. benzyny premium (BP Ulitimate, Suprema, VPower itp)

Nie wiem jak suprema, ale zwykły VPower to PB 95 jak pisałem wcześniej. I na stacjach, na których nie ma VP Racing obsługa usilnie próbuje to wmusić nabywcy twierdząc, że to to samo. Wlanie tego do silnika strojonego na 98 może dla nabywcy zakończyć się fatalne w skutkach.

BP Ultimate to na pewno 98. Bynajmniej tam gdzie na dystrybutorze widnieje cyferka 98.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacznij tankować na normalnych stacjach

Tankuje wyłącznie na takich stacjach :!: I to właśnie na zatankowanym tam paliwie noPB95 samochód wielokrotnie ledwo jechał :roll: Z całą pewnością problem nie tkwi w liczbie oktanów, to żart był taki, nie mam przecież miernika :wink: ale o ogólną jakość produktu :roll: Od kiedy tankuję tylko noPB98 podobny wypadek mi się nie przytrafił :roll: Może nie wszędzie jednak jakości pilnuje orzeł :?: :wink: :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

seryjne mapy ECU w wersji na EU są strojone na noPb95 i jeżeli "cukru w cukrze" jest odpowiednia ilość, czyli noPb95 faktycznie jest 95. oktanowa, to jest paliwem właściwym dla zasilania jednostek Subaru. Więcej, lanie lepszego paliwa nic nie da, poza drenażem kieszeni

Skoro nie ma "cukrometru", którym można sobie zmierzyć te oktany, to logika podpowiada, że lepiej wybrać 98 :idea:

Prawdopodobieństwo tego, że benzyna noPB98 ma co najmniej 95 oktanów jest wyższe niż prawdopodobieństwo posiadania przez benzynę noPB95 dokładnie 95 oktanów :mrgreen:

 

Nie do końca tak jak piszę tzd z jakością paliwa na polskich stacjach nie jest tak źle jak się powszechnie sądzi (nie mówię tu o LPG)

 

A stosowanie liczby oktanowej większej od zalecanej wcale nie daje żądnych cudownych rezultatów:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sszkoda że nie ma jeszcze u Nas dostępnej E85 , jak na prawie wszystkich stacjach w Reichu - ponoć na tym "dotlenionym" paliwie auta dopiero jadą, oczywiście tylko te zakute i te zestrojone pod to paliwo...

 

ja jestem zestrojony 98/vp100 - jednak pb98 uzywam tylko w warunkach wyższej koneiczności, a wiec braku takowej w zasięgu :)

 

aby zmniejszyć ryzyko "stukowego" , w warunkach pojeżdżawkowych dolewam jeszcze octane boostera do vp100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sszkoda że nie ma jeszcze u Nas dostępnej E85 , jak na prawie wszystkich stacjach w Reichu - ponoć na tym "dotlenionym" paliwie auta dopiero jadą, oczywiście tylko te zakute i te zestrojone pod to paliwo...

 

ja jestem zestrojony 98/vp100 - jednak pb98 uzywam tylko w warunkach wyższej koneiczności, a wiec braku takowej w zasięgu :)

 

aby zmniejszyć ryzyko "stukowego" , w warunkach pojeżdżawkowych dolewam jeszcze octane boostera do vp100

 

Na jakimś orlenie w Stolycy jest E85

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakimś orlenie w Stolycy jest E85

 

Jedna jaskolka wiosny nie czyni :)

 

-- piątek, 15 lip 2011, 16:48 --

 

aby zmniejszyć ryzyko "stukowego" , w warunkach pojeżdżawkowych dolewam jeszcze octane boostera do vp100

 

Tak z ciekawosci, co lejesz za dodatek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem wiem, spoko - o octane boosterach to juz wiem prawie wszystko po 4 latach z Subaru w Irlandii :)

Tylko nie od strony chemicznej :) Bo z chemii zawsze bylem cienki :)

 

Dobra opcja pewnie, ale zdaje sie ze Millers jest agresywny dla katalizatora dosc mocno - nie to, zeby byl to problem w Twoim przypadku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra opcja pewnie, ale zdaje sie ze Millers jest agresywny dla katalizatora dosc mocno - nie to, zeby byl to problem w Twoim przypadku :)

 

 

:D

 

szkoda tego E85... po pewnej rozmowie i zapoznaniu się z danymi technicznymi auta, o zbliżonej konfiguracji do mojego "dziunga", strojonego na E85 - żałuję że nie mieszkam gdzieś bliżej Odry i Nysy :|

 

dasz wiarę na ładne 400+ na Tmicu? :shock: :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dasz wiarę na ładne 400+ na Tmicu? :shock: :shock:

 

Dam - interesowalem sie tematem, majac E85 dostepne tutaj (ale wycofali w styczniu).

Sporo dodatkowego tlenu z bioetanolu, wyzsza liczba oktanowa i pewnie pare innych rzeczy - jest z czego krzesac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wszędzie jednak jakości pilnuje orzeł

pod tym stwierdzeniem, bo tak to trzeba traktować (a nie jako pytanie) podpisuję się rękami i nogami ;)

 

syf może zdarzyć się wszędzie, najczęściej chodzi o stacje patronackie / partnerskie, na których ajenci chcą oszczędzić na czyszczeniu zbiorników.

 

-- 15 lip 2011, o 18:21 --

 

nie wszędzie jednak jakości pilnuje orzeł

pod tym stwierdzeniem, bo tak to trzeba traktować (a nie jako pytanie) podpisuję się rękami i nogami ;)

 

syf może zdarzyć się wszędzie, najczęściej chodzi o stacje patronackie / partnerskie, na których ajenci chcą oszczędzić na czyszczeniu zbiorników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz jakieś wątpliwości? bo ja pracuję w branży paliwowej

A na którym odcinku :?: Bo od producenta/dystrybutora droga na stację benzynową jest długa, kręta i zdradliwa :wink: :mrgreen:

Ja akurat nie pracuję w branży paliwowej, ale z racji pewnych kontaktów zawodowych często bywałem w Orlenie oraz dodatkowo wiem jak wygląda transport paliwa więc te etapy odpadają, bo:

- w rafinerii i bazach paliwowych jest taki nadzór, że zapomnij żebyś nawet koledze kanapkę pod.....wędził :twisted:

- transportem paliwa do 95% stacji wg kontraktów w chwili obecnej zajmuje się 6-7 bardzo dużych firm transportowych i tam jest tak wszystko ustawione że auta praktycznie nie stygną, więc kierowca to sobie może pokombinować co najwyżej z której dziurki w nosie ma sobie wyjąć gila :mrgreen:

Jedynym problemem może być nie trzymanie standardów czystości lub kombinowanie na prywatnych nie sieciowych stacjach które mają jakieś 5-10% udziału w rynku.

 

-- 15 lip 2011, o 20:53 --

 

ale paliwo to nie tylko oktany, skoro LPG ma 104 oktany, a tak Cie kręcą te wartosci to załoz sobie LPG, auto zyska pewnie z 20koni jak nic...

Jak sam zauważyłeś paliwo to nie tylko oktany, ale też kaloryczność/wartość opałowa i w związku z tym jeżeli auto jest zestrojone na 95 to nalanie 98 wręcz pogorszy jego osiągi, bo gdyby ktos nie wiedział to 98 ma mniejszą kaloryczność od 95 :idea: . Dopiero zestrojenie zapłonu pod 98 vs 95 da przyrost mocy wynikający z innych warunków spalania (szybszy zapłon) a nie z "lepiej" spalającego się paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...