Skocz do zawartości

Zastąpienie samopoziomujących amortyzatorów Forester 03-08


Niedźwiedź

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 20.05.2018 o 22:47, markos007 napisał:

Czym sie objawia gorszy komfort na Lesjoforsach?

 

Nie pamiętam jak się jeździło na SLS'ach, ale jedyne co zauważyłem, to że na progach zwalniających jest krótszy skok tyłu. Tzn. jest "sztywny". Nie wiem jak to inaczej opisać ;) Powiedzmy - zamiast półtora bujnięcia do poziomu jest jedno. Poza tym jest git. Stoi równo, jeździ dobrze, zakręty i szybkie łuki bez niespodzianek. Zdjęcia mojego są na 40 stronie tego wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.10.2017 o 20:05, camel00 napisał:

Operacja zakończona. Na oko, stoi chyba równo. 

W środku mam wrażenie, że tył poszedł do góry, ale przez ostatni tydzień sls'y lekko siadły, więc pewnie stąd odczucie.

Co do jazdy się jeszcze nie wypowiem, bo zrobiłem kilka kilometrów. Na razie jest ok, ale sprawdzę w różnych warunkach.

 

Koszty:

Amortyzator Kayaba 334344 + 334345  - 320 zł / szt.

Sprężyna Lesjofors 4288342 - 160 zł / szt.

Osłony i odboje Kayaba 910046 - 80 zł komplet

Guma Subaru 20375FC001 - 44 zł / szt.

 

Wymiana i geometria - 350 zł

 

Dokupiłem jeszcze na wszelki wypadek górne mocowania amortyzatora (SM5422 - 120 zł / szt.), ale okazało się, że nie trzeba wymieniać i nie pasują (mam jakieś zupełnie inne).

 

Przód fabryczny, tył zmieniony.

ale mega poszedł do góry, zestaw przysiadł po jakimś czasie?

ja przed wymianą miałem na oponie 215/60 od rantu do ziemi 69 cm, teraz po wymiane na zestaw KYB amor + sprężyna poszedł na 76-77 cm (cały bak gazu i pb) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy były  jakieś oryginalne sprężyny o grubości ok 14mm i oznaczeniach kropkowych na nich? Bo u siebie mam amortyzatory Sachs z takimi właśnie sprężynami jednak prześwit pomiędzy oponą a rantem nadkola jest mniejszy jak z przodu choć tragedii nie ma.  Po linii progu widać że jest spadek ku tyłowi. Mam butlę LPG do której wchodzi ok 44l i hak. Na zdjęciu prawie pełny zbiornik LPG i tak powyżej 1/4 Pb. W zakrętach Forester trzyma sue bardzo dobrze nic nie buja ani nie rzuca. I tak się zastanawiam żeby sprawdzić na stacji diagnostycznej ile sprawności mają te amortyzatory i jak by były jeszcze ok to czy nie wymienić tylko samych sprężyn na Kyb lub Lesjofors HD?

U mnie na kołach 225/50/17 od rantu nadkola do ziemi mam ok. 73-74cm, z przodu tak samo.

IMG_20180424_200611.jpg

Edytowane przez yaroz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No i stało się, zamieniłem SLS-y na zestaw Kayab-y :) Po wyjeździe z warsztatu byłem szczęśliwy, ale po dokładniejszych oględzinach czar prysł :( Ale po kolei. Kilka tygodni temu pomierzyłem wysokość rantów nadkoli od osi koła według instrukcji załączonej poniżej i przy sprawnym SLS-ie miałem "książkowe" 440 mm, a przy cieknącym ok. 420 mm. Zakupiłem amortyzatory  334344 + 334345, a mechanik kupił sprężyny rc6431. Dodatkowo kupiłem podkładki 1 cm przód i tył.

Po zmianie zawieszenia i ponownym pomierzeniu okazało się że z obu stron razem z podkładkami jest nadal 440 mm ? Tym razem równo :)Pomiar wykonany na pustym aucie, ok. 1/3 baku paliwa i 1/4 gazu.

