Skocz do zawartości

Sie ścina, sie rżnie na deski, jest deska, jest sęk.


Olleo

Rekomendowane odpowiedzi

Ruszam z ta nieszczesna budowa i do podjecia jest jest jedna z trudniejszych decyzji, czyli jaka podloga. Wszelkie odmiany glazury odpadaja, zreszta podlogowki nie planuje. Barlinecka, to jednorazowka, a panele mierza mnie odglosem, faktura i wygladem. Pozostaja deski - dab, albo jesion.

 

Pytanie do doswiadczonych w temacie - szukac fabrycznie polakierowanych/olejowanych desek juz do ulozenia, czy raczej surowe z jakiegos tartaku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Ruszam z ta nieszczesna budowa i do podjecia jest jest jedna z trudniejszych decyzji, czyli jaka podloga.

ja z małżonką też jestem na etapie podłogi

my wybraliśmy podłogę korkową (cena 140pln/m2 -materiał z ułożeniem)

nie chcę się rozpisywać o zaletach i wadach bo o tym przeczytasz w necie

ale najważniejsze to to że jest miękki, ciepły, akustyczny, nie przepuszcza wilgoci, nie nasiąka

tutaj bierzemy naszego korka (Rzeszów) http://galakon.itl.pl/

tutaj masz stronę producenta http://www.wicanders.com/

21 lutego będziemy mieli montaż więc jakbyś był zainteresowany to będę mógł napisać coś więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najważniejsze to to że jest miękki

A jak z wytrzymałością mechaniczną ?

Postawisz krzywo krzesło i nie zrobi się dziura ?

Pod ciężkim meblem nie zrobi się wgniecenie ?

Co z malowaniem - w te 15 lat gwarancji to nie wierzę.

 

jeśli będzie punktowo mocny nacisk to wgniecenie się zrobi (ale napewno nie od krzesła)

ale jak zdejmiesz ten nacisk to korek wróci do pierwotnego kształtu - takie są właściwości korka (to nie jest styropian), no chyba że zrobisz dziurę

podłogi korkowej się nie maluje tylko lakieruje, co roku trzeba przetrzeć jakimś preparatem żeby utrzymać dobre właściwości korka

byliśmy w takim domu gdzie był położony korek, żadnych oznak zniszczenia (małe dziecko bawiło się przy nas na podłodze jakimiś zabawkami) tak naprawdę jakbyśmy nie wiedzieli że to podłoga korkowa to sami byśmy na to nie wpadli

jeśli w jakiś sposób uszkodziłbyś podłogę to zawsze można wyciąć płytę (kształt jednego kawałka 60cmx30xm) wstawić nową i polakierować podłogę

a z gwarancją to Ci nie powiem, na pewno gwarancja nie obejmuje uszkodzeń mechanicznych bo to jest logiczne

 

poczytaj tutaj http://galakon.itl.pl/index_x.php?page=korekw

 

popatrz jeszcze tutaj http://galakon.itl.pl/index_x.php?page=galeria_inwestycje

jakby korek był podatny na odkształcenia tak jak piszesz to w takich lokalach na pewno by go nie dawali na podłogę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do doswiadczonych w temacie - szukac fabrycznie polakierowanych/olejowanych desek juz do ulozenia, czy raczej surowe z jakiegos tartaku?

 

Z tartaku to się kupuje tarcicę. :mrgreen:

Jeśli masz swój zakład, a w nim strugarkę, piłę, grubościówkę, frezarkę, szlifierkę i pistolet do malowania oraz najlepiej jednego pracownika do pomocy to tak - kupuj tarcicę, bo przynajmniej będziesz sam wiedział z czego masz tą podłogę i jakim cudeńkiem ją sam sobie polakierujesz. Oczywiście zakładam, że ceny nawet surowego dębu i jesionu są Ci znane, a samo drewno jest już ładnie wysuszone. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam korek w (niestety) tylko w kuchni od 10 lat. nie ściera się od szurania stołami, krzesłami, psie łapy też go nie niszczą. jest ciepły (!) i cichy, upuszczasz szklankę a ona się nie tłucze. 1,2 razy w roku przesmarowujesz specjalnym preparatem i jest ok.

