Skocz do zawartości

Zastąpienie samopoziomujących amortyzatorów Forester 03-08


Niedźwiedź

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 12.01.2017 o 23:18, Stellarium napisał:

Mam KYB amortyzatory + KYB sprężyny, bez podkładek. Butla LPG w bagażniku 74L, opony 215/65/16 - prześwit jak na foto. Po wszystkim zrobiona pełna geometria. W porównaniu do zużytych SLSów jeździ się pięknie (tył mi siedział 3cm niżej od przodu). Przez muldy zwalniające (czy jak to się tam nazywa - takie osiedlowe) przejeżdżam 30-40km/h. Po przejechaniu przez nie, zawieszenie się nie buja, jeździ się bardzo stabilnie. Na SLSach bujał się kilka razy zanim ustabilizował poziom zawieszenia. Na wertepach to samo, fajnie się prowadzi. Jak na moje potrzeby to prześwit wystarczający. Warto do zestawu dorzucić też nowe osłony amorów bo koszt niewielki a w przypadku uszkodzenia starych osłon trzeba znów demontować zawias i robić geometrię.

Pozdrawiam!

post-25327-0-51015900-1484259099_thumb.jpg

witam mam pytanko Kolego czy poduszki amortyzatorów tez wymieniałeś czy zostało na starych ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Właśnie jestem po wymianie tylnego zawiasu na zestaw KYB (excel-g plus sprężyny 6431/2). Całkowity koszt to 1015zł za amortyzatory,sprężyny, odboje i osłony plus 200zł montaż i 150 ustawienie geometrii.Rożnica w prowadzeniu baardzo na plus,różnica w wysokości tyłu to około 2cm względem SMS-ów,przy czym mam dodatkowe obciążenie w postaci LPG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
57 minut temu, krystianlviv napisał:

U mnie tez już siedzi ten zestaw KYB kolego Yanas geometrie ustawiałeś zaraz po wymianie czy przegoniłeś Forka żeby sie wszystko ułożyło, dodaje jeszcze zdjęcie przed i po.  Już tyłek tak nie siedzi :) i lepiej się prowadzi.

 

57 minut temu, krystianlviv napisał:

 

Przed ustawieniem zrobiłem kilkanaście km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.05.2017 o 20:14, krystianlviv napisał:

kolego Yanas geometrie ustawiałeś zaraz po wymianie czy przegoniłeś Forka żeby sie wszystko ułożyło

 

Dnia 9.05.2017 o 21:12, Yanas napisał:

Przed ustawieniem zrobiłem kilkanaście km.

 

3 godziny temu, krystianlviv napisał:

Dzięki za informacje u mnie tez już geometria sprawdzona wszystko mieściło się w normie

 

Czy ta geometria po wymianie jest bezwzględnie konieczna? W sensie takim, że nie podważam zasadności sprawdzenia, bo to zawsze można zrobić. Ale czy trafił się ktoś taki, żeby po wymianie o której tutaj prawimy, nie mieściło się w normie i musiał ustawiać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem.Ja i tak musiałem ją zrobić,bo jednocześnie zmieniałem wszystkie tuleje tylnych wahaczy i śruby zbieżności.Ale na grupie Subaru na FB twierdzili,że po wymianie amorów należy ustawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Yanas napisał:

na grupie Subaru na FB twierdzili,że po wymianie amorów należy ustawiać

 

Dzięki za odpowiedź. Pytam, bo u mnie SLS na KYB wymieniane były w warsztacie u znanego na forum szpeca, którego fachowości raczej bym nie podważał i nie kwestionował :) 

A on właśnie wypowiedział się, że po tym przeszczepie geometrii ustawiać nie trzeba. I komu tu wierzyć? :biglol:

Więc mimo wszystko - dla świętego spokoju - umówię się na sprawdzenie i dam znać, czy bardzo się rozjechało (wymiana była 5 kkm temu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, TOMA52 napisał:

Wymieniając amortyzatory nie ma tam żadnych śrub z regulacją. Więc o ile przed wymianą stare nie były pogięte, to geometria nie powinna się zmienić po ich zmianie.

 

@TOMA52, dziękuję za konkretną i rzeczową odpowiedź :ok:  o to mi chodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, TOMA52 napisał:

Wymieniając amortyzatory nie ma tam żadnych śrub z regulacją.

nie wiem jak w forku, ale w legacu regulacja jest:

fs-00008.png

 

edyta: w forku jest tak samo

http://jdmfsm.info/Auto/Japan/Subaru/Forester/2007/Service Manual/Chassis/Front suspension/MSA5T0724A162210 wheel alignment.pdf

Edytowane przez lechuorzech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zamontowałem na tył zestaw amorów KYB+ sprężyny LESJOFORS ze względu na gaz i hak. jest trochę sztywniejszy ale jesli chodzi o prowadzenie zdecydowanie na plus. gdyby komuś był potrzebny stary zestaw oem to na pw. lewy amor wylany ale prawy wygląda ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.05.2017 o 20:55, Malyboss napisał:

 

@TOMA52, dziękuję za konkretną i rzeczową odpowiedź :ok:  o to mi chodziło.

