Jump to content

pyanie do speca od leasingów

Guest ariel

Recommended Posts

Czy można wziąć w leasing tylko nowy samochód ? Czy musi mieć FVAT albo Vat marża ? Czy może to być Subaru ? Czy może być z Kraju UE :mrgreen:

Ile max może mieć lat ? Ile więcej zapłacę (koszt z odsetkami, prowizją itp.) np. kupując auto za 70 000zł brutto ?

:lol:

Nie jestem specem. :oops: Odpowiadam wyłącznie ze swojego doświadczenia.

Czy można wziąć w leasing tylko nowy samochód ?

Nie. Ale nowy będzie najłatwiej.

Czy musi mieć FVAT albo Vat marża?

Nie.

Czy może to być Subaru?

Może. :mrgreen:

Czy może być z Kraju UE?

Tak. Ale będzie o wiele łatwiej jeśli będzie w PL (szczególnie w przypadku używki).

Ile max może mieć lat?

Zdaje się, że max. 7 lub 10, licząc na koniec okresu leasingu. Z wiekiem auta jest różnie u różnych leasingodawców.

Ile więcej zapłacę (koszt z odsetkami, prowizją itp.) np. kupując auto za 70 000zł brutto?

Znajdź sobie w necie kalkulator. Lub po prostu zadzwoń do kilku leasingodawców. Oferty zmieniają się dość często i to co było pół roku temu, może już nie być aktualne.

http://www.goldfinance.pl/kalkulator-le ... asing.html

http://www.bankowyleasing.pl/index.php?id=kalkulator

rpw, dzięki za info :mrgreen:

Nie ma za co. :mrgreen:

Jeśli serio rozważasz leasing, to zadzwoń do 2-3 głównych leasingodawców. Oferty naprawdę zmieniają się dość często. Oraz czasami dochodzą promocje, co pozwala zaoszczędzić trochę kasy.

Jeśli możesz koszty i VAT rozliczać w firmie, leasing może być ciekawą opcją. Jeśli nie masz firmy ani działalności, to pomyśl może o ratach. Leasing byłby w tej opcji droższy o VAT.

ja w lipcu wzialem leasing na auto 3 letnie - auto bylo z FV - jest niebieskie, ma motor 2.0 i turbo :mrgreen: tyle ze w dyszlu

leasing na 3 lata

jezeli powiedzmy wplacasz 20-25% wartosci auta - to masz uproszczone procedury

sprawdz kilka firm leasingowych - warto tez napuszczac jedna na druga :mrgreen: bo czesto mozna jeszcze troche ugrac w stosunku do pierwotnej oferty

Pracowałem kiedyś w firmie leasingowej. Generalnie leasing działa na Twoją korzyść tylko jeśli masz działalność gosp., firmy leasingowe rzadko się godza na samochody starsze niż 3-4 lata, rzadko też godza się na pochodzenie spoza sieci dealerskiej, chyba ze jest faktura vat (w zasadzie w tej chwili bez tego nie da rady). Nawet jeśli da to i tak Ci muszą doliczyć VAT i sprawa przestaje być opłacalna.

Jesli zlozysz to wszystko w kupę i będziesz chciał samochód sprowadzany, bez faktury vat, 5 letni to chyba nikt Ci tego nie zrobi.

Zacznij od firmy leasingowej banku, ktory prowadzi Ci rachunek firmowy (o ile to na firme).

Koszty to zazwyczaj 3-5% marzy powyzej WIBOR i jakas prowizja czasem. Jesli sytuacja skomplikowana i niski udzial wlasny wtedy marza moze być wyższa.

Uwaga: samochód nie jest Twoją własnością, teoretycznie nie powinieneś go modyfikować, a jak zmodyfikujesz i podpadniesz firmie to mogą Ci np. wypowiedzieć umowę - rzadkie przypadki ale znam osobiście.

lepiej chyba wziąć kredyt gospodarczy na zakup samochodu, samochód jest Twój amortyzujesz go sobie normalnie w koszty firmy, rata w części odsetkowej jest kosztem uzyskania przychodu. Można modyfikować, masz swobode w ubezpieczeniu itd.

powodzenia

Tomek

• 1 month later...
lepiej chyba wziąć kredyt gospodarczy na zakup samochodu, samochód jest Twój amortyzujesz go sobie normalnie w koszty firmy, rata w części odsetkowej jest kosztem uzyskania przychodu. Można modyfikować, masz swobode w ubezpieczeniu itd.

wleasingu całą ratę wrzucam w koszty, tak ??

tak , ale VAT zależy jak masz zastosowany samochód, cięzarowy czy osobowy

przy leasingu jest jeden problem no końcu umowy, jak masz wykup za 1% , a w wiekszosci tak jest. Trzeba brac leasing gdzie jest możliwa jak największa wartość wykupu :roll: typu 30%

