Jump to content

Doradztwo Podatkowe

rombu

Recommended Posts

napisz może ogólnie w czym rzecz. Albo chociaż jakiego podatku dotyczy Twoja sprawa. W tej branży panuje specjalizacja

Obecnie potrzebuję sprzedać samochód wykupiony z leasingu, ale żeby zapłacić jak najmniej podatków.

Vat-u musiałbym odprowadzić więcej niż mogłem odpisać.

A generalnie takiego doradztwa aby płacić jak najmniejsze podatki.

Jak policzyłem rok 2010 to zapłaciłem więcej podatków - VAT (ten w gotówce, do US) + PIT - niż zostało mi gotówki w kieszeni.

A to nie jest normalna sytuacja.

W dodatku za te podatki państwo nic mi nie gwarantuje, tzn. może gwarantuje, ale nic z tego nie wykonuje - służba zdrowia, ochrona policji, drogi, administracja.

Nie sprawdziłem, i całe szczęście, ochrony militarnej i pomocy straży pożarnej.

• 2 years later...

Odświeżam, bo mam pytanko :)

Jestem studentem, w zeszłym roku miałem podpisane bodajże 4 umowy zlecenia, przekroczyłem ten próg dochodu 3000 zł z hakiem, który jest nieopodatkowany.

Teraz otrzymałem pocztą PIT-11 od jednego z pracodawców. Mam go od razu składać do US czy czekać na kolejne PIT'y-11 od kolejnych pracodawców?

I drugie pytanie:

- jeżeli w PIT-11 w rubryczce "Koszty uzyskania przychodów" są wyższe niż "Zaliczka pobrana przez płatnika" to będę musiał dopłacić czy otrzymam zwrot?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

Teraz otrzymałem pocztą PIT-11 od jednego z pracodawców. Mam go od razu składać do US czy czekać na kolejne PIT'y-11 od kolejnych pracodawców?

te pity-11 przepisujesz sobie do pita rocznego, a potem trzymasz w szufladzie przez 5 lat - nigdzie ich nie wysyłasz, bo US je dostaje bezpośrednio od płatników ;)

I drugie pytanie:

- jeżeli w PIT-11 w rubryczce "Koszty uzyskania przychodów" są wyższe niż "Zaliczka pobrana przez płatnika" to będę musiał dopłacić czy otrzymam zwrot?

to zależy od tego, co ci wyjdzie jak zsumujesz sobie wszystkie kwoty z pitów-11 w rocznym picie i wyjdzie ci ostateczny wynik. przy małych kwotach i samych zleceniach powinien raczej wyjść niewielki zwrot :)

GREGG, dzięki, ale rozumiem, że jeżeli "Koszty uzyskania przychodów" będą wyższe niż "Zaliczka pobrana przez płatnika" to będę musiał coś dopłacić?

GREGG, dzięki, ale rozumiem, że jeżeli "Koszty uzyskania przychodów" będą wyższe niż "Zaliczka pobrana przez płatnika" to będę musiał coś dopłacić?

Co prawda pytanie do GREGG-a, no i nie wiem czy dobrze rozumiem:) ale w takim przypadku (który przy zleceniu Ci nie grozi), miałbyś raczej zwrot.

To ja już zgłupiałem ;) Na tym PIT-11 mam następujące pozycje:

- Przychód - według legendy "W kwocie przychodów, w części E, nie uwzględnia się przychodów wolnych od podatku na podstawie przepisów ustawy oraz przychodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku; jednakże w kolumnie e należy wykazać dochody zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych".

Tutaj widnieje kwota 1.820,00 i to się zgadza :)

- Koszty uzyskania przychodów - według legendy "W kwocie kosztów uzyskania przychodów wykazuje się koszty faktycznie uwzględnione przez płatnika przy poborze zaliczek na podatek". Tutaj jest kwota 364,00.

- Dochód, czyli Przychód - Koszty uzyskania przychodów: 1.456,00 - zgadza się

- Zaliczka pobrana przez płatnika - 262,00.

I teraz - skąd różnica pomiędzy kosztami uzyskania przychodów a zaliczką i jaki jest skutek tej rozbieżności?

Sorry za takie banalne pytania, ale to moje początki z tymi papierami ;)

Edited by Qóba

Nie mieszajmy dwóch systemów walutowych - koszty kosztami, a zaliczka zaliczką. Pracodawca potrąca ci zaliczkę na podatek i wystawia pit-11 na koniec roku. Ty mając wszystkie pit-11 wypełniasz swoje zeznanie roczne. Skorzystaj z któregoś z darmowych programów - przeprowadzą cię za rękę i wyliczą ci różnicę pomiędzy podatkiem należnym a zapłaconymi zaliczkami (odprowadzonymi przez twoich pracodawców). W zależności co większe masz zwrot lub dopłatę.

Qóba zaliczka to 18% z kwoty dochodu zatem 18% x 1.456 daje w zaokrągleniu 262. Zaliczka a koszty to osobne kategorie i tu nie ma czego porównywać. Jak to rozumiesz, reszta to już prosta matematyka ;)

Qóba zaliczka to 18% z kwoty dochodu zatem 18% x 1.456 daje w zaokrągleniu 262. Zaliczka a koszty to osobne kategorie i tu nie ma czego porównywać. Jak to rozumiesz, reszta to już prosta matematyka ;)

Albo jeszcze inaczej pisząc, w Twoim wypadku szczegółowe wyliczenia są następujące:

kwota brutto = 1.820 PLN

koszty = 20% od kwoty brutto = 364 PLN

dochód do opodatkowania = kwota brutto - koszty = 1.456 PLN

podatek = 18% od dochodu do opodatkowania = 262 PLN

kwota netto (do wypłaty) = kwota brutto - podatek = 1.558 PLN

Qóba ... postaw kolegom piwo, bo anielską cierpliwość do Ciebie mają ... Weź wpisz w wyszukiwarkę "PIT2012" znajdź formularz (ten np. https://mojpit.pl/_wartopomagacpit) i wstaw liczby ze swoich PIT-ów 11 a systemik sam Ci wyliczy wynik ... To proste jak stylisko cepa, naprawdę.