Skocz do zawartości

objawy padania uszczelki pod głowicą


emotorsport

Rekomendowane odpowiedzi

legacy 2,5 sohc 2000 rok 244kkm,

płyn ubywa już nawet wiem gdzie, CO2 w płynie brak, w oleju brak, wywala z tylu głowicy na dole

tam jedynie mam miejsce oznaczone po kontraście który został dodany do płynu chłodniczego

a sądziłem ze to może pompa, lub chłodnica, ale nic z tego,

teraz czekam na części, z później naprawa, i jak rozbiorę zdam relacje

Przykro i trzymamy kciuki :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jeszcze parujące często i nadmiernie mocno szyby mogą być poszlaką wskazującą na uszczelkę. Gdzieś kiedyś słyszałem.

 

to jest akurat moim zdaniem objaw nieszczelnej nagrzewnicy, i posikiwania z niej płynu chłodzącego do środka pojazdu, ale może się zdarzyć, że jest ona (ta nieszczelność) spowodowana wzrostem ciśnienia w układzie, co powoduje rozszczelnienie chłodnicy lub nagrzewnicy.... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jeszcze parujące często i nadmiernie mocno szyby mogą być poszlaką wskazującą na uszczelkę. Gdzieś kiedyś słyszałem.

wystarczy przybrudzony zaworek rozprężny klimy aby szybki mocno i błyskawicznie zaparowały :wink:

 

-- 3 gru 2010, o 12:48 --

 

Generalnie jednak odpowiedni dodatek do płynu chłodniczego pomaga uniknąć kłopotów z uszczelkami pod głowicą - szczególnie w MY99-02 2.5L ale i do najnowszych w US teraz rekomendują (przy wymianie płynu obowiązkowo :!: ):

 

http://www.subaruheadgasket.com/vehicleyear.htm

 

http://www.subarupartsforyou.com/images ... G_3376.JPG (Subaru part number SOA635071)

 

Service Program WWP-99

February 2004

 

Dear Subaru Owner:

 

This email is sent to you in the interest of continued customer satisfaction. Subaru of America recently announced a campaign on certain model year vehicles starting in 1999 through 2002. Official Owner Notification Letters will be mailed to all affected customers starting in late February through May of 2004. The timing of the mailings is based on the vehicle model year, starting with oldest affected model year in February through the newest affected model years in May. The following text is similar to that contained in the Official Owner Notification Letter that will be sent to you during the mailing phase affecting your vehicle. Therefore, this email is most likely arriving before most owners will receive their official Owner Notification Letter in the mail. Please do not schedule your vehicle for an appointment for this campaign until after you have received your Official Owner Notification Letter, unless you are experiencing vehicle problems. You can contact your local Subaru dealer for any questions related to this or e-mail us at Subaru.com, contact us.

 

 

CAMPAIGN MESSAGE

As a precautionary measure, SUBARU OF AMERICA, INC. is recommending that a special conditioner be added to the engine cooling system of certain 1999 through 2002 model year Subaru vehicles equipped with 2.5 liter engines. This recommendation, which applies to your Subaru vehicle, is made to prevent a possible external coolant leak at your vehicle’s engine cylinder head gaskets.

 

WHAT YOU SHOULD DO

Once you receive your official Owner Notification Letter in the mail, you should contact your Subaru Dealer as soon as possible for an appointment to have the Subaru Cooling System Conditioner added at no cost to you. The approximate time to perform this operation is 15 minutes. However, it may be necessary to leave your vehicle the full day of your scheduled appointment to allow your dealer flexibility in scheduling. Please present the official notification letter to your Subaru Dealer at the time this repair procedure is performed.

 

BACKGROUND INFORMATION

Your vehicle’s engine cooling system contains liquid coolant/anti-freeze. Over time, it is possible for small external coolant leaks to develop at the engine cylinder head gaskets. This is the result of normal expansion and contraction of engine components caused by the heating and cooling of these parts. To prevent coolant leaks from developing or to correct existing leaks at the head gaskets, a special Subaru Cooling System Conditioner should be added to your vehicle’s cooling system.

 

FUTURE MAINTENANCE

In the future, it will be necessary to add Genuine Subaru Cooling System Conditioner to your vehicle’s cooling system whenever the engine coolant is replaced. The recommended service interval for coolant replacement can be found in your Warranty and Maintenance Booklet under the heading “Schedule of Inspection and Maintenance Services”. As a reminder, with the official owner notification mailing, we will include an update page that should be added to your Owner’s Manual and Warranty and Maintenance Booklet. We ask you to keep in mind that replacement of fluids (including Subaru Cooling System Conditioner) during inspection and maintenance services is not covered under warranty.

