Jump to content

Czy spojler cos daje?

eMTe

Recommended Posts

Daje. Duże skrzydło już przy około 100km/h zaczyna pracować tak że widać to w lusterku, a przy prędkościach wyższych (np 180+) widać znaczne ugięcie. Zresztą było gdzieś na forum ile daje siły docisku na tył.

Tak sie własnie dzis zastanawialem czy w Imprezie naleśnik lub duze skrzydło faktycznie coś dają oprocz efektu wizualnego:>?

Ewidentnie. Widać to na szybkich partiach trasy. Przy jeździe 200 km/h+ spojler bardzo mocno pracuje.

Przy jeździe 200 km/h+ spojler bardzo mocno pracuje.

Czyli przy normalnych prędkościach w Polsce :mrgreen: :wink:

Dużo, by nie powiedzieć wszystko, zależy od ustawienia (czyli generalnie kąta nachylenia płaszczyzny skrzydła). Uzyskuje się efekt tzw. docisku aerodynamicznego, który, poza kątem, zależy od prędkości i generalnie taka jest idea - im szybciej jedziesz tym mocniej masz dociśniętą dupkę :wink:

A, w kwestii formalnej dodam, że "naleśnik" to mały spojler na klapie - pozostałe określenia odnoszą się do dużego skrzydła. Czyli w teście typu "które słowo tutaj nie pasuje?", "naleśnik" jest właśnie odpowiedzią 8).

A, w kwestii formalnej dodam, że "naleśnik" to mały spojler na klapie - pozostałe określenia odnoszą się do dużego skrzydła. Czyli w teście typu "które słowo tutaj nie pasuje?", "naleśnik" jest właśnie odpowiedzią 8).

Naleśnika tez sie nazywa skrzydłem, parapetem, lotką , skrzydlem i spojlerem.

Wiem co to naleśnik i wiem co to duze skrzydlo, chcialem sie dowiedziec czy cos daja, teraz wiem ze duze skrzydlo daje jakis tam docisk w STI, ale pytanie czy naleśnik w WRXie lub N/A czy nawet STI cos daje czy jest tylko dla efektu wizualnego?

w którymś Top Gear, był pokazany przejazd chyba Zondy lub jakiegoś innego "super-samochodu" ( jest w cudzysłowiu , bo wszyscy wiedzą że subaru są tylko super samochodami :lol: ) , 1 przejazd bez lotki tylnej, chyba przy predkosci 120 km/h wypadał z zakrętu, po łupdejcie z lotką , pokonywał zakręt z większą prędkością, czy jakoś tak :mrgreen:

widzialem odcinek Best Motoring poswiecony wlasnie spoilerom itp. Ostateczny werdykt byl jednoglosny ... spoilery cos daja :)

Jasne, że dają, gdyby było inaczej nikt nie wywalałby setek tysięcy na ich opracowywanie np. w F1 :wink: