Jump to content

Niedogrzane diesle - prośba o oficjalne stanowisko.

spawalniczy

Recommended Posts

Szanowna Dyrekcjo,

w związku z brakiem odpowiedzi ze strony Działu Technicznego, bardzo proszę o zajęcie oficjalnego stanowiska w sprawie permanentnie nieogrzanych silników diesla w naszych samochodach.

viewtopic.php?f=13&p=1203777

Jak widać problem nie dotyczy tylko mojego egzemplarza i występuje w temperaturach otoczenia, które trudno uznać za ekstremalne (kilka stopni poniżej zera) i w których to większość samochodów konkurencji wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym radzi sobie lepiej.

Rodzą się następujące pytania:

1) Czy taki stan rzeczy rzeczywiście należy uznać za normalny?

2) Co zrobić aby było lepiej (cieplej)?

3) W jaki sposób permanentnie niedogrzanie silnika wpływa na trwałość jednostki napędowej?

Będę zobowiązany za potraktowanie sprawy jako pilnej.

Szanowna Dyrekcjo,

w związku z brakiem odpowiedzi ze strony Działu Technicznego, bardzo proszę o zajęcie oficjalnego stanowiska w sprawie permanentnie nieogrzanych silników diesla w naszych samochodach.

viewtopic.php?f=13&p=1203777

Jak widać problem nie dotyczy tylko mojego egzemplarza i występuje w temperaturach otoczenia, które trudno uznać za ekstremalne (kilka stopni poniżej zera) i w których to większość samochodów konkurencji wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym radzi sobie lepiej.

Rodzą się następujące pytania:

1) Czy taki stan rzeczy rzeczywiście należy uznać za normalny?

2) Co zrobić aby było lepiej (cieplej)?

3) W jaki sposób permanentnie niedogrzanie silnika wpływa na trwałość jednostki napędowej?

Będę zobowiązany za potraktowanie sprawy jako pilnej.

Nie jestem bynajmniej Dyrekcją :D ale odpowiem , niestety problemy z dogrzewaniem Diesla w zimie niestety dotyczą praktycznie każdej marki , ze względu na to że silnik wysokoprężny ma bardzo wysoką sprawność a przez to oddaje mniej ciepła. Problem poraz pierwszy pojawił w VW z silnikami TDI , gdzie silnik nigdy nie mógł osiągnąć opt. temp. w warunkach zimowych. Zaczęto wprowadzać elektrycznie grzałki w obieg, czesto w korzystnej cenie webasto , lub inne sztuczki :roll:

W tej chwili w większości marek też jest ten problem niestety, są wyjątki ale tylko dlatego że są wyposażone w elektryczne grzałki, lub webasto w serii ( np. Volvo )

Podejrzewam niestety , że Twojego problemu nie da sie rozwiązać inaczej, jak zamontowac dodatkowe Webasto , tak to już niestety jest

• Ojciec Założyciel

Przez ostatnie tygodnie eksploatowałem Forstera D ( przebieg 25.000 km).

Niestety samochód nie jest wyposażony we wskaźnik temperaturym więc moje praktyczne doświadczenie jest po tym katem nieco ograniczone.

Niemniej - parkowany na zewnątrz, przy temperaturach -7 / -10 stopni :

- kilka minut na postoju gdy szyby zamarznięte ( podgrzewanie szyby tylnej itp. włączone, nadmuch na szybę przednią, włączona recyrkulacja powietrza w kabinie, ja na zewnątrz odśnieżając samochód ) - kontrolka temperatury gaśnie po ok. 4 km, letnie powietrze krótko po starcie, ciepłe po ok 6 - 7 km );

- jazda do Warszawy ( tempo zgodnie z tradycję + 20 na liczniku ), tempertury do - 16, oparzyć się nie można, lecz ogrzewanie wystarczające, kontrolka się nie pojawia.

Ponieważ samochody w tej samej specyfikacji ( "cold" ) są eksploatowane także w Szwecji, czy Norwegii zakładam, że "optyczne" nieodogrzanie na wskaźniku nie ma znaczenia.

Pamiętam, że kiedyś był już z FHI omawiany temat "stabilizacji" wskaźnika ( większość producentów unijnych stosuje zasadę - gdy nie dzieje się nie niezwykłego wskaźnik stoi "zamurowany" na środku skali bez względu na faktyczną temperaturę silnika - oczywiście w ramach tolerancji ). Wówczas jednak żadna konkretna zmiana chrakterystyki nie została podjęta ( tzn w międzyczasie w większości nowych modeli wskaźnik niestety zlikwidowano :| ).

Occzywiście mogę zapytać DT, lecz :

- wątpię, czy na ten temat wiedzą więcej niż powyzej napisane;

- zapytanie może nastąpić dopiero w drugim tygodniu 2011 ( w pierwszym praktycznie wszyscy biorą udział w inwentaryzacji ).

Pozdrowienia

Podejrzewam niestety , że Twojego problemu nie da sie rozwiązać inaczej, jak zamontowac dodatkowe Webasto , tak to już niestety jest

Webasto mam zainstalowane i znacząco podnosi ono komfort użytkowania samochodu, zwłaszcza w mroźny poranek, jednak nie rozwiązuje do końca problemu. Webasto nagrzewa układ tylko do konkretnej zadanej temperatury, niższej od standardowej temperatury silnika. Potem się wyłącza, a silnik przy temperaturach ujemnych nie osiąga temperatury roboczej.

-- 3 sty 2011, o 14:16 --

- jazda do Warszawy ( tempo zgodnie z tradycję + 20 na liczniku ), tempertury do - 16, oparzyć się nie można, lecz ogrzewanie wystarczające, kontrolka się nie pojawia.

Faktycznie na trasie nie ma problemu, pod warunkiem, że nie wyląduje się w korku.

Ponieważ samochody w tej samej specyfikacji ( "cold" ) są eksploatowane także w Szwecji, czy Norwegii zakładam, że "optyczne" nieodogrzanie na wskaźniku nie ma znaczenia.

Niestety "optyczne" niedogrzanie skutkuje tym, że wewnątrz trudno jest uzyskać komfortową temperaturę jeśli na zewnątrz panują temperatury poniżej -10. Kilka dni temu na zewnątrz było - 12, po przejechaniu 26 km ustawiłem temperaturę na max. i nawiew na 2 stopień - temperaturę powietrza lecącego z kratek można określić jako lekko ciepłe.

Dziś na zewnątrz było -2. W tych warunkach po wcześniejszym odpaleniu webasto silnik osiągnął "optyczną" temperaturę roboczą dosyć szybko i po jej osiągnięciu ogrzewanie działa bardzo dobrze!

Mam w tej chwili nowe 2.0 TDI made by Audi ... i o ile mamy do czynienia z temperaturami do -10 stopni jest OK, to znaczy nagrzanie faktycznie trochę trwa (odpalony, zostawiony na chwilę + do 10 km jazdy i jest 90 stopni). Ale kiedy było -20 stopni, jechałem w sznurku ze stałą prędkością (60 km/h), nie dał rady się nagrzać przez 30 km drogi :!: Wskazówka maksymalnie osiągnęła 70 stopni, spadając ostatecznie do 50 stopni (czyli dół skali). Co ciekawe, dopiero stojąc w mega korku (45 minut prawie w miejscu) nagrzał się do 90 stopni ... dzwoniłem dla pewności do ASO - niestety, tak ma być.

Natomiast jeżeli chodzi o ciepełko w aucie, po 2 minutach od odpalenia zaczyna płynąć ciepły wietrzyk.

spawalniczy, wyczekuj wiosny, jak ja :roll:

JEżdziłem ostatnio nowym Audi A1 1,6 TDi 105 KM - przy ok. -12 odpalał z trudem i przez chwilę nierówno pracował - bardzo długo się nagrzewał.

