Jump to content

Rozpierak szczęk hamulca ręcznego

mzy

Recommended Posts

Czy ktoś pamięta (albo optymalnie ma jakieś zdjęcie) jak wygląda regulowany rozpierak szczęk ręcznego? Konkretnie chodzi o to, czy składa się z dwóch czy trzech części. "Obudowa" z zębatką (1) i do tego śruba z "widełkami" na okrągłym łbie (2). Pytanie czy po drugiej stronie "obudowy" też powinien być trzeci element z "widełkami" do złapania drugiej szczęki? Dwuczęściowy zestaw, który mam jakoś nie za bardzo mi pasuje do szczęk, które kupiłem (a niby dedykowane)...

OK, ale to dla hamulców bębnowych :) Ręczny w tarczowych jest dwie ilustracje dalej i właśnie z tego rysunku nie za bardzo widzę, jak to powinno wyglądć (część nr 17). Jestem mocno przekonany, że jak pół roku temu demontowałem u siebie ręczny, to po każdej stronie jedna ze starych szczęk miała wypust, na który "nadziewało się" tą część rozpieraka, która nie miała widełek. Nowe szczęki tego wypustu nie mają i nie jestem pewien czy zgubiłem drugie widełki (wątpię) czy ich już wcześniej brakowało.

jeśli masz drugi na wzór to zanieś go do jakiegoś ślusarza i ci go dorobi,to tylko mały "grzybek" z nacięciem w które wchodzi szczęka,jak patrzę na te ceny w aso to chyba zacznę zbierać takie pierdoły :)

A może ktoś z Was się orientuje jak owe regulatory mają być zamontowane? Gwintem do przodu czy do tyłu auta. Zależy to chyba od koła - jeżeli tak to jak w prawym, a jak w lewym?

A może ktoś z Was się orientuje jak owe regulatory mają być zamontowane? Gwintem do przodu czy do tyłu auta. Zależy to chyba od koła - jeżeli tak to jak w prawym, a jak w lewym?

"Wkręcane" widełki powinny być po lewej stronie na obu kołach - czyli nie zależy to od strony auta (gwint na widełkach jest prawy).

• Upvote 1

Czyli w lewym kole w kierunku przodu auta, a w prawym - tyłu. Dzięki za info. Szkoda, że pomuka Ci nie mogę dać. Bardzo proszę o to autora tematu. Andremil należy się pomuk. Dzięki z góry.

Ok, pomuk przyznany :) W zasadzie to nie robi, w którą stronę jest gwint, o ile będzie się pamiętać, jak się zamontowało rozpierak :) Ale zgodnie z serwisówką zaiste jest tak, jak Andremil napisał. Gdybym zajrzał do serwisówki wcześniej, to w ogóle nie byłoby tego wątku - jest wszystko jak krowie na rowie :| Tylko na opposed nie widać dokładnie rozpieraka.

A nie jest tak, że ten prosty mechanizm działa jako samoregulator szczęk? Wtedy kierunek montażu miałby ogromne znaczenie.

Zmyliło mnie to, że sprężyna opiera się o zębatkę regulatora. Więc jak mi rękaw za bardzo w górę idzie to sam sobie muszę przez dziurę w bębnie śrubokrętem podregulować lub linkę naciągnąć?

No to po powrocie ze szpitala rozbieram tylne heble. Muszę sprawdzić jak założyłem dolne rozpieraki i dobrze wyregulować.