Jump to content

czy stuki w zawieszeniu przy parkowaniu to musi być wiskoza?

szamcio11

Recommended Posts

Witam

Pacjent - Legacy MY06, manual.

Objawy - przy parkowaniu, przy skręconych kołach słychać wyłącznie na zewnątrz lekkie stuki. W środku cisza, w czasie jazdy cisza, żadnych szarpań, tylko te stuki na zewnątrz na parkingu.

Po przeczytaniu postów z podobnymi objawami - wyłania się poblem z wiskozą.

Ale co może uszkodzić wiskozę - zakładając spokojną jazdę, wręcz emerycką, bez upalania, zawracania na ręcznym, lataniu bokami itp. bez wycieków, uderzeń???

I czy mam sie już obawiać drogiej naprawy, czy spokojnie czekać do dowiedzin mechanika?

Czy dalsza jazda może coś pogorszyć????

Pozdr

szamcio

Miałem ten problem kiedyś. Diagnoza - wiskoza. Po naprawie (wymianie) zostałem poinformowany, że jazda z czymś takim "pogarsza" (psuje) skrzynię biegów. To, że nie słyszysz tego przy większych prędkościach nie oznacza również, że problem wtedy nie występuje.

Objawy - przy parkowaniu, przy skręconych kołach słychać wyłącznie na zewnątrz lekkie stuki.

Może to jednak tylko przekładnia stuka?

Ale co może uszkodzić wiskozę - zakładając spokojną jazdę, wręcz emerycką, bez upalania, zawracania na ręcznym, lataniu bokami itp. bez wycieków, uderzeń???

Inne koła na przedniej i inne na tylnej osi.

I czy mam sie już obawiać drogiej naprawy, czy spokojnie czekać do dowiedzin mechanika?

Jak stuki są na maksymalnie skręconych kołach na nierównej nawierzchni, to raczej obstawiam stuki przekładni, jak na gładkim asfalcie, to może przegub strzela? Wiskoza to najmniej prawdopodobna przyczyna.

Objawy - przy parkowaniu, przy skręconych kołach słychać wyłącznie na zewnątrz lekkie stuki.

Może to jednak tylko przekładnia stuka?

Podpinam się pod wypowiedź aflinta, uważam, iż jest to wysoce prawodpodobne :(.

Przeguby bardziej piszczą niż stukają ale ....trzeba sprawdzić.

koła takie same przód i tył.

Generalnie autem jeździ żona, i jak ostatnio parkowała przy mnie, to usłyszałem to właśnie.

na przejażdzce cisza - żadnych stuków w środku

Usłyszałem to na asfalcie, przy parkowaniu tyłem prostopadle do jezdni, zarówno przy skręcaniu w przód jak i w tył

Czyli trzeba sprawdzić u mechanika

Ale pozostaje pytanie - co ewentualnie mogło uszkodzić wizkozę w trakcie spokojnej jazdy???

szamcio

Usłyszałem to na asfalcie, przy parkowaniu tyłem prostopadle do jezdni, zarówno przy skręcaniu w przód jak i w tył

Ale pozostaje pytanie - co ewentualnie mogło uszkodzić wizkozę w trakcie spokojnej jazdy???

Może jednak przegub? Stuka zarówno przy kołach skręconych w lewo ja i w prawo? Jazda do przodu i tyłu?

Może jednak przegub? Stuka zarówno przy kołach skręconych w lewo ja i w prawo? Jazda do przodu i tyłu?

szamcio kukni z góry z komory silnika, nie trzeba się czołgać :P czy nie masz uszkodzonych gumowych osłon przegubów wewnętrznego i zewnętrznego lub opasek ich zaciskających, wokół przegubów musisz mieć suchutko, żadnych wycieków smarów...

Inne koła na przedniej i inne na tylnej osi.

a czy koła muszą mieć inny rozmiar? czy wystarczy nawet inny model opon o tych samych wymiarach ale innym bieżniku?

ja ostatnio chyba lekko przyjarałem wiskozę jak ruszałem szybko i wyjeżdżałem z zaśnieżonego pobocza- lewe koła były już na asfalcie a prawe jeszcze na śniegu- jak dałem kitę to trochę zaśmierdziało...

a czy koła muszą mieć inny rozmiar? czy wystarczy nawet inny model opon o tych samych wymiarach ale innym bieżniku?

Raczej należałoby sprowadzić to pytanie do: czy obwód kół jest identyczny? A ten zależy też od stopnia zużycia bieżnika. Wiskozę zabija długotrwała różnica prędkości obrotowych osi powodująca "łapanie" wiskozy. Podczas tego "łapanie" na skutek tarcia może nastąpić przegrzanie wiskozy i albo sklei na amen, albo przestanie trzymać zupełnie, albo takie pośrednie strzelanie.

ja ostatnio chyba lekko przyjarałem wiskozę jak ruszałem szybko i wyjeżdżałem z zaśnieżonego pobocza- lewe koła były już na asfalcie a prawe jeszcze na śniegu- jak dałem kitę to trochę zaśmierdziało...

To raczej sprzęgło.

Są jeszcze kości czy jak sie to nazywa w zawieszeniu z przodu i to też może stukać.. Sa z plastiku, kosztują coś około 200 zł jak mi mówiono w pewnej firmie i lubią czasem stukać. Ale najlepiej jechać do mechanika.

okeyten, łączniki? Nie wiem, fachowcy od Subaru oceniają na oko na podnośniku, ja tego nie potrafię. Ale jak przejedziesz na skos po łagodnym (bez kantów) progu zwalniającym - nie szybko ale też nie za wolno (tak 10-15km/h) to powinieneś słyszeć dosyć mocne puknięcie w przedniej części auta (czasem można to określić krasnoludkiem walącym młotkiem w podłużnice) - to są dźwięki wydawane przez padnięte łączniki. Przód zazwyczaj pada szybciej niż tył (zupełnie odwrotnie jak amortyzatory).

no właśnie, ostatnio byłem na przeglądzie i badałem amorki, mają jeszcze bardzo wysoką sprawność i generalnie niby wszystko ok ale jak przejeżdzam po skosie to dochodzą mnie dziwne dzwięki z tyłu auta, nie jest to raczej klasyczne stuknięcie ale bardziej metaliczny trzask :? , muszę to skonsultować na podnośniku

EDIT

a buda to kombi i to z kratą, więc może gdzieś tutaj tkwi ten trzask :?

• 5 years later...

A ja się podepnę, jeżeli można.

Mam stuki przy puszczaniu gazu, na biegu, takie solidne puk i dwa małe puk puk. Tylko na zimnym. Jak się zrobi ciepły to jakby ustaje. Byłem na przeglądzie jakiś czas temu i niby mam stabilizatory do wymiany, ale to inny rodzaj pukania jest( taki głuchy cichy, na bruku to słychać). A co z tymi dużymi pukami? Mam się bać? jakieś propozycje?

• 3 weeks later...