Jump to content

Legacy 98 - Zapach spalin w kabinie

SLEPSON

Recommended Posts

Cześć,

od pewnego czasu zauważyłem, że podczas postoju w kabinie zaczyna śmierdzieć spalinami (wentylacja włączona).

Zastanawiam się czego to przyczyna:

1. czyżby filtr kabinowy był już nieźle zasyfiony i domagał się wymiany? O ile taki mam... ale chyba coś jest bo od spodu za schowkiem pasażera jest jakaś plastikowa puszka zbliżona kształtem do prostopadłościanu, ale jest też jakaś mniejsza okrągła puszka, z której wychodzi plastikowy przewód o średnicy kilku cm i znika gdzieś w kierunku górnym za schowkiem.

2. a może z filtrem wszystko ok tylko wydech pod silnikiem się rozszczelnił i nawet dobry/nowy filtr i tak by nie dał rady? Dymu pod maską nie zauważyłem, jakiegoś bardziej wyjątkowego niż normalny zapachu silnika też. Brzmi normalnie, nie głośniej niż do tej pory. Podczas jazdy jest spoko przy włączonej wentylacji, ale jak tylko się zatrzymam albo b. wolno jadę, co zmniejsza przewiew pod machą to momentalnie w kabinie czuć spaliny.

Dodam, że raz jak odebrałem furę z warsztatu i na silniku była gdzieś kropla oleju, to jak się silnik rozgrzał i owa kropelka się wypaliła dymiąc, to przez chwilę w kabinie miałem aż mgłę od dymu? Czy sprawny filtr kabinowy by do tego dopuścił?

Filtr kabinowy (o ile w ogóle coś takiego masz) nie jest w stanie zablokować małych cząsteczek dymu, pochłaniać zapachów czy zatrzymać spalin. Sprawdź szczelność kolektora i reszty wydechu jak napisał gendziu. Nie robiłeś nic z końcówką wydechu? Jak jest za krótka to też może powodować, że część spalin dostaje się do auta od tyłu.

• Like 1

Gdyby to była sprawa szczelności wydechu , to by głośno pracował . Moim zdaniem masz gdzieś drobny wyciek oleju i czasami kapie na coś gorącego np. na wydech . Musisz wejść pod auto i dokładnie pooglądać . Zakładam że tłuszcz wyłazi pod lizakiem na górze . Mogę się mylić , bo w czasie jazdy podmuch wiatru przenosi krople oleju .

IRAZU, ale palony olej ma nieco inny zapach niż spaliny z benzyny...

Nie każdy potrafi odróżnić . Poza tym , jak mocno śmierdzi to sam już nie wiesz co . :evil:

widzę, że masz kombisię - w wolnej chwili przejrzyj dokładnie uszczelkę tylnej klapy.

wiem, że teoretycznie jeżeli tamtędy się do środka dostają aromaty z komina, to raczej podczas jazdy a nie na postoju, ale czasem wygląda na to, że te spaliny nie chodziły do szkoły i o tym nie wiedzą :twisted:

Ja w dziadzie mialem nieszczelnosc na kolektorze wlasnie i tez dumalem od czego sa te spaliny w kabinie, a to przez to ze wykombinowalem wydech i zaczynal pekac wlasnie przy kolektorze, a to przez to ze nie dalem nic elastycznego zamiast katalizatora, btw nic nie slyszalem zeby cos bylo nieszczelne.

Dzięki za informacje,

zrobiłem dokładniejszy ogląd i faktycznie chyba jest malutka nieszczelność przy kolektorze, i nawet ten dźwięk jakiś taki bardziej chropowaty mi się wydaje niż wcześniej, bo to tej pory silnik był wyjątkowo cichy, nawet się przymierzam do wymiany kompletnego wydechu na wiosnę coby dodać trochę pomruku boxerkowi.

A co do tylnej klapy bagażnika, to raczej nie jest źródłem zapachów, bo one ewidentnie dolatują z silnika poprzez wentylację, choć dzięki za tę uwagę, bo nie wiedziałem, że tamtejsze nieszczelności też mogą się przyczyniać do dostawania się dymu do kabiny.

Pozdrowienia!

O! dzięki za wsparcie gendziu 8) Właśnie też raczej odpuszczam zmianę kolektora, po prostu więcej basu z wydechu coby wzmocnić i tak piękny dźwięk tego silnika.

Jak chcesz się podzielić swoim rozwiązaniem to napisz na priv :)