Gdybym teraz miał zakładać podłogi w całym domu to tylko korek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korkowi musze sie przyjrzec, ale jakos nie przekonany jestem do miekkiej podlogi. Probowali mnie rozni sprzedawcy do roznych rozwiazan przekonac i jakos stare dobre mocne drewno najbardziej do mnie przemawia. Do tej pory mozna we Wroclawiu kupic mieszkanie w starej poniemieckiej kamienicy z ponad 100 letnim debem olejowanym, a o korku nie slyszalem ;)

 

Dziedzic_Pruski, moglbys wiecej o tym tartaku, bo widac, zes obeznany? Naprawde nie oplaca sie surowej deski zamawiac (oczywiscie lamelowanej i frezowanej z pioro-wpustami itd.)?

 

A ma ktos jesion olejowany? Jak to sie sprawdza?

 

p.s. jesli korek jest taki wytrzymaly, to czemu nie stosuje sie go w miejscach uzytecznosci publicznej?

p.s.2. wlasnie zrezygnowalismy z idei wolnostojacego garazu dwustanowiskowego na rzecz jednostanowiskowego garazu wewnatrz domu - taniej, bo praktycznie bez kosztow, a i tak zona ma auto z LPG, wiec trzebaby inwestowac w wentylacje

p.s.3. o olejowaniu co 3-4 miesiace na poczatku wiem, wiem tez, ze na nasze 150-200m2 podlogi bedzie to majatek ;)

p.s.4. sosna i swierk jak najbardziej, jesli ktos ma taki gatunek, ktory jest co najmniej tak twardy, jak dab. Moja zona szaleje za kolorem lakierowanej starej sosny. Niestety ze wzgledu na twardosc i kalkulowana na minimum 50 lat trwalosc podlogi, sosna odpada :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos, jaka grubosc powinna byc desek klejonych do wylewki? 18mm, 22mm, czy w ogole poltora cala?

 

[edited]

 

Przyjrzalem sie temu korkowi i nie jestem przekonany. Nie ma to jak olejowana deska fazowana z kazdej strony, szeroka co najmniej na te 16cm. Obowiazkowo z sekami i slojami oczywista :mrgreen:

 

p.s. jak ja bede musial przez te budowe zrezygnowac z planow wymiany S-turbo na 2.5XT, to nie wiem co zrobie :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olleo - moim zdaneim nie kupuj zadnych gotowych wyrobów - bo to sie nie sprawdza.

 

Odwiedz strone www zakłady drzewne zadobrze - www.sg.com.pl

maja bardzo dobre jakosciowo drewno.

 

jesion ma bardzo ladne wyslojenie i mozna z nim pobajerowac troche chemia dla innego wygladu - ale jest dosyc miekkim drzewem.

 

jezeli parkiet to 20 lub 22 mm najczesciej stosowany wymiar.

 

w przypadku desek to 15 mm - ale zdarzaja sie wieksze - ja do siebie dlugo szukalem - ale znalazlem merbau w desce 22 mm grubosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziedzic_Pruski, moglbys wiecej o tym tartaku, bo widac, zes obeznany? Naprawde nie oplaca sie surowej deski zamawiac (oczywiscie lamelowanej i frezowanej z pioro-wpustami itd.)?

 

Orajt. Juz zaczynam rozumiec co poeta mial na mysli. :wink:

 

Na poczatku bylem przekonany, ze chcesz podjechac do tartaku po tarcice, zaladowac na auto i zawiezc do swego zakladu/garazu tudziez innego stolarza. Tyle, ze tarcica w tartaku to ma srednio do 0,7m szerokosci, 10cm, grubosci i co najmniej 3m dlugosci. :mrgreen:

 

Ty zas z tego co zrozumialem pytasz czy lepiej kupic gotowe deski/parkiet juz lakierowane czy samemu polakierowac. Tym tartakiem mnie zmyliles. :mrgreen:

 

Ad rem, Jesli chcesz masowke, jednorazowke jak sam to juz ujales, lec do sklepu. To troche jak mrozonka na obiad. Kupujesz to co ktos inny przygotowal, nie masz na to zadnego wplywu (skladniki) poza tym, zeby to ugotowac (nie psujac tego przy tym) i konsumujesz na koncu.