Bo co z tego że wykupimy z leasingu auto za 1000 zł netto, jak go chcemy sprzedać , to musimy sprzedac po wartości rynkowej i jestesmy głęboko w d... bo musimy odprowadzić VAT i podatek

tak , ale VAT zależy jak masz zastosowany samochód, cięzarowy czy osobowy

przy leasingu jest jeden problem no końcu umowy, jak masz wykup za 1% , a w wiekszosci tak jest. Trzeba brac leasing gdzie jest możliwa jak największa wartość wykupu :roll: typu 30%

Bo co z tego że wykupimy z leasingu auto za 1000 zł netto, jak go chcemy sprzedać , to musimy sprzedac po wartości rynkowej i jestesmy głęboko w d... bo musimy odprowadzić VAT i podatek

to odnosi się wyłącznie do "vatowców", prawda ?

Jest jeszcze jeden myk... Jak bierzesz w leasing to odbierasz VAT ( od osobowego do 6000 PLN) z kolejnych rat, a reszta raty wchodzi w koszty. Po dwu latach mozesz wykupic auto i wtedy od wystawionej faktury znow odbierasz VAT, poniewaz jest to nowa transakcja. 8)

Mozna wiec VAT odebrac dwukrotnie... Oczywiscie jesli sie jest platnikiem VAT... Jesli ktos nie jest platnikiem, to leasing raczej bedzie mniej oplacalny od kredytu (tak mi sie wydaje). Zaleta jest to, ze nie obniza on zdolnosci kredytowej, gdyby sie chcialo inny kredyt lub juz sie jakis ma.

Warto tez wziac pod uwage kredyt firmowy. Oprocentowania sa juz od okolo 7%. Odsetki wchodza w koszty, a od auta normalnie odliczasz VAT i amortyzujesz.

Pisze z wlasnego doswiadczenia. Mam nadzieje, ze czegos nie przeklamalem...

Mialem auta w:

Raiffeisen Leasing - polecam, super obsluga

GetIn Leasing - dramat z obsluga...

Po dwu latach mozesz wykupic auto i wtedy od wystawionej faktury znow odbierasz VAT, poniewaz jest to nowa transakcja. 8) ...

Się zastanawiam czy tak nie rozwiązać sprawy VATu jaki mam do zapłacenia. Drugie auto (STI lub jakiegość HotHatcha) wziąłbym tez na firmę w leasing i przynajmniej fajną bryką bym pojeździł a nie odprowadzał ciężkie pieniądze do US :roll: .

Z tymi kredytami też uwaga i nie tak szybko. Wszystko zależy od tego, ile kosztuje nasze nowe, błyszczące cacuszko.

:arrow: http://moto.money.pl/wiadomosci/publika ... 01908.html

Jeżeli auto jest naszą własnością (a tak jest przy kredycie - w dowodzie rejestracyjnym widnieje nasze nazwisko) w koszty działalności zaliczyć można środek trwały w postaci samochodu do jego wartości 20 000 EUR (circa about 80 000 zł) :!: Jeżeli wartość jest wyższa, amortyzacja jest tylko częściowa, tak samo jak np. tylko proporcjonalnie w koszty wpisać można ubezpieczenie takiego auta. Fakt, można przełknąć, ale ... wszędzie nam łupią skórę, to już dawanie 'prezentów' do przejedzenia naszej zlodowaciałej, zapuszczonej Polsce, nie jest w stylu każdego.

Jeżeli auto jest droższe, nie ma opcji innej, niż leasing. Wtedy może ono kosztować nawet i milion, raty idą w całości w koszty.

Kwestia ostatnia, równie (dla mnie) istotna. Wartość ubezpieczenia auta - firmy leasingowe mają super pakiety ubezpieczeniowe. Przy wartościach jak wyżej (i moich 20% zniżek) różnica powoduje atak serca ... :wink:

Tak jak napisali moi poprzednicy - poświęć 1 dzień na kontakt z firmami leasingowymi - weź sobie BRE Leasing, Raiffeisen Leasing i poznaj temat. Negocjuj stawki - pierwsza oferta zawsze jest do zbicia.

-- 27 gru 2010, o 20:28 --

Po dwu latach mozesz wykupic auto i wtedy od wystawionej faktury znow odbierasz VAT, poniewaz jest to nowa transakcja. 8) ...

Się zastanawiam czy tak nie rozwiązać sprawy VATu jaki mam do zapłacenia. Drugie auto (STI lub jakiegość HotHatcha) wziąłbym tez na firmę w leasing i przynajmniej fajną bryką bym pojeździł a nie odprowadzał ciężkie pieniądze do US :roll: .

Oczywiście, wszystko zależy jak leży. Proponuję dobrze sprawdzić "tylnymi drzwiami" czy urzędnicy w Twoim US są na takie manewry "cięci", bo nie ma 100% jasnej wykładni w tej kwestii i np. ja musiałem dla spokojnie przespanych nocy zrezygnować z takiego "bonusu", ponieważ zgodnie z informacją od mojego księgowego, akurat u mnie skarbówka jest łasa na takie "kąski" :( Ostatecznie przez n lat byłem użytkownikiem tego auta.