Następne kilka dni jeżdziłem w podobnych temperaturach BMW 123d - 2,0 TD 204 KM - odpał od razu, ładnie pracował od początku, (nie ma wskaźnika temperatury ani nawet niebieskiej lampki jak w Forestrze Dieslu) i po chwili czuć było ciepłe powitrze - zapewne z jakiejś elektrycznej nagrzewnicy (raczej niee miał Webasto)

W zeszłą zimę jeżdziłem też przy mrozach w okolicach -12 stopni Toyotą Auris 1,4D 90KM - ona ma guzik włączający podgrzewanie silnika diesla - jeżdziłem cały czas z włączonym podgrzewaniem - bardzo dobrze to działało.

Kiedyś stojąc w korku, kiedy była śnieżyca i strasznie wiało od przodu wyłączyłem to podgrzewanie - nie uwieżycie - w ciągu dwóch minut temperatura wskazywana spadła z 90 do 50 stopni i momentalnie zaczeło lecieć zimne powietrze z nawiewów.

Niestety "optyczne" niedogrzanie skutkuje tym, że wewnątrz trudno jest uzyskać komfortową temperaturę jeśli na zewnątrz panują temperatury poniżej -10. Kilka dni temu na zewnątrz było - 12, po przejechaniu 26 km ustawiłem temperaturę na max. i nawiew na 2 stopień - temperaturę powietrza lecącego z kratek można określić jako lekko ciepłe.

U mnie temperatura ustawiona na 17C. Temperatura na zewnatrz -10C. Nawiew ustawiony na szyby, wentylator na pozycji Auto i po przejechaniu ok. 1km juz dmucha letnim powietrzem, a po 2-3 km calkiem goracym - bez recyrkulacji powietrza.

U mnie temperatura ustawiona na 17C. Temperatura na zewnatrz -10C. Nawiew ustawiony na szyby, wentylator na pozycji Auto i po przejechaniu ok. 1km juz dmucha letnim powietrzem, a po 2-3 km calkiem goracym - bez recyrkulacji powietrza.

Oj tam, oj tam

W Norwegi jest inne powietrze :roll: :mrgreen:

Nie narzekajcie.

Taki urok Diesla. Kto chce oszczędzać na paliwie to dopłaca za webasto lub mu tyłek marznie.

Diesle starszej konstrukcji lepiej sobie radziły z racji mniejszej sprawności i tym samym większej ilości wytwarzanego ciepła, które używane było w ogrzewaniu.

W Toyocie miałem seryjny dogrzewacz i działał wyśmienicie.

W Legacy musiałem dokupić. Musi pracować ciągle aby temperatura nie spadała i było ciepełko w środku.

Wniosek? Następne auto to będzie benzyna. Mimo posiadania w swoim życiu kierowcy kilku diesli (lub bardzo dopracowany diesel jak takiego znajdę).

Wychodzi taniej !!!

Pobawcie się tutaj http://www.autocentrum.pl/benzyna-czy-diesel/ wynik końcowy czasem zaskakuje.

Nie dokupuję webasto; tańsze przeglądy, a do tego większy komfort i w wypadku Subaru bulgotanie.

Nie ma problemu z odpalaniem zimą; kiepskiej jakości ropą.

Zmartwienia z sprzęgłem (chociaż sprzęgło u mnie wytrzymało 120 tys km i wymieniłem tylko dla świętego spokoju).

Nie ma stresu z silnikiem, który padł mi przy 96 tys km. Teraz jest nowy ale obawa pozostała; szczególnie, że już po gwarancji jest auto.

SIP będzie szczęśliwsze i będzie miało czas dopracować Diesla zamiast traktować m. in. mnie i Was jak królika doświadczalnego za własne pieniądze.

Może Subaru stworzy coś mocniejszego niż 150km?

Poradzą sobie z normami spalin w mocniejszych benzynach - będę szczęśliwy.

Poprawią dostępność części; standard obsługi to będę dalej ich klientem. Chyba nie najgorszym bo robiącym bez mała 100tys km rocznie.

Wprowadzą dłuższa gwarancję – ma BMW; VW; Toyota; Lexus i kilka innych marek.

W kwietniu koniec leasingu i poszukiwania nowego auta.

Nie zapominajmy o jednym – klient jest dobrem.

Witam!

Dawno tu nie zaglądałem, dostałem maila z prośbą o udzielenie odpowiedzi w ankietach, więc jestem i przy okazji nadrabiam zaległości :)

Wtrące swoje trzy grosze w tym temacie.

Mam Imprezę 2.0GX i Legacy 2.0D. Impreza grzeje się błyskawicznie, jazda Legacy to porażka. Specjalnie robię dłuższe trasy, żeby nie jeździć wciąż niedogrzanym autem.

Mam też porównanie z samochodami grupy VW z silnikiem TDI. Faktycznie jest podobnie, ale tylko w samochodach niższych klas - Caddy, Golf.

W Sharanie i Passacie są SERYJNIE montowane okrojone wersje Webasto - tzw. zuheizer, czyli dogrzewacz. Nie jest to pełne ogrzewanie postojowe, tylko dogrzewcz silnika, aby w czasie jazdy

miał zapewnione odpowiednie parametry. Upgade "zuheizer'a" do "stanheizung" jest możliwy za dopłatą, czyli wychodzą z założenia - "jak chcesz mieć wygodę, to zapłać tak, jak inni, ale kupiłeś

samochód więc należy Ci się pełna funkcjonalność".

W Subaru myślą inaczej - robimy (w zasadzie - ROBILIŚMY) zaje...fajne samochody, więc i tak kupią to co im wciśniemy. Szkoda, ponieważ gwiazdki Subaru świecą coraz słabszym blaskiem...

Przypomnę, że Legacy Diesel do tanich samochodów nie należy, więc chciałbym żeby o mnie należycie zadbano.

Niestety w salonie miło było tylko do odbioru auta, później porażka. Serwis też się nie spisuje :(

Głośne problemy ze sprzęgłem na razie mnie nie dotyczą, ale co to za auto, które do "setki" ma 8.7s tylko w danych technicznych, a jak zechce się skorzystać, to powiedzą, że to twoja wina?

Teraz problemy z ogrzewaniem - nie tylko jest zimno w kabinie, ale ogólnie silnik jest niedogrzany. Jak coś padnie, też zwalą na niewłaściwe użytkowanie?

Powoli zaczynam oswajać się z myślą, że następne auta obowiązkowo będą 4x4, ale może tym razem Mitsubishi albo Audi. Napędem w niczym nie ustępują a nawet przewyższają (w testach) Subaru, a i w salonach i serwisach też inaczej traktują ludzi - przynajmniej w Szczecinie. Ponadto archaiczne okresy między przeglądami co 15kkm ma tylko Subaru. Choć olej każą lać, jak w VW TDI, który ma okresy ustalone na 30kkm. I robą drenaż kieszeni. Czy tylko mi chodzi po głowie, że to wszystko to wielka ściema?

pozdrawiam z nadzieją na poprawę ;)

Niestety nie podam linków :(

Jeśli chodzi o porównanie aktualnego STi i evoX - można znaleźć wiele matariałów, nie będę na siłę szukał, ale pamiętam TopGear, w którym testowali oba auta - pewnie na youtube można znaleźć jak evo jedzie na milimetry a STi urywa rękę manekinowi.

Jeśli chodzi o WRX i Ralliart to sprawa jest prostsza - WRX ma "cywilny" układ napędowy a Ralliart odziedziczył po evo.

Inne marki - proponuję poczytać "auto motor i sport" nr 1/2011 - "W starciu z ostrą zimą" 10 aut z napędem 4x4

Uprzedzając ewentualne złośliwości - wiem, że do porównania wzęili Legacy z ASB, z manualem myślę, że lepiej by sobie poradził, ale w teście były też inne automaty, więc czemu nie?

Wracając do mojej opinii - pisałem o Mitsubishi, w domyśle - Lancerze oraz o Audi - z torsenem a nie z pseudo "quattro" np w A3.

Lancer - czy to evo czy Ralliart - jest tańszy od STi (evo) lub WRX (którego już nie ma :( ), jeździ lepiej i jest tak samo po japońsku paskudnie wykonany jak Subaru :(

Audi - jeśli porównuję do Legacy, to przy wydatku ok 140tys zł mam prawo oczekiwać wysokiej jakości - niestety tu Subaru nie popisało się. A mając taką kwotę do wydania, to kilka-kilkanaście tys

nie robi mi różnicy i mogę dołożyć do lepszego auta.

To takie moje rozważania - wiem, że Subaru to Subaru, ale nie można w nieskończoność bazować na opinii z zamierzchłych czasów - to uwaga do producenta/importera.

Z jednej strony dalej chciałbym jeździć tymi autami, sam je chwalę i polecam - ostatnio sąsiad odebrał nowe i jest zadowolony ;) ale nie jestem niewolnikiem swojego samochodu, cyrografu nie podpisywałem jak niektórzy fanatycy z tego Forum i ...

na tym skończę ten OT, życząc sobie i wszystkim innym zadowolenia ze swoich samochodów a Dyrekcji samych zadowolonych klientów i niestannego dążenia do poprawy jakości bez spoczywania na laurach!

Ponadto archaiczne okresy między przeglądami co 15kkm ma tylko Subaru. Choć olej każą lać, jak w VW TDI, który ma okresy ustalone na 30kkm

Powodzenia w długotrwałej eksploatacji z wymianą oleju co 30 tys km..., po 10 tys olej przestaje przypominać to co wlano do auta, ciekawe jak wygląda po 30 tys :)

Jeśli chodzi o porównanie aktualnego STi i evoX - można znaleźć wiele matariałów, nie będę na siłę szukał

Poszukałem: http://www.autoblog.com/2007/12/05/evo- ... lap-times/

Evo jest wolniejsze, zresztą w większości tych starć STI było szybsze.

Jeśli chodzi o WRX i Ralliart to sprawa jest prostsza - WRX ma "cywilny" układ napędowy a Ralliart odziedziczył po evo.

Masz jakieś materiały o tym, czy tylko opierasz się o informacje marketingowe? Chyba, że dla Ciebie ACD + S-AYC + ASC + S-ABS to to samo co ACD + ASTC?

Inne marki - proponuję poczytać "auto motor i sport" nr 1/2011 - "W starciu z ostrą zimą" 10 aut z napędem 4x4

Bez czytania zgaduję, że wygrała niemiecka motoryzacja w postaci jakiegoś Audi wspierana zaraz potem Skodą jako czymś dla ludu. Czy ESP wyłączyli w Legacy podczas testów w śniegu?

Audi - jeśli porównuję do Legacy, to przy wydatku ok 140tys zł mam prawo oczekiwać wysokiej jakości - niestety tu Subaru nie popisało się. A mając taką kwotę do wydania, to kilka-kilkanaście tys

nie robi mi różnicy i mogę dołożyć do lepszego auta.

Tak trzeba zrobić, kupić to co jest lepsze i to w czym się lepiej człowiek czuje. Też uważam, że traktowanie auta jako przedmiotu fanatyzmu religijnego nie wychodzi nikomu na zdrowie.

ja sobie dogrzewam silnik w zimie jeżdżąc na niższych biegach (dokładnie o jeden niżej)

jak lampka zgaśnie daję wtedy wyższy bieg, u mnie nie ma problemu z temperaturą

w zimie, wszystko ok z DPF i sprzęgłem ma zrobione ponad 9 tysięcy

co do innych aut nie wypowiadam się

...Z jednej strony dalej chciałbym jeździć tymi autami, sam je chwalę i polecam - ostatnio sąsiad odebrał nowe i jest zadowolony ;) ale nie jestem niewolnikiem swojego samochodu, cyrografu nie podpisywałem jak niektórzy fanatycy z tego Forum i ...

Jest proste rozwiazanie - nie bądź KUNTA KINTE forum - kup auudi czy mitsu i żyj długo i szczęśliwie :twisted::evil::twisted:

Już się pożegnałem z Wami w tym wątku, ponieważ odbiega od tematu - ale po prostu nie mogę :roll:

Wiedziałem, że będzie to jak kij w mrowisko - na tym forum nie można być trochę na tak a trochę na nie - jak się nie podoba, to idź do innej piaskownicy.

Szkoda, ponieważ raczej jestem zadowolony ze swoich samochodów, w dalszym ciągu je polecam, ale wszystko idzie do przodu a Subaru stoi albo się cofa i na dodatek jest z tego dumne i uparcie twierdzi, że jest OK.

Chciałbym mieć 100% satysfakcji z posiadania takiego samochodu jakim jest Subaru, bez potrzeby wybierania dłuższej trasy w celu dogrzania silnika (lub jazdy na niższym biegu, jak kolega wyżej napisał ;) ) Szczycą się innowacyjnością, dopracowaniem konstrukcji w każdym detalu, niech się więc wykażą! Chcemy płacić za to, że te samochody są faktycznie takie, a nie tylko w folderach.

To, że niedogrzany silnik szybciej się zużywa nie podlega dyskusji, ale ile czasu trwała dyskusja o sprzęgłach i też wszystko było OK! A jak się skończyła? Nadmienię, że na razie nie zdarzyło się go przypalić, ale i tak nie darzę go sympatią - jest jakby "gumowe". Właściwie to podejrzewam, że winne jest podwójne amortyzowanie drgań - i w kole dwumasowym i w tarczy, w benzynowych działa "sztywniej" a przecież też mają momenty ponad 300Nm. Na dodatek to boxer, więc po co podwójna amortyzacja przy silniku bez wibracji? - sorry, znowu OT.

Pebeu -sam sobie jesteś winien. Rzeczy jakich wypisujesz tylko w niewielkim stopniu mają coś wspólnego z rzeczywistością.

Trochę OT.

- pół roku temu szukałem auta z i bałem pod uwagę tylko dwa OBK lub Allroad. Kombinowałem przez 3 miesiące jak koń pod górkę. Niezależni dilerzy, brokerzy i inni magicy a i tak finalnie wychodziło, że za mniejsze auto ( ale Audi :idea: ) o zbliżonej konfiguracji muszę dopłacić 25.000-30.000 pln.

- prawda jest taka, że żaden współczesny "super oszczędny", super tani i "małolitrażowy" diesel będzie niedogrzany przy jeździe w mieście gdzie rzadko przekraczasz 2.000 obr. Bo przecież ciągnie od dołu i ma być oszczędnie. Generalnie te auta w ogóle nie nadają się do miasta i nie tylko ze względu na zapychające się DPF'y. Lub dopłacasz 6 - 7k pln montujesz hałaśliwe webasto i masz problem z głowy ale to podnosi cenę auta o 5%. Jednemu potrzebne drugiemu nie, więc niech będzie wybór.

- "gumowe sprzęgło" to chyba bardzo subiektywne Twoje odczucie. W OBK mam tzw. stary soft i sprzęgło sprawiło mi problem tylko raz bo nie umiałem jeszcze hill holdera używać. :mrgreen: Zerknij w spec przy jakich obrotach w benzynie masz owe 300Nm. Znajdziesz odpowiedź na swoje pytania.

Żeby nie było złudzeń według mnie OBK ma kilka wad, które nie powinny się przytrafić w tej klasie ale notoryczne narzekanie nic nie wnosi. Podejrzewam, że jak byś kupił Audi to znalazłbyś podobną ilość wad bo nie idealnych samochodów.

W kwestii webasto napisałem na wstępie - w grupie VW rozwiązano to w ten sposób, że montują standardowo w dieslach "zuheizer" zamiast "standheizung". Jest to webasto z fabrycznie "okrojonym" oprogramowaniem - nie działa jako ogrzewanie postojowe, tylko służy do podgrzewania silnika aby szybciej osiągnął temperaturę roboczą. Uważam, że Subaru nie powinno być gorsze, jeżeli chce nadążać za konkurencją. Jeśli chodzi o używanie samochodu w mieście - OK, masz rację. Sam mam różne auta, ponieważ zakładałem użytkowanie ich w różnych warunkach. Ale nie zmienia to faktu, że trzeba przez miasto przejechać, a wtedy zwyczajnie jest zimno. Z silnika jestem zadowolony, można w Legacy osiągnąć wynik 4.9l/100km - akurat nie dało się szybciej jechać, więc z musu sprawdziłem ;) A przy normalnej autostradowej jeździe mieszczę się w 6l. I to w aucie tej klasy - pod względem wymiarów, ponieważ jakością wykończenia i wyposażeniem odstaje od standardów. Niestety tu leży problem - nawet Vectra C ma nieosiągalne dla Subaru elementy wyposażenia. I o dziwo - z niczym nie jeździłem na reklamacje. A niestety w Legacy tak. I na dodatek serwis sobie nie radzi ze skrzypieniem spod konsoli centralnej, podskakującym reflektorem ksenonowym, elektryką fotela, stukami z przedniego zawieszenia :( Latem, świeżo po odbiorze auta za krótko pracowali (za jasno jeszcze było) żeby zdiagnozować problem reflektora, a stukanie w niego nic nie dało ;) Zimą jest ślisko i niebezpiecznie, więc nie będą jeździć i sprawdzać :( Chciałem mieć Subaru ponieważ było synonimem jakości i niezawodności, niestety serwis się nie spisuje. Cały czas piszę w kontekście "spoczęcia na laurach" - "mamy zaje...fajne auta, więc i tak kupią". Niestety jest dużo głosów - nawet na tym forum - negatywnych. I to wszystko - cała filozofia.