 

WARRANTY EXTENSION

Once you receive your notification letter, you should have this Service Program repair performed promptly. If so, Subaru will extend coverage under the Subaru Limited Warranty on your vehicle for cylinder head gasket external coolant leaks to a period of 8 years or 100,000 miles, whichever occurs first. Warranty coverage begins on the date the vehicle was delivered to the first retail purchaser. If the vehicle was used as a demonstrator or company vehicle before being sold at retail, warranty coverage begins on the date the vehicle was first placed in such service. As a further condition for this extended warranty coverage to apply, you must have Genuine Subaru Cooling System Conditioner added to your vehicle at any subsequent cooling system services at the interval specified in the Warranty and Maintenance Booklet under the heading “Schedule of Inspection and Maintenance Services”. Resulting damage caused by a lack of maintenance or low coolant level will not be covered.

 

CHANGED YOUR ADDRESS OR SOLD YOUR SUBARU?

If you have moved or sold your vehicle, please reply to this message with your Vehicle Identification Number and your updated information.

 

IF YOU HAVE PREVIOUSLY PAID FOR A RELATED REPAIR

In the event that you have already paid an authorized Subaru Dealer for repairs to remedy an external coolant leak in an engine cylinder head gasket at less than 100,000 miles and your Subaru’s cooling system has been properly maintained, you may be entitled to reimbursement for the head gasket replacement costs. Any reimbursement by Subaru will be based on our suggested retail parts pricing and suggested labor time multiplied by the dealer’s hourly labor rate at the time of repair. Because Subaru Dealers are independently owned and operated, Subaru of America has no control over the actual charges. The actual repair cost may be higher or lower than the rate used by Subaru of America to calculate reimbursement. If lower, reimbursement will be limited to the amount you actually paid. Please send the ORIGINAL service repair order, which has complete information including the name of the repair facility, date of repair, mileage at the time of repair, complete vehicle identification number (17 digits), and your name, with correct mailing address and telephone number to the address listed below.

 

Subaru of America, Inc.

Customer Dealer Service Department

Attention: Service Program WWP-99

P.O. Box 6000

Cherry Hill, NJ 08034-6000

 

Please send original receipts only and retain a photocopy for your records. Please be assured that we will attempt to process your reimbursement request as quickly as possible, but may take up to 120 days for this process to be completed.

 

IF YOU HAVE A PROBLEM

Should you have any questions regarding this customer service program, please contact your nearest Subaru Dealer. To locate the nearest Subaru Dealer you can access our Website at www.Subaru.com and select “Find a Dealer”. Or, you may call us at 1-800-SUBARU3 (1-800-782-2783) during normal business hours for assistance. Please call us immediately if the dealer fails or is unable to make the necessary repairs free of charge or write to the address listed in this email.

 

Again, this email is possibly being sent before you will receive your official owner notification. Therefore, we would appreciate it if you would wait until that time to have the service campaign completed. Your continued satisfaction with your Subaru is important to us. Please understand that we have taken this action in the interest of your vehicle’s proper operation and we have staged the owner letters in phases so that Subaru dealers can perform this service within a reasonable time frame. We sincerely apologize for any inconvenience this matter may cause you.

 

Sincerely,

 

SUBARU OF AMERICA, INC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oświećcie mnie, Mędrcy, o co chodzi z tym zapachem płynu w środku auta? W sensie - przyczyną tego stanu rzeczy, jak rozumiem, jest leciutko nieszczelna nagrzewnica, prawda? Więc to może być, ale wcale nie musi - dowód na padniętą UPG, nieprawdaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yorey, zgodnie z tym:

 

W Daewoo pad pomiędzy cylindrem a kanałem wodnym objawił się jedynie wzrostem ciśnienia w układzie chłodzenia i znikaniem płynu. Poza tym nagrzewnica zaczęła od tego ciec i strasznie śmierdziało płynem po włączeniu ogrzewania. Żadnego śladu syfu w płynie. Serwis dopiero zdiagnozował podłączając magiczny wykrywacz CO2 do zbiorniczka wyrównawczego .

