Skocz do zawartości

Legacy 2.0 a przyczepa kampingowa


randolff

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Przymierzam się do wakacji z kampingiem. Czy macie doświadczenia z podróżą legacym z przyczepą kampingową? ew. jakie duże przyczepy mieliście "przyjemość" ciągnąć. Czy są jakieś problemy np. z montażem haka? Będę wdzięczny za opinie i uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

randolff, już minie trzeci rok jak ciągam na wakacje Knausa o wadze 1200 kg, generalnie problemów nie ma.Po to Subaru ma reduktor(przynajmniej nasz)by przy większych wzniesieniach usprawnić jazdę :wink: .Z hakiem nie było problemów,zamówiłem i na trzeci dzień był montaż.Generalnie jest super spędzić urlop w "budzie".Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rocznik Legaca 2006. Kierunek wjazdu jeszcze nie ustalony. Kilometrów na taki wyjazd pewnie trzeba by liczyć ok 3000. Z przyczepami nie miałem jeszcze doświadczeń, za to dwa urlopy spędziłem w kamperze i stąd zajawka na kampingowanie. Tyle że wynajem kampera to drogawa sprawa, więc skoro dysponuję od tego sezonu mocnejszym autem to przymierzam sie do pożyczenia budy. Góry pewnie sie jakieś trafią ale też z przyczepą trzeba bardziej popracować nad trasą - zdarzyło mi się dwa lata temu na spontanie wybrać taką drogę na granicy włosko-autriackiej, że zapewne z budą takich agrafek bym nie pokonał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinienes miec problemow jesli masz reduktor.

Czesto ciagne przyczepke 2t za forkiem o takiej samej mocy ale w dyszlu.

I to na dlugich trasach. Prowadzi sie bardzo stabilnie nawet z dwuosiowka.

Powyzej 150 troche plywa ale jak ciagnik jest dociazony to da sie jechac i wiecej.

Uwaga na przyczepe powyzej wagi auta potrzebujesz odpowiednie prawko.

Jesli jezdziles z przycepkami nawet malymi to ok. Jesli nie to musisz wykazac pewnym talentem bo jazda wymaga pewnych umiejetnosci nawet przy jezdzie do przodu.

Uwaga niektore przycepy kie maja inhibicji hamulca najazdoweg a to jest problem przy manewrach tylem i trzeba w wiekszosci przypadkow odpinac przyczepe.

Czest szkole pracownikow w tym temacie i wiem co sprawia trudnosci.

1 cofanie na lusterkach

2 start pod gorke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info, to już wiem że lagaś daje rade :)

A co do prawka to male pytanie oftopikowe - pisałeś że prawko na przyczepy wymagane jest jeśli ciągnie się przyczepę o masie większej niż samochód? A prawko ma też związek z ilością osi w przyczepie? Czy to samo z siebie wychodzi że te wieloosiowe są zwykle cięższe od ciągnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A prawko ma też związek z ilością osi w przyczepie? Czy to samo z siebie wychodzi że te wieloosiowe są zwykle cięższe od ciągnika?

 

Uprawnienia do kierowania

Art. 87.

1. Kierującym może być osoba, która osiągnęła wymagany wiek i jest sprawna pod względem fizycznym i psychicznym oraz spełnia jeden z warunków określonych w pkt 1-3:

1) posiada wymagane umiejętności do kierowania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu ruchu drogowego i nienarażający kogokolwiek na szkodę oraz wymagany dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem;

2) odbywa, w ramach szkolenia, naukę jazdy odpowiednio przystosowanym pojazdem pod nadzorem instruktora;

3) zdaje egzamin państwowy odpowiednio przystosowanym pojazdem pod nadzorem egzaminatora.

2. Osoba niepełnosprawna pod względem fizycznym może być kierującym, jeżeli w wyniku badania lekarskiego nie stwierdzono przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem.

3. Nie wymaga się uprawnienia do:

1) kierowania rowerem, motorowerem lub pojazdem zaprzęgowym od osoby, która ukończyła 18 lat;

2) prowadzenia kolumny pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt.

Art. 88.

1.Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii.