Ludzie oczywiście odliczają ten VAT 2x. Ilu z nich robi to świadomie narażając się na problemy przy kontroli karno-skarbowej i ilu z nich taką kontrolę będzie miało ... tego oczywiście nie wiemy :|

Jeżeli auto jest naszą własnością (a tak jest przy kredycie - w dowodzie rejestracyjnym widnieje nasze nazwisko) w koszty działalności zaliczyć można środek trwały w postaci samochodu do jego wartości 20 000 EUR (circa about 80 000 zł)

potwierdzam mój forek nie zamortyzuje się w całości tylko do w/w kwoty 20 000EUR (brany był w kredycie)

Oczywiście, wszystko zależy jak leży. Proponuję dobrze sprawdzić "tylnymi drzwiami" czy urzędnicy w Twoim US są na takie manewry "cięci", bo nie ma 100% jasnej wykładni w tej kwestii i np. ja musiałem dla spokojnie przespanych nocy zrezygnować z takiego "bonusu", ponieważ zgodnie z informacją od mojego księgowego, akurat u mnie skarbówka jest łasa na takie "kąski" :( Ostatecznie przez n lat byłem użytkownikiem tego auta.

Ludzie oczywiście odliczają ten VAT 2x. Ilu z nich robi to świadomie narażając się na problemy przy kontroli karno-skarbowej i ilu z nich taką kontrolę będzie miało ... tego oczywiście nie wiemy :|

Mój US łyknął to bez problemu i rozliczałem, mimo, że mój księgowy jas BARDZO ostrożny... (czasami za bardzo... :twisted: )

-- 29 gru 2010, o 10:47 --

Nie wszystkie firmy leasingują używane autka. Jak wygląda leasing używanego auta osobowego zakupionego na firmę (pełna fakt.VAT)?

O ile zgodzą się na leasing używanego (czasem trzeba przepuścić np. przez komis ASO... lub inny komis, z którym mają umowy/wcześniejsze doświadczenie), to chyba tak samo jak nowego. Trzeba wysłać zapytanie ofertowe do kilku firm na raz i zobaczyć, co zaproponują. Pewnie każda ma inne wymagania dotyczące pojazdu używanego.

Bez przesady - szukając nowego auta brałem pod uwagę przede wszystkim autka używane (z zastrzeżeniem aut 1-2 letnich, z niskim przebiegiem) i BRE Leasing na ani jedno takie auto, które mu podsyłałem nie kręcił nosem. Większość też była sprzedawana na FVAT marża (komisy - a'propos komisów ... strasznie chamsko potraktowała nas Auto Reduta z Warszawy - sprzedawca Tomasz sprzedał nasze upatrzone auto, kiedy już miał wystawić fakturę dla leasingu ... nawet nie zadzwonił :!: ).

Anyway - używane auta nadają się do leasingu. Jeżeli np. wpłata wynosi max, czyli 45% wartości auta, to nie mają nic przeciwko. Sądzę, że gdyby ktoś chciał kupić używkę w leasing z minimalną wpłatą, wtedy jak najbardziej mogą powiedzieć nie. W takiej opcji trzeba też doliczyć czas na rzeczoznawcę, przy nowym aucie lub z ich "pewnego" źródła, nie jest konieczny - w BRE robią to w 2 dni i kosztuje to 300 zł.

Bez przesady - szukając nowego auta brałem pod uwagę przede wszystkim autka używane (z zastrzeżeniem aut 1-2 letnich, z niskim przebiegiem) i BRE Leasing na ani jedno takie auto, które mu podsyłałem nie kręcił nosem. Większość też była sprzedawana na FVAT marża (komisy - a'propos komisów ... strasznie chamsko potraktowała nas Auto Reduta z Warszawy - sprzedawca Tomasz sprzedał nasze upatrzone auto, kiedy już miał wystawić fakturę dla leasingu ... nawet troll bagienny nie zadzwonił :!: ).

Anyway - używane auta nadają się do leasingu. Jeżeli np. wpłata wynosi max, czyli 45% wartości auta, to nie mają nic przeciwko. Sądzę, że gdyby ktoś chciał kupić używkę w leasing z minimalną wpłatą, wtedy jak najbardziej mogą powiedzieć nie. W takiej opcji trzeba też doliczyć czas na rzeczoznawcę, przy nowym aucie lub z ich "pewnego" źródła, nie jest konieczny - w BRE robią to w 2 dni i kosztuje to 300 zł.

no ja wlasnie tak kupilem 3letniego trafica - wplata 25% i szybko ogarniete procedury wlasnie w BRE

tylko ja wzialem auto osobowe, ale z faktura VAT