Skocz do zawartości

Czym i jak ładować akumulatory żelowe?


Kruk

Rekomendowane odpowiedzi

Jest kilka różnych teorii na ten temat w sieci więc może tu ktoś wie konkretnie co i jak. Mam mały akumulator żelowy AMS i zastanawiam się jak go ładować żeby nie popsuć. Mam automatyczny prostownik którym ładowałem akumulatory ołowiowe. Czy do żelówek potrzeba specjalne ładowarki/prostowniki czy ładuje się je tym samym i tak samo jak aku ołowiowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam żadnej takiej sprawdzonej, wartej polecenia ładowarki.

Moją kupiłem już bardzo dawno w sklepie z artykułami elektronicznymi. Kosztowała ok. 80 zł i niestety nie jest automatyczna - kiedyś zapomniałem, że ją uruchomiłem i znacznie przeładowałem aku :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie trochę na wyrost napisałem o specjalnych ładowarkach.

Mikroprocesorowa ładowarka z kilkuetapowym procesem ładowania czy zwykły zasilacz o stabilizowanym napięciu też naładuje akumulator żelowy (ołowiowy). Z tego co wiem, to w tym drugim urządzeniu trzeba tylko nastawić wartość napięcia wyjściowego z zasilacza bez obciążenia oraz ustawić maksymalne natężenie prądu po zwarciu tych zacisków. To napięcie ma być równe (lub nie co większe) napięciu na biegunach akumulatora w stanie pełnego naładowania. Wartość natężenia prądu powinna być taka jak maksymalny, dopuszczalny prąd ładowania akumulatora podany przez producenta (zwykle jest to 10% pojemności akumulatora).

 

Dla przykładu: jestem w posiadaniu akumulatora firmy SSB, typ: SB 7.2-12 -- czyli napięcie znamionowe U_n = 12 V, pojemność znamionowa (dwudziestogodzinna) C_{20} = 7,2 Ah. W specyfikacji określono maksymalny prąd ładowania: 2,16 A i napięcie ładowania: 14,70 +/- 0,30 V.

Producent (jak chyba większość) zaleca ładowanie przy stałym napięciu: "[...]charged at constant voltage with a current-limitation of 0,25 C(A).".

 

Wyczytałem kiedyś, że akumulator należy ładować prądem dziesięciogodzinnym przez 14 h. Jeśli tak (i czegoś nie pomyliłem) to prostownik powinien dostarczać prąd (w początkowej fazie ładowania) o natężeniu:

0,1 * C_{20} = 0,1 * 7,2 Ah = 720 mAh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym chciał kupić ładowarkę dla idiotów i niezależnie od tego do czego ją podłączam to żeby się sama inteligentnie ustawiła i naładowała jak trzeba...nie chce mi się robić całego doktoratu żeby móc naładować akumulator :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

leon, gówno mnie to obchodzi - niech ma szerokie widełki :mrgreen:

 

A na serio no to chodzi o zakres średnich akumulatorów samochodowych czyli powiedzmy 40-90Ah.

 

Znalazłem coś takiego:

- http://allegro.pl/ladowarka-akumulatoro ... 98157.html

- http://allegro.pl/prawdziwa-ladowarka-a ... 02994.html

 

Czy któryś będzie odpowiedni do mojego aku? Który lepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym chciał kupić ładowarkę dla idiotów i niezależnie od tego do czego ją podłączam to żeby się sama inteligentnie ustawiła i naładowała jak trzeba
Sa takie poszukaj dobrze są na procesorach, ustawiają się nie na pojemność tylko obciążenie, przy dużym dają większy prąd i zmniejszają go przy doładowywaniu.Po naładowaniu do określonego napięcia, przechodzą w stan czuwania i doładowują w momencie spadku napięcia.Taką ładowarka może być podpięta do aku i miesiąc nie uszkadzając go.Na priv kontakt do człowieka u którego robiłem zakupy.
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz używał zwykłego prostownika, to uważaj żebyś z czasem ładowania nie przesadził. W zwykłym aku elektrolit wyparuje, natomiast żelówka może spuchnąć. Tak rozczarował się właściciel Hondy Goldwing w znajomym zakładzie CA.

http://www.essa.com.pl/oferta/index.php ... 46&kid=246

masz dwie do wyboru na dole strony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie w motocyklach żelowe są dosyć popularne a przecież nie zmienia się nic w systemie ładowania tego aku. Kolega kiedyś wrzucił do ścierry 4 aku 18Ah i jeździł na tym całkiem długo bez problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michal K, dobre spostrzeżenie :idea: Może chodzi o niebezpieczeństwo przeładowania zbyt dużym prądem i zbyt długo bo aku żelowe są bardziej na to wrażliwe, hę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...