 

przyczyną tej leciutkiej nieszczelności może być pad UPG więc pewnie warto poszukać innych symptomów aby UPG potwierdzić/wykluczyć.. :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzecz jest o tyle ciekawa, że u mnie taki objaw (znaczy zapach płynu) czasem się pojawia, z reguły jakieś 10 minut po uruchomieniu silnika, po następnych kilku minutach znika i za cholerę nie wiem czemu go przypisać.

 

UPG robiłem jakieś 30kkm temu i jestem mocno na nie uczulony, wolałbym tego uniknąć w przyszłości, choć mam świadomość, że jestem posiadaczem silnika, który ma te uszczelki wyjątkowo narażone. Inna rzecz, że nie wiem czy to z oweg uczulenia, czy z czego wynika, że mam wrażenie, że dymi mi z rurek bardziej niż współużyszkodnikom dróg... Acz płyn nie znika, paliwem, ani olejem nie śmierdzi, rury nie puchną, majonezu w oleju brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest akurat moim zdaniem objaw nieszczelnej nagrzewnicy, i posikiwania z niej płynu chłodzącego do środka pojazdu, ale może się zdarzyć, że jest ona (ta nieszczelność) spowodowana wzrostem ciśnienia w układzie, co powoduje rozszczelnienie chłodnicy lub nagrzewnicy....
wystarczy przybrudzony zaworek rozprężny klimy aby szybki mocno i błyskawicznie zaparowały

dlatego napisałem "chyba", a teraz już wiem że "nie" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czytałem całego tematu, ale może się przyda, wyczytałem na różnych stronach coś takiego:

- Może też się pojawić charakterystyczny nalot (żółta piana) na wewnętrznej części korka wlewu oleju.

- Babelki w zbiorniku wyrownawczym

- Wzrost cisnienia w ukladzie chlodzenia

- Bialy dymek caly czas z rury wydechowej (para wodna) i znaczny ubytek plynu chlodzacego, a co za tym idzie przegrzewanie sie silnika.

- Rozcieczanie oleju plynem chlodzacym (to już chyba nie objaw - to bardziej skutek :twisted: )...

- Bagnet w kolorze rodem z osadu w toalecie :).

- Spuchnięte węże układu chłodzenia

- Przybywanie oleju na bagnecie (?)

- Brak kompresji

- Wyższa temperatura silnika

- Biała chmura dymu podczas przyspieszania lub dodawania gazu

- Nierówna praca na biegu jałowym

 

Ale źródła są rózne, więc trzeba to zweryfikować ;).

 

http://naprawa-auta.wieszjak.pl/naped/2 ... wica-.html

 

Fajny cytat (pogrubiony fragment): "Odkrec korek zbiorniczka wyrownawczego zapusc silnik i sprawdz czy po dodaniu gazu w zbiorniczku pojawiaja sie pecherze powietrza (przedmuch pod glowica cylinder-kanal wodny) lub czy nie ma w nim oleju (przedmuch kanal olejowy-kanal wodny). Obejrzyj dokladnie czy nie ma gdzies zaciekow miedzy blokiem a glowica. Przede wszystkim zobacz czy podczas jazdy ubywaja plyny (chlodniczy, olej) Jesli nic takiego sie nie dzieje to uszczelka moze byc w porzadku."

 

Jakieś forum: "Zanim się zabierzesz za wymianę uszczelki spod głowicy warto się upewnić czy to na pewno ona jest nieszczelna. Czyli najpierw wymienić uszczelkę pod pokrywą klawiatury (koszt ok. 8 zł) oraz wymienić uszczelkę (oring) od aparatu zapłonowego (koszt ok. 2 zł) - szczególnie jeśli zaolejenie jest większe z prawej strony silnika (rejon aparatu zapłonowego). Wytrzeć obudowę rozrządu i głowice aż do bloku z oleju i trochę pojeździć i obserwować czy dalej są wycieki i skąd (czasami uszczelnienie aparatu zapłonowego jest nieskuteczne). Dopiero po upewnieniu się, że to uszczelka głowicy można myśleć o jej wymianie. Proponuję w takim przypadku dać głowicę do sprawdzenia jej powierzchni i w razie potrzeby splanować (koszt ok 50 zł). Na tej ostatniej czynności bym nie oszczędzał."

 

Ja wymieniałem w Roverze 25 samemu, ale objawy były widoczne na pierwszy rzut oka silnik był smarowany płynem chłodzącym a chłodnica olejem :twisted: . Dwa dni się ..... ale się udało :).