Natomiast odszczekam co pisałem o Mitsubishi - po "przygodach" w serwisie z hamulcami i piastami w Lancerze (zwykłym 1.8 ) już nie jestem chętny na kolejne auto od nich :D

Wrócę jeszcze do sprzęgła w Legacy - nie mam problemu z wyczuciem pedału, nie palę sprzęgła, nie gaszę silnika. Odczuwam natomiast, że przy szybkim ruszaniu lub przyspieszaniu na II biegu, w pierwszej kolejności siła napędowa jest tracona na sprzęgle, a dopiero po chwili idzie na koła. Wiem jak jest zbudowane koło dwumasowe i podejrzewam, że ma zbyt miękkie sprężyny lub za duży zakres amortyzacji. Z tego powodu napisałem, że po co chwalą się w katalogu o 8.7s do setki, skoro nie można z tego skorzystać. Z elastyczności na wyższych biegach jestem zadowolony, tylko w kontekście nawet nie tyle zrywności, co (nie wiem jak to wyrazić, zaraz znowu posypią się uszczypliwe uwagi) bezpośredniej reakcji, po prostu więcej wymagałem lub liczyłem na więcej w Subaru.

Mam pod ręką akurat dane Audi Q5 2.0 TDI - 170KM@4200 350Nm@1750 Przyspieszenie 0-100 9,9s(fabrycznie) w teście 8,9s. Lepiej o całą sekundę niż obiecuje fabryka. Stały napęd 4x4 torsen. Czy spalili sprzęgło? Nie wiem, ale nie słyszałem też takiego szumu, jak u nas. Ja natomiast mam obawy o swój samochód, więc nie testuję.

Zastanawiam się czy reklamacja z tytułu niezgodności towaru z umową - w końcu wyraźnie podane są osiągi w danych technicznych, a i ogrzewanie też powinno działać - zwłaszcza zimą! - więc czy reklamacja byłaby skuteczna? Twierdzę, że nie - to utopia. I w tym tkwi problem. Żadnego z moich postów nie kierowałem przeciwko po uszy zakochanym subarytom. W końcu jesteśmy w dziale pytań do dyrekcji, a Ona się nie przejmuje, za to bezsensownie odpieram zarzuty zwykłych użytkowników! Czy naprawdę jesteście tak zdesperowani i nie widzicie, że to ślepy zaułek? Trzeba zgłaszać swoje uwagi i pretensje. Może kogoś to wreszcie ruszy na górze? Bo jeśli nie, dalej będą "tłukli" niedzisiejsze samochody w przekonaniu, że takich chcemy.