 

Z drugiej strony mozesz pojechac na polowanie (tartak), wybrac najbardziej dorodne sztuki i zrobic to samemu. Wskazanym jest, zeby na polowanie wybrac sie z doswiadczonym mysliwym (stolarz), ktory bedzie mogl tez skladniki wypatroszyc i przygotowac dla Ciebie pod Twoje indywidualne gusta.

 

Naprowadz mnie jeszcze o co chodzi z tymi lamelami (mam wrazenie, ze chcesz poprawic łączenie, by sie podloga 'nie wyrobila' za jakis czas.) a ja jutro uloze to w jakas logiczna calosc i opisze jak to widze i co ja bym zrobil.

 

Od razu daje disclaimer: moge tylko powiedziec Tobie co niesie za soba wariant 1 i wariant 2, z czym sie liczyc i jaki moze byc efekt. W zadnym razie gotowych recept nie daje i redakcja nie ponosi odpowiedzialnosci za zamieszczone scenariusze. :P

 

 

jesion (...) jest dosyc miekkim drzewem.

 

Drugie najtwardsze drewno (po dębie) w naszej strefie klimatycznej. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziedzic_Pruski, no .... Jesion jest przepiękny .... Ale będzie trzeba liczyć :wink:

Przerabiałem temat i z mojego doświadczenia albo to albo panel inne opcje to ściema. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja właśnie tydzien temu zakończyłem układanie i olejowanie dębu. Wybierałem pomiędzy dębęm a jesionem. Technicznie są podobne (stabilność, twardość), wizualnie się różnią.

Zależy też, jakie usłojenie Ci się trafi (fladrowe, proste). Bardzo ładnie wygląda selekcjonowany, biały jesion, ale jest ekstremalnie drogi, jeżeli w ogóle go kupisz.

W klasach standardowych dąb jest bardziej przewidywalny. W jesionie będzie występowała twardziel, biele, podłoga będzie niejednorodna. Może to być wadą lub zaletą - kwestia wnętrza. Ale dopóki nie zobaczysz desek, czeka Cię pewien dreszczyk emocji :)

 

 

 

Kup deskę podłogową, olej połóż na gotowej podlodze. Deska bedzie doszlifowana po położeniu, moim zdaniem to lepsza opcja.

Pamiętaj o pomiarach wilgotności wylewki i urzymywaniu temp i wilgotności powietrza (40-60%).

 

U mnie jest dąb, 22mm deski, klejony do podłoża betonowego, cyklinowany i szlifowany po ułożeniu, na to dwa razy olej.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olleo - moim zdaneim nie kupuj zadnych gotowych wyrobów - bo to sie nie sprawdza.

Dlaczego sie nie sprawdza? Jakie sa argumenty? Kolega zrobil sobie podloge z gotowych desek debowych 18x150x500-2000 (tyle ze lakierowanych na polysk, co mi sie niespecjalnie podoba) i od blisko roku jest zadowolony.

 

Odwiedz strone www zakłady drzewne zadobrze - http://www.sg.com.pl

maja bardzo dobre jakosciowo drewno.

Waskie maja te deski - max 13.5cm dla debu i 9cm dla jesionu.

 

jesion ma bardzo ladne wyslojenie i mozna z nim pobajerowac troche chemia dla innego wygladu - ale jest dosyc miekkim drzewem.

Nie ma sie zdaje sie twardszego krajowego drewna, a nadajacego sie bez problemu na podlogi? No fakt, ze merbau bedzie ciut twardszy, ale niewiele.

 

jezeli parkiet to 20 lub 22 mm najczesciej stosowany wymiar.

 

w przypadku desek to 15 mm - ale zdarzaja sie wieksze - ja do siebie dlugo szukalem - ale znalazlem merbau w desce 22 mm grubosci.

