Jump to content

mierzenie poziomu oleju w SBD

Recommended Posts

Bardzo proszę Dział Techniczny o udzielenie odpowiedzi na dwa pytania:

1) Instrukcja do Outbacka Diesla określa, że mierzenie oleju w SBD powinno odbywać się 5 minut po zatrzymaniu silnika (nawet z pogrubionym dopiskiem, że "dłuższa zwłoka spowoduje, że pomiar nie będzie właściwy".

Poinformowano mnie jednak, że taki sposób pomiaru oleju jest niewłaściwy i musi być dokonywany dopiero 20-30 minut po zgaszeniu silnika.

Jaka jest jedynie słuszna wersja?

2) Czy istnieją normy zużycia oleju w SBD (pytanie dotyczy Outbacka'10) ? Czy są określone przez producenta ? Jeśli są - to jakie są :D

• 2 weeks later...

W każdym silniku spalinowym pomiar poziomu oleju silnikowego odbywać powinien się na płaskiej powierzchni oraz co najmniej kilkanaście minut po zatrzymaniu sinika.

Ogólnie przyjętą zasadą jest norma zużycia oleju silnikowego 1l/1000km.

m_dz, nie sądzę, żeby Poznaniankę usatysfakcjonowała Twoja odpowiedź. Biorąc pod uwagę dyskusję w innym wątku, pytanie jest skierowane do DT więc gdybanie oraz dywagacje nie przydadzą się Poznaniance :wink:

Chyba w czołgu

Nie tylko :idea: pamiętam instrukcję VW Passat z normą do 2 l na tysiąc i Porsche równiez do 2 l / 1000 km

VW nie wiem ile zuzywał ale Porsche ...nie zużywało oleju... 8) mimo częstych ( skomplikowanych :twisted: ) prób mierzenia....

Panie Andrzeju, hitlerwageny leżą daleko poza moim zakresem zainteresowań.

Tak czy siak, dobrze Pan wie, że papier jest cierpliwy. Nie takie rzeczy drukowano, nieprawdaż ?

Wprawdzie Dział Techniczny nie odpowiedział na nurtujące mnie pytania na forum, ale odpisał na maila:-)

Zgodnie z instrukcją, cytuję manual do OBK/Legacy 2010 : „W silnikach Diesla należy sprawdzić poziom oleju silnikowego pięć minut po zatrzymaniu silnika. Dłuższa zwłoka spowoduje, iż pomiar będzie niewłaściwy”. Ten zapis, dla zwiększenia jego powagi zapewne, jest wzięty w ramkę, oznaczony wykrzyknikiem i wyboldowany, żeby użytkownik przypadkiem nie przegapił...

Według DT pomiaru należy dokonywać tradycyjnie - na zimnym silniku. Zdecydowanie więc nie po 5 minutach.

DT zachował się bardzo PR-owsko i złożył podziękowanie za "zauważenie tej nieścisłości w instrukcji obsługi.

Informacja ta jest dla nas szczególnie istotna, ponieważ pozwoli ona w przyszłości uniknąć nieścisłości wynikających z interpretacji tłumaczącego instrukcję obsługi." :D I tyle.

Może drobiazg (tłumacz spożył za dużo sake? :D ) - ale akurat w moim mocno spożywającym olej silniku ma to spore znaczenie - różnica między pomiarami po-pięciominutowymi i na "zimnym" to około 1/3 skali na bagnecie...

Dostałam też info o normie zużycia oleju - "Subaru zakłada, iż zużycie oleju do 1l/1000km jest akceptowalnym poziomem."

Nie takie rzeczy drukowano, nieprawdaż ?

Pamietam/czytałem :?: jak właściciel prawie nowego BMW 5/7 , (2003-2005 :?: ) oddal auto do serwisu w D na "mały przeglad" przed wyjazdem na urlop do Hiszpanii....przy odbiorze "znalazl" w bagazniku 6 litrów oleju ....pyta szefa serwisu po co te 6 litrow oleju :?: a on mu na to , że pewnie zrobi 5 - 6 tys km na tych wakacjach wiec te 6 litrow powinno starczyć :mrgreen:

-- 13 lip 2011, o 16:52 --

akurat w moim mocno spożywającym olej silniku

pytalem juz wczesniej i nie bylo odpowiedzi...jakie zuzycie wyszlo z pomiarow ASO :?:

ps. chyba , ze byla ale nie doczytalem :roll:

pytalem juz wczesniej i nie bylo odpowiedzi...jakie zuzycie wyszlo z pomiarow ASO :?:

ps. chyba , ze byla ale nie doczytalem :roll:

Była:-) Zacytuję się z tamtego wątku :D

Poznanianka[/b] , czy sa juz jakies wstepne wyniki pomiarów ASO :?: 8) ..na zimno/ciepło/po 5 min. i ile ten silnik go zuzywa na 1000 km......chyba , że produkuje.....to tez napisz... :wink:

Tak jak napisałam w kilku innych postach powyżej, ale już zbieram w jedno - biorę pod uwagę pomiary ASO:

- pierwszy pomiar po 1000 km od zmiany oleju- 3/4 na skali

- drugi pomiar po 2 000 km od pomiaru nr 1 (czyli po 3 tysiącach od wymiany oleju) - minimum i zapalona kontrolka...

Pomiary po 20-30 minutach od postoju, na wymianie wlane ok. 6l oleju

Mój pomiar "zero" (pół godziny po wjeździe do garażu z wymiany oleju) - F na skali. Brak pomiaru zero w ASO. Biorę więc pod uwagę tylko ubytek 3/4 ze skali (nie mam pojęcia ile się mieści w tym silniku między L a F na skali - litr?) w czasie dwóch tysięcy km...

Silnik oleju nie produkuje, rafinerii nie otwieram, będę intensywnie wspierać producentów oleju i realizować ich plany sprzedaży ...

:

W norweskiej instrukcji Forestera diesla tez wyraznie jest napisane o pomiarze w 5 minut po wylaczeniu silnika i wyraznie jest napisane, ze mierzy sie na rozgrzanym silniku.

Tak wiec, to nie wina tlumacza.

Wedlug mojej instrukcji jesli zuzycie wzrasta do 2l na 1000 km trzeba sie skontaktowac z ASO.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...