Skocz do zawartości

Zastąpienie samopoziomujących amortyzatorów Forester 03-08


Niedźwiedź

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 23.09.2017 o 21:53, raveout napisał:

pytanie do wszystkich, ktorym padły SLSy - czy na pustym samochodzie, z pustym bakiem również dupa wam siedziała czy moze podnosila sie do przyzwoitego stanu?

 

Na początku tak, potem już nie. A jak klapnęła, to na amen. I w sumie przedział czasowy od jednego zjawiska do drugiego długi nie był.

Dnia 23.09.2017 o 21:53, raveout napisał:

u mnie wlasnie SLSy przy pustym LPG i prawie pustym Pb wrocily do wysokosci 440mm a moze nawet ciut wyzej. Komfort resorowania jest wciaz bez zarzutu, wiec moze do tej wymiany u mnie jeszcze daleko...

 

Chciałbym się mylić, ale byłbym tu raczej pesymistą. Długo to nie potrwa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry :) pozwolę się dokleić się do tego mega-wątku.

 

Pacjent - Forester SG 2.0x, 155k przebiegu, fabryczna instalacji lpg (czyli cała zabudowa), fabryczne zawieszenie (SLS, reszta również nie ruszana)

Samochód stoi prosto, jedzie, hamuje, skręca i wybiera nierówności jak należy. Żadnych niepokojących odgłosów… prawie ;) Dzisiaj zaobserwowałem, że przy obciążeniu z tyłu (np. dwie siedzące osoby) kilkukrotnie "dobiło" (strzeliło, łupnęło) coś z tyłu. Bez pasażerów problemu nie ma.

 

Amortyzatory?

 

W związku z powyższym pytanie:

- co wsadzić? 

- czy trzeba wymienić tył, czy również przód?

- czy poza amortyzatorami i sprężynami coś jest jeszcze potrzebne?

 

Piszę trochę "na gorąco" więc jeszcze się w temat nie zanurzyłem, ale po pobieżnym przejrzeniu wątku widzę, że typy są:

- KYB (excel-g? ) + KYB  (wersja semi-poprawna?)

- KYB + Lesjofors (wersja budżetowa?)

- KYB + IronMan (wersja wypas?)

 

W której konfiguracji można wymienić sam amortyzator / sprężynę / tył ? A w której komplet? 

Co polecacie do wersji z instalacją lpg?

 

Senkju from de mołtajn :D

 

 

ps.: Korcą mnie te IronMan'y, chociaż nie wiem czy nie będzie to przerost formy nad treścią ;)

 

 

[Edit] Zrobiłem szybkie rozeznanie cenowe w sklepie Subarak. Pewnie można taniej ale nad tym się będę zastanawiał później. Póki co, tutaj mam wszystko pod ręką.

- IronMan + KYB - komplet tył (1750) + sprężyna przód (600) + amortyzator przód (780) = 3130 zł

- Lesjofors + KYB - tył (1660 + osłony i odboje?), przód (nie ma sprężyn*) - ~1700 zł sam tył

- KYB + KYB - tył (1580 + osłony i odboje?),  przód (nie ma sprężyn*) - ~1600 zł sam tył

 

*może zostać fabryczny amortyzator i sprężyna dopóki nie padną czy trzeba wymienić przynajmniej amortyzator albo amortyzator i sprężynę?

Edytowane przez camel00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SLS zawsze trzeba wymieniac wraz ze sprężynami, chyba że wymieniasz również na SLS.

Kyb + Kyb = wersja najbardziej zbliżona do charakterystyki SLS
Kyb + Lesjofors To nie wersja budżetowa tylko twardsza, wzmocniona pod LPG. Przy Ironach (opcja najtwardsza) trzeba wymienic przod i tył, przy pozostalych zestawach wystarczy tył.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, raveout napisał:

Kyb + Kyb = wersja najbardziej zbliżona do charakterystyki SLS
Kyb + Lesjofors To nie wersja budżetowa tylko twardsza, wzmocniona pod LPG. Przy Ironach (opcja najtwardsza) trzeba wymienic przod i tył, przy pozostalych zestawach wystarczy tył.

 

Ok, czyli wybieramy między

KYB + Lesjofors na sam tył a KYB + Ironman komplet.

 

Pytanie - czy wymiana samego tyłu nie wpłynie na prowadzenie samochodu?

Konkretnie chodzi mi o to, ze amortyzatory KYB mają chyba inną charakterystykę niż fabryczne. 