I tu moje pytania: Czy możliwe że zostały założone złe sprężyny ? Czy rc6431 występują w jakiejś wersji utwardzonej ? O ile powinien iść tył do góry w stosunku do "standardu" ? Jak rozpoznać czy sprężyny są właściwe ?

 

 

imageproxy.jpg

No dobra nikt nie wie :( Mam prośbę do tych którzy zakładali komplet Kayab-a + Kayab-a o zmierzenie odległości od środka osi do rantu nadkola. Być może niepotrzebnie robię panikę :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zakupiłem lesjofors HD ale jeszcze ich nie zakładałem, zmierzę ile mam na tych starych amorach i sprężynach ale z tego co pamiętam to chyba miałem 46cm od osi do rantu. W sierpniu będę zakładał lesjofors to zrobię pomiary i zdjęcia dla porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, gorion napisał:

Wydaje mi się, że SLS właśnie Ci kompensowały ten dodatkowy ciężar, bez tych podkładek na Kayabach z LPG miałbyś trochę niżej. W poprzednim Forku po zmianie na Kayaby wysokość się nie zmieniła ale musiałem je wrzucić bo zaczynały ciec - ale nie miałem gazu. Te sprężyny od Kayaby i tak są utwardzone względem serii - nie słyszałem o ich wersji super-hard

 

Też troszkę pogrzebałem w sieci i wychodzi na to że sprężyny Kayab-y rc6431 to zamiennik do SLS-ów. Troszkę twardszy, nie podnoszący samochodu i zachowujący dawny komfort. Jeśli chcemy troszkę "dźwignąć" to dajemy Lejfors-y lub ekstremalnie Ironman_y ale tracimy wtedy ka komforcie.

Mam hak i 60-cio litrową butlę, więc dając podkładkę mam teraz 440 mm od osi jak mówi instrukcja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.07.2018 o 11:21, pavca napisał:

Jeśli chcemy troszkę "dźwignąć" to dajemy Lejfors-y

Dobrze że je kupiłem, a miałem brać kayaby;)

 

Zmierzyłem u siebie z tyłu i mam 41cm od rantu do osi koła z pełnym LPG 44litry w zbiorniku i 1/4 Pb. Z przodu mam 44cm. Z tym że u mnie z tyłu już brak sls, amory Sachs i jakieś sprężyny z kolorowymi oznaczeniami kropkowych. Jak założę lesjofors na te amortyzatory to zrobię pomiary i dam znać.

Edytowane przez yaroz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem cały wątek i mam mętlik w głowie. Mój forek SG 2006 r z butlą LPG 74l jest na SLS-ach. Zmierzyłem dzisiaj odległosć od osi do rantu błotnika - 39 cm ( pełny bak LPG i 2/3 baka benzyny) Zastanawiam się , czy to prawidłowo i czy jak już jadę, to się podnosi ??? ( bo przecież nie widzę). Wydaje mi się, że jak stoi, to powinien być wyżej.

Nie wiem, czy już powoli nie siadają SLS-y. Po  lesie raczej nie jeżdżę( mało) ale nie chciałbym, żeby po załadowaniu dwoma osobami z tyłu, tył mi siadł. Czy nowy SLS utrzyma prawidłowy poziom przy pełnym załadunku + taka duża butla LPG czy lepiej pomyśleć o innym rozwiązaniu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz kasę na sls to kupuj, ale to jest rozwiązanie fabryczne i nie oczekuj że z taką dużą butlą ci długo wytrzyma. Koszt zawieszenia na tył jak dobrze poszukasz to ok 1100zl.(amortyzatory kayaby+sprężyny lesjofors HD. Ja kupiłem sprężyny lesjofors hd za 390zł. W sierpniu będę je zakładał, zrobię pomiary, zdjęcia przed i po. Na 40 stronie tego wątku kolega camel00 założył takie sprężyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz kasę na sls to kupuj, ale to jest rozwiązanie fabryczne i nie oczekuj że z taką dużą butlą ci długo wytrzyma. Koszt zawieszenia na tył jak dobrze poszukasz to ok 1100zl.(amortyzatory kayaby+sprężyny lesjofors HD. Ja kupiłem sprężyny lesjofors hd za 390zł. W sierpniu będę je zakładał, zrobię pomiary, zdjęcia przed i po. Na 40 stronie tego wątku kolega camel00 założył takie sprężyny.
Masz może numery tych sprężyn i amortyzatorów ?

