Jump to content

pływajaca impreza c.d

czester101

Recommended Posts

Po wizycie w warsztacie okazuje sie, że w mojej subarynce przednie zawieszenie wcale nie pracuje. Przy nacisku na przednią oś uginają się opony a amory ani drgnął. Mam dylemat czy jest to wina sprężyn czy amortyzatorów. Myślałem że sprężyny mają odcięty jeden zwój (jest 4), ale chyba ma tak być. Co wy na to?

-- Pn sty 10, 2011 7:40 pm --

amory ani drgnął

Sam sobie odpowiedziałeś.Ale pływanie w jakim kolwiek znaczeniu to nie wina sztywnych amorów(bardziej zużytych) , prędzej luz na tulejach.

Nie mogę sobie wyobrazić z jakiego powodu amortyzatory miały by się nie uginać :x Sprężyny raczej nagle nie skamieniały, do amortyzatorów też chyba nikt wody nie wlał. Jeżeli dzieje się tak z obu stron, to będzie pewnie coś co je łączy. Może stabilizator? ;o Auto jest nowym nabytkiem, czy jeździsz nim już jakiś czas i tak się po prostu stało z dnia na dzień?

Auto kupiłem miesiąc temu. To moja pierwsza subaryna. Kupując nie wnikałem w zawieszenie że jest twarde. (rajdówka ma tak mieć ... pomyślałem). Po trasie do domu (450km) nie przeszkadzało mi to (adrenalina... chyba). Zawieszenie nie jest napewno jakieś super markowe. Sprężyny i reszta, wyglądają na seryjne.

Nie mogę sobie wyobrazić z jakiego powodu amortyzatory miały by się nie uginać :x Sprężyny raczej nagle nie skamieniały, do amortyzatorów też chyba nikt wody nie wlał. Jeżeli dzieje się tak z obu stron, to będzie pewnie coś co je łączy. Może stabilizator? ;o Auto jest nowym nabytkiem, czy jeździsz nim już jakiś czas i tak się po prostu stało z dnia na dzień?

To nie wina sprężyn tylko amorków.Miałem w astrze amorki które pracowały w obie strony na dodatek były twarde.Przy nacisku bardzo powoli siadały i tak wstawały.Ale w zakręty wszystkie wchodziłem.

Miałem w astrze amorki które pracowały w obie strony

To tylko świadczyło o tym, że były sprawne. Amortyzator, jak sama nazwa wskazuje, służy do amortyzowania drgań zawieszenia. Tylko gazowe (a w zasadzie olejowo-gazowe) samoczynnie się "rozprężają", ale tłumią drgania w obie strony. Gdyby padły amortyzatory "bujała" by się karoseria przy próbach rozhuśtania auta.

Jeśli chodzi o zakręty to maszrację :) nie ma różnicy czy szybko czy wolno. Wchodzisz jak po szynach.

Teraz kompletnie nie rozumiem tematu/problemu? Jeśli dobrze się prowadzi, to znaczy, że jest OK, a kwestia sztywności jest sprawą gustu. Gdzie tu problem "pływającej" imprezy? :shock: Chyba, że zamiast amortyzatorów masz drewniane kołki... choć auto raczej by się nie prowadziło dobrze po takiej modyfikacji.

Zażartowałem wcześniej o tej twardości zawieszenia, ale z opisanych objawów na to wygląda: sztywny zawias=dobre prowadzenie i minimalne ugięcie.

czester101, Weź 2 silnych -niech przycisną auto ,a Ty patrz z boku,albo wjedź i zjedź z jakiejś nierównosci,a ktoś patrzy.Coś mysle że masz twarde dobre amory ,bo gdyby nie działały,to by auto skakało jak głupie.

Najprościej to podjedź na jakąkolwiek stacje diagnostyczną i zbadaj skuteczność amortyzatorów. Jak dobrze zagadasz to powinni Ci to gratis zrobić (obie imprezy sprawdzałem w różnych stacjach i nigdy nie chcieli złotówki).

.... (rajdówka ma tak mieć ... pomyślałem). .....

ale jaka rajdówka?

Seryjne 103 KM + 3 świnki (2 na lusterkach i jedna na klapie) dają po +20KM i +10 do respektu i masz przepis na rajdówkę :lol::P:mrgreen:

Ja tak mam. :lol:

• 2 weeks later...

Mój mechanior miał rację. SPRĘŻYNY były albo cięte albo nie od tego modelu (brakuje 1/2 zwoju). Amortyzatory leżały na odbojach. Po wymianie na nowe sprężyny subarynkę prowadzi się wyśmienicie. Dopiero teraz doceniam to autko na naszych drogach. Nie podbija przodu i super wybiera dziurawe drogi. Zostało mi tylko wymienić rozbite odboje, łożysko MacPhersona, ustawić geometrię i śmigać.

Jeśli chodzi o zbijawkę na temat "rajdówki" miałem raczej na myśli legędę subaru, fenomenalny napęd 4x4 i to z czym ludziska sobie kojarzą SUBARU.

"Świnek" nie posiadam a moje 103Km daję sobie świetnie radę (narazie mi wystarczy, ale kiedyś przyjdzie czas na WRX lub GT :)

Kończąc post przytoczę słowa jednego z forumowiczów JEST SUBARU JEST IMREZA :)

Dziekuję za porady i pozdo.