Chciałbym uniknąć sytuacji w której przód będzie miękki a tył zacznie skakać jak piłka ;) 

 

Jeszcze pytanie - czy przy wymianie amortyzatorów z tyłu trzeba dokupić górne mocowanie amortyzatora?

Edytowane przez camel00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z przodu nie masz amorów SLS kyb + kyb na tył to jest zdaje sie zestaw montowany fabrycznie w forkach bez SLSow (bo takie też były).

 

Mocowania mogą byc od sls jeśli nie sa uszkodzone.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, camel00 napisał:

 

Ok, czyli wybieramy między

KYB + Lesjofors na sam tył a KYB + Ironman komplet.

 

Pytanie - czy wymiana samego tyłu nie wpłynie na prowadzenie samochodu?

Konkretnie chodzi mi o to, ze amortyzatory KYB mają chyba inną charakterystykę niż fabryczne. 

Chciałbym uniknąć sytuacji w której przód będzie miękki a tył zacznie skakać jak piłka ;) 

 

Jeszcze pytanie - czy przy wymianie amortyzatorów z tyłu trzeba dokupić górne mocowanie amortyzatora?

 

Ja bym podsumował dostępne konfiguracje tak - oczywiście przy wszystkich tracisz zdolność samopoziomowania:

KYB + KYB = prawie jak fabryka - polecam, ew. dać dystans 1 cm - znam forestery z butlą i hakiem, które jeżdżą bez dystansu i stoją książkowo.

KYB + Lesjofors = wysokość fabryczna, sztywny tył - puste auto, nawet z sama butlą będzie podskakiwało na progach zwalniających itp. - brałbym, jeśli bym woził cement lub ciągnął przyczepę z dużym naciskiem na hak

KYB + Ironman = wysokość +3,5 cm, sztywny tył i przód, brałbym tylko jeśli potrzebowałbym większego prześwitu w teren, do tego opony o jak największym profilu. Ale z wad: amortyzatory pracują cały czas rozciągnięte, nie mają już pełnego skoku, przeguby cały czas pod większym kątem. Lepiej zrobić chyba lift dystansami, łącznie z dystansami pod mocowania wahaczy.

 

Miałem u siebie rozwiązanie KYB + Ironman, przeszedłem na KYB + KYB + dystanse, jak pojawiły się sprężyny KYB w handlu.

Edytowane przez TOMA52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Ok, czyli wybieramy między
KYB + Lesjofors na sam tył a KYB + Ironman komplet.

Pytanie - czy wymiana samego tyłu nie wpłynie na prowadzenie samochodu?
Konkretnie chodzi mi o to, ze amortyzatory KYB mają chyba inną charakterystykę niż fabryczne.
Chciałbym uniknąć sytuacji w której przód będzie miękki a tył zacznie skakać jak piłka




Witaj, jeździłem forkiem z kayabami (zestaw z nie-ASO) 4 lata, mogę powiedzieć ze okej jak na wersje econo, tj. wytrzymałe oraz prowadzenie jak pickupem.

Teraz mam SLS i jezdzi się super jak osobówka.

Jeśli padną (tfutfu) to zamienię tylko na SLS'y.

Pozdrawiam


Wysyłane z mojego iPad przy użyciu Tapatalk HD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zestaw do kayabow z fourturbo. To była wersja dla "bez Lpg". Testowałem rownież wersje dla Lpg i były za twarde. Kupowałem w 2014 roku, może teraz coś się zmieniło.

 

Owszem jeździło się dobrze jak tył był dociążony, ale na pusto był za lekki.

 

Wysyłane z mojego iPad przy użyciu Tapatalk HD

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czysto informacyjnie.

W zeszłym tygodniu odebrałem KYB + Lesjofors. Amortyzatory, sprężyny, osłony+odboje - wyszło 1040 zł.

Muszę dokupić jeszcze gumy (chyba 44 zł/szt) i górne mocowanie amortyzatora (120zł/sztuka, na wszelki wypadek, gdyby po rozebraniu okazało się, że trzeba wymienić).

 

Czaiłem się na Ironman, ale przekonał mnie argument o narażeniu na szybsze zużycie pozostałych elementów. Generalnie, nie chciałem przefajnować.

K-Flex więcej osób odradza niż poleca. Wszyscy mówią, że "amortyzatory Kayaba robi dobre, ale sprężyny to już raczej niekoniecznie". Poza tym, musiałbym dołożyć do nich podkładkę a to zalatuje mi druciarstwem.

Pojawił się pomysł zakupu nowych SLS. Nawet nie głupi, ale zadziałał argument finansowy.

