Jump to content

Awaria szyby kierowcy-mechanizm czy przełącznik do wymiany?

calibra71207

Recommended Posts

Witajcie,

mam problem z szybą kierowcy a mianowicie taki że przestało działać otwieranie. Już jakiś czasu szwankowało a objawiało się to tym że po wciśnięciu trzeba było czekać aż się parę sekund zastanowi i dopiero zaczynał otwierać albo kilka razy trzeba było wcisnąć żeby zadziałało. Aż w końcu przestało. W serwisie na ostatnim przeglądzie generalnie bez diagnozy orzekli że to przełącznik. Pytanie czy mieliście podobne problemy bo mogę kupić tanio panel ale jeśli kupię a się okaże że to co innego i będzie dupa:-) Czy to na pewno panel i przełącznik czy być może mechanizm otwierania (silniczek albo co?)

Z góry dzięki za pomoc

Piotrek

Miałem bardzo podobny problem z tym samym oknem. To był przełącznik, tzn. na serwisie wymienili cały ten "panelik" do sterowania szybami. Cała naprawa kilka minut i nie kosztowała na pewno majątku.

No i dupa. Przełącznik kupiłem na allegro i jest to samo - szyba milczy. Co myslicie? Czyżby silniczek? Objawy były takie że często wariował i jak się wcisnęło to otwierał za 20 sek albo bez naciskania tak jakby sam domykał. Tak jakby jakiś sterownik był trafiony. Co myślicie?

to wygląda na przekaźnik, w ASO cały panel do sterowania szybami i lusterkami kosztuje koło 500 zł. U mnie tez co jakiś czas pyka sam z siebie, czasami szyby nie chce otworzyć... ot taki japoński pażdzioch

Przekaźniki masz w skrzyneczce pod maską. Ale byłoby hiper fajnie jakbyś chociaż podał jaki to Forester... nie w każdym aucie wszystko jest tak samo. Jak nie przekaźnik to może być problem stykowy - gdzieś na jakiejś kostce, złączce słabo stykało, aż ostatecznie przestało stykać. Ostatnia opcja to już awaria silniczka.

miałem to samo w moim forku ....tydzień po odebraniu z salonu w 2006:shock: przy okazji wymiany i montażu radia w dobrym samochodowym serwisie elektronicznym okazało się, ze przednia lewa szyba przestała działać. Ale ja bylem cały czas w serwisie, widziałem co jest robione i do tego tematu nikt z serwisantów palców nie pchał....

Ponieważ goście znają się na rzeczy, rozebrali moduł z drzwi kierowcy, sprawdzili wszystko i stwierdzili, że jest ok, a szyba dalej nie działa. Pod maską przekaźniki są do czego innego i byłem w kłopocie :cry: Ale panowie tylko się uśmiechnęli, powiedzieli że temat zaraz ogarną i .....naprawili. Przekaźniki znaleźli , pod kierownica, za bezpiecznikami, z lewej strony, takie czarne kosteczki. Zaznaczam, że samochód był nówka na gwarancji :!: a oni posłuchali chwilę i stwierdzili, że "pyka" w jednej z tych kości, rozebrali ją :shock:; jak była na wierzchu sam widziałem, że przekaźnik działa, ale blaszka nie dochodzi do styku i jest przerwa :!:

Delikatnie ją podgięli, złożyli przekaźnik do kupy....i działa do dzisiaj :D Zaoszczędziłem czas i nerwy bo samochód był na gwarancji, ale ASO w Lublinie jeszcze nie było ( a ten co później był to lepiej nie mówić :twisted: ); goście powiedzieli, że w wielu innych markach, w nowych samochodach takie rzeczy trafiają się często, w subaru mieli pierwszy przypadek....

Może sprawdź jeszcze czy nie masz przekaźników za bezpiecznikami pod kierownicą ( przy ściance lewego nadkola); jeżeli są jedź do dobrego zakładu i albo Ci naprawią jak u mnie, albo kupisz nowy.

Może ta historia się przyda :wink:

O proszę. Mój to rocznik 2007 więc jest szansa że to ten przekaźnik. Jutro sprawdzę to - pogrzebię za bezpiecznikami:-) Tylko po co mi teraz dwa panele:-)

Dzięki za pomoc i jak sprawdzę dam znać:-)

Tylko po co mi teraz dwa panele:-)

Allegro? :roll:

A swoją droga, to zastanawia mnie z jaką łatwością serwisy w podobnych przypadkach z elektryką stawiają diagnozę typu "przełącznik".

Przecież sprawdzenie jakiegokolwiek przełącznika jest banalnie proste. Podobnie jak jego naprawa, jeśli nie jest wypalony i da się go rozebrać.

Mnie powiedzieli w serwisie jeszcze rok temu jak szwankował że to na bank przełącznik że kosztuje 500 zł netto i że mogę mi szybciutko wymienić. Jak powiedziałem że auto ma jeszcze miesiąc gwarancji to powiedzieli że mam LPG i żebym gwarancją sobie t...k podtarł:-) Serwisy w Polsce to złodziejstwo niestety.

Przecież sprawdzenie jakiegokolwiek przełącznika jest banalnie proste. Podobnie jak jego naprawa, jeśli nie jest wypalony i da się go rozebrać.

Niestety ale żyjemy w czasach gdzie wymienia się zepsute na nowe :cry: Mało jest warsztatów gdzie można coś fachowo naprawić za ułamek ceny nowej części.