W twoim Foresterze z tyłu są dwie śruby mocujące amortyzator do piasty. Obie bez regulacji geometrii. Pytanie czy zawieszenie przy opuszczonej dupie nie zmienia z czasem swoich nastawów. Ja dla świętego spokoju zrobiłem geometrię. 160 zł to niewiele kosztem opon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Adek83ak napisał:

W twoim Foresterze z tyłu są dwie śruby mocujące amortyzator do piasty. Obie bez regulacji geometrii. Pytanie czy zawieszenie przy opuszczonej dupie nie zmienia z czasem swoich nastawów. Ja dla świętego spokoju zrobiłem geometrię. 160 zł to niewiele kosztem opon.

 

@Adek83ak, o tym nie pomyślałem. W sumie to masz rację - koszt niewielki. Też tak zrobię. Dzięki za wypowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy ktoś byłby tak miły i napisał mi na priv gdzie aktualnie w wawie lub okolicach najbardziej opłaca się wymienić tylny zawias ze wzmocnieniem pod LPG. Zależy mi na tym, żeby było najbliżej serii i żeby jak najmniej opadało przy pełnym załadunku i LPG. Może stać ciut wyżej niż na sls. Czy aktualnie najlepszym rozwiązaniem do tego jest zestaw KYB + springi Lesjofors + ew. dystanse? Czy ten zestaw to jest ten tzw. zestaw "niedźwiedzia" wzmocniony pod LPG? 

 

Z góry dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, raveout napisał:

Czy ktoś byłby tak miły i napisał mi na priv gdzie aktualnie w wawie lub okolicach najbardziej opłaca się wymienić tylny zawias ze wzmocnieniem pod LPG. Zależy mi na tym, żeby było najbliżej serii i żeby jak najmniej opadało przy pełnym załadunku i LPG. Może stać ciut wyżej niż na sls. Czy aktualnie najlepszym rozwiązaniem do tego jest zestaw KYB + springi Lesjofors + ew. dystanse? Czy ten zestaw to jest ten tzw. zestaw "niedźwiedzia" wzmocniony pod LPG? 

 

Z góry dzięki!

Naprawdę jest sens "wzmacniać" zestaw pod LPG? Mam butle 55l, założyłem standardowy zestaw KYB i jest super, i tak wyżej, niż na SLS-ach..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Yanas ale wyżej stoi kiedy jest pusty zapewne lub przynajmniej z pustym bagażnikiem i 1 osobą na pokładzie, czy tak? a  jak wygląda sytuacja kiedy bagażnik jest względnie załadowany i jadą np 3 osoby?

 

Fajnie byłoby gdyby dupa nie siedziała wtedy...

Edytowane przez raveout
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety przetestuje to (2 dorosłych+niemowlak+pies+klamoty na wakacje) dopiero za półtora miesiąca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc ja się skłaniam ku wzmocnieniu po dosyć wnikliwej lekturze całego tego wątku. Podane tutaj przykłady wskazują, że tyłek siada (moim zdaniem mocno) pod obciążeniem i z LPG. Obecnie cały czas sie waham jeszcze czy regenerować SLSy czy zamieniać na coś innego.. Głównym kryterium jest cena i to jak wysoko stoi po załadunku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie odebrałem forka po zmianie SLS na zestaw KYB czyli amortyzator kyb excel g + sprężyn w KYB f-lex i różnica jest ogromna ! W jeździe, wyglądzie oraz komforcie kierowcy! Polecam taką zmianę i nie ma co się zastanawiać! Forestera jest jak na szczudłach, a prowadzi się wyśmienicie. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, raveout napisał:

Czy ktoś byłby tak miły i napisał mi na priv gdzie aktualnie w wawie lub okolicach najbardziej opłaca się wymienić tylny zawias ze wzmocnieniem pod LPG. Zależy mi na tym, żeby było najbliżej serii i żeby jak najmniej opadało przy pełnym załadunku i LPG. Może stać ciut wyżej niż na sls. Czy aktualnie najlepszym rozwiązaniem do tego jest zestaw KYB + springi Lesjofors + ew. dystanse? Czy ten zestaw to jest ten tzw. zestaw "niedźwiedzia" wzmocniony pod LPG? 

 

Z góry dzięki!

Najtaniej zrobić to samemu można. 3 śrubki u góry i dwie większe na dole. W sumie to mógłbym się tego podjąć. Zestaw, o którym piszesz obecnie mam w swoim Forku tylko, że bez dystansów. Uważam, że nie potrzebuje tak wysokiego zadarcia tyłka :). Bagażnik z tym zestawem prawie nie daje oznak znacznego obniżenia. Samochód dobrze się prowadzi i nie jest za twardy, ogólnie prawie jak oryginał.

Ps. Zestaw zakupiłem na Subarak.pl 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...