2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:

1) kategorii A - motocyklem;

2) kategorii A1 - motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3 i mocy nieprzekraczającej 11 kW;

3) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,

B) pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;

4) kategorii B1 - trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nieprzekraczającej 550 kg, z wyjątkiem motocykla;

5) kategorii C - pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;

6) kategorii C1 - pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t i nieprzekraczającej 7,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;

7) kategorii D - autobusem, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;

8) kategorii D1 - autobusem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 17 osób łącznie z kierowcą, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;

9) kategorii T - ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym;

10) kategorii B+E, C+E lub D+E - pojazdem określonym odpowiednio w kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą;

11) kategorii C1+E - zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 12 t, składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w kategorii C1 i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego;

12) kategorii D1+E - zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 12 t, składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w kategorii D1 i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego.

3. Prawo jazdy:

1) kategorii B i C+E lub B i D+E - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii B+E;

2) kategorii C+E i D - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii D+E;

3) kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;

4) kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E - uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami).

4. (uchylony).

5. (uchylony).

6. Żołnierz w czynnej służbie wojskowej może kierować pojazdem specjalnym i używanym do celów specjalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej:

1) na podwoziu kołowym lub zespołem pojazdów specjalnych składających się z pojazdu kołowego i przyczepy specjalnej, jeżeli ukończył z wynikiem pozytywnym kurs z zasad eksploatacji i kierowania pojazdem specjalnym i używanym do celów specjalnych w wojskowym ośrodku szkolenia kierowców i posiada:

a) prawo jazdy, które uprawnia do kierowania:

- kategorii B - pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t oraz zespołem pojazdów składających się z pojazdu specjalnego i używanego do celów specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t oraz pojazdem specjalnym wolnobieżnym,

- kategorii C - pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, łącznie z przyczepą specjalną oraz używaną do celów specjalnych, o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t,

- kategorii C+E - zespołem pojazdów specjalnych oraz używanych do celów specjalnych określonych odpowiednio w kategorii B lub C, łącznie z przyczepą specjalną oraz używaną do celów specjalnych,

B) pozwolenie do kierowania:

- kategorii B - pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t oraz zespołem pojazdów składających się z pojazdu specjalnego i używanego do celów specjalnych i przyczepy specjalnej oraz używanej do celów specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy przyczepy specjalnej oraz używanej do celów specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t oraz pojazdem specjalnym wolnobieżnym,

- kategorii C - pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t łącznie z przyczepą specjalną oraz używaną do celów specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t,

- kategorii C+E - zespołem pojazdów specjalnych oraz używanych do celów specjalnych określonych w kategorii C, łącznie z przyczepą specjalną,

- kategorii D - autobusem specjalnym lub pojazdem specjalnym wolnobieżnym łącznie z przyczepą specjalną oraz używaną do celów specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t;

2) na podwoziu gąsienicowym lub zespołem pojazdów specjalnych składającym się z pojazdu gąsienicowego i przyczepy specjalnej oraz używanej do celów specjalnych, jeżeli ukończył z wynikiem pozytywnym kurs z zasad eksploatacji i kierowania pojazdem specjalnym i używanym do celów specjalnych w wojskowym ośrodku szkolenia kierowców i posiada prawo jazdy kategorii B, C, C1, T lub pozwolenie do kierowania pojazdem kategorii B, C, C+E, D;

3) w razie konieczności ewakuacji zagrożonego mienia jednostki wojskowej, pojazdem specjalnym i używanym do celów specjalnych, na rozkaz dowódcy jednostki wojskowej, każdy żołnierz, jeżeli posiada prawo jazdy lub pozwolenie do kierowania pojazdem co najmniej kategorii B i umiejętność kierowania danym pojazdem.

7. Minister Obrony Narodowej, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw transportu, uwzględniając konieczność posiadania szczególnych kwalifikacji przez żołnierzy w czynnej służbie wojskowej kierujących pojazdami specjalnymi i używanymi do celów specjalnych, określi, w drodze rozporządzenia, wzór i opis świadectwa ukończenia kursu z zasad eksploatacji i kierowania pojazdem specjalnym i używanym do celów specjalnych w wojskowym ośrodku szkolenia kierowców, uwzględniającego rodzaj ukończonego kursu i rodzaj pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie!

Rzeczywista masa ciągniętej przyczepy nie może przekraczać rzeczywistej masy pojazdu, a zestaw przy kat. B 3,5 tony przy kategorii B+E 7 ton przy zachowaniu pierwszego warunku.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ubiegłym roku jeździłem trochę z przyczepą (TEC, 4,2 m długości, ok. 1000 kg). Outback, silnik 2,5 l plus reduktor.

Żadnych problemów :) Jeśli jeszcze nawierzchnia równa, to można śmigać śmiało ze stałą prędkością 120 km/h płynnie i bez żadnych przeszkód :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...