Jump to content

Airbag kontrolka SZYBKA POMOC WSKAZANA

pawlaswrc

Recommended Posts

Musiałem dziś na chwilę zdjąć kierownicę, więć zrobiłem wszystko po kolei: odłączyłem akumulator, wykręciłem poduchę i odłączyłem wtyczki, odkręciłem centralną śrubę i zdjąłem. Przy zakładaniu wszystko w odwrotnej kolejności z tym, że przeczytałem na taśmie airbagu, żeby przy montażu przekręcić w prawo o 2.5 obrotu, co też uczyniłem. I tu chyba zrobiłem błąd!!!!!! Nie wiem po co to obracałem, skoro ja tylko zdjąłem kierownicę a nic nie robiłem przy poduszce i taśmie. Tak to jest, jak się najpierw robi, a potem myśli.

TERAZ KONTROLKA AIRBAGu NIE GAŚNIE!!!!!!

Co mogłem zrobić źle?

- zerwać taśmę?

- czy może np. niedokładne spasowanie tych dwóch trójkątnych znaczników na taśmie i obudowie kierownicy może być przyczyną świecenia się kontrolki?

Dodam tylko, że juz to kiedyś robiłem, zmieniając kierownicę na Momo i nie było takiej sytuacji, ale też niczego nie przekręcałem, a auto nie było nigdy po wystrzale poduchy.

HEEEELLLLPPPPP!!!!!!

Rzeczywiście klakson nie działa. Co za pajac ze mnie.

CZyli tak na chłopski rozum - przekręcając cały ten dynks zerwałem taśmę? Zerwanie taśmy jest równoznaczne z brakiem klaksonu?

Jeszcze jutro rano odkręcę poduchę i sprawdzę jeszcze raz wtyczki.

Jeżeli to nic nie da to będę szukał taśmy. I teraz pytanie co pasuje do imprezy GC rok 2000 USspec? Forestery, Legace i Imprezy są zamienne? Bo kierownice raczej są, skoro te same jeździły we wszystkich. Jak to wygląda rocznikowo, bo Momo jeździły też w New Age-ach????

Jak już kupię to jak mam ją zakładać z tym obracaniem czy bez? Chociaż sam już chyba nie będę tam pchał łap.

CZyli tak na chłopski rozum - przekręcając cały ten dynks zerwałem taśmę?

przekręcając go dotarłeś do skrajnego położenia, następnie założyłeś kierownicę i kręcąc nią zerwałeś taśmę, czego nawet nie poczułeś ze względu na wielkość kierownicy.

Tak pewnie było :wink:

Zerwanie taśmy jest równoznaczne z brakiem klaksonu?

tak

I teraz pytanie co pasuje do imprezy GC rok 2000 USspec? Forestery, Legace i Imprezy są zamienne?

Taśmy bywały różne nawet w tych samych modelach. Trzeba zwracać uwagę na kształt wtyczek, rozmieszczenie uszu na wkręty mocujące i na obecność "półtulejki" wyłączającej kierunki

Czyli może nie być tak łatwo dostać konkretną taśmę. Jest tam gdzieś jakiś numer seryjny? Można jeździć z wymontowaną taśmą, bo w takim razie bym ją wymontował na wzór i żeby odczytać numer?

• 2 weeks later...

To teraz tak. Znalazłem parę ofert, ale nie jestem pewny co mam kupić. Czy wystarczy jak spawdzę tylko kształty mocowań i wtyczek? Bo numery nie zawsze są, a jak są to np. tylko początek się zgadza. Najlepiej to kupiłbym tą ex-Grizusową, viewtopic.php?f=16&t=141271&view=unread#unread bo przynajmniej pewna, ale nie ma tej metki z numerem, i na pewno jest bez tempomatu (choć nie wiem czy to ma znaczenie). Wysłał mi konkretne fotki całości i jeżeli by się zgadzało z moją to brać?????

I jeszcze techniczne pytanie: jak już będę miał nową taśmę to przy zakładaniu mam robić te 2,6 obrotu czy nie? Nie chciałbym znowu czegoś spieprzyć?!?!?!?

Przy zakładaniu robisz tak:

- ustawiasz koła na wprost bez założonej taśmy,

- przykręcasz taśmę do kolumny,

- przekręć samą taśmę w prawo stronę z czuciem do oporu (nie kręć na siłę bo uszkodzisz taśmę),

- następnie przekręć taśmę 2,5 obrotu w lewo,

- ustaw na przeciwko siebie strzałki na taśmie (po obróceniu 2,5 raza powinny być blisko siebie),

- załóż kierownicę,

- otwórz piwko :D

Cały pic polega na tym że taśma w środku to taśma która przy kręceniu kierownicą się zwija i rozwija. Cała ta procedura ma na celu ustawienie tak taśmy aby skrajne jej położenia (max. zwinięta i max. rozwinięta) były maksymalnie daleko przy kręceniu kierownicą na maxa w prawo lub w lewo. Tobie taśma zerwała się właśnie przez to że nie była prawidłowo ustawiona i przy kręceniu kierownicą się zwinęła na max albo rozwinęła jeszcze zanim układ kierowniczy osiągną skraje położenie.

Jeśli chodzi o samą taśmę to nie ma w niej żadnej elektroniki tylko same przewody. Jeśli wtyczki są takie same, otwory mocujące i kształt części współpracującej z kierownicą to możesz ją kupić (ja bym kupił).