 

PS. Podobno to też jest częsty objaw:

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeszcze tylko dorzucę link do sklepu z akcesoriami do Subaru - komentarz pod tym produktem (OEM dodatek do płynu chłodniczego) wg mnie mówi / wyjaśnia wiele:

 

https://www.subaruonlineparts.com/produ ... c4d989036a

 

It is cheap insurance against potential head gasket problems.

 

Czyli: tania polisa ubezpieczeniowa na wypadek potencjalnych problemów z uszczelką pod głowicą... :wink:

 

-- 28 gru 2010, o 21:35 --

 

ps. ja jakiś czas temu wlałem to (niestety nie za 1,46usd a kilkadziesiąt złotych):

http://lubegard.com/C-201/Kool-It+Supre ... +Treatment

a na teście zimowym wytrzymuje płyn chłodzący do -42C (po dolaniu tego wspomagacza a reszta fabryczna) więc nic nie zepsuł a może nawet przeciwnie - poprawił (poza ochroną antykorozyjną itp itd).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

legacy 2,5 sohc 2000 rok 244kkm,

płyn ubywa już nawet wiem gdzie, CO2 w płynie brak, w oleju brak, wywala z tylu głowicy na dole

tam jedynie mam miejsce oznaczone po kontraście który został dodany do płynu chłodniczego

a sądziłem ze to może pompa, lub chłodnica, ale nic z tego,

teraz czekam na części, z później naprawa, i jak rozbiorę zdam relacje

 

3000 tys. km przejechane wskazanie płynu na zimnym silniku i na gorący przy wyłączeniu taki sam jednym słowem

wymiana uszczelek się udała, co udało się zrobić bez wyjmowania silnika i samemu, choć szczerze dodam, że mając

możliwość wyjęcia silnika, zalecałbym go wymontowanie, co w pojedynkę jest jednak ciężkie, zwłaszcza przy braku

odpowiedniego sprzętu.

Ale zacznę od przyczyny, według mnie zawiesił się termostat (w momencie dojazdu do pracy, trasa 4 km,

jakieś 300-400 metrów przed miejscem docelowym temperatura mi weszła na czerwone pole, nie wiem czy

jest dodatkowa kontrola, jeżeli jest to się nie zapaliła, gdy dojechałem do celu temp. płynu była już w normie),

cóż zdarza się, lewą głowicę mi wykrzywiło, płyn chłodniczy po nagrzaniu silnika był usuwany na zewnątrz,

mniej więcej na przekładnię kierowniczą.

Oprócz ubytku płynu, żadnych innych objawów, tzn.: normalne temteratura, normalna praca, żadnych bąbelków

do zbiornika, wzrostu poziomu oleju, niewiele dający test CO2, tylko szybko ubywający płyn chłodniczy.

Dysponując kilkunastoma dniami (czekając na części) demontowałem silnik 4 dni, w sumie rozebranie samemu

to jakieś 16 godzin, z czego wstawienie subaru na bloczki betonowe zajęło 1,5 godziny, bo kanału nie miałem.

Montaż to już 10 godzin, inne czynności jak planowanie, docieranie zaworów wymiana uszczelniaczy 6 godzin.

Warunki były znośne, i nawet zimna pracując się nie odczuwało, jedynie baterie od aparatu fotograficznego

każdego dnia padały ;), ale troszkę zdjęć udało się wykonać :)

Wiec pierwszy etap, chłodnica i peryferia:

post-10091-13518442597_thumb.jpg

Dalej osłony rozrządu:

post-10091-13518442604_thumb.jpg

Później kolektory tu baterie nie wytrzymały napięcia, i następnie głowice:

post-10091-135184426297_thumb.jpg

post-10091-135184426302_thumb.jpg

i blok:

post-10091-135184426305_thumb.jpg

post-10091-135184426308_thumb.jpg

Przygotowanie głowicy do planowania:

post-10091-135184426311_thumb.jpg

i po planowaniu:

post-10091-135184426315_thumb.jpg

Głowice zostały splanowane 0,08 mm, po 0,05 mm pozostawał jeszcze róg głowicy,

po 0,07 była prawie cała splanowana, ostatecznie stanęło na 0,08 mm.