Obiecuję, już mnie nie ruszy żaden komentarz do moich wypocin. Swoje napisałem i zdania nie zmienię - diesel słabo się grzeje, konkurencja ma lepsze rozwiązania i można brać z niej przykład. Reszta nie na temat, ale mnie poniosło :)

pozdrawiam

ja sobie dogrzewam silnik w zimie jeżdżąc na niższych biegach (dokładnie o jeden niżej)

nie szkoda silnika... :idea: :shock: :?: wyższe rpm na niedogrzanym oleju = wyższe zużycie = krótsze życie... ja nawet w obecnym gorącym H6 ogrzewanie kabiny włączam dopiero kiedy przynajmniej coolant osiągnie optimum a do tego czasu spokojnie <2k rpm (nawet przy spec oleju wymienionym przed zimą) - z każdym autem tak robiłem (żaden silnik nie wymagał nawet rewizji - benz/LPG czy diesel, z turbo czy NA) i nadal robić będę choćbym miał kilka pierwszych km nawet w czapce jechać ku uciesze okolicznych szoferów podróżujących w koszulce zimą a z silnikiem hałasującym jak sieczkarnia całą drogę do pracy (zagłuszanym rozkręconą na maxa muzą) :roll:

Ja uważam, że jak się silnik szanuje tak długo / tak zdrowym się go ma... :idea:

-- 11 sty 2011, o 10:41 --

pebeu napisał(a):

Ponadto archaiczne okresy między przeglądami co 15kkm ma tylko Subaru. Choć olej każą lać, jak w VW TDI, który ma okresy ustalone na 30kkm

Powodzenia w długotrwałej eksploatacji z wymianą oleju co 30 tys km..., po 10 tys olej przestaje przypominać to co wlano do auta, ciekawe jak wygląda po 30 tys

nieważne jak wygląda - chodzi o to aby silnik przeżył gwarancję ale niewiele dłużej :mrgreen:

nie szkoda silnika... :idea: :shock: :?: wyższe rpm na niedogrzanym oleju = wyższe zużycie = krótsze życie... ja nawet w obecnym gorącym H6 ogrzewanie kabiny włączam dopiero kiedy przynajmniej coolant osiągnie optimum a do tego czasu spokojnie <2k rpm (nawet przy spec oleju wymienionym przed zimą) - z każdym autem tak robiłem (żaden silnik nie wymagał nawet rewizji - benz/LPG czy diesel, z turbo czy NA) i nadal robić będę choćbym miał kilka pierwszych km nawet w czapce jechać ku uciesze okolicznych szoferów podróżujących w koszulce zimą a z silnikiem hałasującym jak sieczkarnia całą drogę do pracy (zagłuszanym rozkręconą na maxa muzą) :roll:

Ja uważam, że jak się silnik szanuje tak długo / tak zdrowym się go ma... :idea:

nie miałem do tej pory problemu z silnikiem w żadnym samochodzie

i w tym też nie będę miał

w ten sposób szybciej łapie temperaturę i problemu DPF nie ma

jeżdżę po mieście w większości i max na zimnym na trzecim biegu.

zużycie paliwa to 8 l w mieście, nie jest źle.

znajomy jeździł takim samym legacy w mieście na zimnym silniku na wyższych biegach i niedawno spuszczali mu olej bo miał za wysoki poziom przez słabo wypalony DPF. W serwisie radzili mu jeździć na niższym biegu od tego czasu nie ma już tego typu problemów

przepraszam a co ma olej wspólnego ze słabo dopalonym DPFem ? :?: :idea:

Po co ta panika z DPF'ami ? Wystarczy raz na kilka miesięcy, w zależności od przebiegu podjechać do zaprzyjaźnionego ASO podłączyć do notebooka i w 10 minut "wypalić" je do zera.

Nawet idealnie użytkowany czyli długie trasy zero miasta i tak "nie dopala" w 100%.

przepraszam a co ma olej wspólnego ze słabo dopalonym DPFem ? :?: :idea:

Ma, bo wypalanie polega na mocnym wzbogaceniu mieszanki w paliwo (wtryski po prostu leja sporo więcej), które nie do końca się spala i część spływa po gładzi do oleju. Jeżeli procedura jest powtarzana bardzo często to olej się rozrzedza ropą i go przybywa.

czyli z definicji poprawnie działający DPF i tak "przelewa" paliwo do oleju ? coś tu nie gra. Jeśli proces wypalania przebiega prawidłowo nie może/nie powinien "przelewać". gorzej gdy proces się zaczyna a obroty są zbyt małe. wtedy faktycznie jest to możliwe.