Lesjofors wydały mi się najlepszym rozwiązaniem. Względnie tanie, dostępne, dobre opinie. Zobaczymy.

 

Dziękuję wszystkim za pomoc.;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, camel00 napisał:

Czysto informacyjnie.

W zeszłym tygodniu odebrałem KYB + Lesjofors....

....K-Flex więcej osób odradza niż poleca. Wszyscy mówią, że "amortyzatory Kayaba robi dobre, ale sprężyny to już raczej niekoniecznie". Poza tym, musiałbym dołożyć do nich podkładkę a to zalatuje mi druciarstwem....

 

Rozumiem że przy zestawie KYB + Lesjofors nie musimy dodawać żadnych podkładek i uzyskujemy taka samą wysokość jak przy KYB + KYB z podkładką?
Też czeka mnie wymiana w przyszłości ale na razie zbieram informacje :) Mam dużą butlę LPG (77l) a chętnie nawet podniósł bym lekko tył (1-2 cm.) względem fabryki. Zachowując przy tym charakterystykę SLSów. Ale pewnie za dużo bym chciał :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Daniel2.0 napisał:

Rozumiem że przy zestawie KYB + Lesjofors nie musimy dodawać żadnych podkładek i uzyskujemy taka samą wysokość jak przy KYB + KYB z podkładką?

 

Wiem tyle co przeczytałem. Do zestawu KYB+KYB przy butli i/lub haku zalecano zastosowanie podkładki. Przy czym podobno można, ale nie trzeba. Nie miałem czasu się doktoryzować. Przy Lesjofors nikt o czymś takim nie pisał ;) Jak chcesz podnieść całość o 35mm, to Ironman załatwią sprawę, ale trzeba (zaleca się?) wymienić razem z przodem. Na wymianę jestem umówiony w przyszły poniedziałek i wówczas będę wiedział jaka jest różnica w wysokości i zachowaniu na drodze.

U mnie jest fabryczna instalacja zapakowana pod meblościanką (zabudowa podłogi bagażnika), butla mieści ~56 litrów. Podejrzewam, że wagowo wychodzi podobnie co większa butla w subtelniejszej obudowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tutaj kilkanaście stron wczesniej pisał, że założył kyb + lesjofors +1cm podkladki i tył przy pełnym lpg mial troche ponad 46cm. Prawidlowa wysokosc przy SLS to 44cm (+1,2cm / -2,4cm).

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, raveout napisał:

Ktoś tutaj kilkanaście stron wczesniej pisał, że założył kyb + lesjofors +1cm podkladki i tył przy pełnym lpg mial troche ponad 46cm. Prawidlowa wysokosc przy SLS to 44cm (+1,2cm / -2,4cm).

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

 

A na pustym zbiorniku odlatywał w kosmos przy każdym progu zwalniającym, tak przypuszczam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Operacja zakończona. Na oko, stoi chyba równo. 

W środku mam wrażenie, że tył poszedł do góry, ale przez ostatni tydzień sls'y lekko siadły, więc pewnie stąd odczucie.

Co do jazdy się jeszcze nie wypowiem, bo zrobiłem kilka kilometrów. Na razie jest ok, ale sprawdzę w różnych warunkach.

 

Koszty:

Amortyzator Kayaba 334344 + 334345  - 320 zł / szt.

Sprężyna Lesjofors 4288342 - 160 zł / szt.

Osłony i odboje Kayaba 910046 - 80 zł komplet

Guma Subaru 20375FC001 - 44 zł / szt.

 

Wymiana i geometria - 350 zł

 

Dokupiłem jeszcze na wszelki wypadek górne mocowania amortyzatora (SM5422 - 120 zł / szt.), ale okazało się, że nie trzeba wymieniać i nie pasują (mam jakieś zupełnie inne).

 

Przód fabryczny, tył zmieniony.

20171009_153315996_iOS.jpg.51b5ec7410d82703b21919b4303c4107.jpg

(tak, wiem, brudny :) nie, to na tylnych drzwiach to nie ruda)

Edytowane przez camel00
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@camel00 dzieki za relacje. Wizualnie super! Stosowałeś podkładki z przodu i z tyłu? Bo mam jednak wrażenie jakby cały był podniesiony w stosunku do serii :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Edytowane przez raveout
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu wygląda jakby dopiero z podnośnika zjechał i jeszcze amory się nie ułożyły lub jakby przód i tył podniesione o 3-4 cm. Mógłbyś zmierzyć odległości od osi piasty do krawędzi błotnika z przodu i z tyłu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...