Jump to content

Klekotanie na zimnym silniku

Gregorius
 Share

Recommended Posts

Jestem 3 tygodnie po pierwszym serwisie no i wgraniu nowego softu do mojego Forka diesla. Mam odczucie, ze przy ruszaniu na zimnym silniku (szczegolnie w temperaturze ponizej 10 st.C) samochod jest sporo glosniejszy niz wczesniej i bardziej zmulony na niskich biegach.

Metaliczne klekotanie dochodzi z silnika przy troche mocniejszym wcisnieciu gazu na 2-ce i 3-ce i brakuje przyspieszenia. Po paru minutach wszystko wraca do normy.

Sam nie wiem, czy to tylko subiektywne odczucia, czy tez tak ma byc. Wedlug mnie przed zmiana softu i serwisem tak nie bylo.

Zobacz odpowiedź Dyrekcji odnośnie zmian w nowym sofcie. Możliwe że w twoim przypadku zamulenie wynika z obniżenia momentu obrotowego zimnego silnika aplikowanego przez nowy soft.

• nie jest tajemnicą, że największe obciążenie silnika występuje bezpośrednio po tzw. zimnym starcie. Wynika o z niewystarczającego smarowania bezpośrednio po rozruchu silnika i w fazie jego nagrzewania ( okres dotarcia oleju z pompy do panewek etc; okres nagrzewania oleju do uzyskanie optymalnych własności smarnych ).

• Orientacyjne wartości redukcji momentu (proces płynny !) przedstawiają się następująco

- przy temperaturze cieczy chłodzącej -20 stopni ( i poniżej ): -35%

- przy 10 stopniach : -20%

- przy 30 stopniach i powyżej : brak redukcji.

Stąd też może wynikać wrażenie niektórych użytkowników, że po przeprogramowaniu silnik jest jakoby „słabszy”; jeżeli natychmiast po serwisie i przeprogramowaniu usiłowali sprawdzić efekty ( zimny start ) mogli odnieść takie właśnie wrażenie.

viewtopic.php?f=3&t=138309&start=150

Spadek mocy to jedno, ale to klekotanie troche denerwujace. Poprzednio mialem taki odglos, ale jak bylo -10C

Nie, trzeci. Ale to klekotanie pojawilo sie w Foresterze po zmianie softu.

Wczesniej klekotal, ale w nizszych temperaturach,

Ja tez tak miałem kilka razy, przy dodawaniu gazu, w dość małym zakresie niskich obr. niemiłosiernie, metalicznie klekocze.

Wg mnie, najłatwiej zauważyć po wrzuceniu 2 biegu przy małej prędkości. Przy wyższych obrotach przestaje.

I wcale nie występowało na zimnym silniku :idea: pierwszy raz w połowie trasy z Wawy do Opola więc chyba nie był zimny :wink:

Może ma to związek z kalibracją wtrysków :roll: :wink:

Chyba trzeba nauczyć się z tym żyć :wink: :roll:

Ja tez tak miałem kilka razy, przy dodawaniu gazu, w dość małym zakresie niskich obr. niemiłosiernie, metalicznie klekocze.

Wg mnie, najłatwiej zauważyć po wrzuceniu 2 biegu przy małej prędkości. Przy wyższych obrotach przestaje.

I wcale nie występowało na zimnym silniku :idea: pierwszy raz w połowie trasy z Wawy do Opola więc chyba nie był zimny :wink:

Może ma to związek z kalibracją wtrysków :roll: :wink:

Chyba trzeba nauczyć się z tym żyć :wink: :roll:

Dokladnie te same objawy, ale mnie sie trafialo na zimnym zaraz po ruszeniu. Co ciekawe nie zawsze tak jest. Moze masz i racje, ze to sprawa kalibracji. Mam jednak odczucie, ze na starym sofice tak nie bylo, chyba , ze przy naprawde niskich temperaturach.

Hałas związany z pracą diesla jest w dużej mierze uzależniony od ilości spalanego w komorze paliwa, a w sumie najbardziej od tego jaki jest przebieg procesu spalania. CR z reguły jest znacznie cichszy i bardziej aksamitny dzięki dzielonej dawce wtrysku - dobre rozpylenie i odparowanie i łagodny przebieg spalania. Możliwe zatem, że zmieniony soft ma inne dawkowanie w określonych warunkach pracy silnika i stąd występuje hałas, którego wcześniej nie było.