Z tego, co widze, to nie ma problemu kupic 22mm deski lite, choc cena oczywiscie jest adekwatna. Czemu 15mm dla desek?

 

-- 7 lut 2011, o 05:45 --

 

Ad rem, Jesli chcesz masowke, jednorazowke jak sam to juz ujales, lec do sklepu. To troche jak mrozonka na obiad. Kupujesz to co ktos inny przygotowal, nie masz na to zadnego wplywu (skladniki) poza tym, zeby to ugotowac (nie psujac tego przy tym) i konsumujesz na koncu.

 

Z drugiej strony mozesz pojechac na polowanie (tartak), wybrac najbardziej dorodne sztuki i zrobic to samemu. Wskazanym jest, zeby na polowanie wybrac sie z doswiadczonym mysliwym (stolarz), ktory bedzie mogl tez skladniki wypatroszyc i przygotowac dla Ciebie pod Twoje indywidualne gusta.

Takie opcje wlasnie mnie interesuja, a przede wszystkim roznica finansowa miedzy nimi. Bede mial (w zaleznosci od wariantu) od 150 do 200m2 podlog z takiej deski, wiec cena jest tutaj kluczowa.

 

Naprowadz mnie jeszcze o co chodzi z tymi lamelami (mam wrazenie, ze chcesz poprawic łączenie, by sie podloga 'nie wyrobila' za jakis czas.)

Tak, chodzi mi o te wszystkie techniczne tricki, zeby podloga jak najmniej wariowala pod wplywem zmian wilgotnosci i temperatury w zaleznosci od por roku.

Drugie najtwardsze drewno (po dębie) w naszej strefie klimatycznej. :wink:

Nie, no jest jeszcze na przyklad akacja.

 

-- 7 lut 2011, o 05:54 --

 

Kup deskę podłogową, olej połóż na gotowej podlodze. Deska bedzie doszlifowana po położeniu, moim zdaniem to lepsza opcja.

Czemu ta opcja jest wg Ciebie lepsza? Tansza, czy pewniejsza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlogi, ktore widzialem - polozone na gotowo - po rocznym uzytkowaniu mialy bardzo duze slady zuzycia - a ze podlogi byly ciemne, to bardzo to bylo widac. Jedyna podloge w lepszym wydaniu jakosciowym widzialem kanadyjska - ale cena byla bardzo wysoka.

 

Przejezyczylem sie - jest dosyc twardym drzewem - co jest plusem.

 

deski w grubosci 20-22 tez mozesz kupic, ale wiekszosc producentow zaczela robic tylko 15 / bo tansze i wiecej sie sprzeda/

 

moim zdaniem najlepsze rozwiazanie - to polozenie surowej podlogi - wycyklinowanie na gotowo - niech chwile polezy - przyzwyczai sie do otoczenia - i polakierowanie tak jak chcesz - mat, polmat, polysk itp - a dlaczego ? Bo zrobisz idealna podloge - na calej plaszczyznie - dodatkowo - jezeli interesuja Ciebie deski to kladziesz je w okretowke, lub cegielke - a wtedy drewno pracuje tylko w jednej plaszczyznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaja deski - dab, albo jesion.

 

Pytanie do doswiadczonych w temacie - szukac fabrycznie polakierowanych/olejowanych desek juz do ulozenia, czy raczej surowe z jakiegos tartaku?

 

Ja właśnie rozwiązałem ten dylemat. Kupiłem surowe deski z jesionu klasy select (bezsękowy, jednobarwny, jasny) i wygląda to pięknie. Co do trwałości - jeszcze nie wiem.

 

PS A pies Ci mordę lizał! :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olbrzymie bydle :P

 

Cyklinowanie we wlasnym zakresie ma jedna wade - likwiduje wszelkie fazki na brzegach, na ktorych mi zalezy. Przemeq, kupowales deski w jakims tartaku/od stolarza, czy siakies markowe?

 

Interesuje mnie, czy da rade z cena za III klase (zonie zalezy na roznorodnym ubarwieniu i duzej ilosci sekow) zejsc ponizej tej oferty: http://allegro.pl/show_item.php?item=1446900316

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...