Wysłane z mojego ONEPLUS A3000 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, yaroz napisał:

Ja kupiłem sprężyny lesjofors hd za 390zł. W sierpniu będę je zakładał, zrobię pomiary

a możesz zwymiarować te sprężyny poza autem?

Próbowałem wykopać ich wymiary ale nigdzie nie ma, są wymiary wersji niewzmocnionej.

Z porównania wychodzi, że zwykły LS jest o ok 1cm wyższy niż KYB, pytanie czy HD jest jeszcze wyższe czy ma tylko grubszy drut?

Katalogi podają dla zwykłych do SG wysokości niecałe 360 dla KYB i 370 dla LS, reszta parametrów jest taka sama i tu dalej idąc taka sama jak dla SF, tylko wysokość sprężyny KYB dla SF to 378.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy powinien zadać sobie pytanie, czy poprzez zmianę sprężyn chce autko podwyższyć czy utwardzić ? Nie rozumiem zamieszania z mierzeniem sprężyn ? Każda z marek zamienników ma swoją charakterystykę i może by ją w końcu opisać :) Postaram się to zrobić bazując na moich niedawnych doświadczeniach z wymiany.

 

• SLS - oryginał, wysokość mierzona od środka osi do rantu przy sprawnym amortyzatorze 440 mm

• KAYAB-a - zamiennik, wysokość mierzona jw. 440 mm, ale jeśli macie hak i butlę z gazem to "siądzie" do 430 mm. Charakterystyka jazdy jak na SLS-ach. Ja dałem podkładkę 1 cm żeby wrócić do wysokości fabrycznej.

• LEJFORS - zamiennik, sprężyna jest twardsza, więc nadwozie może się troszkę podnieść. Tu powinni się wypowiedzieć Ci co wymieniali :) Tracimy na komforcie jazdy pustym autem.

• IRONMAN - sprężyna jest twardsza i dłuższa - powinna podnieść autko o 30 mm do 470 mm. Lepiej poza asfaltem, gorzej na nim.

 

I pamiętajcie że jeżeli chcemy mieć miarodajny wynik, mierzymy od środka osi koła do rantu nadkola (tego metalowego, nie do plastiku).

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu? Ironman katalogowo +1,5 cala = 3,81 cm.

Tu mój były:

image.thumb.png.d0f5c46ad51cd0417e72e00341021e27.png

 

Miłośnikom liftów polecam zwrócić uwagę, jak bardzo koła zbliżone są do środka auta. Jak tylko pokazały się na rynku sprężyny Kayaba - wywaliłem Ironmany. Było cholernie sztywno, opony na zdjęciu 205/70R15 jeszcze dawały jakiś komfort, ale 225/50R17 na lato to był dramat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pavca napisał:

Nie rozumiem zamieszania z mierzeniem sprężyn ?

kolego sprężynę charakteryzują 3 podstawowe parametry - grubość drutu, wysokość spoczynkowa i ilość zwojów (albo jak kto woli skok pomiędzy aktywnymi zwojami)

Wariacja parametrów zmienia charakterystyką, a w tym przypadku może zmienić odległość między piastą a rantem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie for 2007 wymieniłem na sprężyny LEJFORS+KYB = plus wszędzie podkładki 3 cm i jest ok chociaż teraz dałbym 2 cm podkładek dla nieco lepszej stabilnosci. Do tego płyta Alu pod silnik i wjeżdża wszędzie:) 

 

091.jpg

 

040.jpg

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...