Jump to content

GTek turbina wariuje + gaśnie przy hamowaniu


KReNto
 Share

Recommended Posts

Witam!

Mam problem z moim GTkiem rocznik 2000. OStatnimi czasy pojawiły się 2 problemy: turbina wariuje w różnych zakresie obrotów oraz auto coraz częściej gaśnie przy hamowaniu.

 

1. Podczas jazdy bez doładowania auto przyśpiesza jak należy, żadnych szarpnięć ani dziwnych objawów. Ciśnienie oleju w granicach 6-7. Podczas przyśpieszania mam wrażenie jakby się turbina zawieszała, dziś ładuje do 0,6-0,7 i auto jakby dostało ogranicznik, a strzałka na wskaźniku doładowania wariuje w tym zakresie. Dodatkowo jak dostaje takiego 'odcięcia' z rury leci dym, bardziej ciemny niż jasny. Normalnie pomyślałbym że turbina dogorywa, ale wczoraj zacinało się przy 0,1-0,2 a przedwczoraj ładowało normalnie czyli w okolicach 1 bara. Oczywiście wszystkie pomiary na rozgrzanym silniku, olej w normie, ciśnienie na biegu jałowym 1,8-2,0.

 

2. Gasnące auto na dohamowaniach: wcześniej tylko z wysokich obrotów, teraz coraz częściej także ze średnich i nieraz niskich. Auto zamiast zatrzymać się na obrotach jałowych gaśnie całkowicie. Objaw denerwujący, niebezpieczny i co gorsza katujący dodatkowo turbinę.

 

Macie jakieś pomysły/propozycje co to może być? Mechanik ze mnie żaden, i tak muszę udać się do jakiegoś warsztatu (przy okazji jak ktoś może polecić jakąś solidną firmę w Rzeszowie lub okolicach), ale chciałbym z grubsza przynajmniej się zorientować co wymaga naprawy i oszacować koszta.

 

W aucie turbina z STI 2.0 VF35, BOV Greddy, wydech przelotowy.

 

Przy okazji, zdecydowałem się pozbyć BOV'a.. Jak to zrobić? Seryjny zawór gdzie dostanę?

 

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Przy okazji, zdecydowałem się pozbyć BOV'a.. Jak to zrobić? Seryjny zawór gdzie dostanę?

 

 

 

Zrób najpierw właśnie to, gdyż większość objawów świadczy o "znakomitym działaniu" tego niezwykle efektownego urządzenia :mrgreen:

 

Seryjne DV dostaniesz w...ASO. Jesteśmy na forum SIP.

 

 

Pozdrawiam

Grzegorz

Link to comment
Share on other sites

Grzesiek_67

Urządzenie założone przez poprzedniego właściciela, a chyba nawet poprzedniego poprzedniego ;) Z tego co ostatnio wyczytałem to raczej więcej z tym kłopotów niż korzyści i chyba summa summarum zbędny gadżet więc pewnie poleci i wróci standard. Pytanie tylko czy te objawy to przez uszkodzonego BOV'a czy może coś innego...

 

Lucza

Check engine od czasu do czasu mignie na ułamek sekundy, ale nie za każdym razem gdy następują zawieszki/odcinki. Podczas spokojnej jazdy kontrolka nie daje znać o sobie.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

tylko czy te objawy to przez uszkodzonego BOV'a czy może coś innego...

 

Oczywiście, nie można wykluczyć, że są i inne przyczyny (poczynając od padniętej przepływki, kończąc na podpartych zaworach) ale ja bym naprawdę zaczął od wywalenia chwasta, czyli BOV'a. Wygląda to bowiem na kompletne rozregulowanie sprężyny (upuszcza nie regularnie, zazwyczaj grubo za wcześnie - czyli sprężyna nie trzyma, ECU z przepływki wie, że w ukłądzie jest od cholery powietrza, dozuje w związku z tym odpowiednią dawkę paliwa, BOV'a wypuszcza w atmosferę zbyt wcześnie powietrze, masz baaardzo bogatą mieszankę (prawie sama wacha) silnik najzwyczajniej w świecie jest nią zalewany, gaśnie, krztusi się, rzuca nim na boki). Wywal BOV'a i zdaj relację, czy objawy ustały, czy wciąż się utrzymują.

 

A tak poza wszystkim, nic (a już zwłaszcza konsultacje "na odległość") nie zastąpi porządnej diagnostyki. Porządnej czyli za pomocą ludzi i sprzętu diagnostycznego "dedykowanych" Subarakom. Nie jakiś tam selektor VAGowski i Pan Józek co to na Volksach zjadł zęby. Podjedź do ASO albo do Nowego Sącza, tam powinni dać lepszą, czytaj precyzyjną diagnozę ;-)

 

 

Pozdrawiam

Grzegorz

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...