Jump to content

FSZJS czyli Forumowa Szkoła Zimowej Jazdy Subaru

Wełniacz

Recommended Posts

proponuje dawać wskazówki numerując je osobno (żeby się łatwiej czytało)

1. Nie hamować gdy auto leci bokiem

2. W kryzysowych sytuacjach lepiej docisnąć gaz i kontrować żeby wyjść z zakrętu

* dużo osób ma tutaj 4x4 dopiero od niedawna (tak jak ja :D) wieć najrozsądniej jest wybrać się na duży pusty plac i poślizgać. Zobaczyć jak autko zachowuje się w poślizgu.

Jak już coś zaczniesz to skończ (mowa o poślizgu). Jeżeli zahamujesz, albo zaczniesz zmieniać kierunki jazdy to może się to skończyć nieprzyjemnie ;)

Czyli jeśli założymy sobie jakiś kierunek to nie zmieniamy zdania w trakcie bo niekontrolowany poślizg gwarantowany ;]

Tak więc podsumowują co mamy to:

2. W kryzysowych sytuacjach lepiej docisnąć gaz i kontrować żeby wyjść z zakrętu

3. Nie zmieniać zdania (czyt. kierunku) w czasie poślizgu.

No to ja mam pierwsze pytanie- co sądzicie o hamowaniu lewą nogą na śniegu?

Bo o ile na asfalcie w moim odczuciu sprawdza się to rewelacyjnie jeżeli się stosuje z umiarem, to czy na śniegu będzie się to sprawdzać np. pomoże zarzucić tyłem (choćby spinając dyfry) ?

No to ja mam pierwsze pytanie- co sądzicie o hamowaniu lewą nogą na śniegu?

Bo o ile na asfalcie w moim odczuciu sprawdza się to rewelacyjnie jeżeli się stosuje z umiarem, to czy na śniegu będzie się to sprawdzać np. pomoże zarzucić tyłem (choćby spinając dyfry) ?

Hamować lewą bez sprzęgła? Czy skrzynia na luzie? Bo jak na biegu to silnik zgaśnie ;)

Hamować lewą bez sprzęgła? Czy skrzynia na luzie? Bo jak na biegu to silnik zgaśnie

A próbowałeś kiedyś hamować lewą nogą jednocześnie wciskając sprzęgło? :P

Nie śmiej się dobrze wiesz o co mi chodzi ;p

PS: Twierdzisz że się nie da? ;>

Jak dla mnie to lepiej trochę podciąć hamulcem ręcznym ;)

Jak dla mnie to lepiej trochę podciąć hamulcem ręcznym ;)

Na wciśniętym sprzęgle :!:

To poruszę kolejny temat dotyczący zimy... ABS... ja wyjąłem bezpiecznik i super mi się tak jeździ 8) Lubię czasem na jakimś spadaniu czy przed zakrętem skręcić w przeciwną stronę i przyblokować na chwilę koła i odpuścić hamulec... auto ustawia się w stronę zakrętu i gaz i boczur :twisted: 8)

Ja sie w tym temacie wypowiedzieć nie mogę bo mam odruch, że jak cisnę hamulec to puszczam gaz :/

Dziś miałem cieplutką sytuację w związku z tym. Zbliżam się do prawego zakrętu przygotowany odpowiedni bieg, lewa noga już oparta o hamulec. Wchodzę w zakręt a tu nagle jakiś mistrz z naprzeciwka na moim pasie :shock: tnie sobie zakręt jadąc spacerową prędkością. Wrażenia z awaryjnego hamowania lewą /przy moich skromnych umiejętnościach/ bezcnne 8)

-- 20 paź 2010, o 21:38 --

o poruszę kolejny temat dotyczący zimy... ABS... ja wyjąłem bezpiecznik i super mi się tak jeździ Lubię czasem na jakimś spadaniu czy przed zakrętem skręcić w przeciwną stronę i przyblokować na chwilę koła i odpuścić hamulec... auto ustawia się w stronę zakrętu i gaz i boczur

Zeszłej zimy też tak zrobiłem- wyjąłem bezpiecznik ABSu, tylko wtedy nierówno hamulce mi brały i miałem boczura z zaskoczenia :lol: kolejna rada: sprawdzić hamulce :idea:

To poruszę kolejny temat dotyczący zimy... ABS... ja wyjąłem bezpiecznik i super mi się tak jeździ 8)

Ja nie muszę go odłączać bo go nie mam :P

A tak poza tym to jeszcze w naszych N/A dochodzi sprawa jazdy na reduktorze. Wiem, że to głupio zabrzmi, ale przy moim silniku 1,8, staje takie jakby "narowiste". Tzn. bardzo szybko reaguje na dodanie i odjęcie gazu.

I o to chodzi np. z nawrotów na 2 wychodzisz ale trzeba lekko strzelić ze sprzęgła czyli sprzęgło wciskasz, łapiesz za ręczny, auto się obraca i już wciskasz gaz, zwalniasz ręczny i puszczasz sprzęgło i odjazd z 4 kółek bokiem 8)

Kilka osób mi mówiło, że lepiej im się jeździło takim N/A z reduktorem na śniegu i lodzie niż GTkiem.

Ale jeszcze nie wiem, bo śniegu ciągle nie ma...

W sumie ja też mam pierwszą zimę z reduktorem przed sobą. Zobaczymy co z tego wyjdzie ;).

A i podkreślę jeszcze raz to co pisał Włniacz.

3. Nie zmieniać zdania (czyt. kierunku) w czasie poślizgu.

4. "Jeżeli chcesz zaciągnąć ręczny to obowiązkowo wciśnij wcześniej sprzęgło!!"

Co do punktu 1 to nie ja stwierdziłem i się z nim nie zgodzę :!: Jak już wyżej napisałem ...Lubię czasem na jakimś spadaniu czy przed zakrętem skręcić w przeciwną stronę i przyblokować na chwilę koła (kierownice ustawiam już w stronę zakrętu i odpuścić hamulec... auto ustawia się w stronę zakrętu i gaz i boczur :twisted: 8) Ale ja wolę czerpać radość z jazdy bokiem niż urywać sekundy jadąc po torze na czas.

Czasem hamując w poślizgu auto idealnie do nawrotu się ustawia bez ręcznego ale to miałem częściej w sytuacji ratującej się aniżeli było to zamierzone 1:03 mojego filmiku

:wink:

jechac na szkolenie SJS

I to jest najlepsza rada :idea: można sobie tutaj gawędzić, ale nic nie zastąpi porządnego szkolenia i praktyki

No i zepsułeś całą zabawę... :P

Dobra.... jedziemy z koksem :twisted:

Hamowanie awaryjne. Zakładamy, że mamy po bokach miejsce. Lepiej ustawić bokiem, czy może na wprost?

no dzięki ja się zastanawiam 2minuty o co chodzi a ty sobie chyba najwyraźniej jaja robisz ;D