Jump to content

Zagadka płynu chłodniczego

milek1

Recommended Posts

Mam u siebie zagadkę. Dolewam płyn chłodzący i znika. Jakieś 2-3 setki/100 km. Ni diabła nie mogę tego zlokalizować. Wczoraj nawet myślałem, że odkryłem przyczynę. Otóż u góry na plastiku było mokro. Nie miałem tylko pewności, czy to zasługa rozlanego przeze mnie płynu, czy rozszczelnienia się chłodnicy na łączeniu plastik/aluminium. Przy okazji odkręcałem tez korek zbiorniczka nad turbiną. Dziś chłodnica suchutka i płynu nie ubyło, czy moją zgryzotą może być popuszczający/źle dokręcony korek w zbiorniczku nad turbiną, czy szukać dalej? Trochę mnie męczy świadomość tej drobnej dolegliwości. Z góry mówię - w oleju wody nie ma, w wodzie oleju też nie, z wydechu nie dymi, odpala w każdych warunkach ładnie.

Połóż pod autem karton i na noc zostaw auto z odkręconym zbiornikiem ciśnieniowym. Jeśli jest gdzieś wyciek to powinno się coś pojawić na kartonie. Wtedy będzie łatwiej zlokalizować wyciek.

Jak zatrzymasz się po dłuższej jeździe i otworzysz drzwi to czuć zapach płynu? (taki słodki zapach) Jeśli tak to jest gdzieś wyciek więc musisz go poszukać

no właśnie od wczoraj pod maską nic nie czuć. wcześniej czasem się zdarzało, ale właśnie po otwarciu maski a nie drzwi.

Jak masz możliwość to zdejmij płytę pod silnikiem i sprawdź przy pompie wody czy nie ma wycieku. Czasem tam jest a tego nigdzie nie widać. Sprawdź też uszczelkę na korku od zbiorniczka nad turbo, jak mocno wygnieciona to będzie tam tez gubił płyn i nic nie będzie widać (korek to 20zł więc żaden pieniądz)

-- 27 sty 2011, o 21:01 --

karton to słaby pomysł chyba, że zdejmiesz płytę. Przy tak małym ubytku jeśli płyta ma jeszcze wyciszenie nic nie będzie widać, bo wyciszenie go wciągnie (wiem z autopsji).

pod samochodem nie było nic widać, nawet jak był bez płyty. w sumie to wydedukowałem ten korek, bo to jedyny element, który ruszałem a po czym nastąpiła poprawa. no cóż, będę szukał.

pod samochodem nie było nic widać

Jak nie miałeś zdjętego korka to guzik zobaczysz.

nie łapie OCB z tym korkiem. jak go zdejmuje to spuszczam ciśnienie, więc tym bardziej chyba powinno być sucho...

Jak płyn jest ciepły i gdzieś leci to momentalnie odparuje (i zostawi osad - po tym też można znaleźć źródło). Jedyna szansa żeby znaleźć mały wyciek jest wtedy gdy płyn jest zimny.

Dodatkowo - jeśli masz szczelny układ (zamknięty korkiem) to w momencie gdy auto(płyn) stygnie to robi Ci się w układzie podciśnienie, więc nic nie będzie lecieć. Odkręcając korek, ciśnienie będziesz miał 0 i w takiej sytuacji przez kilka godzin jesteś w stanie cokolwiek wyłapać. Stąd moja rada aby pod autem położyć karton. Będziesz wiedział w jakim mniej więcej rejonie silnika szukać.

Małe wycieki są strasznie upierdliwe w diagnozie bo czasem naprawdę ciężko je namierzyć. Niedawno miałem przypadek Forka 2,0 xt który miał dziwaczny mikro wyciek spod pompy wody. Ale też szukaliśmy tego na kilka "podejść".

będę sprawdzał, zobaczymy co wyjdzie...

-- Wt lut 01, 2011 10:10 pm --

Sprawa rozwiązana. Okazało się, że to uszczelka w chłodnicy pomiędzy częścią aluminiową a plastikową. Podobnież to częsta przypadłość japońskich pojazdów.

• 2 weeks later...

niestety moje szczęście potrwało krótko. chłodnica znów zaczęła cieknąć. pozwolić panom jeszcze raz podejść do tematu, czy wymienić chłodnice na nową? jeśli wymiana to macie jakieś typy co do marki?

-- Pt lut 11, 2011 6:54 am --

Ze wsparciem Panów z Mysiadła stara chłodnica powędrowała na szrot :mrgreen: