Jump to content

Sprzęgło?????

Maluski

Recommended Posts

Witam! Forester 2.0D 16tys.przebiegu MY10.Problem wygląda następująco...sprzęgło działa niby dobrze ale na rozgrzanym silniku raz łapie jak powinno a raz przy samej podłodze.Czasami na światłach aż ciężko wrzucić bieg a już na następnych pedał łapie delikatnie w połowie.Można jezdzić pół dnia i jest ok. a w pewnym momencie pedał łapie przy podłodze puszcza łapie znowu wyżej.

W ASO stwierdzili że jest ok.Niestety ja mam wątpliwośc????(nowy soft dawno wgrany)

Witam! Forester 2.0D 16tys.przebiegu MY10.Problem wygląda następująco...sprzęgło działa niby dobrze ale na rozgrzanym silniku raz łapie jak powinno a raz przy samej podłodze.Czasami na światłach aż ciężko wrzucić bieg a już na następnych pedał łapie delikatnie w połowie.Można jezdzić pół dnia i jest ok. a w pewnym momencie pedał łapie przy podłodze puszcza łapie znowu wyżej.

W ASO stwierdzili że jest ok.Niestety ja mam wątpliwośc????(nowy soft dawno wgrany)

Zacznij od wymiany płynu. Jak mi się tak działo (ale w benzyniaku) to jak ręką odjął.

Jeśli trzymasz podczas jazdy nogę na pedale sprzęgła (nawet leciutko!) zamiast na podnóżku, to się oducz. Moja żona się dziwiła, że jej w Vectrze tempomat nie działa, a jak jeździ Imprezą, to ma problemy z biegami. Po parokrotnym pokazaniu błędu i jednej zjebce tempomat się naprawił a sprzęgło imprezowe działa jak ta lala :lol::mrgreen:

Jazda bardzo spokojna i delikatna.Jaki płyn mam wymienić????

Ten od pompki sprzęgła. Jest taki sam jak hamulcowy. W WRX razem z odpowietrzeniem zajęło to pół godziny i z 50 złotych, a sprzęgło później jak nowe :)

Płyn sprawdzony i jest ok.Autko ma rok i 16tys.więc płyn jest jeszcze świeży.Dziwne że na zimnym lub delikatnie rozgrzanym silniku sprzęgło pracuje dobrze.Natomiast po trasie kiedy zjeżdżam na światła problem się zaczyna.Raz działa normalnie a raz bierze przy samej podłodze (jakby pedał się przykleił) wyżej puszcza i w połowie łapie tak jak powinien.Tarcza się nie ślizga i nic nie przypala.Finalnie ruszam tak że puszczając sprzęgło szarpnie odpuści i znowu złapie.A może koło dwumasowe????

Ja bym zaczął od wymiany płynu zanim zainwestujesz więcej w koło. Każdy płyn hamulcowy jest higroskopijny tzn. chłonie wodę i traci swoje właściwości. Nawet po roku. Z resztą powinno się go co roku wymieniać. Ja w swoim układzie hamulcowym wymieniłem płyn i auto zaczęło o niebo lepiej hamować, nawet nie przypuszczałem, że taka wymiana będzie odczuwalna.

Płyn sprawdzony i jest ok.Autko ma rok i 16tys.więc płyn jest jeszcze świeży.Dziwne że na zimnym lub delikatnie rozgrzanym silniku sprzęgło pracuje dobrze.Natomiast po trasie kiedy zjeżdżam na światła problem się zaczyna.Raz działa normalnie a raz bierze przy samej podłodze (jakby pedał się przykleił) wyżej puszcza i w połowie łapie tak jak powinien.Tarcza się nie ślizga i nic nie przypala.Finalnie ruszam tak że puszczając sprzęgło szarpnie odpuści i znowu złapie.A może koło dwumasowe????

To nie koło. Na Twoim miejscu wymieniłbym płyn bez względu na opinię po jego sprawdzeniu - to są grosiki a objawy jak dla mnie pokazują właśnie na jego przegrzanie w przeszłości. Miałem podobne i u mnie pomogło... I też nie wierzyłem w wymianę, wydawało mi się, że tego się nie wymienia bo i po co.

Miałem kiedyś taką sytuację wstyd :oops: się przyznać :

W czasie długiej trasy podczas zmiany biegów pojawił się zgrzyt, stukot w końcowej fazie wciśnięcia sprzęgła. W głowie pojawiło się przerażenie :cry: co się dzieje przecież to nowy samochód czyżby znany problem ze sprzęgłem, ale to przecież benzyna. Czym bliżej celu tym dziwne zjawisko się nasilało w końcu pojawił się problem z wbiciem pierwszego biegu. Myślę sobie cos nawaliło telefon do asistans.

A tu nagle olśnienie PODWINOŁ SIĘ DYWANIK pod pedał sprzęgła i uniemożliwił całkowite wciśnięcie pedału. Więc go szybko poprawiłem i stał cie cud :lol: wszystko wróciło do normy.

Sprzęgło w moim Forku bierze stosunkowo nisko wymaga wciśnięcia do podłogi stąd te nietypowe objawy dziwnej usterki .

Wprawny kierownik jest wstanie w czasie jazdy zmieniać biegi w sytuacji awaryjnej bez sprzęgła wystraszy zgrać obroty silnika z prędkością jazdy. Nie polecam tego sposobu jazdy synchronizatory dostraja po czterech literach że hej. Napisałem o tym że jest możliwość jazdy i zmiany biegów bez całkowitego wysprzęglenia nie można natomiast wbić jedynki na postoju.

Tak więc sam się niemiłosiernie skopałem. Ale to przecież nie ten wątek.

Ps. Opisuje swoją przygodę i nie chcę niczego sugerować.

ja akurat mialam przygode w GieTeku po trasie okolo 350km bardzo ciezko wchodzili glownie 1 i 2, podejechalam do mechanika. Na wylaczonym silniku biegi pieknie wchodza a na odpalonym nie. Pozniej miala swoje dni jednego dnia wogole nie wchodzily innego dnia jak gdyby nigdy nic-- niestety sprzeglo do wymiany :cry:

ja akurat mialam przygode w GieTeku po trasie okolo 350km bardzo ciezko wchodzili glownie 1 i 2, podejechalam do mechanika. Na wylaczonym silniku biegi pieknie wchodza a na odpalonym nie. Pozniej miala swoje dni jednego dnia wogole nie wchodzily innego dnia jak gdyby nigdy nic-- niestety sprzeglo do wymiany :cry:

to mieliście to samo co ja :)

• 4 weeks later...

W GT'ku mialem ten sam problem.

Byl problem z wysprzeglikiem i pompa sprzegla. Objawy byly wlasnie takie mieszane, przy roznych temperaturach. Nie wiem ktora to z trzech rzeczy - bo wymienilem wszystko na raz włącznie z płynem. Jak ręką odjał.

Wiec wymiane sprzegła to zdecydowanie bym sobie zostawil na koniec. Szczegolnie z przebiegiem 16 tys km...