Przy docieraniu mała niespodzianka, bo na 3 układzie na zaworach wylotowych wyraźne wżery:

post-10091-135184426318_thumb.jpg

choć przylgnie na głowicy bez zarzutu:

post-10091-135184426321_thumb.jpg

 

i tyle małej dokumentacji :)

dodatkowo wymieniony rozrząd (rolki INA) były identyczne zamocowane przy 193 tys. km i powiem

ze sprawdzając je hałasowały więc je wymieniłem, plus wymiana pompy wody, wyraźny ślad na rolce

zdjęcia jakby ktoś chciał mogę wykonać w każdej chwili, wymiana uszczelniaczy zaworów, choć pewnie nie

było to tak konieczne, ponieważ to boxer, regulacja luzów zaworowych, uszczelniacze na

wałkach rozrządu i dodatkowo wymiana oleju.

Jakby ktoś się podejmował próby samodzielnie wymiany uszczelek głowicy w tym modelu legacy służę pomocą.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę o Wasze sugestie, doświadczenia, uwagi na w/w temat...

 

5. Objaw- Płynu nie ubywa, oleju nie przybywa, czyli normalnie. Tylko po naciśnięciu gazu czasami coś zabulgota z okolic nagrzewnicy, a w wyrównawczym czasami banki polecą. :mrgreen:

 

W 4t w K-ce diagnoza- padnięta uszczelka, koszta ok. 8000pln. Ja na to, że się jeszcze zastanowię :wink:

 

Już rok tak jeżdzę i nic, no chyba, że to nie uszczelka :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie przypadkiem wykopałem info w US, że ów dodatek do płynu chłodniczego to nie tyle dodatek antykorozyjny co zwykły "uszczelniacz" (za te 1,46usd :mrgreen: ) - po jego dodaniu SOA dawało 8 lat / 100k mil gwarancji na UPG :idea:

 

In February 2004, Subaru issued a recall on 1999-2002 Legacy, Outback and Forester models with early Phase II 2.5L engines. The problem here is a possible external coolant leak in the cylinder head gaskets. The fix is to add a can of Genuine Subaru Cooling System Conditioner (sealer) to the cooling system. On recalled vehicles that have had this fix, Subaru has extended the OEM warranty on the head gasket to eight years or 100,000 miles, whichever occurs first.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W US większość to zalała bo nieźle SOA postraszyło + dało sporą marchewkę w postaci przedłużonej gwarancji :idea: a u nas z testem może być pewien kłopot bo chyba tego nie ma w ASO... trzeba byłoby to pewnie zaimportować :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaszkodzić nie powinno skoro w US jest obowiązkowe / wymagane przez SOA :wink: dowiem się czy lotniczo to można przesłać i coś pomyślimy :idea: :wink:

 

-- 13 sty 2011, o 16:47 --

 

Tu jest pełne info:

http://www.scoobyenthusiast.com/subaru- ... lant-leaks

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczytałem, i mogę napisać

 

TAK z tego co pamiętam moje ASO wlało mi to na dzień dobry to auta, i być może ten klejący syf w zbiorniczku to właśnie pozostałość tego uszczelniacza? czyli płukanie i zalewanie nowym płynem, może być niekorzystne?

 

oczywiście nie jestem pewny co tam dolali, może zwykłego płynu?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczytałem, i mogę napisać

 

TAK z tego co pamiętam moje ASO wlało mi to na dzień dobry to auta, i być może ten klejący syf w zbiorniczku to właśnie pozostałość tego uszczelniacza? czyli płukanie i zalewanie nowym płynem, może być niekorzystne?

 

Pozdrawiam

A to mnie pozytywnie zaskoczyłeś Twoim ASO :shock: z braku znajomości tego dodatku wśród Forumowiczów wnioskowałem, że jest on w PL niedostępny a może wcale tak nie jest :idea: i wtedy import raczej nie ma sensu - no, chyba, że cena w ASO kosmiczna w porównaniu do tego 1,5usd za wielką wodą :idea::mrgreen:

 

Nie sądzę aby umycie zbiorniczka miało efekty uboczne jeśli to był aż tak mocny osad... ale na pewno przy zalewaniu nowego płynu należy pamiętać o dodatku.

 

Nie wiem jednak czy osad jest efektem samego dodatku czy może zastosowania dodatku do innego płynu niż OEM (z nim na pewno jest zgodny i do niego przeznaczony), nie spotkałem się również z narzekaniami na zasyfiony zbiorniczek w US ale tam zdecydowana większość robi wymiany płynu w ASO a tam jest obowiązek płynu OEM + dodatek od lat i też tylko przy zastosowaniu takiej mieszanki dawali tę długą gwarancję na UPG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...