Jump to content

Wentylatory na chłodnicy Legaś98 2.5L

SLEPSON

Recommended Posts

Witam,

jak jest regulowana praca wentylatorów na chłodnicy? Są 2 czasem załącza się jeden, a drugiego nigdy nie widziałem żeby pracował, nawet po włączeniu klimy. Elektryk sprawdził oba i są sprawne. Czy powinny kręcić się zawsze oba? Czy ten drugi (po prawej) włącza się tylko przy przegrzaniu silnika?

legacyofslepson.jpg

Dobra, sprawa się chyba wyjaśniła.

Jest podobnie jak w innym wątku z działu Forków: jest klima i faktycznie są chyba jakby dwie chłodnice jedna przed drugą. Jak się zatrzymałem po dłuższej trasie i włączyłem klimę to zaczęły chodzić oba wentylatory. Bez załączonej czasem odpala się jeden. Kropka.

A w ogóle pytanie z początku wątku wzięło się z tego, że zrobiła mi się dziurka w górnym przewodzie, którym wraca rozgrzany płyn do chłodnicy i straciłem 2/3 płynu chłodniczego i o mało nie przegrzałem silnika. Potem zacząłem się zastanawiać właśnie nad przyczyną tej awarii i pomyślałem że jak "nie chodzi" jeden wentylator (i to ten po stronie pękniętego przewodu) to może od tego się coś przegrzało i gumowa rurka nie dała rady i popękała. Ale teraz myślę, że to chyba ze starości. Prosta awaria stała się jednak problemem, bo zastała mnie 300km od domu na Wigierskich wioskach, a znalezienie takiej pasującej gumowej rury okazało się nierealne w Suwąłkach i Augustowie i nawet w Intercarsie nieosiagalne. ASO w tym regionie nie ma więc.... tymczasowo zmontowałem taką "S" rurę z 2 kolanek + złączka i zaciski. Dało radę, do Wawy wróciłem na czas. Zamówiłem w ASO i w sobotę odbieram. Ha!

A skoro już w temacie chłodniczym jesteśmy to powiedzcie mili ludzie jak to jest w końcu z uzupełnianiem płynu w chłodnicy i jak się do tego ma ten zbiorniczek "przelewowy" czy jak kto woli "wyrównawczy"? Po "naprawieniu" awarii wziąłem się za uzupełnienie płynu w chłodnicy. Zgodnie z instrukcją sprawdziłem poziom płynu w zbiorniczku "wyrównawczym": było prawie sucho! Idąc za instrukcją dolałem do zaznaczonego "full" (jest też niżej znacznik "low")

i zabrałem się za uzupełnieni płynu w samej chłodnicy -> odkręcenie kurka odpowietrzającego -> odkręcenie wlewu chłodnicy, powolna dolewka (weszło aż 4L!) aż do pełna (zgodnie z instrukcją) potem zamknięcie kurka odpowietrzającego i wlewu.

I teraz: jak to jest potem z poziomem w tym zbiorniczku wyrównawczym - podobno z czasem powinno być na "low" (na zimno oczywiście) a ja już przejechałem z 500km i tam dalej jest na wysokości "full".

Czy można dolać za dużo płynu do chłodnicy? Chyba jeśli już to tylko jak się przegnie i ten przelewowy zapełni do pełna w sensie fizycznym.

legacyofslepson.jpg